Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:18 11.06.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Крали Марко?нови [re: Caбaзий]  
Автор tetragon (непознат )
Публикувано13.04.06 12:00



Не се заяждам.Изказвам мнението си,на твоето запитване.че не можем да смятаме Херос и Крали Марко за индентични образи.Всичко най-добро



Тема Re: Крали Марко?нови [re: Caбaзий]  
Автор sieg (геймър)
Публикувано13.04.06 12:46



Крали Марко е владетел на феодално княжество в земите на днешна Македония. Баща му Вълкашин заедно с деспот Углеша воюва срещу турците и е разбит при Черномен.Турците ги нападнали изненадващо през нощта.
А самият крал Марко бил лоялен турски васал. Бил се на страната на турците при Ровине с/у власите и май там е загинал.
Народа го почитал, защото не го колели и грабили. И го имал за закрилник
Възпели го като юнак,защото не върви да възпяваш покорни васали на
султана, не е епично.
А че е бил на кон то тогава се разчетало на конница и юнаците били все на коне.



Тема Re: Крали Марко?нови [re: tetragon]  
Автор Caбaзий (познат)
Публикувано14.04.06 01:54



"всичко най-добро" ..
Какво добро може да ми мсили човек, който твърди,че ние-българите, сърби, румънци.... които живеем на земите на древните траки не сме научили не сме заимствали героичекси образи от тях. Че това е не само заимстване а и наследяване, но майнтаа ти ..



Тема Re: Крали Марко?нови [re: sieg]  
Автор Caбaзий (познат)
Публикувано14.04.06 01:56



Говориш врелите-некипели тъпотиите на австро-унгарската исторична школа .



Тема Re: Крали Марко?нови [re: Caбaзий]  
Автор sieg (геймър)
Публикувано14.04.06 15:31



Крали Марко е замесен с турците в епоса. Откъде Херос ще се разправя с тях.
А израза "Закъсал като Крали Марко на Косово поле"?Не ми се връзва с бог Херос.
Ами Момчил юнак с неговия крилат кон. И той ли е Херос?

После Крали Марко в преданията практикува бойни изкуства и по-специално "желязната ризница". Де го Херос, де го китайско У шу
А и похвати от т.н. черни или тъмни изкуства от рода на нинджицу ползва.

Редактирано от sieg на 14.04.06 15:41.



Тема Re: Крали Марко?нови [re: Caбaзий]  
Автор tetragon (непознат )
Публикувано14.04.06 18:43



Приятелю Caбaзий,пожелах ти нещо с най-добри чувства,но ти не разбираш какво хубаво може да ти пожелае човек оспорващ твоето твърдение,което е много смело (мен ако питаш налудничево)."Майната ми" добре,но на бас мога да се хвана,че знанията ти за траките, като голям патриот и родолюбец не се простират по далеко от статиите по вестниците и интернет които си чел.Говориш за това което сме наследили от тях.Какво е то,освен историческите паметници които са разграбвани в момента?Образа на "националния герой" Крали Марко,кръстен на реално съществуваща личност?Та ние знаем много малко за тях.Не случайно има един израс,че "траките са живеели за да умрат",защото основното което е останало от тяхната култура са погребения.Сега вече взеха да се правят по мащабни археологически проучвания,на тази антична култура.Взе да се говори за гроба на Орфей-пълни глупости и маски на техни владетели.Но информацията е оскъдна.Аз поддържам твърдението на някои траколози,основно Дядо Трак (който ако чуе за твоето сравнение на Херос и Крали Марко ще припадне от ужъс),че местното население което са заварили прабългарите при своето преселение са били траки и нищожно малки племена славяни.Това за славяните е измислено от комунистите,за да се чувстваме по близък народ до този на Братска Русия.За всичко това може да се открие логика във факти.Една ерудирана личност предположи,че маската която е намерил принадлежи на Терес,оказа се,че не е верно,но това поне беше заключение позоваващо се на резултати от първоначални изследвания.
Твоето сравнение на античен тракийски бог с образ реално съществуващ по българските земи,през времето на турско иго е мнение на безхаберник,лишено от всякакви факти (исторически и логически-ако мога така да се изразя),базиращо се на идеята която ти е хрумнала на маса със салата,след 3-тата ракия.Кой си ти,че да оспорваш и отхвърляш твърденията на историци?Къде въобще намери идеята за идентичност м/у 2-та образа?В легенди и предания или в исторически факти които са в основата на науката История???
Когато задаш въпрос "дали можем да приемем",приемай отговорите,че не можем.Как пък поне 1 не е намери да те подкрепи?Да не би всички тук да сме дебили,а ти си с НАЙ-БИСТА мисъл???Хайде пийни още 2 довечера пък да видим може нещо оригинално да измислиш,знае ли човек.Пръдльо!!!



Тема Re: Крали Марко?нови [re: sieg]  
Автор Caбaзий (познат)
Публикувано14.04.06 22:02



За архетип чувлаа ли си?



Тема Re: Крали Марко?нови [re: tetragon]  
Автор Caбaзий (познат)
Публикувано14.04.06 22:08



Не ми викай приятел. ЯВюсно ли ти е?
А това ,че вярваш,че траките са изчезнали ей така си е твой проблем. Не обаче ,че съществува Мадарски онник, Херос, и редица герои на коне си сред българи и "траки" е факт!



Тема Re: Крали Марко?нови [re: tetragon]  
Автор Caбaзий (познат)
Публикувано14.04.06 22:24



А кой си ти да ме обиждаш? КОй си ти ми твърдишю за някой дядо трак бил ерудит, че незнам си кой не можел да приеме нещо щото аз видите ли съм се бил напил и ми хрумнала налуденичаваидея подобно на идеите на великите "ерудити" които без свят сравняват българите със монголците или уралските чуди)
Нищо не разбираш -тва е истината нито от история, митология, нито от психология и история на религиите. Ти си един папагал, плямпало безмозъчно, което го е срах да пие за да не се издаде ,че е протеже на някой "ерудит" с глиганска мутра .



Тема Re: Крали Марко?нови [re: Caбaзий]  
Автор tetragon (непознат )
Публикувано15.04.06 12:26



Приятелю Caбaзий,драги ми Смехурко,това е последния пост който пускам в твоятя тема,забавно ми е но така няма да стигнем до никаде.Явно аз не мога да се изразя правилно,говоря ти за изчезнала култура (знаеш ли значението на тази дума),заличена от времето и много други фактори (науки история и археология,от които се интересувам).Дали сме наследници на траките?Аз го вярвам,но това е генетика,от нея не разбирам.Дали ме е страх да пия,ХА!!!
Кой,какъв е,ерудит или безмозъчно,оставям на теб да решиш,ти си компетентния,просветения.Говориш много глупости,но това си е за твоя сметка.Чувал ли си,за науката тракология?.Едно ще ти кажа за мен,аз съм националист и родолюбец и ми е писнало от хора като теб,говорещи пълни глупости,отхвърлящи факти само защото не им допадат,даващи мнение по тема без да са запознати с основни аспекти от нея.
Бъди жив и здрав,в България хора като теб много,свиква се с вас.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.