Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:22 01.06.24 
Полове
   >> Мъжки клуб
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема за равенството...нови Отговор на мнението
Автор indra (macondo)
Публикувано09.12.06 02:54



Колко пъти да Ви повтарям, че докато хората се делят на село и град, бели и черни, ниски и високи : до никъде няма да се докараме а? - каза jolee.

ако цветнокож младеж и аз кандидатстваме за едно и също работно място и наемат мен, а не него, въпреки че е по-компетентен, само защото е чернокож (“чернокожите са маймуни – друго ниво на еволюция” – твърди познат, който наскоро се върна от бразилия), това е дискриминация. и наистина няма да го докараме до никъде.
ако цветнокож младеж и аз кандидатстваме за едно и също работно място и наемат него, а не мен, въпреки че съм по-компетентна, само защото има квота за малцинства (политиките за недопускане на дискриминативни практики ги има навсякъде), пак няма да го докараме до никъде. паническият страх от недопускане на дискриминация дава уродливи резултати обикновено.
ако, обаче, трябва да отворя онзи високия прозорец, ще извикам ясен. защото ясен е висок малко над два метра, а аз съм само един и седемдесет и пет. обективен факт е, че ясен е по-висок от мен. отричането му е липса на здрав разум, а пренебрегването му с влачене на столове и стълби в посока прозореца е безмислено упорство и губене на време.
ако трябва да взема решение в следствие на многофакторен анализ, въпреки че съм добър аналитик, искам съвет от калин. защото умението му да мисли логично и да открива зависимости е умопомрачително. т.е. калин е по-добър аналитик от мен.
ако пешо от дивотино, попаднал в институционална среда, има проблем с формулирането на мислите си, по-разумно е с него да говори вили. защото до преди няколко години е живяла в малко село над благоевград без да излиза от него и по-лесно ще се адаптира към пешовия комуникативен модел.
но ако помоля вили да отвори прозореца, ще трябват две стълби; ако ясен ми дава съвети, по-добре да се застрелям; ако калин трябва ефективно да общува с хора, идващи от малка общност на края на света, по-добре да застреляме и тези хора.
“всички са равни” е лозунгът на цивилизацията. практиката, обаче, май показва точно обратното. едни са по-високи, други пеят по-добре, трети рисуват грозно, четвърти са чернокожи – това са все вродени качества: не могат да се придобият вследствие обучение. няма двама души, които да ги притежават в еднаква степен. тогава къде отиде илюзията за равенство?
може би всички имат равни права – независимо от религия, пол, възрасти, място на раждане, вродени таланти или образование. в тази форулировка – “независимо от” – се съдържа признанието, че хората са различни на цвят, различно умни, различно високи, родени на различни места. и въпреки различностите, правата са им равни.

за това се замислих, препрочитайки предходната тема – спорът кой къде е роден или колко е умен прилича на ситуация, в която пред средна на ръст жена застава висок мъж с репликата “и като съм висок и съм мъж, да не съм по-лош от тебе?!?”. ми не, не си. не си и по-добър, обаче. различен си от мен. но си все толкова висок и мъж, нали?



Тема Re: за равенството...нови [re: indra] Отговор на мнението
Автор Jolee ()
Публикувано09.12.06 08:56



Мдамммм. Мила ми Indra май си ме разбрала какво искам да кажа:))
Всеки един от нас, някога по някъкъв повод е бил дискриминиран.Не му е даден шанс за нещо, което той е искал да направи, заради дискриминация. Пренебрегнати са му плюсовете: защото първото нещо, което гледат хората са минусите.Някои хора отхвърлят всичко непознато и различно още на първо четене. Но има и едни други хора. Тези, които спират изравят картофа от земята ... опитват го и се научават да го ядат. Така и оцеляват. Приемайки непознатото и полагайки усилие да го опознаят.
Била съм дискриминирана по много поводи до тук. От националност, възраст,ръст, пол та дори и емоционалност. Сега ако седна да се замисля, сигурно и много други поводи е имало..Но едно съм сигурна: винаги е било, заради неща, които са даденост и аз немога да променя, но по никакъв начин не пречат да се справям.
За моя радост са се намирали хора, които са ми давали шанс въпреки това.От своя страна съм положила усилия и не съм ги разочаровала. Напротив дадох: най-доброто от себе си.
Затова съм на мнение, че не бива хората да се делят и да разрушават взаимодействието помежду си заради различията.Най-градивно за хората е когато се подаде ръка,когато се прояви уважение, когато човек бъде оценен за това което е.



Тема Re: за равенството...нови [re: indra] Отговор на мнението
АвторБeл (Нерегистриран)
Публикувано09.12.06 10:23



Всички трябва да са равни във възможността която имат за да изразят индивидуалността си.
Всяко друго разбиране за равенството води до сравняване на ръст 150см с ръст 200 см и претенции за равенство там. например





Тема Re: за равенството...нови [re: Jolee] Отговор на мнението
Автор indra (macondo)
Публикувано09.12.06 11:47



замислих се и установих, че мен никога не са ме дискриминирали. никога.
възможно е дискриминацията също да е въпрос на възприемане. за мен тя е бъда лишена от права заради вродени характеристики. другото - да не забележат положителните качествата (плюсовете, както им казваш) на някой - е по-скоро следствие от уменията му да се позиционира правилно в социума и това няма нищо общо с дискриминативните практики.
идеята ми е, че различността съществува и май трабва да се приеме. ако първо човек приеме собствената си обективна различност, после чуждата такава, тогава сякаш всичко си идва на мястото. и вече не се говори за по-лош, по-добър, чакай благосклонно да подадем ръка. хората са различни, правата им са равни. това е. в обратния случай бодро повтаряме, че всички са равни, а тъмнозелените бутат рейса.



Тема Re: за равенството...нови [re: Бeл] Отговор на мнението
Автор indra (macondo)
Публикувано09.12.06 11:47



това имам предвид.





Тема Re: за равенството...нови [re: indra] Отговор на мнението
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано09.12.06 12:07



Редовната практика... да се бърка равенство/еднаквост с равноправие


Все едно да туриш знак за равенство между Гагарин и Нобел ... смях в залата.
Но тия антидискриминационни практики и изобщо тая материя носи добри доходи и за това се преекспонира.
Иначе има един готин виц - в малка американска фирма трябва да увлонят един работник, почват наред ... тия са афро - не може ще ни съдят за дискриминация, жените не може - ще ни съдят за дискриминация, 2 ма инвалиди - пак не може, а ето един здрав бял мъж ... теб ще уволняваме.
- той завъртял китка и рекъл учудено - ама не знаете ли, аз съм гей...


Welcome to the real world!



Тема Re: за равенството...нови [re: Jolee] Отговор на мнението
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано09.12.06 12:58



Не бъркаш ли в случая "дискриминация" с "недооценяване" ?

Този Свят и Прекрасен, и Грозен е МОЙ !
Той е Капка от МОЕТО СЪРЦЕ !!



Тема Re: за равенството...нови [re: Mopфиyc] Отговор на мнението
Автор indra (macondo)
Публикувано09.12.06 13:10




мдааа... или както казваше познат, с който работехме по един проект - най-незащитени са правата на хетеросексуалните бели мъже.
не знам дали не е комплекс - изказвания от сорта на "що се държиш така - щото съм жена / негър / будист / бял ли?". това ми звучи като малоценност с собствените очи и опит за прехвърлянето й върху друг. но е възможно и да греша, защото ситуации различни. прави ми впечатление, обаче, че около 85% от оплакванията от дискриминативни практики се дължат на неумението или неспособността на определен индивид да отговори на общовалидни изисквания или да се справи в някаква ситуация.



Тема Re: за равенството...нови [re: Mopфиyc] Отговор на мнението
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано09.12.06 13:27



Писах го и на Джолито по-горе, между дискриминация и нереална оценка(самооценка) има огромна разлика.
Лично на мене много ми харесва девиза на Евросъюза - Единни в различията. Аз ставам за това - ти за друго.
А антидискриминационните практики, не знам дали носят добри доходи, или по-скоро ни служат за добра изтривалка. Ако аз се явя на конкурс и ме отсвирят, първо ще орева орталъка и дира, колко частниците са кофти, как съм жена, та затова, или за това че имам/нямам деца, или че съм ниска/висока, но никога няма да ми мине през акъла, че нямам способности за тая позиция.
И от тук почват изкривяванията.

Този Свят и Прекрасен, и Грозен е МОЙ !
Той е Капка от МОЕТО СЪРЦЕ !!



Тема Re: за равенството...нови [re: indra] Отговор на мнението
Автор Jolee ()
Публикувано09.12.06 13:32



Разсмя ме с това как положителните черти не се забелязвали в следствие на уменията му да се позиционира в социума


Повярвай ми твоето развитие до тук не е плод единствено на твоите качества и умението да ги прилагаш За да не бъдеш дискриминирана има много причини :или си си затваряла очите или просто си имала късмет да попаднеш там където хората отдавна са приели равенството. Варианта да не си попадала в достатъчно разнообразни ситуации също го приемам. Зависи до колко и какво си пробвала. За съжаление може би тепърва ти предстои да разбереш какво е дискриминация... Всеки си минава по реда и щом твоя още не е минал - няма да те подмине.
Това дали различността "май трябва да се приеме" е въпрос на личен избор.
До тук съм научила едно. Колкото даваш толкова получаваш в живота...
Имала съм удоволствието да видя, усетя и оценя какво озночава да си отгоре, отдолу и наравно с някой. От трите пози най ми допадна рамо до рамо Хората си приличат много по едно. Когато ти ги приемаш за равни - те те приемат за такъв. Когато гледаш отгоре с гордостта и егото си опитвайки се да им покажеш превъзходство... тогава и тяхната гордост се отприщва и обикновенно е No win situation. След една битка на доказване на превъзходство... Победителят остава сам. И няма кой да му ръкопляска.
Затова, когато забележа, че хората вместо да се приемат започнат да се нападат търсейки, точно в коя графа съм по-по най от отсрещният.... спонтанно реагирам. Та така...
Радвам се, че повдигна темата. Дано си оздравяла. Чакам с нетърпение да се видим




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.