Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:10 21.06.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Творческа тема..нови [re: T a n y a]  
Автор Alleks (Просто мъж)
Публикувано23.10.19 03:08



+++++++++++++++++





Тема Re: Творческа тема..нови [re: Alleks]  
Автор Alleks (Просто мъж)
Публикувано23.10.19 03:57



Боговете нявгаш са нафантазирани от хората за да намалят страховете им.

Първо беше Нищо. От Нищото се породи Хаосът. Хаосът бе едно разбъркано Нищо и беше Всичко. Тогава дойде началото. И тъй като в началото бе Словото, из Хаоса прогърмя:
- Абе тука няма къде поне да се подпреш! - и се създаде Земята. А след това, впоследствие на редица успешни и не толкова успешни експерименти, се създаде всичко останало и, разбира се, Човекът. Той от своя страна създаде Божествата и си внуши, че те са го създали, но не е изключено и обратното.

Истината за Олимп и други истории. - Войната на боговете или не си изпускай нервите.
На Олимп цареше олимпийско спокойствие. Боговете бяха заети с обичайните си занимания (както казват учените - функции). Зевс се бе унесъл в блажена дрямка, мечтаейки за поредната девойка от човешкия род, която щеше да прелъсти; Аполон тихичко подрънкваше на китарата си, нервирайки и без това нервния Арес, който се бе събудил в лошо настроение и обикаляше наоколо, търсейки с кой да се сбие; Дионис си фиркаше кротичко и виждаше света розов през порозовелите си от виното очи; Хефест пък майстореше подобрен модел шпионска видеокамера, за да следи Афродита, която в това време почистваше космите по тялото си. . Внезапно някъде отдалеч долетя гръмотевичен тътен. Зевс подскочи около три метра и стреснато се заоглежда: - Къде ми са светкавиците?! Ако оня нещастник Прометей е откраднал и тях, кълна се в Стикс, че ще го хвърля в Тартара без право на помилване и даже без право на свиждане!!! - О, я сядай! - скастри го Хера. - Ей къде ти е мълниемета зад теб. Да не мислиш, че си единствения гръмовержец на тоя свят? В погледа, който й отправи Зевс се четяха нови дълги години висене между небето и земята с наковални на краката. Междувременно тътенът бе утихнал и докато боговете озадачено се споглеждаха, в далечината се появи фигура, която бързо се приближаваше. Когато наближи достатъчно, боговете разпознаха в нея Тор. Скандинавецът бързаше навъсен, едното му око бе затворено от огромен син оток, а другото мяташе ядни погледи. - Я! Брат`чед, кой те подреди така? - възкликна Зевс. - Баща ми! - нацупено отвърна Тор. - Один ли?! Че защо? - Защото обърках Кетцалкоатъл с Йормунганд и бая му опърлих перата, та сега иска обезщетение. - Ти си бил много смотан бе, Торе! Абе, ти да не си бил къркан? - щастливо се усмихна кърканият вече Дионис сред общия хохот на боговете. Тор нервно заопипва чука си, но Зевс го прекъсна: - И сега къде си тръгнал, братчед? - Отивам да утрепя някой и друг снежен великан, за да ми мине ядът! - Ти, Торчо, май си пообъркал малко посоките, а? - подвикна Хермес. - Вместо на изток си тръгнал на юг. Какво пък, давай - пак ще претрепеш някой друг и баща ти ще ти насини и другото око! - Я млъквай, че ще ти гръмна някоя светкавица! - изрева вбесеният Тор. - На кого какво ще гръмнеш ти, бе?! - моментално пред него се изрепчи Арес и Тор му гръмна една светкавица. - Ти къде си мислиш, че се намираш, бе?! - ревна и Зевс и тресна на Тор две-три от своите. - Тате-е, помощ, тате-е! - запищя опушеният и замаян Тор. Само след няколко секунди се появи Один начело на цялото си войнство и като видя как олимпийските богове си подмятат Тор, моментално даде заповед за атака. И почна люта битка. . . Битката траеше вече десета година. Войната бе станала позиционна. Окопали се добре, боговете от време на време мятаха по главите си някоя и друга скала или остров или пък изтрещяваха гръмотевици. Кой знае колко дълго щеше да продължи това, ако случайно оттам не бе минала Бастет. Тя ги погледа, посмя се, но накрая възмутено викна: - Абе вие богове ли сте или измислици?! Я не се дръжте като хора! Гласът й проехтя над целия фронт. Трясъците и летящите скали престанаха. - Хората вече ви се смеят и престават да ви принасят жертви. Така и ще си отидете, смотаняци такива! - продължи да ехти гласът на египтянката. Боговете полека-лека взеха да се надигат от окопите и смутено да се споглеждат. Накрая Один изсумтя: - Котето е право. Дайте да оправим някак си нещата, щото ако хората престанат да вярват в нас, ще ни се отрази на статуса - ще вземат да ни принизят до някакви кирливи горски духове. Прав ли съм? - Абсолютно! - изсумтя на свой ред Зевс. Тогава Хермес и Локи седнаха да мислят как да замажат тази бъркотия и в резултат на това в гръцката митология се появи митът за битката на боговете с гигантите, а в скандинавската - този за войната на асите с ваните. Разбира се, всеки мит изкарваше своите победител. За да се отблагодарят за навременната намеса на Бастет, двата лагера излъчиха смесена делегация, която се застъпи пред египетските богове за разширяването на култа към тази богиня в Египет, което доведе до основаването на град Бубастис и издигането на котката в ранг на свещено животно в тази страна. Свадата между гръцките и скандинавските богове имаше и още една добра страна - тя допринесе за срещата на мойрите с норните, които обмениха ценни мисли по технически въпроси относно създаването на по-големи предачни станове, във връзка с нарастналото население на земята и зачестилите войни.

Не е мое!





Тема Re: Творческа тема..нови [re: Alleks]  
Автор Alleks (Просто мъж)
Публикувано23.10.19 11:29



В миналото митовете са играели важна роля в бита на човека. Дали го има и сега?

В наше време думата мит е изменила основното си значение. От сакрално повествование за богове и герои и взаимоотношенията между тях, сега отговаря на израза: Всички говорят за това, но никой не го е виждал. Явен пример за това са извънземните, но за тяхното съществуване можем да се оповаваме на факти. Н крайна сметка фактите са единствената истина в мита: имаме бушуване на морето, следователно Посейдон е разярен. Имаме влюбен човек, следователно Ерос го е пронизал с една от стрелите си. Или, митът е поетично измислица за реалността. Той е способността на човека да украсява или изопачава действителността. Той е обикновеното явление, пречупено през призмата на съзнанието на древния човак.Той е света в очите на наивните. Както малкото дете вярва в Дядо Коледа, така и древните гърци с вярвали в Зевс. Но нали затова сме тук? Да вярваме и да се надяваме...

Когато фактите говорят ,и Боговете мълчат !!! Просто коментара е излишен, а вие си играйте на божества.







Тема Re: Творческа тема..нови [re: T a n y a]  
Автор Shokolada (няма ме)
Публикувано23.10.19 12:10



Първо Благодаря!..търпелива си..: )))
но, така и аз мога..
и аз имам готови отговори за всичко, ама така ли е?
и на какво се гради това? база личен опит или чужд такъв?
По-лесно е на чужд гръб.: ))
По-сигурно е от личен опит.

лесното не е опит, а попиване на чуждо мнение. Личният опит, е личен спрямо време, ситуация и човек, не е казано че ще се повтаря..живота е движение..опитай, за да разбереш..

А има ли всеобща истина?
Да, Животът. Няма живот на ужким, ил на шега.
дали?..животът е даденост..от Вселена, Бог, знам ли..не ти решаваш кога ще дойдеш или ще си отидеш..а някои хора цял живот живеят на шега..и оттук излиза въпроса, какво е сериозно отношение и сериозен живот...истината не е ли твърде субективно понятие..има ли сливане на истини..
Истината на даден човек, до каква степен се вписва в истинската истина..: )))
Проверката се прави от съда.
Авансовото вписване - е доверието. :)

Зарежи социалните норми и институции, проверката е висша форма на доверие към близките хора. Предпочитам като не съм сигурна в някого да не проверявам, защото после само на мен ще ми е гадно и разочароващо. А пък който лъже..лъже себе си..рано или късно истината..във вид на факти излиза.
Доверието? Какво е доверие..не е ли пак храна на собственото его..


Боговете нявгаш са нафантазирани от хората за да намалят страховете им.
Т.е. са ги използвали като патерица..срещу страховете от неизвестното? Т.е. по-лесно е да се осланяш на някого, отколкото да приемеш това което се случва...катооо да кажем даденост или реалност?
и..още един..противоположностите ли се привличат или еднаквостите..
ако е еднаквостите, значи човек е просто егоцентрик..щото той иска да общува със себе си в лицето на друг..
ако е противоположностите, до каква степен може и е готов да приеме друга гледна точка..като да кажем реална?

Всичко е до рецептор. :)

ооо прекалено лесно обяснение и измъкване..: ) Рецептор на какво? Ти например, какво би искала..да имате сходства с партньора или различия. Забележи обаче..че аз не говоря за борба за претопяване на другия..просто приемаш различията му като факт.. Давам пример..ти харесваш класическа музика, той чалга..ще искаш ли и той да слуша класика..или просто ще приемеш че му харесва чалгата..
а и още..
защо хората, въпреки начините на комуникация: вербален, език на тялото и т.н., не се разбират?
Комуникацията изисква култура – двустранна.
Не, комуникацията изисква честност..и открити карти..зарежи културата..
Може да е и монолог. :))
Монолога е най-тежката илюзорна комуникация..общуваш със себе си, изключвайки света..е да ама не..света съществува и всичко в него е в пряка зависимост с нас.
манипулацията като средство за комуникация и постигане на цели, не е ли собствен капан..защото като печелиш..винаги губиш! Печелиш това да кажем че си прав или победител, но си загубил част от себе си...ииии...знам ли..доста други неща..
подценаване на отсрещния. Излишно е. :)
Едва ли е до подценяване, по-скоро до себевеличаене..или бездушие..не знам. Манипулатора винаги попада в капана на собствените си манипулации..рано или късно..но е закономерност. Цената е прекалено висока..според мен.
И последно..наистина ли не се разбира, че сме гости на тази земя, не сме Богове..и че изгубено време не се връща..
Няма изгубено, няма и намерено време.
Оооо има и още как..и само времето показва, как сме го губили за тъпотии..но добрата новина е, че винаги може да се промени

Ееее то утрото при мен едва ли е умно...особено с работеща една мозъчна клетка..двигателна..колкото за кафе..: )))
А за отговорите..за всеки отговор има поне няколко гледни точки, зависи от ъгъла който гледаш..но това не ги прави правилни и грешни..просто всичко е от едно цяло. Ние сме свикнали да отговаряме и имаме мнение от това което са ни тъпкали..или това което сме преживели..е да ама всяко нещо е било в определено време, на определено място с определени хора и нищо не е еднакво, ако погледнеш в детайли.
Казали са че до 50 човек си задава въпроси..след това го удря през просто..аз имам още 3 годинки..
Сори за дългият постинг..



Тема Re: Творческа тема..нови [re: Alleks]  
Автор Shokolada (няма ме)
Публикувано23.10.19 12:14



В миналото митовете са играели важна роля в бита на човека. Дали го има и сега?
Митовете и Боговете винаги са били свързани със страх и подчинение.
Бог трябва да е Вяра, а не наказание и страдание.
Религията е оказала наистина пагубна роля в развитие на човечеството. Но не смесвай Бог, с Религия.
Аз обичам моя Бог и той ме обича..това ми е достатъчно!



Тема Re: Творческа тема..нови [re: Shokolada]  
Автор Shokolada (няма ме)
Публикувано23.10.19 12:41



и знаеш ли..
днес, чакам си на светофара на Герена, първа кола..и обикновено тръгвам с газ.. така направих и сега..и с периферията виждам един тир как лети отдясно на мен..добре че запазих самообладание..и с двата крака на спирачката..тира профуча на см. от мен..ако ме беше целнал..щях да съм в насипно състояние.
та живота въобще не е сериозен..все миг може да е последен..



Тема Re: Творческа тема..нови [re: Shokolada]  
Автор Alleks (Просто мъж)
Публикувано23.10.19 12:53



Крейзито и той беше бог нали?





Тема Re: Творческа тема..нови [re: Alleks]  
Автор Shokolada (няма ме)
Публикувано23.10.19 12:57



Къде прочете да съм писала за откачалки?



Тема Re: Творческа тема..нови [re: Shokolada]  
Автор Alleks (Просто мъж)
Публикувано23.10.19 13:01



И ти си богиня в мъжките очи...

Просто си играйте на богове, точно животът е кратък днес те има, утре те няма, всичко се случва много бързо...





Тема Re: Творческа тема..нови [re: Alleks]  
Автор Shokolada (няма ме)
Публикувано23.10.19 13:04



Едва ли..аз съм земна жена..нямам общо с Боговете и Богините.
не отговарям за чужди илюзии..
а за живота си прав..всичко е въпрос на време..живот!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.