Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:25 16.05.24 
Автомобили
   >> Mercedes
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Turbo vs Superchargerнови  
Авторtex99 (Нерегистриран)
Публикувано03.05.03 21:03



Някой може ли да ме светне каква е разликата мрежду турбо и суперчарджер. Интересувам се, понеже гледам че дизеловите модели на Мерцедес са с турбо докато бензиновите ги водят да речем C 230 Compressor, а като отворя каталог на такъв модел пише Supercharger. Значи по конкретно ме интересува какъв е принципа на действие на този суперчарджер и с какво се отличава от турбото за което имам някаква представа.



Тема Re: Turbo vs Superchargerнови [re: tex99]  
Автор Caмo ДизeлМодератор (отнесен)
Публикувано03.05.03 21:16



Ами те вече и бензиновите ги почнаха с турбо (новия V12 biturbo)...

Първо приликите - и двете помпат въздух в двигателя, с което повишават волуметричната ефективност, абе все едно обема на двигателя.

Разликата е в това, как се задвижват.
Суперчарджъра се задвижва от коляновия вал на двигателя, обикновено с ремък.
Турбото се задвижва от изгорелите газове на двигателя.

Предимството на суперчаржъра е, че няма основния недостатък на турбото. А недостатъкът на турбото е забавянето на реакцията (турбо лаг). Защото на турбото първо му трябват изгорели газове, после може да работи, а в двигателя всъщност процесите са обратното.
Недостатък на суперчаржъра е пък, че използва вече готова енергия (от коляновия вал), а не такава, която се губи през ауспуха. Т.е. суперчаржъра е по-неефективен от турбото.

Въпреки най-различните трикове за намаляване на турбо-лага, суперчаржъра винаги ще дава по-бърз отговор на педала на газта, сравним само с този на атмосферните двигатели, но и винаги ще е по-неикономичен от турбото.

Само Дизел


Тема Re: Turbo vs Superchargerнови [re: tex99]  
Автор Vlado-BENZ (Пилота)
Публикувано03.05.03 21:20



ами аз не съм супер специалист, Само Дизел ще ме поправи, но доколкото знам, разликата между Турбото и Компресора ( Суперчарджъра) се състои в това, че въздуха, с който се захранва първото, идва от изгорелите газове на предишните цикли на двигателя, с което се обяснява така наречената Турбо-Дупка, докато при компресора, потока на въздух не идва от колекторните тръби, с което пък се обяснява липсата на нужда от междинен охладител (Intercooler) при компресора, и за мен лично по-добрия избор е новото : Компресора!
PS: Искам да помоля Само Дизел, ако съм сгрешил някъде, а дори и навсякъде, да не ме усмива грубо, а да ме разбере че не мога всичко да знам!!!

AutoBild определи: за 4 поредни години кола N:1 е Mercedes-Benz


Тема Re: Turbo vs Superchargerнови [re: tex99]  
Автор Vlado-BENZ (Пилота)
Публикувано03.05.03 21:23



Само Дизел, близо ли бях до целта, поне 5-ца уцелих ли?

AutoBild определи: за 4 поредни години кола N:1 е Mercedes-Benz


Тема Re: Turbo vs Superchargerнови [re: Vlado-BENZ]  
Автор Caмo ДизeлМодератор (отнесен)
Публикувано04.05.03 15:37



Отличен, седни си

Само Дизел


Тема Re: Turbo vs Superchargerнови [re: Caмo Дизeл]  
Автор Vlado-BENZ (Пилота)
Публикувано04.05.03 18:37



Ееее, Само Дизел, човече, тва значи много за мен, ще се постарая и другия учебен час да съм така подготвен!!!

AutoBild определи: за 4 поредни години кола N:1 е Mercedes-Benz


Тема Re:нови [re: tex99]  
Автор BUGATTl 57 (магнетиэъм)
Публикувано05.05.03 17:10



Pri Mercedes godinite ot 1920 do 1944 se nari4at " KOMPRESSOR ERATA " , togava na normalnite modeli sa se montirali kompresori s cel povi6avane na mo6tnosta za rallita i za hora s specialni iziskvaniq za po golqma burzina . Taka 4e za Mercedes tova e otdavna " igrana igra " . Sega 6te vi kaja za o6te edno TURBO . Tova e" ELEKTRISCHE TURBO " - na tok , vijdal sam go s o4ite si v Germania postaveno na edno 190 D , e tam mom4eta niama kompromisi , niama zabaviane niama razhod niama tova -onova , ima samo MRUSNA GAZ.

На старо-купувам само вино и ракия.& BUGATTI


Тема Re:нови [re: BUGATTl 57]  
Автор Caмo ДизeлМодератор (отнесен)
Публикувано05.05.03 17:20



Електрически суперчаржър е безнадеждна работа, ама сега ме мързи да го доказвам. Ама ако някой не вярва...

Само Дизел


Тема Re:нови [re: tex99]  
Автор BUGATTl 57 (магнетиэъм)
Публикувано05.05.03 17:46



kazah 4e sam go vidial s o4ite si i sam se vozil v taia kola , varvi -pu6ka , 4oveka si razbira ot rabotata / raboti v Tuning studio / , pove4e podrobnosti za taia "elektrika " ne znam .Vse pak tova e DEUTCHLAND.

На старо-купувам само вино и ракия.& BUGATTI


Тема Re:нови [re: BUGATTl 57]  
Автор Caмo ДизeлМодератор (отнесен)
Публикувано05.05.03 19:58



Ами виж сега, най-ефективните турбокомпресори за сериозни двигатели изразходват около 15 кВ енергия. За да захраниш електродвигател с такава мощност, ще ти трябват или десетина алтернатора или цял багажник с акумулатори, които ще свършват за отрицателно време.
Затова електрическите суперчаржъри, доколкото се работи в тази насока, са или за много малки двигатели, с електродвигател от няколко кВ, или са за двигатели с вече налично турбо. Във вторият случай ел. суперчаржъра е за да намали турбо-лага, и евентуално да подпомага турбокомпресора.
Предполагам, че при този Мерцедес е бил именно такъв случая - турбокомпресор плюс ел. суперчаржър.

Само Дизел



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.