Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:08 07.06.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Lothlorienнови  
Автор Dracoid_13 (pagan)
Публикувано11.08.01 20:28



Повечето,които чуят това име се сещат за Джей Ар Толкин и прекрасният
"Господарят на Пръстените".Но нещо ме съмнява,че Лотлориен е негово
творение.Не е ли това автентичен келтски мит,който Толкин е изобразил по своему?Често се цитира в някои неоезически среди и сайтове.Дори
Ения има такава Песен "Лотлориен" във албума си Shepherd Moon(а те са
зареденис ирландски мотиви и митове).Е,можете ли да помогнете?Много
Ви благодаря.

Няма религия по-висша от истината


Тема Бачо ти Толкиннови [re: Dracoid_13]  
Автор Amonyak (NomaD)
Публикувано12.08.01 03:56



Хех - Джон Роуалд вече стана Джей Ар:)))

Amonyak знае!


Тема Re: Lothlorienнови [re: Dracoid_13]  
Автор *aзилит* (ентусиаст)
Публикувано17.08.01 13:28



И аз искам да науча повече за келтската митология.Ще се опитам да намеря и да прочета нещичко.Толкова малко съм слушала и чела за тях-за мен са много тайнствени.Пишех си навремето с един англичанин,който живееше в близост до Стоунхендж.Учуди ме неговото отношение към тях-нарече ги най-дивите,древни жители на Англия!Прави ми впечатление,че Ения пее Lothlorien на някакъв особен език,вероятно келтски.Ако научиш нещо за келтите,ще ти бъда много благодарна ако понапишеш нещо тук-поне къде си го чел/а/,моля!



Тема Re: Lothlorienнови [re: Dracoid_13]  
Автор cянkи (баничар)
Публикувано17.08.01 18:22



Ако не греша, историите на Толкин се базират върху скандинавската митология. В келтската, до колкото аз зная, няма Елфи, орки, тролове и другите създания описани от Краля на Фентъзито. За Лотлориен не мога да ти кажа нищо, за съжаление. но си намери келтските митове. Много са . Ще разбереш от къде идва празника на Вси светии, например. Келтите, шумерите и Индийците имат най-яките митологии.

Misty morning, clauds in the sky.
Without a worning a wizzard cross by.


Тема Re: Lothlorienнови [re: cянkи]  
Автор *aзилит* (ентусиаст)
Публикувано20.08.01 14:48



О,славни баничарю-сянки!Припомни си само този факт,че древните скандинавци са били страхотни пътешественици.Правото на първородният син да наследи бащината земя е съществувало при тях.По-малките синове са били изпращани да си търсят нови земи,а днешна Шотландия,Англия и Ирландия са им били най-близки.Къде с дипломация,къде по-често с оръжие те са се настанявали и в тези топли,зелени,плодородни земи,смесвали са своята култура/митове,легенди,.../ и религия с тази на местното население.Счита се,че скандинавците са се претопили сред местните хора,но няма начин да не са оставили своя следа-думи,легенди,песни,особеност в езика...




Тема Re: Lothlorienнови [re: *aзилит*]  
Автор cянkи (баничар)
Публикувано20.08.01 16:01



Че са правили набези - правили са, но чак пък да са се заселвали, че и да се смесват с местното население... Не мисля. Нали тагава все пак щеше да остане някаква следа , а аз твърдя именно това, че в Келтските митове и легенди, които съм чел, няма и следа от Елфи и джуджета и всякакви други създания от скандинавската митология. Герои, могьосници, друиди, бардове и разни други интересни създания с лопата да ги ринеш.

Misty morning, clauds in the sky.
Without a worning a wizzard cross by.


Тема Все пакнови [re: cянkи]  
Автор Amonyak (NomaD)
Публикувано20.08.01 18:50



Ти спомена названия, свързани точно с келтската традиция.
Друидите, бардовете и филидите са трите свещенически санове на старото келтско жречество.

Amonyak знае!


Тема Re: Все пакнови [re: Amonyak]  
Авторsqnki (Нерегистриран)
Публикувано21.08.01 00:02



Taka de! Ama kude sa te pri Tolkin? Haide, molq vi se chetete vnimatelno



Тема Re: Все пак [re: sqnki]  
Автор *aзилит* (ентусиаст)
Публикувано21.08.01 08:22



Шт,не се мръщи,не ни се карай,ами кажи къде ги чете тези келтски митове и легенди,моля!А,тези друиди и бардове не присъстват ли съвсем реално при галите,а келтите изобщо не са били презморски пътешественици!

Редактирано от *aзилит* на 21.08.01 08:26.



Тема НАПРОТИВ!!!нови [re: cянkи]  
АвторDracoid_13 (Нерегистриран)
Публикувано21.08.01 11:52



Феите идват точно от там.А що се отнася до елфите-не си ли гледал The Lord
Of The Dance?Религията/митологията на друидите е пълна с духове/духчета на
природата,феи(срав. с нашите самодиви),елфи и др.такива.

Митичният друид Талесин е именно създателят на тяхната Традиция на Феите.
Наричат се на ирландски Sidhe.А знаете ли,че,кръговете в ръжта и житните класове(които днес приписват на НЛО) са се смятали за дело именно на феите и елфите(наричани още Малкият народ).Друидите са отивали в такива кръгове и са си стройвали срещи с тях.Друго тяхно любимо място за поява са кръговете от гъби.

За феите още се казва,че са били малки същества,всъщност хора с крила и са живеели в цветята.Но тяхната родина е нещо като паралелен свят-казва се
Тир На Ног/Земя на Младостта(не звучи ли прекрасно!).Описват ги като ефирни,нежни създания,излъчващи...зеленикава светлина(от там ли се появи
ха митовете за малките зелени човечета-на мен лично ми звучи доста вулгарно да се сравнят феите и елфите с извънземните-такиав,каквито ги описват).




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.