Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:42 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Метафизика
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: Kripadham Das]  
Автор geri® (циник)
Публикувано12.03.05 14:03



"Все още не успях да разбера какво е вашето мнение отностно думата Енергия. Дали тя е част от материята или не. ? "

Тя не е част от материята. тя е нейно свойство, характеристика. тя няма отделно съществуване извън материята. За да се преннася, и трябва материален носител. За да се обменя, трябва да има взаимодействие на материалнио обекти.


"Също незнам дали според вас има нещо като дух.? "

Според мен духът е проявление на материален процес. Както пяната е проявление на химична реакция, но не е самата реакция, примерно. И както вълните са проявление на процеса "падане на камък във вода" :))


"...Така, че ако се опитваме само да гледаме детайлите на различните форми и начина по който те са свързани, изпускаме възможноста да видим картината. "

Вярно е. Но проблемът е доста по-сложен. Само виждането на картината не е достатъчно, поне на повечето от нас. На нас, за да разберем картината ни трябва доста повече информация, която се съдържа в частите на картината. Гледайки едно цвете, ти може да видиш как то е в хармония с околния цвят, как гали душата ти с красотата си, но това нищо не ти казва какво става в него, например химията, която го поддържа живо, какво го държи изправено, защо цветът му е точно такъв и ей такива работи.

Хубави неща е казал Щридхара Махарадж: Смърта не е спиране на пороцеса, а естественото продължение на процеса. Зараждане, Разтеж, Стареене, Смърт. Отново и отново.

Но от казаното не следва твоето заключение: "Прераждане има независимо от вярванията ни и разбиранията ни, и стига да искаме можем да го видим."

Не следва, че след твоята смърт ти ще се родиш отново. Аз имам друго тълкувание за този кръговрат: нещо умира, за да се роди/живее друго нещо. Това го наблюдаваме непрекъснато.

Има едно нещо, което е значително по-безсмъртно от човека - това е човечеството. Фаталните ситуации от живота на човек не са фатални за човечеството. Смъртта на един човек не е добавяне на опит към неговият път, а е добавяне на опит към пътя на човечеството - то се учи да оцелява с цената на живота на свойте членове. От друга страна, човек не може да направи сам това, което обществото като цяло може. Мисля, че се заражда някаква форма на колективно съзнание, която ако успее да излезе от детската си възраст, ще е следващото стъпало в еволюцията. А по-следващото би трябвало да е взаимодействие на такива общности във вселената.

Това, че ние придаваме такава важност на собствената си личност е обяснимо. И страх, и надежда, иска ни се да не изчезнем като личности. Но май сме все пак нещо като мислещи люспи от кожата на човечеството. Ей така, мисля си такива работи :))



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор Kripadham Das ()
Публикувано12.03.05 15:31



Харесват ми думите които използваш защото в тях виждам онова което се опитвам да кажа.
"Тя не е част от материята. тя е нейно свойство, характеристика. тя няма отделно съществуване извън материята. За да се преннася, и трябва материален носител. "
На това нещо аз му викам прераждане.
Тази "Тя" е твоята истинска същност:)) И на всичкото отгоре е точно Тя
(душа) :)))
Просто ако това не е божествена подредба... Незнам:))


А мисълта да служим на човечеството е една хубава и благородна цел.
Има едно нещо което можем да го наречем с прости думи - наука за изледване на себето.
Тази наука включва изледване на тези области като страх и надежда за които ти говориш. В това изследване, науката стига до заключението за грешното самоопределяне. И грешното самоопределяне на индивида е причината за объркването и незнанието.
Остава само това човечество да се обърне малко повече към историята си.
Да вземе примера на древните мъдреци и тогава нещата ще станат къде къде по ясни и чисти.
Независимо от това колко векове минават, хората си задават все едни и същи въпроси.
И въпреки това не обръщат внимание на онова което им казва миналото. Гледат да... Аз сега ще открия, ще сътворя. :)))
Кое топлата вода :))
Или Америка:))
Ала няма какво да се сътвори там където всичко е вече сътворено. И няма какво да се открие там където всичко е открито.
Може да комбинираме материята и да мислим, че сме измислили топлата вода.
А може да се вгледаме надалбоко в самите нас да се обърнем към миналото и да потърсим тези отговори. Да ги сравним и да продължим напред.
Има една индииска поговорка:
Трима слепци решили да изледват слона.
Единя хванал слона за кръка
Другия го хванал за хубота
Третия го хванал за ухото

Събрали се те накрая да обменят опит.
Първия казал слона е едно животно като твърд кюнец
Другия казал а не ... Слона е едно тънко и дълго животно като въже..
Третия рекъл: Не! не сте прави... Слона е много широк и тънак и много мек. като лист.
Ако погледнем и тримата са прави
Но това не е истината за слона
Ти знаеш каква е защото си го виждала:))
А те не са...
Така има хора на тази планета макар и малко които са виждали тази истина.
Интересното при тях е, че те са трудно откриваеми и не ги пише по весниците
И все пак нищо не каза за любовта:)?



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор KLlF (мислител)
Публикувано12.03.05 16:21



Прочетох внимателно постингите дотук.
Geri наистина моите уважения, ти си човек, който е наясно с физиката и звучиш твърде убедително. Но виждаш истината само във фактите.
С факти не може да се обяснят много неща - любовта, интуицията, вярата и др., които са едни от най-силно мотивиращите човешкото поведение, тоест това са едни от най-важните неща за всеки човек, а те са ирационални.
Лично аз смятам, че все още в еволюцията си като хора не сме достигнали този етап, в който фактически да обословим този фантастичен засега процес наречен прераждане. Не може да се докаже дали има дух или няма. Не може да се докаже дали има живот след смъртта по същия начин. Но това поне на мен не ми пречи да допускам че всички тези неща са възможни. Доказателства не са ми нужни повече.


Просто бъди себе си


Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор geogrup. (ди бе?)
Публикувано12.03.05 16:23



А при ядрена експлозия какво се получава?

Относно прераждането... това което описваш, е по-скоро "Пренасяне" а не "Прераждане". Добре звучи ама ми обягват доказателствата.



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geogrup.]  
Автор geri® (циник)
Публикувано12.03.05 17:24



"А при ядрена експлозия какво се получава? "

Ами отделя се много енергия... :))

Само че трябва да си наясно какво означава това. Това е преход от потенциална форма на движение във нейната видима форма. Свободните неутрони разбиват ядрата и от тях излизат повече свободни бързо движещи се неутрони. И процесът е лавинен, за нула време тези неутрони разбиват голяма част от ядрата. Имаме в малък обем огромно количество бързо движещи се частици и части от ядра, което на физиче език значи, че системата има висока температура. Вследствие бързото движение и чести ударуи налягането е огромно и цялата маса се разлита, при което се охлажда.

Пак е движение в основата.



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: KLlF]  
Автор geri® (циник)
Публикувано12.03.05 17:33



"С факти не може да се обяснят много неща - любовта, интуицията, вярата и др., които са едни от най-силно мотивиращите човешкото поведение"

А с какво можеш да обясниш тези неща? Какво е любов, интуиция и т.н.?
Любовта няма собствена същност, тя е артефакт от поведението на човека. Сама любов извън човека има ли? :)

"Лично аз смятам, че все още в еволюцията си като хора не сме достигнали този етап, в който фактически да обословим този фантастичен засега процес наречен прераждане. "

Ето виждаш ли? Всичко което се говори за прераждане в основата си е някакво мнение, не някакви факти. Има подозрения, гарнирани с <възможни> обяснения. Но не всички <възможни> обяснения са верни, нали? А като няма факти, обясненията са чиста спекулация. Истината е че не знаем има ли прераждане, информацията за тях е салата от слухове и чужди и наши надежди, нещо като градските легенди :)


"Но това поне на мен не ми пречи да допускам че всички тези неща са възможни. Доказателства не са ми нужни повече. "

В една друга дискусия, давах следния контрапример: по същата логика можеш да кажеш (заменяме прераждането с прекрачване от балкона на 20-ти етаж) - "не ми пречи да допускам че това е възможно, доказателства не са ми нужни.

Аз наричам това безоснователна вяра (за разлика от основателната, за която има насочваши факти, но не и преки доказателства). Това е само надежда всъщност.



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: Kripadham Das]  
Автор geri® (циник)
Публикувано12.03.05 17:50



Хм, пробягна ми някакво объркване. Не съм тя, а той :))


"На това нещо аз му викам прераждане.
Тази "Тя" е твоята истинска същност:)) И на всичкото отгоре е точно Тя
(душа) :)))
Просто ако това не е божествена подредба... Незнам:)) "

Да преведа думите ти в моята терминология. Според тях, душата (както енергията) трябва да има материален носител, който взаимодейства според физическите закони, има маса и т.н.? Просто казано, душата е трептенето на някакви частици? Не е лошо, но попада под ударите и ограниченията на поне известните ни физически закони :)

За мъдреците: ако игнорираме външната разлика, кое отличава слона от сърната например? Може ли твоята притча да даде поука тук? Какъв път предлагаш за решениетоп на такава задача - да се отдръпваме и да гледаме цялостно, или да се заровим в детайлите?

"И все пак нищо не каза за любовта:)?"

Ще ти кажа, но ако ми кажеш какво е любов. Опитай все едно срещаш извънземен, който не знане нищо (ама съвсем нищичко!) за хората, и се опитваш да му обясниш. Ще видиш че не е лесно :) Просто човек толкова е свикнал с това психо-физиологично състояние, че не се замисля и му придава разни свойства, които то всъщност няма.

А ако искаш моето частно мнение - любовта е качество, което може да удължи животът на една по-голяма или малка група хора, но пречи на нейното развитие. Т.е. ограничава прогресът.



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор geogrup. (ди бе?)
Публикувано12.03.05 18:24



Добре де а какво задвижва тия протони и неутрони



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geogrup.]  
Автор geri® (циник)
Публикувано12.03.05 18:45



Потенциалната енергия.

Тухла, поставена на стол, не пада (не се движи), но има възможност (потенциално) да падне, ако някой я бутне. Т.е. при определени условия тя ще придобие определено движение. "Столът" при ядрото е определена конфигурация (разпределение) и взаимодействие на материалните частици (нуклоните), изграждащи ядрото. Тази конфигурация се създава в процеса на образуване на ядрото, когато част от движението на частиците се "замразява" в такива столове и после се освобождава при взрива :))) (е, доста образно казано)

По същата причина например при разтваряне на някои вещества се отделя топлина.

Отвсякъде погледнато, енергията е характеристика на видимото и невидимото движение. Само характеристика, както цветът, както масата... Не си мислим масата на нещо отделно от това нещо, нали?

Е, това за енергията във физиката. Що е енергия в окултизма, не знам :)



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор Kripadham Das ()
Публикувано13.03.05 00:16



"Тя не е част от материята. тя е нейно свойство, характеристика. тя няма отделно съществуване извън материята. За да се преннася, и трябва материален носител. "
Да преведа думите ти в моята терминология. Според тях, душата (както енергията) трябва да има материален носител, който взаимодейства според физическите закони, има маса и т.н?

Горе казваш че не е част долу казваш има маса ( масата част от материята ли е или не е)
Ако ти имаш една вафла мура това не означава автоматично че си вафла мура:))
Ако имаш тяло. Това не означава,че си тяло (материя или част от нея).

Кое отличава слона от сърната :)))? Готино казано:)
Ами най-малко големия размер на слона и малкия на сърната. :)
Но в интерес на истината не разбирам много въпроса ти.
Притчата за слона и слепците, си има конкретно послание и то е - че в търсенето на истината ако гледаме само в своята хралупка и от една гледна точка трудно можем да прозрем за какво иде реч. Трябва да се оглеждаме отвреме на време.
Истината е в обединението а не в разделението.

Също така любовта не удължава живота тя е живота. По не за мен. Без нея студената теория за блъскащите се молекули и атоми губи смисъла си.

Любовта е естественото желание за отдаване на една личност на друга.
В нея няма желание за лична изгода или интерес. Или по друг начин казано:
Желанието да направим всичко възможно за другия. И Това желание носи наслада и блаженство.
За пример какво се случва когато една личност се влюби : Опитва се всячески да удволетвори обекта към който е насочена тази любов.
Подаръци, цветя, мили думи... Както казват звезди се свалят от небето едва ли не. Друг е въпроса вече, дали има истинска любов в матерялния свят.

И по последното ти изречение остановявам, че не си успял да я намериш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.