Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:00 23.04.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Светофари - български вариант  
Автор Oптимиcт (Стар познат)
Публикувано15.11.02 22:08



Наближавам светофар. Свети червено. Намалявам, изключвам от скорост и спирам. Пред мен няма друга кола. Спрял съм малко преди бялата линия отделяща пешеходната пътека от пътното платно. Чакам да светне зелено. Чакам по принцип, щото вече не виждам светофара, заради който съм спрял. Точно над мен се пада и както и да надничам, не мога да го видя. На отсрещната страна виждам гърба на светофарите, които са за обратното движение. Те се падат малко в ляво от осовата линия на булеварда. Първата кола спряла на отсрещните светофари, също като мен не вижда светофара, щото се пада точно над колата. И това е! Стоиме под съответните ни светофари, но не можем да ги видим дали са сменили червеното със зелено, че да тръгнем. Обикновено, зад нас се нареждат още коли. Те виждат кога светофара си сменя светлината. Също виждат, че шофьорите на първите коли “спят” и надуват клаксон. Шофьорите на първите коли се “събуждат” и тръгват. Винаги със закъснение! Ако можеха да си видят светофара, може би щяха да потеглят ведната, но не го виждат и чакат някой отзад да им свирне, че да тръгнат.

Това чудо никъде другаде го няма. Само у нас. По другите държави, светофарите са винаги от другата страна на пресечката, видими от всички шофьори, няма значение дали са първи, втори или трети.

Чудя се що за идиотщина е това. Трябва да е някакъв стандарт. Кой ли го е проверявал преди да бъде подписан? Кой ли го е подписал? Не ще да е бил само един човек. Вероятно говориме за цяла комисия. Чудя се и как никой не е забелязал тази нелепост и как не е направено нищо за да се поправи. Така е от както се помня.

Помня регулировчиците. Помня и когато ги смениха със светофари. Тогава още не карах кола и не ми е правило впечатление. Сега не мога да го подмина. Дразни ме. Вас не ви ли дразни?

Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Re: Светофари - български вариантнови [re: Oптимиcт]  
Автор Плaмeн (непознат)
Публикувано17.11.02 00:25



прав си,
само, че пък тук няма сфетофар от твойта страна на кръстовичето, не че е нужен но в началото няколко пъти спирах по средата на кръстовищчто докато се усетя, че светофара е от другата страна



Тема Re: Светофари - български вариантнови [re: Плaмeн]  
Автор Oптимиcт (Стар познат)
Публикувано17.11.02 20:33



Сигурно вече си свикнал и нямаш повече проблеми. Виждаш го кога светва зелено и тръгваш. Докато в София няма как да свикнеш. Ако си първа кола не го виждаш и това е! Виж за пешеходците, сложен е където трябва - от другата страна на улицата, но за колите не.
И мислиш ли, че ако стане катастрофа поради този факт, та градската управа ще признае вина? Не се и надявай. Щото всичко в тази държава е направено по този начин. Как няма едно нещо направено като хората!

Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Re: Светофари - български вариантнови [re: Oптимиcт]  
Автор Плaмeн (непознат)
Публикувано18.11.02 08:57



свикнах, но в началото бях доста опасен.
а във франция са го решили проблема по различен начин.
там сфетофара е от твойта страна, но на около 1 метър височина има второ, малко светофарче.

както и да е. според мен американското решение е по-практично.
изобщо те са много практични хора, учудващо е колко практични и прости решения използват вместо засуканитв "state of the art" европейски изгъзици.



Тема Дразни ме. И не само това.нови [re: Плaмeн]  
АвторToni (Нерегистриран)
Публикувано18.11.02 10:55



За светофарите си прав, въпреки че на много места има и по един от другата страна. Даже като стана въпрос, мисля че повечето са дублирани с по един отсреща, но простотията е налице, а допълнителните светофари са разхищение. Обаче само това да ни беше кусурът. Ежедневно си късам нервите с разни селяндури, на които трябва да им се вземат книжките доживот. Сутринта се нареждам зад едно такси на светофара в дясната лента за завой. Светофарът дава зелено, а онзи дреме. Изчаках го малко и му свирнах, обаче никаква реакция, погледнах ауспуха - двигателят спрян. Надух клаксона - пак нищо. Хайде цялата колона зад мен даваме заден и го заобикаляме отляво, а той спрял, защото там решил и там спрял. Баш на пешеходната пътека. Първото говедо за деня е отметнато. След 5 мин карам по "Скобелев" и в посока кьошетата голяма опашка за светофара и изведнъж един изхвърча от нея, гази двойно-непрекъсната лента и връхлита направо върху мен. Дръпнах се встрани, че слад като си смажем колите, много въжно, че той е виновен. Всичко това в рамките на едно идване на работа за 10 минути. А снощи някакъв Мерцедес мина по Витошка поне със 100 през пешеходната пътека и добре че го чух отдалече. Каскадата стана пред един незаинтересован катаджия малко по-нагоре.

P.S. Скапаната ни държава съвсем се смарангяса с общите ни усилия и с помощ отвън и вече никога няма да се оправи. Оттук нататък й предстои само крах и разформироване. Това във връзка с реторичния ти върпос " кое й е наред"...

P.P.S. Въобще няма да ми липсва.



Тема Животът е пакетна сделка.нови [re: Oптимиcт]  
Автор Cв. Ckpoмни (ентусиаст)
Публикувано18.11.02 23:19



Не можеш да вземеш едното от тук, другото от там - и да скалъпиш нов пакет. Ако тук и там са различни страни...

Ти гледаш нещата от американския пакет: има светофари, има шофьори, обучени / насилени да ги следват, има полиция да пише билетчета, съдебна система, застраховки да турват лост в портмонетата на лоши шофьори, пандизи за другите които и от застраховки не се плашат...

Моят тъст, примерно, ме просветли още 1992, когато за пръв път (от мно-о-го години) посетихме България. Към Младост, от някакво шосе (голямо е, в дясно е общинската сграда), тъстът прави ляв завой на червено. И не му пука! Нали човекът знае че съм зелен, та ме поучава за българските табиети... "Жорка", казва, "тук светофарите са само съвет към начинаещи."

Това моят тъст, някога прекарал няколко години професионален шофьор на Зил... После ме поучаваха други... Включително зетят на моята съпруга... Който ми показа в София как по Графа можеш да караш НАПРОТИВ движението И да се надпреварваш с насрещен трамвай, за да грабнеш място за паркиране. Там разбрах, че не само светофарите, но и пътните знаци били само съвет към начинаещите - или към балъците.

А ти вече в България си от доста време... Тя ти е като, такова, като родна! И още гледаш светофари! Един вид, още си начинаещ с нужда от, такова, съвети? Получава се, ако като баровец пердашиш със шофьор, и в твое лично време се врътваш, любителски, с кола. Ех, проблеми!

Горното беше майтап! Малко сериозен, но иначе хич не. Ще се палнеш по въпроса със светофарите, пък някоя лелка иззад някое гише ще ти угаси палнатия устрем с някое: "Господине, вие кога дойдохте тук, кога почнахте да ни учите как да си правим светофарите! Че ние сме имали светофари и преди да дойдете!" Или ще каже нещо подобно. От типа на "Бе нашата държава е тук от 1300 години; вие ли ще ни учите как да си я оправяме?".

Трябва да се разтушиш в някое МАЖКО заведение. Да изслушаш няколко лекций как се живее по Америката, ехе! Някой да ти разясни ти какво точно правиш в България, да. Че да стигнете заедно до великата мъдрост. Че може нещата в България да са 10 пъти по-зле от Америката, но българите бачкат 100 пъти по-малко, значи пак са 10 пъти по-ефикасни от разните там балами. Или някое подобно заключение от недрата на човешкото съществувание. И ще разбереш, че...

Бе може и нищо да не разбереш, но следващия път като видиш светофарите да светят на колите зад твоята... Ще го приемаш в реда на нещата. Както казваше кметът на едно малко село, където Скромно Ваш слуша лекций по Америката и всичко друго... "Абе будни мозъци излизат от тук! Щот как иначе да знаят да излязат и да не се върнат?"

По телефона на скоро чух за някакъв братчед по Хюстън, имал автомобилен сервиз... Пък може и магазин за авточасти... Ако не сегаш, то некогаш. Грижи немаш, всичко е точно! Малък свят. Братчеди много и всякакви.



Тема Знам за пакетната зделканови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор Oптимиcт (Стар познат)
Публикувано20.11.02 16:32



“Не можеш да вземеш едното от тук, другото от там - и да скалъпиш нов пакет. Ако тук и там са различни страни... “

Аз ли не знам какво мога и какво не мога?

Всичко много точно си го написал и го знам толкова добре, колкото и ти. Проблема ми е друг. Виждам го много ясно. Само се чудя как да покажа и на сънародниците си моите виждания, без да си мислят че ги уча как да живеят. Преди няколко теми споменах за един приятел, дето мислеше че дай на държавата три до пет години и щяла да се оправи. Това през ’91 година. Като му споменах за моят минимум от двадесет и пет години, при условие че всичко останало е както трябва, той ме помисли за луд. Иначе старши научен сътрудник се води. Учил, на изпити се явявал, че ги и взимал. Не казвам че е неспособен звукозаписен инженер. Напротив! Но единствено в това ли се състои висшето образование? Да, казва партията! На нея и трябват специалисти в дадена област. Щом може да прави добри звукозаписи, значи всичко е наред. И ето част от проблема. Хората научени по този начин могат да вършат работата си, но нямат ОБРАЗОВАН поглед върху нищо друго. Не искам да кажа, че не са начетени, само че нямат академично образование, каквото ти имаш например, завършвайки американски университет. Колкото до качествата на моят приятел като звукозаписен инженер, сигурен съм че са сравними с тези на американските му колеги.

Съвременник съм на оправянето на Германия. Знам колко години взе на тази държава. Знам и колко пари наляха вътре американците с техният Маршал план. След това бях свидетел колко време взе на Япония да се оправи. След това Тайван и Южна Корея. На всяка една от тия държави най-късият срок за оправяне беше двадесет и пет години. Само южно корейците като да дръпнаха по-бързо.

Мисля си дали не е по-хубаво някой да ни бомбардира, че да започнем и ние на чисто. Щото това което имаме сега, по-добре да го нямахме. Както и да е. Мисълта ми беше да покажа как ама нищо не ни е наред, и никой да не си мисли че този или онзи като дойде на власт, та ще бъде възможно да се оправим в близките няколко десетилетия. Светофарите – това да ни беше кусура! Но пък без да са оправени като хората, за каква правова държава говорим? А без правова държава, за какъв европейски съюз мечтаем? Ние ще влезнем в Европа тогава, когато турците влезнат, щото не сме много по-различни от тях, нито по манталитет, нито по нищо друго. Дори мисля сме по-зле. Там поне хората имат уважение към закона. Разбира се не заради самият закон а заради полицията натоварена със форсирането му. В България смея да твърдя, няма форсиране на закона. Това всеки го вижда.

Помниш ли, преди време бях писал, по подобен (мой) повод, за балконските чучури. Как в никоя цивилизована (правова) държава няма такова нещо. След 10 часът вечерта, хората да имат право да си мият балконите и да изливат върху главите на случайни минувачи измитата мръсотия. Защо пак ми дойде на ум? Гледам на ъгъла на бул. Черни връх и ул. Червена стена, точно под хотел Орбита (който сега е офисът на българският червен кръст), съвсем нова кооперация. Строи се от немска фирма. И какво да видя? Цялата кооперация е опасана от балкони и на всеки балкон има не по един а по два чучура! Иначе какво да ти кажа, това са най-хубавите чучури които съм виждал. Защо? Ами всичките са еднакви! Чучурите са били на место преди да бъде изливан бетона и преди кооперацията да бъде боядисана и са два пъти по-дълги от всичко останали чучури които съм виждал. Значи български стандарт, но немско изпълнение. Кофти стандарт, но с възможно най-добро изпълнение. В Германия не строят така. Всеки балкон е канализиран със скрита или открита водосточна тръба. Никакво изливане на мръсна вода върху тротоара. (А знаеш ли как българи правят балконски чучури на нова кооперация? Първо вдигнат кооперацията, изливат балконите от бетон, правят замазка и предпоследно – боядисват цялата кооперация. Едва след това къртят бетона на всеки балкон, промушат тръба, която се подава на различна дължина, след това замажат тръбите с цимент и всичко си остава така! Бояджиите отдавна са си свършили работата и са си отишли. Кооперацията е бяла, нацвъкана от балконските чучури и почти черната замазка с диаметър от 25-30 см всяка. Това е по български стандарт). След година – две, първите течове тръгват от там. След десетина години балкона е полусрутен, мазилка е паднала заедно с парчета бетон и се вижда част от арматурата на балкона. Има случаи на паднал цял балкон.

Представям си разнебитените ни тротоари, улици и пътища, неподдържани сгради с отдавна паднала мазилка, изглеждащи по-лошо от крастави кучета. Представям си неизмазаните селски къщи с издълбани ями в единият край на двора, вместо тоалетна. Всичко това умножено по стотици хиляди, да не кажа милиони. Е как се привежда всичко това по европейски стандарт за по-малко от тридесетина години при това с желание от всички засегнати? Ами не става! И още дълги години няма да става. Причината надявам се всички я знаят. Ако не я знаят, да я кажа на всеослушание – комунизъм. Някой ще каже, добре де, от ’89 година насам няма комунизъм. Ще му кажа – бъркаш братче! Нищо не се е изменило, че да оправи всички тези неща. Вълкът си навлече овча кожа, но си остана вълк. Като такъв, запази всичките си командни постове, натъпка джобовете си с пари и даде демокрация на беднотията, но остана да дърпа конците.

Колко му е да смениш стандарта по който се строят жилищните блокове, тротоарите, светофарите в България? Нищо не му е, но първо трябва да ти дойде на ум. Трябва да проявиш и нетърпимост! Трябва да се задействаш! Нито едно от тия няколко условия не е налице, защото същите некадърници са си министри, както и преди, защото са останали същите началници на отдели и строителни фирми. Дори и да са се сменили, сменени са от същият вид катили, които не заемат тези позиции да вършат работа а да си свършат тяхната работа. Да оберат от държавната хазна каквото още може да се обира и толкова! Ти представяш ли си каква простотия цари по “горните” слоеве на нашата държава, за да не могат да видят това което така бие на очи, та човек може да ослепее.

Тръгнали по пътя на Европа! Ще изменят неща, които нито знаят как, нито защо да ги изменят. Така си им е добре! Въртят се в кръг, движение да става някакво.

Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Генетика ли е, култура ли е, Божа воля ли е...нови [re: Oптимиcт]  
Автор Cв. Ckpoмни (ентусиаст)
Публикувано20.11.02 18:39



Ще започна от по-далечко. С успореден пример за САЩ. От чуствителност към българските проблеми.

Знаеш американския "юг". Началните преселници (сиреч хората, положили тамошната "народна" култура) са от Англия. От специфична област на Англия. Езикови анализи още намират сродството между южняшкия диалект и пра-родителския английски селски диалект. Значи, достигнахме до селското население на английската област. От бедняк на долу! Бедност, виснала на тояга! И измежду такава беднотия - имаш селското благородие. От чиито преселници в САЩ всъщност са потомците на южняшката синя кръв. (До днес има известно размешване, но началото е от там.) Правиш сметка, че за историческия период, късните 1600 / ранните 1700, за да си БЕДЕН английски селянин се е искало... каквото днес се иска да си беден американец. Усилие се иска, майка му стара; усилие да плюеш на всички възможности около теб и да се правиш на говедо! Или на свиня! И да се въргаляш в калта и да хленчиш.

Преселниците от Англия, бедняците заедно с благородието (обобщавам тук, но става за случая), населват американския юг и полагата тамошната "народна" култура доста преди Американската Революция, някъде от началото на 1700-те.

Сега, превъртаме 100 години на пред, в ранните 1800. Алексис де Токвил пише впечатления за американския юг. Ха досети се потомците на бедняците английски селяни какъв нов живот са си спретнали в новите САЩ? Де Токвил описва една-стая "кабини" с вятърът веещ през дупките в стените. Обаче нещастник черен роб носи водата, на гостите на великите домакини. Които иначе си живеят в "кабината" и вятърът си ги вее през дупките в стените й! В това време в именията на южняшкото благородие се говори за мъжка гордост и достойнство и дуели и шъшкънлъци - досущ както в специфичната провинция на предците! Защото не може благородникът, черпещ икономическа база от селяните си, ако има парче ум в главата, да ги остави да се издънят до свинската бедност, в която са били описаните примери. И ето ги потомците на тези благородници, еднакво тъпи колкото са били тяхните селяни, 100-и-кусур години по-късно, в нов континент, в нови условия, че даже в нова държава създадена по техен кеф!

Да ти напомня ли, че американският юг до днес не е точно парагон на предприемчивост и цивилизационен градеж?

Какво искаш от България? Наследството, симптомизирано в светофарите и чучурите и тъпигьосите по министерствата - защо, какво РАЗЛИЧНО може да бъде? Има тежко наследство в България. Лекуване (по-точно откъсване, или насилено разкъсване) от него започва веднага след 1878. Но процесът бива запречван след 3 поредни загубени войни, точно с цел сриването на България, като след последната (дал Бог!) загубена война България бива бутната обратно към ямата на тежкото наследство...

Горното казано, България не е бедната английска провинция. В смисъл, по-шарена е. Има и нормални хора. Малко са. Но са достатъчни за закваска на ново, нормално общество. Проблемът е, че нито българите от вътре, нито българските врагове от вън, имат сметка България да има нормално водачество и от там нормализация (насилена, може би; ти сам писа по въпроса) на страната. И стой та гледай идиотите във водачеството на България!

Пряк пример: ти си пенсиниран със стаж в замисъл и строителство на икономически строежи, международно ниво. Колко лесно ще ти е да се натискаш да станеш български министър по, примерно, икономическата инфраструктура (ако имаше такова място)? Като гледам сегашните и предишните отрепки - ти ще си даже много качествен министър! Но ще се замислиш, нали? Отговорност има. Отговорност не само към джоба ти, но и към българското общество. Това е сериозна работа! А мен как ме виждаш министър на българско министерство по космоса? Може би да стана - но може би не! Размисъл ще има. Не заради отговорността към джоба ми (защото тогава хич ме няма не в българско министерство, а изобщо в България), а към обществото.

Сега, я погледни работния стаж на вашия министър по икономиката (май беше), с цели 3 години в начална позиция с английска финансова фирма! Егати стажът, егати арогантността да се мислиш за способен да си министър! Пък ако ще и всред другите парцали в българското правителство! Егати идиотът, който прави с такива кьорпета правителство! И той уж дойде като подобрение над предишните идиоти!

България няма да се оправи още не 5, не 25, ами още 100 години! За това започнах внимателно и заобиколно с примера за американския юг.

Редактирано от Cв. Ckpoмни на 20.11.02 20:12.



Тема Re: Генетика ли е, култура ли е, Божа воля ли е...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано20.11.02 21:48



Абе може и да се оправи, ама трябва силна ръка, но нея онея, от нанавън, ще я отрежат, ианче с нормално развитие 100 години може и малко да са ни.



Тема Вашето е направо войнстващ оптимизъмнови [re: ToHu]  
АвторToni (Нерегистриран)
Публикувано21.11.02 11:30



Оптимистично погледнато, държавата никога няма да се оправи. Примери за такива изпаднали от всякакви класации страни - колкото искате. Докато нещата тръгнат по естествен път да се нормализират, българите ще са се претопили някъде по света, или измрели, а територията ще бъде усвоена - няма празно/лабао в природата.

Прогнозата, че България ще се оправи след 100 години, май не отчита неизбежните промени в тази част на света. След 4 поколения никой няма да помни, че тук е имало такова нещо. Ресурсът "време" е на изчерпване. Все едно да кажем на някого, че той лично ще се оправи след 200 години.

Имаше един виц навремето - Чаушеску пуска обява "Заменям идеална външна политика за по-добро географско положение". Това е братче - под дебелата сянката на Русия - нищо не вирее.

Цялата ни политическа и икономическа олигархия са "ответственые товаришчи" без грам далновидност и умереност. За акъл, образование или срам не говорим.

Цялата ни икономика е в руски ръце и доверено се управлява и олихвява ту от наглеци и профани като Костов, ту от ехидни циници като Симеон. Важното е руското да не се губи. И за да няма неразбрали, който кривне от пътя или заиграе с други бива убит или бламиран и сринат (според провинението). Неориентираните политици много бързо ги ориентират по допирателната, а тарикатите, които знаят "о чем собствено идет реч" целуват ръка и инкасират и поделят комисионни.

Иначе и в България, и на Балканите и по света бизнес има предостатъчно. Трябва само да го видиш и да го награбиш. За мен отдавна оправянето е в много тесен смисъл. Освен собствената ни реализация, почти нищо друго не зависи от нас. Плюл съм им и на чучурите и на светофарите.

P.S. Аре стига с тая силна ръка вече. Не ни трябва силна ръка, а мъдри и далновидни управляващи. Я си представи силната ръка да е на хиената Симеон или на откровения рекетьор Бате Б/Гойко. Еле пък на мангасара Костов. Те ако имаха поне малко разум и грам патриотизъм щяха да ни направят услугата ДА НЕ ПРИПАРВАТ ДО ПОЛИТИКАТА И ДО УПРАВЛЕНИЕТО НА СТРАНАТА!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.