Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:53 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Метафизика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: Kripadham Das]  
Автор geri® (циник)
Публикувано10.03.05 17:57



Тази енергия която "не се губи тя само променя състоянието си" има много точно определени свойства, и тя е качество на материята. Пак за тази енергия: тя няма самостоятелно съществуване, тя винаги си има носител. Да кажеш че тя "напуска грубата материя и преминава в друга според
избора " е все едно да кажеш че червения цвят се отделя от червилото и почва самостоятелно съществуване. Явно все пак са различни, а? :))



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор Kripadham Das ()
Публикувано10.03.05 19:08



Мога ли да те помоля да ми кажеш какви са свойствата на тази енергия за която ми говориш. за да мога да се поправя.




Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: Kripadham Das]  
Автор geri® (циник)
Публикувано10.03.05 20:06



Опростено определение:
"Енергията е величина, която характеризира способността на телата за движение"

Като такава, тя няма смисъл извън материята, извън "тела". Сама нито може да напуска, нито да влиза някъде.

Два основни вида, към които се привеждат останалите: кинетична и потенциална. Топлината например се определя чрез кинетичната енергия на съставящите частици. В смисъла на определението, топлината характеризира движението на съставящите частици.

От тука следват свойства: енергията не зависи от нашите желания, а само от движението на носителите. Енергията е обективно измерима величина. И др.

Ти какво имаш предвид под енергия? Оная, дето циркулира между чакрите ли? А тя какво общо има с тази? :))

--------------
P.S. А ако желаеш точно определение на понятието "енергия", то е:

Енергия се нарича интеграл по движението на материална система (константа от интегрирането) свързан със времевата симетрия (или с локалната група на симетрии О6). По теоремата не Ньотер определението е обратимо.

Редактирано от geri® на 10.03.05 20:17.



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор Kripadham Das ()
Публикувано10.03.05 21:12



Благодаря ти за отговора:)
Права си.
Отговор на вапроса :
Под енергия разбирам нашето същинско Аз, когато говорим за прераждания. И в този смисъл закона който споменах се отнася с пълна сила, за този случай.
Матерялнта енергия е съставена от множество елементи като:
земя, огън, въздух, вода, етер, мирис, обуняние, допир, форма, цвят, вкус, звук, ум, интелегентност, погрешно самоопределяне и др. Времето също е компонент на материята.
В тези елементи обаче липсва едно основно нещо, към което всеки се стреми. Любов и щастие. Знание и Истина. Това е просто друга енергия която можем да наречем божествена енергия.
Нейни характеристики са именно вечност, пълно знание, и постояно нарастваща наслада или блаженство.
В връзка с прераждането това което исках да кажа е, че то е просто е част от това вечно търсене на истина, знание и любов. То е съвкупност от елементи при които най-важно е нивото на съзнание. Именно това ниво на съзнание е определящо за промяната... А този закон е доказателство че има такава промяна.
Защото ако смятаме, че сме енергия - тогава знаем, че енергията в природата не се губи, следователно ние притежаваме качеството вечност.

Ако смятаме, че сме нещо друго, различно от енергия, то тогава би следвало да сме материя и аз лично ще съм щастлив ако някой ми даде добро и приемливо обяснение на истинската ми природа - материя.



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: Kripadham Das]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.03.05 13:31



Ето, видя ли колко е просто:

твоята "енергия" няма нещо общо с общоприетото понятие "енергия".
Същото се отнася и за "време", предполагам и за "материя", ако копна по-дълбоко може би и "бог" при тебе има друг смисъл.

Нищо против :)

Ето кратки коментари:

"Под енергия разбирам нашето същинско Аз, когато говорим за прераждания. И в този смисъл закона който споменах се отнася с пълна сила, за този случай. "

За обикновената "енергия" законът за запазване е установен, и проверката му е ясна. Но кой е установил този закон, за който ти говориш? Дотук звучи като пожелание... Може би като хипотеза все пак?


"Матерялнта енергия е съставена от множество елементи като:
земя, огън, въздух, вода, етер, мирис, обуняние, допир, форма, цвят, вкус, звук, ум, интелегентност, погрешно самоопределяне и др. "

Не, обратно. "материалната енергия" няма такива свойства.

"В тези елементи обаче липсва едно основно нещо, към което всеки се стреми. Любов и щастие. Знание и Истина. Това е просто друга енергия която можем да наречем божествена енергия. "

Тази "енергия" няма абсолютно нищо общо с обикновеното понятие "енергия". Тя не е енергия в смисъла, който нормално се влага в тази дума. Мисля че е добре да я прекръстиш с друго име, не съдържащо "енергия", иначе голямо объркване става :)

"...А този закон е доказателство че има такава промяна"
Законът само го изложихме като предположение, а вече вадим заключения от него?

"Защото ако смятаме, че сме енергия - тогава знаем, че енергията в природата не се губи, следователно ние притежаваме качеството вечност. "

Ето, пак смесваме двете понятия и прилагаме качества от едното върху другото само поради фонетичната им прилика.


"Ако смятаме, че сме нещо друго, различно от енергия, то тогава би следвало да сме материя и аз лично ще съм щастлив ако някой ми даде добро и приемливо обяснение на истинската ми природа - материя. "

Ами приеми следното просто определение: материя е всичко, което се проявява чрез взаимодействие.

Тогава можем да приемем и следствие: ние сме материален процес, макар и много сложен.



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор geogrup. (ди бе?)
Публикувано11.03.05 17:54



Не съм запознат с физичните закони.
Ще ме светнеш ли светлината енергия ли е, ултравиолетовите лъчи енергия ли са, при движението на електрони и темп. подобни частици създавали се енергия, възможно ли е да има неоткрити източници на енергия, при смъртта на човека не се ли отделя топлина... и такива простички житейни неща

А това, че енергията се трансофрмира и затова ние се прераждаме звучи просто глупаво. Не знам за глупаво но определено е изключително неясно.



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geogrup.]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.03.05 18:27



Ще опитам:

"Ще ме светнеш ли светлината енергия ли е"

Светлината е електромагнитни вълни, които пренасят енергия (има промяна в ел.поле, а всяка промяна е движение, където има движение - има енергия, по определението за енергия :)

", ултравиолетовите лъчи енергия ли са"

Те са светлина с друга дължина на вълната, следователно погледни по-горе. Накратно, не са енергия но пренасят енергия (демек потенциално могат да предизвикат движение там, където попаднат).

", при движението на електрони и темп. подобни частици създавали се енергия, "

Не се създава енергия. Енергията е характеристика на движението. Енргията не се създава от нищо, и не се унищожава съответно, само се преобразува.

"възможно ли е да има неоткрити източници на енергия,"

Да. Откритите по дефиниция са крайно число, за разлика от неоткритите :) Но обмисли какво разбираш под "източник".

" при смъртта на човека не се ли отделя топлина.."

Топлината е характеристика на движението на микрочастиците. При смъртта процесите управляващи обмяната и разпада на храните (и получаването на енергия вследствие това) спират, движенията също, остава само хаотичният фон, т.е. тялото изстива. Може да се каже, че топлина се отделя докато човек е жив, и при смъртта този процес на отделяне спира.



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор Kripadham Das ()
Публикувано11.03.05 18:29



Хубав и достоен отговор:))

Нека тогава започнем така :
Мисля, ще се съгласиш с мен, че зад всяко действие в този свят седи силата на някъква енергия.
Нека вземем Човек. Ако е вярно твърдението "ние сме материален процес, макар и много сложен" То тази съвкупна матерялна маса би трябвало да се движи благодарение на нещо.
Цитирам - За обикновената "енергия" законът за запазване е установен, и проверката му е ясна. следва определението за енергия -
Или както ти каза :
Енергия се нарича интеграл по движението на материална система (константа от интегрирането) свързан със времевата симетрия .

Следователно можем да заключим от тук, че енергията не е нито Времева симетрия нито Матерялна система, а нещо друго .:))

Така, че движението на човек е благодарение на някъкъв тип енергия- наречи я както искаш.

И нека се върнем тук:
Според третия закон на Нютон на всяко действие съществува равно по сила и противоположно по знак противодействие.
Така можем да заключим, че енергията пораждаща движение( деиствие) което може да променя външно състоянието си - например нека вземем водата. Под напора на енергията тя променя състоянието си. От вода в пара или от вода в лед.

И тук идва въпроса: Коя е нашата истинска същност.?
Очевидно не е тялото- поради факта че то без енергията е едно мъртва и неподвижна съвкупност от матерялни елементи. Ще дам няколко примера:
1. Казваш моята ръка - а не аз ръката. Моята глава а не аз главата, Моя ум а не аз ума. ( Кой е моя ?)
2. Ако изгубиш ръка крак или орган, то от това не следва аз умирам

Истинската ни същност остава независимо от всичко.

Тук искам да поднеса извиненията си за допусната неяснота от моя страна- При смърта тази енергия напуска грубата материя и преминава в друга според
избора.
Нека го префразираме така : При смърта духа ( енергията ) преминава от една форма на живот в друга взависимост от действията си.

Тук искам да попитам ако е възможно, какви са свойствата на материята?
Любовта и щастието свойство на материята ли са?:))
Как се вместват те в тази съвкупност - наречена от теб матерялен процес?



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: Kripadham Das]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.03.05 19:06



Извинявай че отговарям с цитати, но така ми е по-удобно.


"Мисля, ще се съгласиш с мен, че зад всяко действие в този свят седи силата на някъква енергия. "

Не мога да се съглася с такава формулировка. Енергията няма свойство, наречено "сила".

"То тази съвкупна матерялна маса би трябвало да се движи благодарение на нещо. "

Движението е неунищожимо. Във физиката има понятие "количество движение" (или просто "импулс"), и съответно закон за запазване на импулса. Този закон е свързан с други симетрии (не на времето, както енергията, а на пространството, но това е друга тема). Енергията е само характеристика на движението.

"Така, че движението на човек е благодарение на някъкъв тип енергия- наречи я както искаш. "

И така, и не така, в зависимост какъв смисъл влагаш. Движението на човек характеризира енергията, която той притежава. От друга страна, за да се движи, е необходим приток на енергия (от храната например). И това е защото жизнените процеси са дисипативни, необратими - те непрекъснато изискват енергия за поддържането си. Ако се абстрахираме от жизнените процеси, нещата са доста по-различни. Например една летяща тухла се характеризира (спрямо нас) с някакво движение, и следователно някаква енергия. Но за една муха, кацнала на тухлата, тухлата е в покой, не се движи, съответно енергията на тухлата е друга... :)

"Така можем да заключим, че енергията пораждаща движение( деиствие) което може да променя външно състоянието си - "

Не си прав. Движението се поражда от импулса. Например задвижваш нещо с начален удар - придаваш му движение. Движението се харктеризира (както казахме) с енергия. И се появява изразът: предаване на енергия на тялото. Т.е. задвижване, по-общо: промяна. Енергията сама не поражда движение, тя е негова характеристика. "Грапавостта" не създава тухлата, но тухлата има грапавост: такава е връзката енергия-движение.

"- например нека вземем водата. Под напора на енергията тя променя състоянието си. От вода в пара или от вода в лед. "

Пак не е ясно казано. Енергията няма напор. Нагряването на водата е процес, при който частиците на водата получават по-големи скорости в резултат на ударите с бързо трептящите частици на котлона (котлона е топъл, защото частиците му имат повече движение от околните, образно казано). Промяната на това движение обикновено се нарича отдаване/приемане на енергия, съответно охлаждане/загряване. Изобщо ако човек не внимава в точните значения на термините, с които борави науката, лесно може да се подведе за потоци енергия, дето минават през тялото и лекуват, лекуват... :))


"И тук идва въпроса: Коя е нашата истинска същност.?
Очевидно не е тялото- поради факта че то без енергията е едно мъртва и неподвижна съвкупност от матерялни елементи. Ще дам няколко примера:
1. Казваш моята ръка - а не аз ръката. Моята глава а не аз главата, Моя ум а не аз ума. ( Кой е моя ?)
2. Ако изгубиш ръка крак или орган, то от това не следва аз умирам

Истинската ни същност остава независимо от всичко. "

Аз вече казах - според мен ние сме процес - нито само тялото, нито само главата, нито ръката. Важното е да не спира процесът. Смъртта е спиране на процесът.

"При смърта духа ( енергията ) преминава от една форма на живот в друга взависимост от действията си. "

Еее, какво общо има духа с енергията? И откъде накъде енергията (духа) може да има самостоятелни действия? Не и енергията, за която аз говоря. Явно пак имате предвид нещо друго под "енергия". Пак предлагам, използувайте друг термин (не енергия), иначе става объркване :))


"Любовта и щастието свойство на материята ли са?:))"

Би ли определил що е любов и щастие?



Тема Re: Прераждане / доказателстванови [re: geri®]  
Автор Kripadham Das ()
Публикувано12.03.05 11:56



Благодаря за хубавия отговор.
А това с цитатите е много хубаво защото така лесно разбирам какво искаш да кажеш.

Нека приемем като начало две неща :
Материя и Дух

Все още не успях да разбера какво е вашето мнение отностно думата Енергия. Дали тя е част от материята или не. ?
Също незнам дали според вас има нещо като дух.?

По мое мнение има различни видове енергии и това, че учените са открили (намерили нещо )не означава, че нещото не съществува, независимо от нашите разбирания и вярвания.

И сега ще се опитам да последвам съвета Ви като използвам по истинските им имена без думата енергия.

И за да мога да разесня думите си ще цитирам един голям мъдрец На име Шридар Махарадж:

"
Преди всичко е наложително да разберем, че светът, в който съществуваме, е изграден от три сфери: на материално забавление, отречение и себеотдаване. Понастоящем ние, в по-малка или в по-голяма степен, се намираме на равнището на забавлението. Земното забавление по своята същност е експлоатация, без която никой не би могъл да съществува на това ниво.

“Тези, които имат ръце, живеят за сметка на тези, които нямат ръце. Четириногите животни съществуват от тревата и различните други растения. По-големите живеят за сметка на по-малките.” Всичко в заобикалящия ни свят е изпълнено с живот, но без експлоатация никой не би могъл да осигури съществуването на тялото си в него.

Това е природата на измерението, в което се намира експлоатацията. Според третия закон на Нютон на всяко действие съществува равно по сила и противоположно по знак противодействие. Експлоатирайки, ние взимаме заем и за да го погасим, ще трябва да слезем надолу. Затова в заобикалящия ни свят на експлоатация ние сме свидетели на това, как толкова много дживи (души) се движат нагоре, после надолу, очаквайки новия си подем или поредно падение. Обществото се опитва да експлоатира всичко и всички до краен предел. Непрекъснато сме свидетели на това как във всяка житейска област всеки се опитва да живее за сметка на другите. Без това животът в описаното ниво на съществуване е невъзможен, тъй като експлоатацията е неговата природа. "

От тук става ясно, че колкото и да се самозалъгваме матерялния свят е един свят на експолатацията.
Къде е любовта и какво е тя тогава?
Любовта е естественото желание за отдаване на една личност на друга.
В нея няма желание за лична изгода или интерес. Или по друг начин казано:
Желанието да направим всичко възможно за другия.
В света около нас най-чиста проява на това нещо наречено любов може да се наблюдава в отношенията на Майката към детето.

Щридхара Махарадж продължава :
"
На нивото на земната реалност всяка частица иска да експлоатира творението. На нивото на себеотдаването е точно обратното. Там всеки елемент от творението се стреми да му служи. Ключът за постигането на този живот е да служим на Центъра."

Все още не съм срещал човек на тази планета който да не се стреми към любов и щастие.
Кое е истината и смисъла в живота - Материята или Духа ? Експолатацията или отдаването ?

И тук бих казал Смърта не е спиране на пороцеса, а естественото продължение на процеса.
Ако се огледаме около нас ще видим, че всичко наоколо следва този естественя цикъл.
Ден Нощ- Ден и Нощ. - будност - сън
Пролет Лято Есен Зима - Зараждане, Разтеж, Стареене, Смърт.
Отново и отново.
Прераждане има независимо от вярванията ни и разбиранията ни, и стига да искаме можем да го видим.

Тук се сещам за онези магически картинки ако сте виждали такива:
Много малки хиляди различни форми подредени в някъкъв синхрон върху един лист. На външен вид нищо. Просто някъкви фигури на лист.

Но когато ги погледнем по спецялен начин от вътре изплува образ.

Така, че ако се опитваме само да гледаме детайлите на различните форми и начина по който те са свързани, изпускаме възможноста да видим картината.

Така, че просто трябва да погледнем малко по спецялно на нещата. :))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.