Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:02 27.06.24 
Религия и мистика
   >> Метафизика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Някои метафизични въпросинови  
АвторMaя (Нерегистриран)
Публикувано18.11.05 15:19



Някои казват, че Бог е в нас. Други казват, че ние живеем в Бога.
Ако Бог е в нас, то ние отделно ли сме от Бога?
А може ли Бог да е в нас и едновременно ние да сме в Него? Не сме ли ние това, чрез което втрешния непроявен Бог се проявява като видимата вселена? Не сме ли ние свързващото звено, моста между вътрешното и външното?
Ние сме само една безразмерна точка, където те се срещат.- Чисто Съзнание или по-точно Онова, благодарение на което съзнанието Осъзнава.

Но заблудата ни е, че се мислим за нещо отделено, като че имаме черупка, която смятаме за себе си. И която отделя вътрешно от външно. Погледнете дълбоко в себе си и вижте колко е тънка тази черупка, просто една фина ципа. Ако погледнете още по-надълбоко ще видите, че това дори не е истинска прегрда, то е някаква идея на ума.
Почувствайте го и така ще премахнете илюзорната преграда. Така Бог ще се прояви чрез вас. Е, може да почувствате че вас ви няма, защото сте се отъждествявали с тази черупка. Но в замяна на това, ще почувствате че сте безграничен и вечен и че цялата вселена е във вас.

Всичко опира до правилно мислине и правилен поглед върху нещата. Просто сменете гладната си точка. И изследвайте, неуморно изслидвайте и търсете отговора на всички въпроси и корена им.

Всъщност, ще откриете, че сте Съзнанието, чрез което Бог се проявява и твори видимия свят. Това съзнание няма личностни характеристики. То е чисто и просото Едно Осъзнаващо Съзнание. То е Единно и неделимо и е едно за всички живи същества.
Така, всеки и свичко поотделно е Бог и едновременно е в Него като проявено живо същество-индивидуалност.



Тема Re: Някои метафизични въпросинови [re: Maя]  
Автор BPAHA (Свобода)
Публикувано21.11.05 10:14



clear

Ключ към златната врата
През нея мина Врана, отлетя.



Тема Re: Някои метафизични въпросинови [re: Maя]  
АвторГocпoд (Нерегистриран)
Публикувано24.11.05 07:45



Собственото "аз" е основано на процеси в мозъка и се изгражда с развитието му в процеса на създаване на сложни връзки между невроните предизвикани от информационния поток от сетивните органи. Например децата в ранна възраст нямат осъзнато "аз" и затова спомените от ранна детска възраст са до голяма степен преразказ на това което те са чували от околните ако изобщо ги има. Заспиването е състояние при което собственото "аз" се разгражда и престава да съществува временно (при смърта това е за по-дълго време.. някои смятат, че също е временно, но това е въпрос на друга дискусия.) Сънуването в различните си фази е преходно състояние между собственото "аз" което е всъщност илюзия основаваща се на активни мозъчни процеси и липсата на това "аз" в най-дълбоката фаза на съня.
Бог няма нищо общо със собственото "аз" а дали го има или не е въпрос на който всеки си отговаря сам на принципа на популярното циганско тото "тука има тука няма."



Тема Re: Някои метафизични въпросинови [re: Гocпoд]  
АвторM (Нерегистриран)
Публикувано24.11.05 17:33



Щом аза е неистинско, плод на мозъка, значи това, което остава зад него е Реалното, което някои наричат с различни имена като Бог
То е четвъртото състояние - извън обикновеното будно, съня със сънища и съня без сънища.Наричат го Турия - то е Чисто Осъзнаване, без личностен примес

Значи има нещо зад аза, не е то бе нищо - пробвайте да махнете аза, като го осъзнаете като фалшив и ще видите или направо ще се озовете в Реалното



Тема Re: Някои метафизични въпросинови [re: Гocпoд]  
АвторOтkaз (Нерегистриран)
Публикувано25.11.05 02:40



Хм, не знам защо всички сте се юрнали по тези източни простотии, че няма аз и т.н. Бог не може да е в мен при всички положения, дори ако е нещо, което аз само съм си представил, аз го полагам другаде. Азът боли или когато се сблъска с други азове по гаден начин, или когато изпадне в отчаяние по отношение на неизпълнимите си желания.

Решението на Сидхарта е прекрасно, но има един съществен начин, по който то си прилича с монотеизма, който ми се струва, че накланя везните в полза на последния. Богът е гаранция за онова, което онзи източен юнак смята за незапазимо..т.е. за заблуда и източник на страдание и лоша карма само..Не може да има освобождение без да има някой, който да иска да се освободи..

Ако има Бог, то съкровеното ще бъде спасено и разделено от профанното..Ако няма Бог, трябва да се утървем от ужасната заблуда на света..

Само че е далеч по-разумно светът да има създател, отколкото да няма, да си е просто дукха..На мен така ми се струва..Ако не е така, трябва да се ползваме от решението на Буда..

Буда е герой в това, че отрича аза, тъкмо щото такъв има..Иначе нищо нямаше кой знай какво да е направил..

Колкото до мозъчните процеси..Надявам се да поумнееш някога..Тия работи, разните машинки, които си представяш отдавна е било сигурно, когато не са ти тровили главата..Но стискай си ръката за твоя нито добър, нито справедлив, нито жив баща - науката, която прави нагледни схеми и се перчй на другите..Едва ли скоро ще разбереш, че работата, когато вършиш, докато си строиш подобни машинни смисли, е смесица от грозен нихилизъм, евтина научна идеология и спонтанен предразсъдък да излизаш навън в някакво пространство, където право на изява имат само по особен начин отчуждените от човешкото изказвания..И аз мога да се изказвам научно, знам методите на биолозите и физиците; знам теориите за произхода на вселената (механична, панспермия и небуларна) и т.н...Но нито им вярвам, нито виждам смисъл да им се вярва(не защото има някакви фактологични грешки, а защото 5 пари не давам дали е така или не; няма разлика за същината ми)..Те служат, но никога не могат да обяснят истината, защото са изначално ограничени..

Мозъкът не е компютър..Компютърът няма "вътре"..Компютърното в мозъка само служи на онова, което е "вътре"; само по себе си то обяснява човека, колкото би обяснило футбола различните схеми на игра..Там е работата, че схемите нито играят, нито сами по себе си имат оправдание за съществуването си...

Футболът е отборна игра с топка, целта е да се вкара гол..

Човекът е същество, което търси своите основания и смисъл..Най-често използваният изход днес е да се приспят духовните нужди, чрез превръщане в обикновен консуматор..Например, когато ти обясняваш всичко с процеси и т.н., се радваш на нагледността и лесната схащаемост на научните обяснения, но истинската нужда от тези обяснения, е тъкмо да се обясниш ти самия..По този начин се свеждаш до известното..Можеш да се опреш на онези инстинкти, които биолозите признават за естествено "право" у всички животни.. Можеш да си представяш страхотен живот в изцяло технологизиран свят или пък като дивак в джунглата с цял харем например и т.н. Но удовлетворението от тези представи не идва оттам, че наистина науката е обяснила какъв си всъщност.. Напротив, то се основава на твоето първично дирене на смисъл..Да, ти си открил някакъв смисъл..Но наистина ли това може да ти е опора и цел?..



Тема Re: Някои метафизични въпросинови [re: Oтkaз]  
АвторГocпoд (Нерегистриран)
Публикувано25.11.05 02:48



Можеш да си вярваш в каквото искаш, но това не те прави много по-различен от маймуната. Тя също вярва, че бананите растат по дърветата заради нея.



Тема Re: Някои метафизични въпроси [re: Oтkaз]  
АвторOтkaз (Нерегистриран)
Публикувано25.11.05 02:51



Не знам дали предното се получи точно отговор на някого..Спи ми се:)..

Бих искал само да добавя по повод на още първия пост на тази тема..

Онази прекраснотия (няма спор, тъй си е), до която достигаме - чисто съзнание - всъщност е аз, но преди да съм станал аз..Един отсъздаден аз, върнат на етапа, в който е бил просто самодостатъчна живост в пряка връзка със Създателя си..Но дали туй значи, че трябва ние постоянно да се отсъздаваме..? Нали все пак сме поставени тук..Всички онези всекидневни смисли, с които сме задръстени наистина си заслужава да изгубим.. Но докато стигнем до чисто съзнание, ние губим доста повече от това..Струва ми се, че до него трябва да се домогваме само, ако няма какво друго да сторим..То е нещо като лекарство, но е опасно..Започваш да се чувстваш, като че ли си с половин крак в света..Не че това е лошо, но ако ние си имаме своите истинни основания (или истинен Основател) или сме ги заслужили, то и без това ще продължим някъде натам..Но явно, че сме създадени не за да се отсъздаваме..

Ако ни удари непоносимо ужасното или изпаднем в отчаяние при спомен за него или осъзнаване на неговата възможност или неизбежност - тогава нека да бягаме при чистото съзнание..

Но инак сме длъжни да останем тук и да се грижим..Аз за себе си и за теб и т.н...Длъжни сме..Разтварянето е опасно..



Тема Re: Някои метафизични въпросинови [re: Oтkaз]  
АвторOтkaз (Нерегистриран)
Публикувано25.11.05 02:55



Мда:), прав си, една маймуна би била по-щастлива и пълноценна от мен, ако бих си въобразил, че съм просто някакъв познаващ субект според понятието си за причинност и сетивните си нагледи..



Тема Re: Някои метафизични въпросинови [re: Oтkaз]  
АвторO3 (Нерегистриран)
Публикувано02.01.06 20:50



Това писмо е обиколило света.Това е писмо на щастието ,след прочитането му задължително трябва да го Постнете в още поне 3 Форума в Следвашите 3 часа иначе ще ви се случи нещо много лошо.Ако разпратите писмото ще ви се случи нещо прекрасно.Не си мислете ,че това е някаква Глупост.След постването на това Писмо във Форума на Data.bg то беше изтрито и след 4 дена Модератора Който го беше изтрил Почина ,същото се случи и с Администратора на http://arenabg.com преди няколко дена ,той вече е мъртъв защото се опита да спре разпространението на писмото.За разлика от тях тези който са разпратили писмото са били възнаградени щедро и са живяли щастливо и ще живеят така до края на живота си.Ако искате да имате късмет и успех в любовта и парита разпратете писмото дори в повече от 3 Форума ,3 е минималната Бройка.Писмото е Урисано с Магията и съдбата на Илюминати и не е някаква шарлатанство ,истинска магия се крие в тези



Тема Re: Някои метафизични въпросинови [re: Maя]  
АвторTha G (Нерегистриран)
Публикувано28.12.06 16:35



Sujeliavam...no poniatieto bog ne sushtestvyva...zashto se sklonni da viarvate che sushtestvyva..zashtoto kato malki sa vi vodili po cherkvi i sa vi mili mozuzite,che triabva da se molite,i vashiat bog shte vi pomogne???!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.