Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:05 28.09.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Българската митологиянови  
Автор virtualna (самодива)
Публикувано16.05.01 13:55



Мисля, че дойде ред и нашата чудесна българска митология, нали?
Нека поговорим и за нея?

Аз знам, че нищо не знам!!!


Тема Българска или славянска? - пак да си питам.нови [re: virtualna]  
Автор Лъчeзapнa (нищо незнам)
Публикувано17.05.01 12:05



Прави ли ти впечатление, че митологиите са едно и също нещо, само дето имената са посменени. Ама иначе... едно и също правят. И основното е, че митологията е "множество богове", които са "безсмъртни човеци" всъщност (по думите на Хермес :). Българите имат един Бог открай време - Танг Ра. Това имах предвид като го намесих в другата тема. Каква митология можем да имаме ние с един единствен Бог? Това, което знаеш за самодиви и герои... идва от славяните или траките по тези земи и дори... митология ли е то? Абе я някой да се изкаже по-подготвено, моля!



Тема Хееееей!нови [re: virtualna]  
Автор Лъчeзapнa (незнам много)
Публикувано19.05.01 10:55



Спите лиииии ???????



Тема Re: Хееееей!нови [re: Лъчeзapнa]  
Автор virtualna (самодива)
Публикувано19.05.01 20:35



Ами май доставчика ми е решил да си подремне и не мога да напиша няколко реда.
Здравей, Лъчезарна! Май с теб ще си пишем сами двете, а?
Виждам, че пак пишеш за Танг Ра. Скрит символ ли откривам в изписването? Май нещо интересно предстои да ни разкриеш, а? Ще се радвам да прочета за това!!!
Добре, сега малко по темата, че току виж пак излезна от Интернет...
Ако се върнем толкова много назад, то тогава трябва да обърнем внимание и на божествата на траките и славяните - другите два народа, които са се слели с прабългарите. Ще го подхващаме ли или не?
Нашата история е много богата, а наред с нея и митовете и легендите заедно със своите божества и герои!
Ако трябва да дадем определение за мит, то това е дума от гръцки произход и означава ни повече, ни по-малко старинно народно предание-измислица за богове, герои и природни явления, отразяващи или обясняващи представата на хората, живели по това време, за света. Е, можем ли тогава да говорим еднозначно само за бога на прабългарите Тангра? Да, наистина той е олицетворявал единството на земята, небето и т.н., но другите божества - Перун, Лада, Тракийския конник и др. Запитвали ли сте се колко древни обичаи са запазени и до днес и нямат нищо общо с християнството, а по-скоро с тракийците да речем - коленето на агне в чест на Св.Георги не е нищо друго освен жертвоприношение към Тракийския конник /научно е доказано, че Св.Георги е всъщност почитания от траките Тракийски конник/. Ами обичаят Трифон Зарезан? Знаем, че траките са били изкусни винопроизводители и ето ти един съхранен обичай и до днес. Къде, в коя друга християнска страна има такъв празник? Или Лазаруването и т.н., и т.н.
Знам, че навлизам в друга област, но това го пиша, за да поясня какво многобразие има из нашата земя на богове, богини, герои, митични същества и обичаи, свързани с тях. Мисля, че с това отговорих на въпроса ти, Лъчезарна!
Ще се радвам да продължим темата!

Аз знам, че нищо не знам!!!


Тема Не отписвайте траките!нови [re: virtualna]  
Автор Edna (тя която)
Публикувано24.05.01 17:04



До скоро и аз бях от тези които не знаеха нищо за траките. Една случка, /подходяща за клуб фантастика/ или кой знае какво ме накара да се разровя в тази страна на нашата история, защото щем не щем /защо ли пък да не щем/ те са наша история само с факта, че живеем по земите им.
Изключително интересни факти открих за тях!
Това за Тракийския конник е само едната страна на митологията на траките.
Много древна за тях е вярата във Великата Богиня-майка - Зеринтия, Бендида. Тя давала и отнемала живота. Затова била почитана като повелителка на природата и плодородието. Много други проявления има Богинята -майка и в зависимост от моментната и отговорност така и се нарича т.е. една богиня , но с много имена. Тачено божество било и слънцето, като едно от вместилищата на върховния Създател и Върховен бог, който пак има няколко имена и едно от тях е Залмоксис.
Стигнах и до Тракийския конник. Той обаче не е само бог.Според странните възприятия на траките той е и земен човек, и едно от въплъщенията на бога, защото обикновения човек достига до това да бъде наричан хирос след като е изминал път по стълбата на безсмъртието.
След това идва ред и на Орфей, но това е много дълга тема...
Ако ви е интересно мога още да ви разкажа.




Тема Re: Не отписваме траките!нови [re: Edna]  
Автор virtualna (самодива)
Публикувано24.05.01 22:45



Eстествено, че не отписвам и траките...
Много се радвам даже, че се намери някой, който да се включи в поставената от мен тема /вече си мислех, че сама ще си говоря/. Точно това беше и моето желание - да не се обсъжда едностранчиво само един бог, защото по нашите земи са живели и траки, и славяни, и прабългари. Всеки един от тези народи е имал богата история, митология и фолклор, но защо ли всички ние прескачаме тези факти и се впускаме да пътуваме към други далеч по-неуловими хоризонти, които ни предлагат "чуждите" митологии. Дали се притесняваме да говорим за тях? Или знаем твърде малко? Е, ако е така, то тук е мястото всеки да сподели това, което открил и което е научил, за да стане достояние на една по-широка общественост /виртуална в случая (няма нищо общо с мен или ника ми - просто е игра на думи)/.
Очаквам да продължим темата и дано се включат и други любители на БЪЛГАРСКАТА МИТОЛОГИЯ!!!

Аз знам, че нищо не знам!!!


Тема Re: Не отписваме траките!нови [re: virtualna]  
АвторEdna (Нерегистриран)
Публикувано24.05.01 23:33



Обичам да чета фантастика и знам до каква степен се използва най-вече скандинавската митология. Винаги съм се чудила, защо и нашите автори използват техните легенди и герои.
Всяка магия тежи на мястото на което се е родила.
А тук по нашите земи магии много.
В клуб фантастика разказах, как започнах да се интересувам оттази тема.
Ако искаш отскочи до там.



Тема Re: Не отписваме траките!нови [re: Edna]  
Автор virtualna (самодива)
Публикувано24.05.01 23:49



Здравей!
И аз съм си задавала този въпрос - за използването на скандинавската митология и във фантастиката /фентъзи по-точно/, и в приказките /пиша малко такива/. Щом се интересуваш от фантастика, то тогава и знаеш, че едно от определенията за жанра фентъзи е изграждането на определени образи: дракони /не нашите "родни" змейове/, елфи, горски духове, феи /не орисници/, еднорози /не коне със звезда на челото/ и т.н. Питам се, ако някой българин напише книга с претенции да е фентъзи, но е използвал само наши персонажи - караконджули, самодиви, самовили, лами или змейове, орисници и т.н. - как ще се приеме и от читателите, и от критиците - като фентъзи или не?

Сега ще прескоча до "фантастика"...

Аз знам, че нищо не знам!!!


Тема Re: Не отписваме траките!нови [re: virtualna]  
Автор virtualna (самодива)
Публикувано25.05.01 00:22



Прескочих дотам - впечатлена съм и съм силно заинтригувана!!!

До скоро!

Аз знам, че нищо не знам!!!


Тема Относно българското фентъзинови [re: virtualna]  
Автор Amonyak (NomaD)
Публикувано25.05.01 01:00



Да ви припомня едно класическо произведение на българското фентъзи - а именно "Ян Бибиян".

Amonyak знае!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.