Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:51 23.05.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Чуждиците са подсъзнателно отсъжданенови [re: Плaмeн]  
Автор Cв. Ckpoмни (пристрастен)
Публикувано15.08.03 20:59



Допускане на чуждици в един език е подсъзнателно отсъждане на неговата способност да се развива от вътрешна културна динамика.

Който вижда езика си жизнен и развиващ се - прави дума от своя си език. Без даже да се интересува другаде дали вече има дума или не за новото понятие. Всички английски думи в полето на информатиката бяха създадени нови, често от обикновени хора, нуждаещи се от нова дума за ново понятие. Тези хора са виждали английския език като способен на развитие от вътрешната си културна динамика.

Който е решил че езикът му е неспособен на развитие - блъска чуждиците. Употребата на чуждици е копиране. А копирането е признание за съзидателна неспособност. Или за нужда от компенсиране на зеещи дупки в други фактори.

Аз изглежда под влияние на околната англо-американска култура виждам и моя личен език, българския, като способен на развитие. И блъскам нови български думи, когато имам нужда от тях. Точно по англо-американски. Което е интересно нещо. Както съм казвал преди, ако България можеше да си наеме правителство от англичани - вече да е цъфнала. Изглежда че ако България също си наеме езиковеди англичани за грижи по българския език - българският език вече да е цъфнал. А не давещ се на думи като дупенки, и гълтащ примирено памперси... Чието съдържание е детска дришня, та символиката ми да завърши кръговрата.

В крайна сметка всеки говори по свой си начин и си избира обществен кръг където този свой говор е приет.



Тема Re: Чуждиците са подсъзнателно отсъжданенови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор Плaмeн (ентусиаст)
Публикувано15.08.03 22:53



виж ги твойте любими французи, паравят точно това, последно решили да заместят e-mail с тяхна си дума.

английския доколкото знам хич даже не се притеснява да заема чуждици, не виждам и българския защо да не го прави.



Тема Re: Колко лесно се забравя роден език?нови [re: Cв. Ckpoмни]  
АвторAлaБaлa (Нерегистриран)
Публикувано16.08.03 15:48



Това което ще кажа не е точно по темата за българският и чуждите езици, а за диалектите в България.
Смешно е когато някой отишъл за година две в чужбина да се върне и да говори с акцент. Когато е живял много години извън страната по-мога да го разбера, но тези които се правят на "чужденци", само защото им се е наложило да постоят извън страната са абсурдни, смешни са!!!
Та мисълта ми беше за тези хора които живеят в България, но се местят от малко населено място в по-голямо и "по-културно". И правят точно като българите били в чужбина, започват да говорят с акцент, като се приберат по родните си места. Правят го нарочно за да видят съселяните им че са вече "градски" хора. Някой може и да им се връзва, но за мен това показва повече простотия токолкото култура. Не мога да не се дразня от хора които на всяка цена искат да избягат от корена си.!!!



Тема Re: Колко лесно се забравя роден език?нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор rebekka (optimistic)
Публикувано17.08.03 03:01



..ti otkude razbra , che tehniya angliiski ne e s akzent?

nie horata koito govorim angliiski kato vtori ,treti ezik....ne vinagi mozem da sme tochni s akzenta ...
tova che na teb ti se struva , che te govoryt angliiski bez akzent sled deset godini da rechem v afganistan........e otnositelno .....

popitai sunarodnizite mu i ste vidihs te kakvo ste kazat....


az imam priytelka med sestra ...avsraliika ...sled tri godini v usa...( kudeto akzenta ne ee koiii zne kolko po razlichen....) ..vsichki ya razpoznavat che govori razlichno....
tova e estestveno ....

ste di dam po dobur primer...za bulgarski ...az sum ot burgas..., no byh pet godini v plovdiv......i kato se vurnah v burgas........purviete mesezi vsichki me pitaha "otkude si?"

ako ne si razbral kakvi sa prichinite....Eto gi :

horata kato otidat da ziveyt na nykakvo mysto ,za da sa prieti kato chast ot obstestvoto ...te trybva da zapochnat da prilizhat na nego ..ne moze da ziveesh pet godini v edno mysto i da otrichash da se adaptirash....

posledovatelnoto adapitrane ..vodi do promeni razbira se v ezika...

no tova ...e neshto koeto nie ne usestame mnooogooo ....

kato se vurna v bulgariya ...samo purvata sedmiza me poznavat ...che ne sum ot tam...na vtorata veche ...ne moshesh da me poznesh ...pri vse che si hodya edin put na pet godini.....


pogledni ot drugata strana na dvora.....i ste raberesh che tova e ok....i normalno

Ot kakvo se mudriyt sramuva, ot tova se ludiyt naduva.


Тема Re: Колко лесно се забравя роден език?нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор Getoni (nice)
Публикувано18.08.03 05:24



Нямам намерение да кажа нещо изключително умно, най-вече понеже е Неделя следобед и не ми се будят най-активните центрове на нервната ми система. Няма да говоря за други хора, само себе си ще използвам за пример.
Български говоря един-два часа седмично по телефона. Понякога се срещам със сънародници, да речем един път месечно. В повечето случаи е в "смесена" компания и говорим англииски когато искаме всички да ни слушат.
По професия съм инженер. Някои неща съм учил и обсъждал (безброй пъти) само на англииски. Няма никакъв шанс да мога да ги обесня на български без огромно затруднение. Понякога мисля за работата си на английски. Понякога мисля за листа за покупките от магазина на английски, много пъти ми се е случвало да блокирам ако си мисля за българското име а искам да попитам за упътване.
Когато се сетя се стремя да работя над акцента си, понеже когато отида в щат кадето не са виждали чужденци ми взима известно време да ме разберат ако я "карам през просото".
Случва се когато говоря български да изпусна някое американско "Р".
Считам себе си за българин и се гордея с това. Смятам, както и ти казваш, че съм доказал нещо тук и мога да имам малко годост от каде съм дошъл. В същото време не забравям защо съм дошъл тук - да съм американец, разбира се от български произход.

Като цяло, разбирам за какво говориш - езика е основния преносител на една култура, която определя една социална група. Разбирам и зова ти да пазим езика си. В много случаи, според мене ако не във всички, метаморфизма е неизбежен.



Тема Re: Много неща се променят...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Авторвъx! (Нерегистриран)
Публикувано18.08.03 17:18



Само една отбележка:

КонструкциЙ,
КамионджиЙ,
ЧиниЙ

Няма такова нещо в българския език.

Конструкция - КонструкциИ

Камионджия - КамионджиИ
Чиния - ЧиниИ.

Съществително в множествено число никога не завършва на "Й".

Иначе - с удоволствие чета постингите ти



Тема Скромност му е майката!нови [re: въx!]  
Автор Cв. Ckpoмни (пристрастен)
Публикувано18.08.03 18:49



Ако не друсна по някой езиков къч - нескромно някак ще бъде.

Пък и нали съм си български генетичен опозиционер и бунтарджия... Все се блъскам в правилата!

А иначе - "ий" по-гладко ми звучи. А и ти ме разбираш, да?

Бунтарджийте са много ценно нещо! Ако им създадеш обстановка в която бунтарджийството да е динамо за градивно развитие. Ето примерно тези дни имам задача да пре-анализирам движение на дадено тяло през лек дъжд. Сиреч точно атмосферни условия, в които влажността на обтичащата газ е 100% и тъкмо започва кондензация на влагата в дъждовни капчици. И предишните юнаци, блъскали анализа, защото не искали да ударят това правило и онова правило и кефа на този и онзи и разни политически правилности... Избацали анализите, и ги предводили с доклад - в който пише как те са пренебрегнали водната фаза от обтичащата газ, и са пренебрегнали още доста параметри - и човек да се пита - че какво движение през лек дъжд са анализирали, ако баш дъжда са пренебрегнали!? Да, обаче докладът е бил приет от силни хора с "последствие", както се казва на английски. И е нужен бунтарджия да го поеме, да каже едно "майна му" и на правила и на неписани разни шиболетства - и да пре-анализира нещата. И ей ме мен. Един вид, бачкам си, хвърлям къчовете - и ми плащат за усилието. Ха де!

И ти ме кастриш за "ий"-тата! Ай стига бе! Бориш се срещу, както го казват, "противоположни стимули".

Няма нищо, де. Аз съм навикнал да дърпам лекций за правописните ми нарушения.



Тема Re: Oптимистанови [re: Oптимиcт]  
АвторБopиcлaв (Нерегистриран)
Публикувано25.08.03 15:26



Вчера погледнах пакет "Памперси" в магазина.
На пакета пише "diapers", което на български е "пелени". А "Pampers" е марката на тези пелени, което както знаеш по-добре и от мен, значи нещо от рода "да ти гали дупенцето".



Тема Да беше само това...нови [re: Бopиcлaв]  
АвторToni (Нерегистриран)
Публикувано26.08.03 17:06



И други търговски марки/имена на фирми са се превърнали в съществителни в българския.

Сещам се за:

Delco - разпределител

Fayans - санитария

Alpaca - неръждаема стомана (доста стари прибори бяха щамповани с ламичката)

Jena - термо устойчиво стъкло

Zeiss - ;-)

Schmeisser - навремето така викаха на MP38/40, а после и на всички автомати и картечни пистолети (Хуго Шмайзер както знаеш няма много общо с МР38цата)

Hunter Douglas - всичко що са окачени панели и плоскости (българските
майстори са специфично племе); на мен това ми идва много неблагозвучно на български, а ка се пише на кирилица...

Половината от изброените са отживелици, но сигурно има и доста други. Естествено на оригиналния език марката си е просто марка и никой не я използва като нарицателно.

А пък в руския каква е боза... Най- ми харесва, че на хардовете викат Винчестери, а на пистолетите Нагани.



Тема Re: Твоят личен пример е точно контра пример!нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор galaxy (непознат )
Публикувано18.09.03 11:36



Дъщеря ми от една година живее в Брюксел,там има много турци и там като и в турция не може да кажеш ''сок'' защото означава ''вкарай ми го''.Тя вече не праща съобщения а месаже,и други,иска не иска човек се нагажда към средата в която живее.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.