Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:49 17.05.24 
Я! Архивите са живи
   >> Местни избори 2003
*Кратък преглед

Тема Za bezdomnite kuchetaнови  
АвторMartin Petkov (Нерегистриран)
Публикувано01.10.03 16:42



Uvajaemi sygrajdani,

Vyprosa za tova koj shte byde izbran i za kogo shte glasuvame e edno na ryka, no vseki edin ot kandidatite za kmet na Sofiq shte byde izpraven pred edin problem, a imenno problema s bezdomnite kucheta.
Znam che ima dva lagera po vyprosa, edni ot nas iskat kuchetata da bydat likvidirani, a drugata chast iskat te da bydat tretirani kato syshtestva imashti pravo na jivot.
Ne pisha za da prizovavam kym neshto, a za da dam konkreten primer na razreshavaneto na tozi problem.
Jiveq v Lozenec veche poveche ot 20 godini, v gornata chast na kvartala, tam kydeto ima dosta bezdomni kuchenca, v blizost do Kempinski hotel.
Na nashata ulica prez godinite imashe mnogo sluchai v koito se zaselvaha bezdomni kuchenca i bqha ili otravqni ili zastrelvani ili neshto podobno.
Oshte ot tezi dni lichno az se opitvam da pomagam na jivotinkite po nqkakyv nachin, ne zaradi neshto drugo, a zaradi neprikritata mi simpatiq kym tezi syshtestva.
Lichno az sym bil hapan ot kuche kato dete, ako ne se lyja bqh na okolo 8 ili 9 godinki. Spomnqm si che kucheto dori ne beshe ulichno, a domashno - koli. Togava se naloji da iztyrpq 7-dnevni injekcii protiv bqs, koito ne sa edno ot naj-priqtnite useshtaniq. Togava imah izbor da namrazq kuchetata, no az qvno ot togava sym si takyv, che se opitah da razbera zashto tova se e sluchilo... Sled godini razbrah edna prostichka istina, vsichko e vypros na podhod i vyzpitanie...
Kakto i da e, godinite vyrvqha, kuchetata idvaha i si otivaha, no osnovniq problem ostavashe - postoqnno idvaha novi, na koito chast ot horata pomagaha, i koito drugata chast ot horata se opitvashe da izgoni ili iztrebi...
V poslednite dve godini, na moqta ulica ostanaha nqkolko kucheta, prichinite za tova sa obektivni:
Predi vsichko, poehme iniciativa za kastriraneto, obezparazitqvanetro i vaksinaciqta na tezi jivotinki. Samata procedura nikak ne e skypa, i ako uspeete da syberete dostatychno kolichestvo symishlenici nqma da usetite razhodnata chast na procedurata. Sled izvyrshvaneto na tazi procedura, kuchencata bqha vyrnati v kvartala ni. Ot tam na setne im syzdadohme usloviq za jivot - napravihme im kolibi i zapochnahme redovno da gi hranim, s koeto grijite ni za tqh se izcherpvat.
Otnachalo golqma chast ot sysedite mi gledaha s podigravatelni, pylni s nasmeshka i nepriqzyn pogledi vyrhu tova koerto pravim, no sled vreme vidqha i hubavata chast na neshtata....
Vyprosnite jivotinki, sa syshtesva s chuvstva i instinkti. Edin ot osnovnite pri tqh e zashtita na teritoriqta. Tezi kucheta ne dopuskat drugi v kvartala i na ulicata ot kakto jiveqt pri nas, taka che tova razreshava edin syshstven problem, pone spored men. S usmivka smeq da otbeleja fakta che sysedite mi veche redovno hranqt novite si chetirinogi priqteli, koito ot svoq strana vseki den gi darqvat s edna kucheshka usmivka i veselo mahane na opashkite si.
Kato vtoro e vajen fakta, che tezi kucheta poznavat horata ot kvartala, dyrjat na hlqba si i se opitvat da si go "zarabotvat". Stanaha neveroqtno drujeljubni i veche dori lajat mnogo rqdko... Da ne govorim che decata si igraqt s tqh i che te nikoga ne biha im posegnali. A pri polojenie che redovno se vaksinirat i obezparazitqvat, riska ot zarazi e nulev.
Vsyshtnost, vsichko koeto se iska, moje bi, e da protegnem ryka na prirodata, da pomognem, a ne da se opitvame da mislim samo za sobstvenite si interesi i bezopasnost. Po tozi nachin si spechelvame edni istinski verni priqteli za cql jivot.
Zabluda e che kuchetata sa zli po priroda, kuchetata stavat zli, sled dylgogodishnoto im maltretirane.
Vijdal sym situacii, zimno vreme, v koito kuchka rajda 6 ili poveche kuchenca, i izpostalqla leji do tqh za da gi gree s telesnata si toplina ot studa, a v tova vreme bashta im i nejniq partjnor donasq ot nqkyde korichka izsyhnal hlqb, kato v pogleda mu si lichi che samiq toj umira ot glad, i go dava na kuchkata, za da moje tq da se nahrani i da ima nqkakvo mlekce za malikite.... Tova na men ne mi izglejda kato neshto koeto moje da napravi syshtestvo, zlo po priroda...
Povqrvajte mi, vsichko koeto se iska e edin opit, opit ot kojto sydejki po moqta praktika, shte zapochnete da se usmihvate po-chesto i shte vidite che ima i druga strana na medala.

Blagodarq vi za vnimanieto!
Ako imate nujda ot syvet ili neshto drugo pishete mi na martin@petkoff.net



Тема Re: Za bezdomnite kuchetaнови [re: Martin Petkov]  
Автор Sulla (dictator)
Публикувано01.10.03 17:14



Преди няколко дена подхванах същата тема в клуба на Лучано - зададох му конкретно въпроса. Аз също смятам, че темата е важна. За мен въпросът има две гледни точки:

- философско-морална - не бива да отнемаш живот, не бива да рушиш творение, каквото не си способен да създадеш. Кучетата съществуват заради нас и благодарение на нас. Не са диви животни, заселили се в градовете ни, нито са паразити като плъховете. Да им обърнем гръб е подло. И не толкова заради тях - те приемат смъртта философски - колкото заради нас, заради нашата вътрешна морална граница между приемливото и неприемливото.

- ежедневно-битова - нито едно бездомно куче не ми е направило (както и на нито един от стотиците мои познати) нищо лошо - напротив, бездомните кучета, които съм срещал, са гальовни и трогателно доверчиви. Те сигурно и при кучкарите-ловци отиват, махайки опашки...

LVCIVS CORNELIVS SULLA FELIX


Тема Re: Za bezdomnite kucheta [re: Sulla]  
АвторMartin Petkov (Нерегистриран)
Публикувано02.10.03 11:00



Qsno e che vsichki shte se opitvat da predpriemat taktichesko reshenie na problema, koeto e krajno qsno kakvo shte e.
No syshtestvuva i drug model na mislene, kojto e strategicheski. Imenno tozi model na mislene na nas ni lipsva. Ako vzemem strategichesko reshenie, to izpylnenieto mu nqma da prikljuchi v ramkite na edin mandat, nito pyk v ramkite na dva mandata, a na naj-malko tri...
Taka che tuk vsichko zavisi ot lichnoto mnenie i nasoka na kandidatite....
Qsno e che vsichki iskame da vijdame stolicata chista, no kakvo shte kajete za ogromnioto kolichestvo koli bez katalizatori, avtobusite ot SKGT, s t.nar. "ekodvigateli" i drugi podobni....
Pochistvaneto moje bi trqbva da zapochne ot namereniqta ni, a chak sled tova da se prenese v konkretni dejstviq....




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.