Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:19 30.06.24 
Култура и изкуство
   >> Митология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Тук разговоранови  
Автор Edna (тя която)
Публикувано22.06.01 07:15



съвсем замря, а колко интересни неща можем да си кажем.
Кой ви е любимия мит, легенда, приказка?
Можем да започнем с митовете разказващи за създаването на света , за началото на света, така наречените етиологични легенди.
Кой от тях най - много ви харесва ?



Тема Re: Тук разговоранови [re: Edna]  
Автор Amonyak (NomaD)
Публикувано22.06.01 19:51



Етиологични или космогонични?
За за произхода на нещата ли или за космогенезата?

Amonyak знае!


Тема Re: Тук отговоранови [re: Amonyak]  
Автор Edna (тя която)
Публикувано22.06.01 23:43



Пак ме хвана в неточност. Ей ако знам, че ще се обаждаш винаги като кажа някоя глупост, все глупости ша приказвам-лаф да става!
Ама не си прав. Космогоничните са част от етиологичните, така че пак е същото. Вместо да вземеш и да разкажеш някоя история ти все забележки ми правиш.
Айде, да те видя! И ще те дебна за някоя неточност. Да знаеш само съм любител-не ми е т`ва професията, ама ще те хвана!



Тема Re: Тук отговоранови [re: Edna]  
Автор virtualna (самодива)
Публикувано23.06.01 12:49



На мен вече ми става тъжно като вляза тук - такава пустота... Жалко, много жалко...

Аз знам, че нищо не знам!!!


Тема naprimerнови [re: Edna]  
АвторMythos (Нерегистриран)
Публикувано23.06.01 20:22



ami kakwo shte kajete za ideiata za tcentara? izobshto. za razdelianeto na zemiata i nebeto i za tcentara im - vazdushnoto prostranstvo, koeto garantira podredenostta na kosmisa. i drugite aspekti na ideiata.kefi li vi kato mitologema?



Тема Re: naprimerнови [re: Mythos]  
Автор Edna (тя която)
Публикувано25.06.01 15:11



Нищо не разбрах. За какво става дума и къде го има това?



Тема шегуваш сенови [re: Edna]  
Автор KwizacHaderah (непознат)
Публикувано25.06.01 16:12



Ама и ти си Една...
Да кажем "еди коя си ми е любима", та после да ни опонираш: "а еди коя си защо не ви е любима"

Ха-ха! Хермес, богът на лъжците и крадците, че и на йезуитите ми е любимият митологичен персонаж. И Луцифер /само в случай, че Алберт Пайк е прав, разбира се/

А иначи, по-насериозно, Толкин има много добър /не съм сигурен доколко е авторски/ мит за произхода на света.



Тема Щонови [re: virtualna]  
Автор JJ_ ()
Публикувано25.06.01 18:25



Недеи така. Някъкъв вирус ме прати Offline, но пак съм тук.



Тема Re: шегуваш сенови [re: KwizacHaderah]  
Автор Edna (тя която)
Публикувано26.06.01 08:24



Привет, и нека винаги има влага за теб!
Хермес е и тракийски бог скрит от гърците под това име. Херодот пише: Народът на траките вярва в две божества - Бендида и Дионис, но царете им имат за най-висш бог Хермес. Има цяла езотерична школа носеща неговото име - "Херметизъм". Ето ти една теза от нея : "Човекът е бог смъртен, боговете - човеци безсмъртни" И не го мешай с лъжците и крадците! Ще ти се!Той е Тот-богът на мядроста и Один и Вотар.
Между другото Толкин ползва скандинавската митология и нейните легенди.



Тема Re: шегуваш сенови [re: Edna]  
Автор KwizacHaderah (непознат)
Публикувано26.06.01 11:27



Хермес Трисмегистус, кой не го знае, последния от атлантите, бащата на жреческата каста, на познанието /има аналогии и с бог Хор/. Меркуриий се почита и от крадците-професионалисти, от измамниците - това са били професии като всички останали, когато обществото е живеело "отвъд добро и зло";-))

За Херметизъм като става дума, можем да говорим с месеци по темата! Ще "засмучем" и Орфизма, и християнското триединство, и метемпсихозата, и самсарата... Ще ми отиде работното място ;-))

Като спомена скандинавците - там типичен Хермес няма /без да претендирам за академичност на мнението си/. Там мъдростта е по-скоро зла /по-силна е апокалиптичната есхатология свързвана с образа на бог Локи/.

Бог Тор, пък, е праобразът на пролетариите - богът въоръжен с чук /интересно, сърпът какво символизира - съветската селяндурщина, или Оная с косата???/. Бррррр, станах "роб на думите" и започнах да плещя глупости.

За Толкин без съмнение си права. Имам обаче съмнения, че легевдата за сътворяването на света от песента на Айнурите - учениците на Илуватар - изложена в публикуваната посмъртно от Толкиновият син книга "Силмарилион" е скандинавска, келтска или каквато и да била друга. Мисля, че е предимно авторска. С огромно удоволствие ще посрещна всяка друга информация по тоя въпрос.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.