Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:11 29.06.24 
Политика, Свят
   >> Средиземно море
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Средиземноморие и Средиземно моренови  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано10.04.10 10:19



Здравейте всички,

Изненадах се, че идеята за клуб, подхваната от ентусиазиран млад български антрополог живеещ и учещ в Малта, намери толкова поддържници преди четири години.

Изненадах се още повече, като видях, че този клуб е вече създаден. И както се казва - "По-добре късно, отколкото никога!".

Може ли всеки, който в една или друга степен е заинтересован от Средиземноморието и Средиземно море, да отговори на въпроса:

За какво се сещате най-напред когато чуете Средиземноморие и Средиземно море?

Благодаря ви за отговорите, надявам се клубът да живне и да се получат интересни дикусии.

Поздрави,



Тема Re: Средиземноморие и Средиземно моренови [re: NoNaмe]  
Автор MитpeШoпa (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано10.04.10 14:48



Едва ли някой може да да синтезира т.н. "естествени асоциации" и да се абстрахира от влиянието на почти еднаквите реклами за средиземноморието. Или от субективните си предразсъдъци. И аз не съм изключение

, признавам си го без бой!

ОК, ама попита - отговарям: Средиземноморието за мен е шум, "говорене с ръце", и разни некашерни вкуснотийки които по нашенско cost U' an' arm an' a leg.

А, и свестни вина (освен Гърция/Кипър и магреб'а) на нормални цени (последното освен Франция).

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: Средиземноморие и Средиземно моренови [re: NoNaмe]  
Автор Tyлca ()
Публикувано10.04.10 15:16



Сещам се за баналното ..."Люлка на цивиизацията".
В смисъл, на съвремената западна цивилизация.
Непосредствени впечатления имам само от Франция
(Лион, Марсилия,Антиб, Ница и околностите )



Тема Re: Средиземноморие и Средиземно моренови [re: NoNaмe]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано10.04.10 15:26



Мирис на море, малки тавернички по крайбрежието, където можеш да седиш на сладка приказка с приятели до зори, похапвайки октопод на скара и други морски лакомства, пийвайки рецина /вид вино/ или узо, маслинови и портовалови гори, малки заливчета, където можеш да се къпеш абсолютно сам в морето, чиято вода през лятото е с температура 30 градуса, само в компанията на рибки /толкова е чисто/, таверни с традиционна гръцка музика /рембетика, елафра еллиника/, семейни сбирки по Коледа или Великден, дето срещаш роднини, загубени за теб от години и участваш в печенето на агнето.....
За лошото не се сещам в момента /щото съм далеч/... Ще ти пиша след двайсетина дни, когато се потопя отново в гръцкото ежедневие.


Средиземноморците може и да са бедни, но са със сърца и знаят как да се веселят и да оценяват подаръците на живота...

Редактирано от lrini_ex на 10.04.10 15:33.



Тема Re: Средиземноморие и Средиземно моренови [re: MитpeШoпa]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано10.04.10 15:32



А, и свестни вина (освен Гърция/Кипър и магреб'а) на нормални цени (последното освен Франция).



Опитай гръцкото МАВРОДАФНИ, за предпочитане от Патра или Пелопонес /е, червено е, какво да се прави! / . Мисля, че ще ти хареса. Фреските вина са хубави, но само тези, които са много скъпи, другите са меко казано без аромат.



Тема Рецинатанови [re: lrini_ex]  
Автор jamie (градинар)
Публикувано12.04.10 00:49



не е стока - по моя вкус.
Много добре си описала, евала!
Бих добавил нещо характерно - крайбрежните вили. Видя ли плоските им покриви със стълбите до тях - и се размечтавам ...






Тема Средиземноморие и Средиземно моренови [re: NoNaмe]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано12.04.10 01:07



Слънце, дори пустинна горещина насред морето, каменисти, но уютно-диви плажове, дебели миди, ужасно изглеждаща, но ужасно вкусна храна

много солена вода, хора в туники
Палми, портокали, маслини.
Всичко и всички сгради, боядисани в бяло, има защо

п.п. На Средиземно море съм хващала тен, който никъде другаде и никога не съм имала


by himbeer

Тема Re: Рецинатанови [re: jamie]  
Автор MитpeШoпa (ОнзиСъщия123итн)
Публикувано12.04.10 01:20



"...не е стока - по моя вкус...."

Бре?!? За трети или четвърти път съм абсолютно съгласен с нещо написано от теб. Това за 5-6 г' много ли е?

THESE ARE MY PRINCIPLES. AND IF YOU DON'T LIKE THEM, I HAVE OTHERS.

Тема Re: Рецинатанови [re: jamie]  
Автор lrini_ex ()
Публикувано12.04.10 11:42



Рецината не е една - и нея трябва да знаеш да я поръчаш по свой вкус. Аз пия само вино - другите алкохолни напитки не ми харесват и в това отношение съм познавач. За рецината важното е да е "малама" /златна/, тя е лека, с ниско съдържание на алкохол и много наподобява на българското "Магарешко мляко", преди с производството му да се заеме цар Киро.

Бих добавил нещо характерно - крайбрежните вили. Видя ли плоските им покриви със стълбите до тях - и се размечтавам ...
Да знаеш само колко ми липсва слънцето и средиземноморският климат!.... Основното ми жилище е в Атина, далеч от крайбрежието, но и ние си имаме плосък покрив, където със съседите сме си направили барбекю и често се събираме през лятото, след залез слънце, когато се захладни. Приказка е. Дори, кагото си седиш сам и слушаш шумовете на града, а приятният нощен вятър те разхлажда след жегата през деня. Атмосферата е същата, както да седиш на двора в една чисто българска къща в едно родопско село....
Е, не ме слушай и много - такава носталгия ме е налегнала по Балканите и Средиземноморието, че не е за вярване.

Все пак, след година на друг континент, сега съм наясно, защо толкова древни цивилизации водят началото си от Средиземноморието и Балканите. Най-хубавият климат, предразполагащ към мисли и позитивна нагласа, най-плодородните земи, най-приятелската за човека природа, са там....



Тема Много е,нови [re: MитpeШoпa]  
Автор jamie (градинар)
Публикувано13.04.10 18:02



ша черпиш!
Гофари на скара е приемливо







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.