Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:13 14.05.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
*Кратък преглед

Тема За мистериитенови  
Автор HAДЯ (амазонка)
Публикувано02.08.03 12:25



Искам да ви питам нещо,защото старогръцката митология ми е хоби от 10 години.
Къде мога да намеря информация за мистериите на Дионис и Деметра в подробности?
Ако някой от вас знае такива книги,адреси в интернет и т.н. да ми каже.
А също се интересувам и от храмовете и самата дейност на жреците в тях.Например как са извършвали жертвоприношенията и т.н.
Не е задължително само на Дионис и Деметра,ако знаете за мистерии и жертвоприношения на други богове.



Тема Re: За мистериитенови [re: HAДЯ]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано02.08.03 15:02



zdravei nadia,
s udovolstvie ste ti dam niakoi podrobnosti za grazkite misterii, no za da mi e po lesno, bili mi kazala dali 4etesh niakakav 4ujd ezik ( pitam zastoto edin moi kolega napisa 4udesn statia na tazi tema, no ne mi se prevejda )

blagodaria
melisa

cupitor impossibilium


Тема Re: За мистериитенови [re: mellisa]  
Автор HAДЯ (амазонка)
Публикувано02.08.03 16:21



Ами ,малко английски знам и това е
Устройва ли те?
Абе,на какъвто и език да е дай ми информацията



Тема Re: За мистериите [re: HAДЯ]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано02.08.03 17:20



Zdravei otnovo,
Malko sam zatrudnena da nameria knigi na angliiski koito da sa po temata, tai kato po-goliamata 4ast ot literaturata na tazi tema e na nemski I franski. Izprastam ti vse pak edna malka bibliografia, koiato I poostariala, ostava klasika v janra.

The Greek mysteries, Ugo Bianchi
The Dionysiac mysteries of the Hellenistic and Roman age, Martin Pesson
Eleusis : archetypal image of mother and daughter, Karoly Kerenyi
Eleusis and the Eleusinian mysteries, George E. Mylonas

Misteriite v 4est na demetra I persefona se nari4at elevsinski misterii( Eleusinian mysteries) I se provejdali v Eleusis, grad v atika, edin ot nai vajnite sled Atina. Spored mita za otvli4aneto na persefona, se smiata 4e imenno v Eleusis tia e varnata na svoiata maika demetra, koiato osnovava I vaprosnite misterii v znak na blagodarnost. Misteriite v nai tesnia smisal na dumata sa samo malka 4ast ot ritual, koito sadarja i igri i prozesii i koito prodaljaval niakolko dena. Tezi 4estvania bili dostapni za vsi4ki (no triabvalo da badat pre4isteni predi tova, nesto kato na6ite posti predi velikden naprimer), koito obrazuvali edna prozesia ot atina za eleusis, kato po patia se e spiralo za tanzi, no sasto taka za obidi I za glupavi 6egi. Kogato padnela no6ta u4astnizite, nare4eni misti (mystes) vlizali v telesteriona na demetra ( spezialen hram kadeto zavar6valo 6estvieto) I prodaljavali da varviat v nego kam zalata s 42 kolonadi kato v labirint. Sled mnojestvo manifestazii, 2 dena po4ivka I rituali za martvite, prozesiata poemala sastia pat I se vrastala v atina. Parvata, pozvolena za vsi4ki 4ast ot misteriite bila zavarshena.

Sto se otnasia za iniziiraneto (initiation) I istinskite misterii, ne se znae koi znae kolko mnogo – u4astnizite bili zadaljeni da mal4at ( ot tam idva I misterii – mistio na grazkki, koeto ozna4ava az mlakvam, no ne zastoto niamam kakvo da kaja, a zastoto sam zastaven da mal4a). alcibiade I andocide, izvestni garzi, bili nakazani za tova 4e sa progovorili, a onezi, koito sa gi 4uli, bili nakazani sas smart.
Predi vreme, starata nauka smiatala 4e po vreme na tezi initiations, na u4astnizite bili razkrivani taini, za koito se smiatalo 4e e nevazmojno da se predstaviat na vsi4ki, no dnes tova mnenie e othvarleno.
Drugi izvestni misterii sa tezi na orfei I dionysos, koito v osnovata si ostavali sastite.

Ako ne sam bila iasna s nasto, ili ako ima drugo, koeto te interesuva, ostavam na razpolojenie.

cupitor impossibilium



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.