Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:41 17.05.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Митове и приказкинови  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано06.09.08 15:45



почивахме в провинцията и се оказа, че не мога да намеря книги с приказки, които да чета на сина си. Но намерих изданието на "Ариел" - "Легенди за крал Артур" и пълното "Древногръцки легенди и митове".

С 'цензуриране он-лайн', т.е. по време на четенето всеки следобед и вечер почти 5 годишния ми син заспиваше с някоя от историите там. И накрая класическо и пред-христианското словестно творчество на Европа бе преразказано горе-долу така от малкия на баба му (когато го попита какво си спомня от ваканцията):

... Имало един принц Орфей, който бил малко непослушен .... защото не послушал леличката (това е посещението при Делфийския оракул - пророчицата е 'леличката') какво да прави като слезе под земята ....

Слязъл под земята да търси приятелката си принца (разбирайте Евридика) .... и там имало много хора (тук говорихме за душите, които пътуват през Лета). Но принца си оставал непослушен, и приятелката му се ядосала и избягала ...

И той много плакал, толкова много, че и животни и хора разплаквал, защото пеел много тъжни песни.

.... И в този стил митът за Орфей и Евридика сега се разказва като поучителна история за 'непослушния принц'



Но виж, историята на Аргонавтите е друга работа - т.е. принц Орфей (!!! той явно стана любим базов герой за малкия) и приятелите му на пътешествие с кораб. Тук разказва историята почти без промяна - но и без частите за Медея, например.

Мисля, че трябва да има преразказани версии и на митовете за крал Артур, и на древногръцките митове за деца (в най-ранна възраст). Това изгражда усет към класическата култура, все пак!


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано06.09.08 20:42



Аргонавтите ми бяха една от любимите истории. Не знам защо в първата гръцка митология, която прочетох, беше по-интересна и приказна. Много ме впечатли историята на Фрикс и Хела, но в по-късното голямо издание нея вече я нямаше.





Тема Re: има такива издания -нови [re: LadyMorgana]  
АвторPokcи (Нерегистриран)
Публикувано07.09.08 01:29



последните са 2 - едното е адаптация на "Одисеята", а др. - на историята за крал Артур; не помня издателството, но са среден формат, с твърди корици и хубави илюстрации, на достъпен за деца език, и освен това - с допълнителни страници м/у отделните глави на историята, където се обясняват и илюстрират подробностите от бита и вярванията на древните хора, споменати в съответната глава.
иначе детски варианти на древногръцките легенди и митове имаше преди време (имам едни, преразказани от грък); после издадоха и "Илиада" и "Одисея" в голям формат с хубави картинки за деца, така че при желание могат да се намерят в някоя по-голяма книжарница, мисля.





Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано07.09.08 11:30



Прочетох митовете на Кун за първи път, когато бях на 7. Нямам психологически отклонения, спокойно. Понякога бях уплашена, стресната от това, което са извършили героите .... Но тези митове ме направиха по-бдителна и по-прозорлива. И определено, ако трябва да определя с коя книга се възпитах и коя ми е помогнала да порастна най-много, определено ще е тази. Защо си променила мита за Орфей? Нима има нещо срамно в това, че те всъщност се обичат? Влюбени са? И че той просто е бил загрижен, когато се е обърнал и не е непослушен всъщност? Вярно, че някои откъси трябва да се спестят, други митове въобще да не се четат на крепката детска възраст, но не трябва да променяме много и не трябва да е страхуваме да им поднесем нещо ново. Децата са много прозорливи и могат да постигнат адски много, ако се занимаваш с тях.



Тема Re: Митове и приказкинови [re: ThunderGoddess]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано07.09.08 16:56



не - не промених мита за Орфей, казах си го както си е, че Евридика е любимата на Орфей. Но сина ми явно е запомнил концепцията за силната привързаност между героите, а не точно в каква връзка е тя и затова в преразказа си промени 'отношенията' между тях.

А Орфей е бил 'непослушен', защото са го посъветвали да не поглежда Евридика докато я извежда, а той не е изпълнил съвета!

Малкият ми син мисли концептуално, за сметка на точността ... преди време като започнах да го водя да язди едно пони , наречено Принц, седмици след това ми говореше въодушевено за понито , като го наричаше "Цар"




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: Kaлoмaин]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано07.09.08 16:57



и аз искам да намеря по-детска версия на древногръцките митове, 'цензурирането он-лайн' хич не е лесна работа .... а сина ми се вълнува живо от такива истории.


Major e longinquo reverentia

Тема Re: има такива издания -нови [re: Pokcи]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано07.09.08 16:58



ще потърся, благодаря ти за информацията




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано07.09.08 19:10



Хахахах! Сладур!

. Та ... цензурирането е по-лесно, отколкото да подбереш мита според мен . Трябва да видиш две-годишната ми племенница каква уста отваря и колко кротка става (нещо нетипично!) когато й се говори за Зевс, например. Помня първия път като й казказвах и си беше отворила устата толко широко .... докато аз й го описвах, нали ... как изглежда... и тя само направи жест с ръчичките си, че иска да й го покажа на картинка, хахаха. Зевс тогава не ми беше под ръка, показах й Октавиан Август ... хахаха



Тема Re: Митове и приказкинови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано07.09.08 21:57



Между другото повечето деца на 2 -3 годинки стават кротки, когато им се говори или разказва нещо. Но трябва да е насочени директно към тях - не да им се говори "между другото".





Тема Re: Митове и приказкинови [re: ThunderGoddess]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано08.09.08 14:38



всъщност нищо чудно да и го намества мозъчето образа на Зевс някъде по физиономиите на родителите - татко, батко .... нещо такова



Тя затова и е поискала да види картинка.

Аз разказвах на сина си преди около година подобно на приказка за една моя командировка до Норвегия, където ходих да гледам и кораба "Фрам" на Амундсен. Това му беше първия досег с темата 'морски пътешествия'.

И вече е върло убеден, че и той ще стане пътешественик. Митовете за аргонавтите всъщност са му в категорията 'морски пътешествия'. И сега говорим за разликите между кораб с платна и кораб с весла! Нищо чудно обаче в мита за аргонавтите, на техния кораб според визията на сина ми да плува и капитан Амундсен. Или експедицията им да излезе далеч извън границите, очертани от Сцила и Харибда и да се пусне до към Южния полюс ...

Детските им мозъчета създават такава еклектика понякога, но пък знанието винаги помага за куп други неща.

Това с портрета на Октавиан Август е интересен подход - супер идея


Major e longinquo reverentia


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.