Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:44 01.05.24 
Природни науки
   >> Медицина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Искам си кодтерпиннови  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано30.12.22 01:43



Са по днешни времена, това си е наркотик, за наркомани.
По мои времена, когато учех медицина, си беше нормално средство против кашлица.
И колко ли съм го пил - така де, почна да кашлям - поредния грип. Пийваш 3 дни кодтерпин, ужас какъв наркотик - ама спираш да кашляш. А след това - е нема. В смисъл - нема. Нема желание да пиеш тоя наркотик. Не кашляш.

Ми - тресна ме някакъв грип. Дърт съм, много съм забравил. Първия ден - леки продроми - дет минаха и отлетяха, ама аз дърт, забравящ - и не се усетих. И ме тресна кашлица. И аз се замечтах за кодтерпин.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Искам си кодтерпиннови [re: bira_more]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано30.12.22 16:24



Твоето заболяване може да не е грип. И други вирусни са разпространени сега.
Има доста лекарства за суха и за влажна кашлица. Вземи си някое.
Но трябва и да е ясно какво лекуваш – възпаление на горните дихателни пътища, бронхит, пневмония?

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Искам си кодтерпиннови [re: bira_more]  
Автор NAKOlMUPUKA (Жега)
Публикувано06.01.23 09:21



Бира, ти кат лекар, не мож ли си изписа една рецепта за това лекарство? Защото - предполагам само - не е спряно, а с жълта/зелена там някаква рецепта?

Иначе, наистина бяха много добри, да!



Тема Re:нови [re: NAKOlMUPUKA]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано08.01.23 14:14



Зависи от типа кашлица, обаче. Кодтерпинът се ползваше при суха кашлица, но има доста противопоказания и предпазни мерки, които трябва да се съобразят, например да не се прилага при бронхоспазъм, астматици, дихателна недостатъчност, при налична обстипация (запек) и др.

Когато почнах да практикувам дори не го предписваха вече. Не съм го виждала назначен в белодробни отделения, където е пълно със случаи на пневмонии, бронхити, ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), бронхиална астма и други.

Вероятно го има в някои аптеки, но просто не се прилага даже при баналните остри вирусни инфекции.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Искам си кодтерпиннови [re: saksun]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано10.01.23 23:56



Горни дихателни пътища.
Дали е грип, или нещо друго - за мен едва ли има значение.
Кашлицата ми докара или счупване на ребро, или разкъсване на стари травми - имам си локус минорис резистенте - в ребрата. Трошили са ми ги на млади години, и там сраствания, фалшиви стави...
Тъпия момент - и на рентген, и на скенер - няма патология. Ама болка, прещарквания си има.
Явно - моята диагноза, с ребрата де, само патоанатом може да я постави.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Искам си кодтерпиннови [re: bira_more]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано11.01.23 14:50



Може да е интеркостална невралгия. Понякога се среща при остри вирусни дихателни инфекции.
Това е най-безопасното състояние, сравнено с много други, които могат да протекат с болки в гърба и гърдите. Но знаеш, че е и диагноза, която се поставя след като се изключат някои по-сериозни.

В другата тема си написал, че се пооправяш, което е много хубаво.



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: Искам си кодтерпин [re: saksun]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано13.01.23 20:44



Някак не мога да си представя - сериозни прещраквания, със звуков съпровод, от интеркостална невралгия. По скоро някакви съединителни тъкани - не на място, разкъсвания и т.н.
Иначе - а бе уж се оправям, ама една напред, и 2 в страни.

Bеer? Mоre?





Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.