Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:17 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Метафизика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Що е то "метафизика"?нови  
Автор Supercam (самотен скитник)
Публикувано31.12.01 16:32



За да няма повече оспорвания и съмнения, нека изясним точно и конкретно понятието "метафизика". Ето точно копие от "Речник на чуждите думи в българския език" на определенията:

МЕТАФИЗИКА (гр. meta "след" и physika "природни неща") 1. Съчинение на Аристотел, в което се разглеждат най-общите въпроси на битието и познанието. 2. В идеалистическата философия - система от възгледи, според които явленията се разглеждат изолирано, независимо едно от друго, неизменни и недостъпни за опита. 3. Антинаучни възгледи за духовни първоначала на битието (бог, душа и пр.), които са недостъпни за експериментално изследване. 4. (преносно) Отвлечена и малко понятна мисъл.

Мисля, че проблемът на клуба е фактът, че малко хора са наясно с понятието "метафизика" и какво точно обхваща то. Именно това става причина за обърканост и липса на план, на насоченост по отношение на пускането на постинги тук. Надявам се, че този клуб ще потръгне, защото за момента, меко казано, положението ми се вижда трагично.

Няма нищо невъзможно!

Supercam



Тема Re: Що е то "метафизика"?нови [re: Supercam]  
Автор Lucid (magdanoz)
Публикувано01.01.02 23:12



Tragichni polozhenija njama
Neshtata sa takiwa, kakwito sa.

spored teb s koja ot predlozhenite definicii bi trjabwalo da se borawi? i kak opredeljash za sebe si metafizikata - kato nauka ili kato filosofija... ili?

zhiwotyt winagi e praw - kama sutra


Тема Re: Що е то "метафизика"?нови [re: Lucid]  
Автор Supercam (самотен скитник)
Публикувано03.01.02 14:48



Метафизиката за мен е по-скоро философия. Според мен, трябва да се борави с второто и третото определения (а те сами по себе си са свързани). Просто това е много тясна тема (метафизиката) и затова малко се пише по нея. Реално досега мисля, че няма един постинг за нещо конкретно от темата.

Supercam



Тема Re: Що е то "метафизика"?нови [re: Supercam]  
Автор Lucid (magdanoz)
Публикувано03.01.02 16:39



koe shte e to 'konkretno po temata'?
edno mnogo wpechatljawshto metafizichno proizwedenie na nasheto wreme - "Layla" na Robert Pirsig... to... dali e konkretno po temata?

zhiwotyt winagi e praw - kama sutra


Тема А бе, приятел,нови [re: Supercam]  
Автор Stephan (глас на гларус)
Публикувано05.01.02 23:32



този речник на чуждите думи да не е някой, издаден още по комунистическо време? Тогава метафизиката се считаше за враг народен според дефинициите на Маркс, Енгелс и Ленин (антидиалектична и прочее) и се заклеймяваше като американския империализъм. Само първото определение е вярно, но само на 50%. В съчинението на Аристотел се разглеждат първоначалата на битието, за коите в емпиреума няма обяснение.

За да се обсъжда метафизиката трябва да се чете и мисли. А тук в клубовете никой не чете и не мисли. Поради това и клубът е мъртвороден. Не го преживявай!

Поздрав: Стефан

Semper Fidelis


Тема Re: А бе, приятел,нови [re: Stephan]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано06.01.02 00:19



Никой не чете и мисли-само пише...като теб...
Ама ти и цитираш...
ЧНГ

Вие можете да изберете да не осъзнавате, че сте бог, но не можете да изберете да не бъдете


Тема Аз дори и тованови [re: Selesta]  
Автор Stephan (глас на гларус)
Публикувано08.01.02 12:55



вече избягвам да правя - поне на фона на твойте епистоларни успехи аз съм си направо темерут, Селестинке

Честина и на теб! От Стефан

Semper Fidelis


Тема Re: А бе, приятел,нови [re: Selesta]  
Автор lex (Безсмъртен)
Публикувано14.01.02 22:46



Ей Селеста Ти си като майка-закрилница на цялата директория...! Навсякъде те има! Нема лошо де!




Тема Re: А бе, приятел,нови [re: lex]  
Автор Selesta (минаваща)
Публикувано15.01.02 00:04



А ти как го откри?


Можеш да избереш да не осъзнаваш,че си бог,но не можеш да избереш да не бъдеш бог.


Тема Re: А бе, приятел,нови [re: Selesta]  
Автор lex (Безсмъртен)
Публикувано15.01.02 00:09



Случаааайно реших да се поразходя





Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.