Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:08 30.04.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема предизвиквам учителитенови  
Автор dreamer79 (непознат )
Публикувано28.09.07 21:17



Драги учители,
Вече ме ядосват приказките колко не ви разбират и как ви плюят. Предизвиквам ви да оборите

. Докажете ми, че:

- повечето от колегите ви имат рс вкъщи, знаят чужди езици, четат много книги- основно специализирана литература
- няма мъртви души в училищата- роми и отдавна отпаднали деца, които попълват бройката, за да не се съкращават хора
- оценяването е 100% обективно и в клас, и на изпити след 4, 7, 11 клас. Това оценяване е на изискуемите за образователното ниво знания, а не със занижени критерии
- повсеместно ръководствата знаят как да ползват външно финансиране и го правят
- нов кандидат за работно място се взима според уменията си, а не заради протекции в инспектората или близост с ръководството.


Предизвиквам ви да го направите. Защитете се с друго освен обидни коментари, мрънкане, че не ви разбират, казване, че не знам нищо, както не знаят и хората, които говорят като мен. Ако не харесвате идеите ми за реформа, които са описани проблем по проблем с идеята за решението му, то кажете кое е грешно и не е обосновано и как е правилното според вас.


Вижте се само какви картинки сте:

"Та когато ми осигуриш достойна заплата,която да покрива образованието и инвестициите, които аз и моите родители сме направили в него, можеш спокойно да докараш в класа ми всякакви инспектори и проверяващи. Дотогава не може."

"Бъдете обективни, а не обръщайте ехиден поглед само към тези, които срамят учителската професия. Във всички сфери има „малки душици” и „отчаяни хорица”, но не акцентувайте само на тях. Добрите учители сме в пъти повече! Не заслужаваме неуважението към всеотдайния ни труд!"

НИЕ не сме лоши, НИЕ, добрите, сме в пъти повече. Без пари не ми търси да работя добре.

Благодаря на тези, които няма да ми отговорят. Знам, че това, което искам от вас, никой няма да го направи.




Редактирано от dreamer79 на 28.09.07 21:25.



Тема Re: предизвиквам учителитенови [re: dreamer79]  
Автор dreamer79 (непознат )
Публикувано28.09.07 21:38



Ако някой има смелостта да го направи, би видял вината си в това, че най-малкото търпи безобразието наречено образователна система. Не ви обиждам, просто ме е яд, че не признавате, че и най-добрите от вас са станали овце. СТАЧКАТА Е САМО ЗА ПАРИ! Къде е искането за промяна на системата към по-добро?





Тема Re: предизвиквам учителитенови [re: dreamer79]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано30.09.07 21:35



Мнение от една бивша учителка. Ще говоря за себе лично, не мога да говоря от името на всички.

- Имам компютър вкъщи, компетентна съм по чуждия език, който преподавах. Убедена съм, че мога да науча всеки, който иска да бъде научен.
- Мъртви души има в малките училища, които се борят да оцелеят. В елитните гимназии такова нещо няма.
- Оценяването няма как да бъде обективно, защото нивото в различните училища е много различно. Една шестица в селско училище се равнява на 3 или 4 в елитно такова. (Казвам го, защото имах възможността да работя за кратко и в елитно училище)
- В града (говоря за Пловдив) кадрите никога не се назначават според уменията си, а само благодарение на връзки. Човек без връзки НЯМА ШАНС. Казвам го, защото въпреки отличната си диплома успях без връзки да намеря работа само извън града.

Сега малко по другите въпроси, които публиката смята, че са привилегии за учителите. Работих като учителка 4 години. В различни училища. Трудовият договор се сключва от 15 септември до края на учебната година. Цяло лято бях аут. Общината пести пари от заплати. Да не говорим, че ми се случи да ми прекратят договора и по време на пролетна ваканция. До тук с мита за големите отпуски. Никой не наема млади учители на постоянни договори. Те са само за хората в заварено положение. Или за някакви много ценни специалисти като учителите по испански език, примерно.

Привилегията пари за работно облекло. Да, дават някакви суми, но те са нищо в сравнение с разходите, които съм правила за пътни. Нали се сещате, че като пътувам извън града, никой не ми плаща нито стотинка. Плащам си ги сама. И ако не искам да загубя цял ден в чакане на удобен влак или автобус, си паля колата (която върви с бензин

) и това изцяло ми изяжда заплатата. Работех само за стаж и с надеждата, че като влезнем в Европейския съюз нещата ще се променят.
Е, нужно ли е да казвам, че вече не съм в системата?

Мога да обрисувам и други наболели проблеми (поне които аз намирам за много важни), но не знам дали си струва...



Тема Re: предизвиквам учителитенови [re: dreamer79]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано01.10.07 01:12



Май не трябва да се хващам на въдицата да доказвам каквото и да е, но все пак:
1. Аз имам р с вкъщи, ама не благодарение на моята заплата. Доста колеги нямат, не могат да си го позволят. Особено, ако говорим за учителско семейство. И сигурно тези колеги изостават от своите ученици, ама нямат друг избор. Между другото и техните деца са ощетени спрямо повечето си връстници.
2. Мъртви души не може да има вече - всичко се вкарва в компютър и няма как едно и също дете да бъде записано на две места едновременно. За отпаднали деца не знам, може и да има ама това не е масова практика. Поне в големите градове. По села и паланки е социален въпрос.
3. За оценяването - има си изисквания, които не измислят учителите ( като очаквани резултати в края на годината например). При проверка на изпитни работи учителите получават приложение с критерии, с помощта на които оформят оценката. Има недомислици, но не измислени от учителите.
4. Учителите нямат нищо общо с ръководствата. Директорът е администратор. който се води работодател( нищо, че не зависи от него заплатата на учителя и е работодател, ама... не съвсем)
5. И това не зависи от учителите, затова отговор нямам. Учителите не назначават. Назначават работодателите (ония, дето не са съвсем работодатели).
Учителите са буфер между напъните на министерството и изискванията на обществото ( като че ли учителите не са от това общество). Във всяка професия има по-добре работещи и такива - между капките. Само че учителската професия е една от най-публичните - в почти всяко семейство има ученик - я дете, я внуче. Всичко се вижда, но според мен некадърните учители са точно толкова, колкото некадърните счетоводители например. Ама професията на счетоводителя не се обсъжда, защото колко от нас имат фирми и прибягват до такива услуги? Или пък адвокатите. Моите уважения ама и сред тях едни печелят дела ( и се занимават със сериозни такива), а други никога ( и се занимават само с бракоразводни).



Тема Re: предизвиквам учителитенови [re: aз]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано01.10.07 07:09



За промяна на системата - това е искането за 5 процента от БВП за образование. Колкото повече пари се отделят за образование, толкова по-добро ще е то, съответно по-образовано общество ( и по-здраво, защото най-много пари трябва да се отделят за образование и здравеопазване), което води после до развита икономика. Така е по света.



Тема Re: предизвиквам учителитенови [re: Бepeзka!]  
Автор dreamer79 (непознат )
Публикувано01.10.07 10:48



;) Сега разбра ли защо съм писал това? На моя блог засега съм сложил идея за национално външно оценяване точно заради това, за което пишеш. Сега събирам сподвижници за идеята и мисля как да направя хубаво място за дискусията- форум с гласуване на мнения и т.н. Надявам се до месец-два да напиша нещо работещо. Дотогава търся съмишленици, докато още има интерес към учителите.





Тема Re: предизвиквам учителите [re: aз]  
Автор dreamer79 (непознат )
Публикувано01.10.07 10:54



Парите без промяна на системата няма да помогнат. Само ще се краде повече...
Прав си, че не зависи от учителите. Не и докато не се замислим за това дали пък не може да не се чака някой горе да не си върши работата, а да съберем много хора с искане за промяна. Сам казваш, че има проблеми. Знаеш и какво би решило много от тях... И други мнения, като дойдат, вече сме успели.
Некадърните в другите сфери ги уволняват, наказват, не взимат колкото кадърните. При вас знаеш как е с протекциите. Това лесно се решава с независима и обективна оценка на труда на учителя- национален тест с обективни и добре подбрани въпроси. Поне моята идея е такава.





Тема Re: предизвиквам учителитенови [re: dreamer79]  
АвторA3 (Нерегистриран)
Публикувано01.10.07 17:52



Би било добре някой да измисли как обективно да се оценява труда на учителя. Оказва се обаче, че няма кой. Тези, които се опитват да го правят са странични наблюдатели и си мислят, че разбират от образование. Но впечатлението, получено само от външната страна е повърхностно. То и затова учители не могат да се разберат с родители сега ( не, че и учителите не са родители). Гледат от различен ъгъл. Родителите изискват и имат право, но не разбират, че всъщност учителите години наред не по своя инициатива внедряваха маса недомислия. При повечето от днешните учители обаче не е така. Противно на битуващото мнение, че учителите не са достатъчно образовани, "пеят" 20 години едно и също, смея да твърдя, че нещата са съвсем различни (говоря отново за по-големите градове). Например учителите от начален етап на основното образование масово са носители на Втора професионално-квалификационна степен (започват от пета, най-високата е първа). Това си е сериозно нещо ( пишат се дипломни работи, диагностични процедури с иновационен момент, защитават се). На практика това си е научна работа ( без специален отпуск за нея). И не може да се твърди, че учителите са ниско образовани и виновни за всичко под слънцето. Това е една от причините, поради която се разгневиха толкова. Вярно е, че по-умният отстъпва, но на учителят му писна да отстъпва и обществото да се гаври с него. А по-лошото е, че и в министерството гледат някак отстрани. Там едва ли има някой, който поне една учебна година е носил дневник в ръката си. Е, били са преподаватели във висшето образование, но нещата в средното са много различни.
Относно оценяването работата на учителите - тук са показателите за така нареченото диференцирано заплащане ( измислени от образователни разбирачи, без да се вземе мнението на учителите)
4
№ по
ред
П О К А З А Т Е Л И
Точки
1. Планиране, организация и провеждане на образователно-
възпитателния процес.
14
2. Използване на интерактивни методи, иновации и ИКТ в
образователно-възпитателния процес.
8
3. Работа в екип за създаване на подходяща образователно-
възпитателна среда (комуникация с педагогическия съветник,
психолога, участие в комисии и др.).
8
4. Работа с деца и ученици:
- застрашени от отпадане;
- в риск;
- в мултикултурна среда;
- със специални образователни потребности и/или хронични
заболявания.
8
5. Работа с деца и ученици за участие и заемане на призови места
в общински, областни, регионални, национални и
международни състезания, конкурси и олимпиади.
7
6. Работа с родителите. 6
7. Работа с деца и ученици в извънкласна и извънучилищна
дейност.
7
8. Работа в методически обединения и подпомагане на
новопостъпили учители.
7
9. Разработване и реализиране на проекти. 5
10. Получени професионални отличия и награди през оценявания
период и избрани от детската градина, училището,
обслужващото звено показатели.
30
Максимален брой точки: 100

За запознатите е ясно, че няма как да се получат от някого тези така жадувани 100 точки. Например, ако учителят получи максимален брой точки по показател 4, то той няма да има нито една по показател 5. Мисля, че е ясно защо. Така и най-добрият учител ще е недооценен. И той ще получи максимум 70 лв, веднъж годишно. Ей за такова диференцирано заплащане става въпрос. Не мислите ли, че е гавра! Затова учителите не приемат такава диференциация. И са против нея точно добрите учители, можещите, знаещите. Това е една от причините да забравят учителите морални дългове към ученици и родители.



Тема Re: предизвиквам учителитенови [re: A3]  
Автор dreamer79 (непознат )
Публикувано02.10.07 11:12



АЗ, обещавам да ти пратя информация, като развия идеята си за сайт за дискусии. Там идеята е да идват мнения на граждани, ЕКСПЕРТИ по болни теми и да е поле за обществен дебат, чрез който гражданските инициативи:
1. да печелат популярност и подкрепа
2. да имат инструмент за търсене на решения.

Засега е само идея, но ще стане ;) Вече съм взел домейн, имам контакт с други програмисти и т.н.



Тема Re: предизвиквам учителитенови [re: dreamer79]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано02.10.07 17:09



О.К., dreamer79, - ще чакам информация. Трудно се организира цивилизован обществен дебат, особено в това анонимно пространство тук. Но пък идеята е повече от цивилизована. Поздравления и късмет!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.