Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:04 02.06.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема severna mitologiqнови  
Автор NorthRune (върколак)
Публикувано03.03.03 10:56



ne smqtate li 4e severnata mitologiq e dosta uvlekatelna
naskoro poradi tazi pri4ina imah malyk spor na tazi tema s dvama taka da se kaje istorici...
ima predpolojeniq 4e glavniq bog Odin vsy6nost e bil obojestven jrec istori4eski sa6testvuval v zarajdaneto na vqrvaniqta v azite i ostanalite bogove
spored vas vyzmojno li e , kato se ima predvid 4e Tyr taka nare4eniq bog na voinata i oryjieto predhojda6t sy6testvuvaneto na Odin e bil s negovite funkcii i po kysno e izmesten...
vyzmojno li e tova da e obojestveno jri4esko saslovie ...struva mi se malko neveroqtno
togava kak bi se krepila istoriqta za sytvorenieto ot Muspelheim i Nifel

Urth...


Тема Re: severna mitologiqнови [re: NorthRune]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 12:24



ми никъв проблем няма да е било така
макар че вариантът, дето аз съм чел е малко по-различен - култът към aesir си е съществувал, просто на някъв етап в него е вмъкнат один и то на челна позиция :). такава теза отговаря напълно на факта, че один изземва функции на други богове. и що да е невероятно - ами християнството какво е? христос е точно такъв обожествен жрец (в малко по-широк смисъл на "жрец" естествено :) - демек, има и други примери за такива работи.
а за сътворението не се коси - напълно е възможно в оригиналната версия вместо один да е стоял произволен друг бог...



Тема Re: severna mitologiqнови [re: Mist]  
Автор NorthRune (върколак)
Публикувано04.03.03 19:17



e da no vse pak jrec koito govori za svetovnoto durvo i tn ...vypreki 4e e vyzmojno:)
a nesyotvetstviqta vinagi sa mnogo vse pak tfva e istoriqta:)
no si mislq 4e za jrec odin e pritejaval tvyrde, prekaleno mnogo ka4estva...nadali nqkoi e imal kon kato negoviq hihihik

Urth...


Тема Re: severna mitologiqнови [re: NorthRune]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано05.03.03 16:20



ти па ся...отде пък реши, че жрецът е имал всички тия качества ?!
напълно е възможно да е бил някой идиот, на който после са му приписали секви атрибути



Тема Re: severna mitologiqнови [re: Mist]  
Автор NorthRune (върколак)
Публикувано05.03.03 17:44



gad ni gu e sram pyk

Urth...


Тема Re: severna mitologiqнови [re: NorthRune]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.03.03 13:13



Абе хора, какъв жрец!? Това са измишльотини на разни учени!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: severna mitologiqнови [re: Black Wolf]  
Автор NorthRune (върколак)
Публикувано07.03.03 20:42



black wolf ko da ti kaja:P
to na toq svqt vsi4ko e vyzmojno 6tom ima hora det mu vervat...
vij kolko e taka...
stranno oba4e malko hora se interesuvat ...no Odhinn si e jrec:P jrec na runite:)
hihihik
samo iskah da 4uq i va6eto mnenie vse pak tova e klub mitologiq no qvno po4ti nikoi ili ne se interesuva ot severnite mitologii( ili religii) ili ninam ko:P

Urth...


Тема абе не е баш като да не се интересуваме...нови [re: NorthRune]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано08.03.03 00:51



даже сме си обсъждали доста, тук и в Езичество, скандинавската митология

ето аз например съм човек, който много се интересува от въпроса

ама като ти прочетох въпроса, някакси, какво да ти кажа... не знам и аз какво да ти кажа

едно, че ти не питаш всъщност конкретно за Скандинавия, а ни хвърляш в принципна теоретична дискусия на тема "как възникват митовете"

по тоя въпрос яснота няма и от теб си зависи какво ще избереш да си мислиш... ама каквото и да избереш, все тая

ето Снори например си мисли така: тези, дето сега ги имат за богове, няма как всъщност да са били богове... (щото нали само 1 бог има на света)
та те са си били отначало просто хора, но понеже са имали някои изключителни качества, с времето по-недостойните им наследници постепенно почват да ги обожествяват и така та докато дойде християнството да им отвори очите, че тези не са всъщност богове, и да им каже кой е всъщност богът
те хората не са виновни, че не знаят, щото не е имало тогава кой да дойде и да им разкаже за Христос и т.н.
а сред тези "изключителни качества", които той описва, наистина има и свръхестествени

та твойто виждане и то в тая насока

ти казваш за Один "жрец", аз не знам какво разбираш под жрец, но за да има жрец, трябва да има религия вече, нали... та Один на коя религия ще да е бил жрец според тебе? и на какъв материал стъпваш, за да направиш предположение по този въпрос?

специално като казваш пък "жрец на руните", тук съвсем ми влизаш в специалността, така да се каже ;) , и съвсем ме хвърляш в изумено безмълвие от незнание какво да кажа по-напред...

разгледах ти сайта и ми се ще най-вече да те попитам тези неща:
1. къде за пръв път чу за руни?
2. а за друиди?
3. къде основно търсиш информация по въпроса оттам насетне? (в интернет, на книжния пазар, питаш учители?)
4. от двата ти интереса - "магия" и "история" - кой за теб е цел и кой средство? с други думи: интересуваш се от история, доколкото тя ти дава възможност за изучаване и практикуване на магия (в днешно време), или интересуваш се от магия, доколкото тя е принадлежала (наред с други неща) към важните аспекти на човешкото общество в миналото?

хайде със здраве, пък като ми отговориш, ще видя дали мога да ти бъда полезна по някакъв начин

и добре дошла в клуба! :)

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема учени...нови [re: Black Wolf]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано08.03.03 00:59



как го рече това учени, такова болднато даже... като че ли е мръсна дума

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: учени...нови [re: Loretta]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.03.03 07:04



Ами много често си е направо мръсна...

Конкретно - от тея, дето изследват индианските религии, ако имах власт, щях да избеся веднага поне половината...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.