Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:53 01.06.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Митове и приказки  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано06.09.08 15:45



почивахме в провинцията и се оказа, че не мога да намеря книги с приказки, които да чета на сина си. Но намерих изданието на "Ариел" - "Легенди за крал Артур" и пълното "Древногръцки легенди и митове".

С 'цензуриране он-лайн', т.е. по време на четенето всеки следобед и вечер почти 5 годишния ми син заспиваше с някоя от историите там. И накрая класическо и пред-христианското словестно творчество на Европа бе преразказано горе-долу така от малкия на баба му (когато го попита какво си спомня от ваканцията):

... Имало един принц Орфей, който бил малко непослушен .... защото не послушал леличката (това е посещението при Делфийския оракул - пророчицата е 'леличката') какво да прави като слезе под земята ....

Слязъл под земята да търси приятелката си принца (разбирайте Евридика) .... и там имало много хора (тук говорихме за душите, които пътуват през Лета). Но принца си оставал непослушен, и приятелката му се ядосала и избягала ...

И той много плакал, толкова много, че и животни и хора разплаквал, защото пеел много тъжни песни.

.... И в този стил митът за Орфей и Евридика сега се разказва като поучителна история за 'непослушния принц'



Но виж, историята на Аргонавтите е друга работа - т.е. принц Орфей (!!! той явно стана любим базов герой за малкия) и приятелите му на пътешествие с кораб. Тук разказва историята почти без промяна - но и без частите за Медея, например.

Мисля, че трябва да има преразказани версии и на митовете за крал Артур, и на древногръцките митове за деца (в най-ранна възраст). Това изгражда усет към класическата култура, все пак!


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано06.09.08 20:42



Аргонавтите ми бяха една от любимите истории. Не знам защо в първата гръцка митология, която прочетох, беше по-интересна и приказна. Много ме впечатли историята на Фрикс и Хела, но в по-късното голямо издание нея вече я нямаше.





Тема Re: има такива издания -нови [re: LadyMorgana]  
АвторPokcи (Нерегистриран)
Публикувано07.09.08 01:29



последните са 2 - едното е адаптация на "Одисеята", а др. - на историята за крал Артур; не помня издателството, но са среден формат, с твърди корици и хубави илюстрации, на достъпен за деца език, и освен това - с допълнителни страници м/у отделните глави на историята, където се обясняват и илюстрират подробностите от бита и вярванията на древните хора, споменати в съответната глава.
иначе детски варианти на древногръцките легенди и митове имаше преди време (имам едни, преразказани от грък); после издадоха и "Илиада" и "Одисея" в голям формат с хубави картинки за деца, така че при желание могат да се намерят в някоя по-голяма книжарница, мисля.





Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано07.09.08 11:30



Прочетох митовете на Кун за първи път, когато бях на 7. Нямам психологически отклонения, спокойно. Понякога бях уплашена, стресната от това, което са извършили героите .... Но тези митове ме направиха по-бдителна и по-прозорлива. И определено, ако трябва да определя с коя книга се възпитах и коя ми е помогнала да порастна най-много, определено ще е тази. Защо си променила мита за Орфей? Нима има нещо срамно в това, че те всъщност се обичат? Влюбени са? И че той просто е бил загрижен, когато се е обърнал и не е непослушен всъщност? Вярно, че някои откъси трябва да се спестят, други митове въобще да не се четат на крепката детска възраст, но не трябва да променяме много и не трябва да е страхуваме да им поднесем нещо ново. Децата са много прозорливи и могат да постигнат адски много, ако се занимаваш с тях.



Тема Re: Митове и приказкинови [re: ThunderGoddess]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано07.09.08 16:56



не - не промених мита за Орфей, казах си го както си е, че Евридика е любимата на Орфей. Но сина ми явно е запомнил концепцията за силната привързаност между героите, а не точно в каква връзка е тя и затова в преразказа си промени 'отношенията' между тях.

А Орфей е бил 'непослушен', защото са го посъветвали да не поглежда Евридика докато я извежда, а той не е изпълнил съвета!

Малкият ми син мисли концептуално, за сметка на точността ... преди време като започнах да го водя да язди едно пони , наречено Принц, седмици след това ми говореше въодушевено за понито , като го наричаше "Цар"




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: Kaлoмaин]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано07.09.08 16:57



и аз искам да намеря по-детска версия на древногръцките митове, 'цензурирането он-лайн' хич не е лесна работа .... а сина ми се вълнува живо от такива истории.


Major e longinquo reverentia

Тема Re: има такива издания -нови [re: Pokcи]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано07.09.08 16:58



ще потърся, благодаря ти за информацията




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано07.09.08 19:10



Хахахах! Сладур!

. Та ... цензурирането е по-лесно, отколкото да подбереш мита според мен . Трябва да видиш две-годишната ми племенница каква уста отваря и колко кротка става (нещо нетипично!) когато й се говори за Зевс, например. Помня първия път като й казказвах и си беше отворила устата толко широко .... докато аз й го описвах, нали ... как изглежда... и тя само направи жест с ръчичките си, че иска да й го покажа на картинка, хахаха. Зевс тогава не ми беше под ръка, показах й Октавиан Август ... хахаха



Тема Re: Митове и приказкинови [re: ThunderGoddess]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано07.09.08 21:57



Между другото повечето деца на 2 -3 годинки стават кротки, когато им се говори или разказва нещо. Но трябва да е насочени директно към тях - не да им се говори "между другото".





Тема Re: Митове и приказкинови [re: ThunderGoddess]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано08.09.08 14:38



всъщност нищо чудно да и го намества мозъчето образа на Зевс някъде по физиономиите на родителите - татко, батко .... нещо такова



Тя затова и е поискала да види картинка.

Аз разказвах на сина си преди около година подобно на приказка за една моя командировка до Норвегия, където ходих да гледам и кораба "Фрам" на Амундсен. Това му беше първия досег с темата 'морски пътешествия'.

И вече е върло убеден, че и той ще стане пътешественик. Митовете за аргонавтите всъщност са му в категорията 'морски пътешествия'. И сега говорим за разликите между кораб с платна и кораб с весла! Нищо чудно обаче в мита за аргонавтите, на техния кораб според визията на сина ми да плува и капитан Амундсен. Или експедицията им да излезе далеч извън границите, очертани от Сцила и Харибда и да се пусне до към Южния полюс ...

Детските им мозъчета създават такава еклектика понякога, но пък знанието винаги помага за куп други неща.

Това с портрета на Октавиан Август е интересен подход - супер идея


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано08.09.08 20:56



Абе жено, що не му четеш на сина си български приказки? Какво е това чуждопоклонничество да ги учите на гръцки приказки и легенди!?



Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано08.09.08 21:26



Според мен искаше да види картинка, защото е още малка, виждам, че има богато въображение, но вероятно и трябва база, върху която да започне да си представя и да вижда нещата по-нататък във въображението си

. Няма нищо лошо да си го представят, както искат наистина :) А с Октавиан ... стана наистина неочаквано, така да се изразя, хаха, но определено помогна. После искаше да разгледаме "книжката" и ме питаше за почти всяка картинка какво представлява и аз й обяснявах надълго и нашироко



Тема Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано08.09.08 21:53



Лейди Моргана, дали не пренебрегвате българските приказки, които са не по-малко интересни и пълни със символика от гръцките легенди?

Особено като се има предвид какви хубави сборници с български приказки има по книжарниците. Особено внимание можете да обърнете на приказките на Ангел Каралийчев, Николай Райнов, а според мен и на пиесите за деца на Недялко Йорданов.

Все пак само първото изречение е превод на думите на Метлата - останалото си е моя интерпретация.



Тема Госпожо,нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано08.09.08 21:57



айде да не ставаш херменевт без нужда. Може пък да имам предвид Марко Цепенков, щото малко хора го знаят, а е ценен извор.



Тема Re: Госпожо,нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано08.09.08 21:59



Направих уточнение, че само първото изречение е превод. Ама ако искаш ще си изтрия постинга.





Тема Re: Госпожо,нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано08.09.08 22:05



Хе, хе, ти не ме засягаш. Виж аз къде съм сега, дали ще ти обърна внимание а?


Слушай си на воля!



Тема Re: Госпожо,нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано08.09.08 22:35



Аз пък бях на това:


Но ще чуя твоето предложение - "Tealands" звучи добре.

Черпя:





Тема Re: Госпожо,нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано08.09.08 23:40



Мани ги тия чайчета, да не сме Ататюрковци!
Дай нещо от пода на Елевзинските и Самотракийски мастики, нали за Орфей говорим, а Евридика в ъгъла да плете чорапи за зимата!



Тема Re: Госпожо,нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.09.08 09:48



Метел, не е лошо детето да има обща култура.



Тема Re: Митове и приказкинови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано09.09.08 11:05



Чета му, споко патриоте!!! С тях започнах.

а сега е време и на митовете и легендите. Бг приказките, които му харесаха ги научи буквално на изуст.


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: ThunderGoddess]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано09.09.08 11:06



а опитва ли се да ги прерисува?


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.09.08 11:21



А футбол играе ли това дете? Щото то само обща култура не бива.



Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Kaлoмaин]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано09.09.08 11:25



Споко, отговорих вече на Метлата за българските приказки. Аз все пак съм почнала да чета на сина си откакто не бе навършил годинка. И за юнаците, и за болярските щерки, неродена мома .... и приказките за животните - за мравки, козли, зайци, Баби меци и т.н.

един ден се оказа, че повечеъто вече може да ги рецитира наизуст.

Някои от приказките на Николай Райнов вече също сме чели. Но съм му чела 'он-лайн цензура' и приказки от пълното издание на '1001 нощ'

Освен митовете, за които споменах факта, че малкия е роден на тези географски ширини му дава според мен едно страхотно предимство - той е на граничната зона между изтока и запада .... познанието за изтока за него е точно толкова важно, колкото и за Запада и за родната му култура. Защото родната му култура е 'хетерогенна' в това отношение.

На мен поне са ми чели по същия начин разни приказки на различни народи и това мисля, че доста ми е помогнало



Патриотите тук да се успокоят - българското е преди всичко!!!


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано09.09.08 11:28



не играе футбол, защото няма с кого в квартала. Много момиченца има и сега основно ги костюмират в дантелки и разни други подобни. Не стават за футбол!

Затова с малкия ходим да играем на пързалки и да яздим пони




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.09.08 17:16



Е, трябва му футбол. Да се социализира в колективните спортове. Иначе вълк ще излезе.



Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.09.08 17:16



А какво точно е посланието на Изтока и това на Запада?



Тема Re: Митове и приказкинови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано09.09.08 17:48



Леле! Не знам какво ще излезе от теб, но да си даскал ти е в кръвта - винаги първата ти реакция е да потърсиш грешка и да дадеш акъл как да се оправи.





Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано09.09.08 18:50



има доста голяма разлика в светогледа/подхода към тълкуване на света в западните и източните митове (респективно приказки).

Нещата са най-ясни при Херодот - корените на разделението, имам предвид. Идеята ми е, като чета нещо - за себе си, или за детето, източника да е оригинален, а не 'преразказан' от някого. Например посланието на "Аладин" е различно от това на "Малкия Мук", а трябва да са еднакви, защото действието се развива в една и съща среда! Но не са еднакви!!!

А според оригинала на "1001 нощ", Аладин се оказа от китайски произход




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.09.08 21:01



Еее, ти па и Херодот ли четеш на детето си? Кощунство е. Не му затормозявайте главата още от рано с врели-некипели.
То и за възрастни бих го забранил. Прекалено много го чепкат, като Библия е станал в Западната хуманитаристика. Щом и в ГЗС го набутахте е критична ситуацията.
А Шехерезада от "1001 нощ", какво мислиш за нея?



Тема Re: Митове и приказкинови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.09.08 21:03



Аз - даскал! Невъзможно! Не ми е в кръвта.



Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.09.08 21:12



тцтц - как не те е срам да викаш на писанията на бащата на Историята - 'врели некипели'.


От кога пишеш/четеш в ГЗС?
Там всички са застарели лелки.



Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано09.09.08 21:26



Наскоро бех заял там Розовия ми сън.
За Иродот или добро, или нищо!
Пич е, ама не го разбират. А за деца абсурд.



Тема Re: абе кой ти говори...нови [re: LadyMorgana]  
Автор Roxy (присмехулна)
Публикувано10.09.08 00:36



за патриотизъм при четенето на приказки?
майка ми е правила същото като теб към мене, с леката разлика, че не се е чувсвала длъжна да набляга на нешо определено (било то българско или чуждо) в детската литература и приказките. и с утежняващо вината обстоятелство, че през 80-те детските книжки с хубави картинки са били малко и ми е чела от купувани за и от нея стари, с чудесни илюстрации приказките на Шарл Перо и Андерсен; имаше 2 тома с приказки на братя Грим, над някои от които започваше да задрямва, докато ми ги четеше. и с другата разлика, че за разлика от нея, аз не знам приказки почти наизуст - нито като малка, нито сега... може би е от нещо в начина на мислене, не мога да кажа. като детска литература иначе ми чете/четох и някои от основните класики, други купувам/ще купувам сега, или ще търся на старо, защото би ми било интересно да ги прочета. от българските обичам патиланските истории, но приказките на Ран Босилек, Ангел Каралийчев и Елин Пелин ги четох като тръгнах на училище...
ама сега да им втълпяваме на децата идеите на възрастните още покрай приказките... уфффффф...






Тема Re: Митове и приказкинови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (присмехулна)
Публикувано10.09.08 00:45



е аз не считам това за основно при даскалите... ти не си такава... важното е да обясни и да провери и ако има грешка, да я посочи... и обосновката в обясненията, компетентността в своята област. не като неговите гръмки твърдения от по 1-2 изречения, когато започва спор с някого (и за които Агри винаги го съветва да ги продължи със "защото") или въпросите му понякога в специализираните клубове...




Тема Re: Митове и приказкинови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано10.09.08 10:35



Не очаквах ти да се хванеш - това беше заобиколен начин да му кажа, че в цялата тема само търси къде може да има грешка, за да я поправи.



Тема Re: Митове и приказкинови [re: Kaлoмaин]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано10.09.08 10:53



Ти пак нищо не разбра! Аз не търся грешки, те сами се виждат с просто око.



Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано10.09.08 14:59



Виж - за Херодот не прави изказвания, ако не си го чел. На детето не го чета, но той е 'основополагащ'. Детето ми ще си го прочете сам (ако иска) като порасне.

За Шехеразада мнението ли ми искаш? А за пилигримите от "Кентърбърийските разкази" на Чосър не мислиш ли същото? Или за добрия войник Швейк? Всички те са 'главни разказвачи' на сборници от приказки/истории.

А я кажи Шехеразада има ли деца? Все пак доказано нощите са 1001 - това прави около 3 години?


Major e longinquo reverentia

Тема Re: абе кой ти говори...нови [re: Roxy]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано10.09.08 15:02



и да искаме не можем да им ги втълпим идеите на възрастните на децата си, Рокси.


Те си имат свои , детски тълкувания и точно затова почнах тази тема .... понякога от техните тълкувания на изтъркани за нас истории може да излезе нещо много ново




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Last Roman]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано10.09.08 15:04



.... на по 1500 и отгоре, нали?




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: LadyMorgana]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.09.08 15:07



а баш.





Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Last Roman]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано10.09.08 16:23



Errare humanum est (stultum est in errore perseverare)




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано10.09.08 16:31



Ако не съм го чел какво, той по-умен няма да стане! Тия тълмачите му.
Шехередаза няма деца, Медея като има - виж какво направи с тях! Те двете са равнопоставени в митологическия си сюжет. Борят се с времето. Шехерезада го печели чрез поезията си. Медея пък е магьосница-амазонка, бездушен ствол!



Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано10.09.08 16:53



Да знаеш едно от каката на крал Артур, метел:

Шехеразада има деца. При това 3!!! На деня след 1001вата нощ, третото дете на Шехеразада и султан Шахриар още не е проходило - значи е под 9 месечна възраст. И точно заради тези 3 деца в крайна сметка султана се отказва от обета си да обезглавява съпругите си и не я убива!!!

Мисля, че сравнението ти на Шехеразада с Медея е неуместно. Идейните послания на женските образи в източната и западната митология са различни. Медея има документирана 'двойничка' в начина си за отмъщение на 'любимия' - Дидона. Но това отмъщение е правено и от мъже .... като прочетеш Херодот (ако) ще видиш, че убийството на деца за отмъщение се споменава няколко пъти, като прецеденти за гръцките (разбирай прото-западни) владетели. Даже върха е, когато канибалски сготвят децата ... това точно в 'западната' част на света!!!

Но никога не е упоменавано в източните митове или приказки такова ритуално убийство на собствените деца като пример!!! Ето ти една от разликите ....


Major e longinquo reverentia

Тема Re: абе кой ти говори...нови [re: LadyMorgana]  
Автор Roxy (присмехулна)
Публикувано10.09.08 21:33



това не го отричам, говоря само за разделението български/чуждестранни приказки и наша/чужда детска литература. няма нужда децата да го научават отрано - за приказките е безсмислено (освен доколкото да знаят кой народ за кои вълшебни същества обича да разказва, за да не говорят примерно, че в бг приказки има феи - но това може да се научи и в училище). повечето приказки имат универсални послания, а така или иначе има някои общоевропейски сюжети... а за чуждестранната детска литература така или иначе може сами да поискат обяснение за странните имена или различните места и начин на живот, за които се говори в книжките... няма нужда отрано да се прокарват граници и разделения в мисленето им.




Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано10.09.08 23:31



Откога пък Кавказ стана Запад и Медея носител на "идейно послание" в западната митология!?
Четенето на Херодот наистина пречи, убеждавам се.



Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано11.09.08 17:17



А Херодот е родом от Халикарнас. Чист западняк си се определя той. Но къде географски е Халикарнас, знаеш ли?


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Всъщност метлата иска да каже:нови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано11.09.08 18:34



К'ъв западняк е той: чист анадолец!
Изобщо, вие люде май не четете, а само приказки за малки деца.
Знаех си аз, след като още от ГЗС ми направи лошо впечатление как тръгна разговра за Херодот.
Ако не се лъжа ти даде някакъв абсурден пример и се сдъвкахте с некакъв та все едни високопарни, едни напудрени, мене чак ме хвана срам.



Тема Re: Защонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано11.09.08 19:53



не каза още в началото, че съм ти направила лошо впечатление още от ГЗС?

R.I.P. (van Winkle)




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Защонови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано11.09.08 20:21



Щото е без значение стига да не споменаваш Херодот.



Тема Re: Рокси...нови [re: Roxy]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано11.09.08 20:29



аз имах друга разлика предвид. Западноевропейските приказки, които са популярни (на братя Грим, Шарл Перо и т.н.) имат едни много интересни послания. Не е точно философия, а по-скоро - прагматизъм. Спомни си Котарака в чизми - спретна едни далавери и измами, от които господаря му се ожени за принцеса, умори тъста и стана крал .... така и котарака се намести на доживотен пост 'външен министър'!

Когато четох тази приказка синът ми си играеше с плюшената си котка, а всички възрастни едвам се сдържахме да не се разхилим, защото чак на това мислене, ни стана ясно, че котарака е един абсолютен тарикат и измамник. Обаче положителен герой!!!

В оригинала Аладин също е наречен 'абсолютен безделник тарикат'. Но докато спретва далаверата с Магрибеца/Магьосника, се оказва измамен и след това се 'взема в ръце' и се спасява доста достойно. Има много хубав урок за търпение в тази приказка. И някак се внушава, че трябва да внимаваш какво правиш, защото нещата се връщат като бумеранг към теб. Ето това по-рядко (освен в приказките на Андерсен) има в 'западните приказки. Рзлични послания.

А българските - толкова са красиви и поетични, някак послания от стари и отминали времена. Има добро и зло, но е някак отминало. Носталгични са и вълшебни.

Всъщност много ми харесват римуваните детски приказки. Намерих една детска книжка (сборник приказки-авторски) от времето на баба ми (началото на 20ти век) и тя като че най-вече допада на сина ми. Хубави, авторски историйки, но в стихове. Спомних си, че баба ми ги знаеше наизуст. Чак след смъртта и намерихме, че тя си е запазила детската книжка. Със стария правопис. А сина ми - почти 100 години по-късно (нейния правнук) се кефи яко на стихчетата. И няма много архаизми. Не е ясно обаче колко такива екземпляри от такива книги са запазени! Жалко. хубави са.


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Защонови [re: LadyMorgana]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.09.08 11:01



щото те е харесал.



Queen's only


Тема Re: :)нови [re: Last Roman]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано12.09.08 12:11



... ех, ако само не четях Херодот




Major e longinquo reverentia

Тема Re: :)нови [re: LadyMorgana]  
Автор Roxy (присмехулна)
Публикувано12.09.08 14:53



Я на Херодот веднага да му спретнеш едно аутодафе!






Тема Re: Рокси...нови [re: LadyMorgana]  
Автор Roxy (присмехулна)
Публикувано12.09.08 14:55



не съм се замисляла над тези аспекти досега...






Тема Re: :)нови [re: LadyMorgana]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.09.08 14:56



тежък е кръста на библиофила.



Queen's only


Тема Re: Неманови [re: Roxy]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано12.09.08 15:35



ползвам го като възглавница от време на време .... много е услужлив, пича халикарнаски




Major e longinquo reverentia

Тема Re:Енови [re: Last Roman]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано12.09.08 15:37



а де .... води до тежки форми на исихазъм в нашето комуникативно съвремие




Major e longinquo reverentia

Тема Re:Енови [re: LadyMorgana]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.09.08 17:18



и до психиазъм понякога.



Queen's only


Тема Re: не енови [re: Last Roman]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано12.09.08 17:38



проблем за жените. Хубавото дупе оправдава и най-тежките форми на психиазъм, вервай ми




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано13.09.08 13:53



Да, върху тях. Октавиана не й го дадох, де





Тема Re: Митове и приказкинови [re: ThunderGoddess]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано13.09.08 15:42



Сещам се защо не си и дала Октавиан да рисува върху него.

Като съм била малка , са ми дали да 'творя' емоционално върху едни прекрасни илюстрации на сборник японски приказки. И аз съм надраскала лицето на един от самураите, който се явявал 'лош' за дадената приказка. Сега , като разгърна приказката виждам колко красиви цветни графики са тези илюстрации и ми е тъжно, че съм съсипала тази с 'лошия' самурай безвъзвратно.

Затова и сега на сина купувам блокчета, за да си рисува идеите по тях - никакви 'творби' в книжките и по илюстрациите им.

Да не му е тъжно и на него някой ден ...

А има ли прилика в прерисуваните образи?


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано13.09.08 17:12



Спокойно бе, нека драска детето. То не вреди. Ти сега така "твориш" върху Херодот.



Тема Re: Митове и приказкинови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано15.09.08 07:54



дааа, така е.




Major e longinquo reverentia

Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автордopa (Нерегистриран)
Публикувано09.01.09 23:58



Разкажи му за Снежанка и седемте джуджета или за вълкът и седемте козлета или за червената шапчица или....





Тема Re: Митове и приказкинови [re: LadyMorgana]  
Автор smaragdus ()
Публикувано08.06.09 23:18



<Мисля, че трябва да има преразказани версии и на митовете за крал Артур, и на древногръцките митове за деца (в най-ранна възраст). Това изгражда усет към класическата култура, все пак!>

А аз мисля, че трябва да има преразказана версия на Лолита за деца. Класика.

Жалко наистина за децата, възпитавани от подобни малоумни родители.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.