Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:46 20.05.24 
Религия и мистика
   >> Метафизика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема ЩЪРКЕЛнови  
Автор Tътeн oт Гpъм* ()
Публикувано22.09.03 23:57



Символа щъркела е приет за птица на добрата поличба.Смятат го за символ на синовната обич,защото казват,че храни стария си баща.В България от край време е символ на птица разнасяща малки бебетата по домовете.Това характерно за блаканските народи твърдение (щъркела) има известна връзка с нравите му на прелетна птица,тъй като завръщането му съвпада с разбуждането на природата.В някои балкански селища му приписват способността само със силата на погледа си да предизвиква бременност у жените.
Чаплата,щъркела,ибисът са унищожители на змии.Следователно те са противници на злото,антисатанински животни и в резултат на това са станали символи на Христос.

Редактирано от Tътeн oт Гpъм* на 23.09.03 00:53.



Тема Re: ЩЪРКЕЛнови [re: Tътeн oт Гpъм*]  
Автор d8a (autumn)
Публикувано23.09.03 18:05



Бях останала с впечатлението, че щъркелът е символ на зачатието. Твоите разсъждения ме накараха да потърся повече информация и попаднах на една любопитна статия в Сега:



Оказва се, че на немски думата означава плодовит, на еврейски - милост, а на гръцки - нежност.

"Постоянен партньор, родител за пример - май никак не е случаен изборът на хората кой да им носи децата."



Тема Re: ЩЪРКЕЛнови [re: d8a]  
Автор Tътeн oт Гpъм* ()
Публикувано24.09.03 11:06



Здравей,Дейти!



Всеки сам може да намери какви качества да въплати в щъркела(чапла) според вкуса и наклонностите си,всеки си следват някаква линия на интерпретация или ще измисли друга,тъй като възприемането на символа(знак) е изключително лично

Определено му подхожда да е пощальон на малки бебета



Тема Re: ЩЪРКЕЛнови [re: Tътeн oт Гpъм*]  
Автор d8a (autumn)
Публикувано24.09.03 16:47



Здрасти, Тътен-сан!

Да, съгласна съм, че интерпретацията на символите е на лична основа. Затова е трудно да се достигне до единодушие за смисъла, който се влага в тях.

Още нещо ми направи впечатление в статията - в миналото се смятало, че щъркелите носели момченца, а враните момиченца. Коментар? Или направо кажи какво символизират враните :)))



Тема Re: ЩЪРКЕЛнови [re: d8a]  
Автор Tътeн oт Гpъм* ()
Публикувано24.09.03 21:35



Тътен-сан?
Що за новости,Дейти?

В това е магията на символа! Веднъж рачоплен и разгадан,умира,губи своята харизматична тайнственост.


Носил е само момченца,а враните момиченца?

За разлика от щъркела,гарвана(врана) се налага в обичаите и поверията у някои народи в чисто отрицателен смисъл-кофти.Била е мразена тази черна птица,която е кръжала над бойните полета и се е хранила с плътта на труповете,но все пак почти навсякъде -на Изток,както и на Запад-символичното значение на гарвана се изграждало въз основа на неговите качества и добродетели.Положителните му страни са свързани с вярванията на номадските народи,ловци и рибари,докато при народи водещи по-уседнал живот и развито земеделие,той се приема в отрицателен знак-вредител

Ще се опитам накратко да опиша как е възприем гарвана в различните поверия на древни народи.

В Китай и Япония, той е символ на синовната благодарност(както и щъркела)
Отново в Япония,той е едновременно с това и божествен пратеник(при династията Джоу)-птица носеща добра поличба,предвестник на победите им и знак за добродетелта...Определено враната се е появявала при всяка победа на въпросната династия Джоу,и те са възприели появата му за добра поличба.
Не съм много убеден,но май в Индия,гарвана е сравняван с предвестника на смъртта!?
Гарванът е бил атрибут,пратеник на божеството Митра.(бог на войските)-изобразяван е като юнак ,които убива повален бик.Проникнал е от Персия в Рим и Галия
В Ирландия богинята на войната-Bodb-се нарича Врана.Гарванът се появява много често в келтските легенди,където играе ролята на пророк.Гарванът и до днес е на голяма почит във фолклора им.У древните галите бил свещенно животно.В Германската митология гарванът е птица другари на Вотан
В скандинаваската митология на трона на Один са кацнали два гарвана,единят се казва Хуган или Хуги(Мисъл),а другият-Мунин(Памет);край Один има и два вълка:двата гарвана представляват творческото начало на бога,а двата вълка-разрушителното му начало.

За индианците тлинкити от Северна Америка ,гарванът е централно божество.Гарванът,герой,който създал света.

В Африка,племената ликуба и ликуала от Конго считат гарвана за птица,която предупреждава хората за грозящите ги опасности.

Както сама виждаш,в повечето поверия,гарванът се явява соларен герой,божествен пратеник,гадател,водач и предводител на душите.
И в славянските вярвания птици са божествени пратеници.

Къде го прочете,че щъркелите носят момченца,а гарваните носят момиченца?
Имам нещо на ум!



Тема Re: ЩЪРКЕЛнови [re: Tътeн oт Гpъм*]  
Автор d8a (autumn)
Публикувано24.09.03 23:32



Новостта е просто асоциация с японската тематика, която засягаш напоследък, Тътен-сан или Гръме наш, ако предпочиташ така!

Мерси за изчерпателният отговор! Откъде черпиш тази информация и задълбочените си познания по митология? Много ми е приятно да научавам новости /или май е по-точно да използвам "старости" :))/

За враните и щъркелите пишеше в статията. Ето копирам ти точният откъс:

"Има обаче една легенда, която присъства живо в градската култура на хората и до днес. Някои търсят корените й още в критско-микенската цивилизация, други смятат, че идва от старогерманските племена. Легендата разказва, че децата се поставят от боговете на пухкави облаци. Оттам ги взимат щъркелите и враните и ги носят на родителите.

Щъркелите доставят момченцата, а враните - момиченцата

Когато майките искат да си имат дете, те трябвало да оставят на прозореца трохи и семенца, за да примамят птиците. Враните сега са изгубили функцията си на приносители на деца, но щъркелите още са си актуални.
Щъркелът съвсем естествено се вписва в ролята на "доставчик"на бебета. Той услужливо отлита от време на време към Топлите страни (запознати дори казват "наюг", точно така, като една дума), откъдето съвсем естествено взима бебетата. Ще кажете, че и лястовичките отлитат. Да, обаче кое средно интелигентно дете ще повярва, че толкова малка птичка може да пренесе цяло бебе и то от топлите страни (които, всеки знае, че са си далече)?"

Кажи сега какво имаш наум..Дейти



Тема Re: ЩЪРКЕЛнови [re: d8a]  
Автор Tътeн oт Гpъм* ()
Публикувано25.09.03 00:08



Сепуко,харакири....

Не съм достатъчно знаещ и изчерпателен Дейти,само любител на древните символи.
Чета книги,списания,статии,общувам и коментирам,но все още поглеждам с едно око в дебелите томове-има още много хляб да ям...хахахаха
Символите са необятна тематика свързана с философията на народите и много история!


Логично защо,гарванът и щъркела са най-подходящите доставчици:))
Всеки родител би желал да увери детето си,че е донесено от света на боговете.. Това твърдение е приемливо



Тема Re: ЩЪРКЕЛнови [re: Tътeн oт Гpъм*]  
Автор d8a (autumn)
Публикувано25.09.03 00:19



Много добре, Седларов!

Хареса ми логиката за доставчиците!



Тема Re: ЩЪРКЕЛнови [re: Tътeн oт Гpъм*]  
Автор зyмyнr (сссссс)
Публикувано25.09.03 00:55



мангустата антисатанинско животно ли е? :))


дали бедната змия са я нарочили за сатана поради Сет....?



Тема Re: ЩЪРКЕЛнови [re: Tътeн oт Гpъм*]  
Автор Изrpeв (Оле)
Публикувано25.09.03 15:09





Много ми беше интересно да науча всичко това. Благодаря и на двама ви!

Преди време се бях заровила да чета за символиката при цветята...Също много интересно.

Дъгата



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.