Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:33 14.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Антибиотицитенови  
Автор saksun (непозната)
Публикувано07.12.22 13:52



Забелязвам нарастваща истерия по повод предписването на антибиотици, която от една страна се аргументира с възникване на резистентност към тях, а от друга – с вредата върху организма, защото било ,,химия", Биг Фарма мафия, всякак може да го прочетете/чуете от немалко хора.

За опасността от възникване на антибиотична резистентност съм съгласна.
Но, едно голямо НО, антибиотичното лечение е наложително при заболявания с бактериален причинител и вирусни такива, които са се усложнили с бактериална инфекция.

Не е редно в 21-ви век да се губят човешки животи, поради стрептококово заболяване, каквито 9 случая на деца има във Великобритания през последните седмици.

Децата са били под 10-годишна възраст, с изключение на едно на 12 години. Имали са с инфекция, причинена от стрептококи (Грам положителни бактерии) от група А по Лансфийлд*, като някои са били със скарлатина.
Политиката на британското здравеопазване принципно е въздържане от антибиотично назначение, но с оглед на ситуацията е препоръчано лекарите да не се въздържат от предписването им. В британския парламент е обсъдена и възможността за превантивното им прилагане, заради увеличаващите се смъртни случаи при децата.

Мисълта ми е, че не е страшен, а задължителен приемът на антибиотик, когато има показания за това. Особено когато разполагаме с лабораторни и микробиологични данни за наличие на дадена бактерия.

*Лансфийлд – микробиолог, жена. Открила е серологичното типизиране на стрептококите от група А. Използваме тази класификация на нейното име.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Антибиотицитенови [re: saksun]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано07.12.22 13:59



Линк:



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Антибиотицитенови [re: saksun]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано15.12.22 16:30



Защо скарлатината се лекува антибиотично?
Защото причинителят й е Streptococcus pyogenes (Стрептококус пиогенес) – бета-хемолитичният стрептокок от група А, грам положителна бактерия.
Освен споменатото заболяване причинява фарингити, тонзилити; може да доведе и до пневмония, миокардит и сепсис.

Също е отговорен за възникване на ревматичната болест с всички нейни последствия като ревматичните сърдечни клапни пороци, острия гломерулонефрит, еризипела (червен вятър).

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Антибиотицитенови [re: saksun]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано16.12.22 00:43



И според мен, може да не съм прав де, ама именно отдалечените последствия ала ревматизъм, пороци, гломерулонефрит - са именно най страшните.
И лично за мен са най-страшните - защото - там тонзилити, фарингити, дори пневмонии, миокардити, сепсис - или се излекуваш, или мреш бързо.
А виж другото - инвалидизация - до края на живота, с малки шансове за пълно оздравяване.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Антибиотицитенови [re: saksun]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано18.12.22 15:33



Ще използвам темата за следното, не че и друг път не съм го споменавала. Все повече ми прави впечатление как хората искат да им ,,мине" дадено остро инфекциозно заболяване за ден, два, максимум три.

Не става така. Дори една банална остра вирусна инфекция при здрав млад човек не отшумява за два-три дена. Тя има своето развитие, примерно първо се явява болка в гърлото, после хрема, прибавя се кашлица. Това може да е съпроводено с или без повишена температура, и с други симптоми, разбира се.

,,Взех един парацетамол – не минава", ,,пръснах тантум верде – не минава", ,,сложих муконазал – не минава".

Няма как да приключи изведнъж. Трябва време.
Затова говорим за курс на лечение. С оптимални дневни дози на съответните медикаменти. Плюс домашно-амбулаторен режим на лечение.
Нередно е човек с прясно вирусно заболяване да ходи на гости, да посреща такива по поводи като рожден ден, прощъпулник, каквито случаи имах вчера.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Извинявай, ама в медицинатанови [re: saksun]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано19.12.22 02:36



много неща са възможни - личен опит.
Те - събуждам се със симптоми за ОИЗ - и нос ми тече, и кашлица, и а гърло.
И на обяд - ми няма ми нищо. Е дъртак съм, не съм здрав млад човек.
Действително - личен опит. Ставам, чудя се - да ходя ли на работа - щото ще заразя колегите, и малко след това - ми минава...

Bеer? Mоre?




Тема Re:нови [re: bira_more]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано19.12.22 02:53



Рядкост е. Особено появи ли се кашлица, не може да изчезне от днес до утре.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Антибиотицитенови [re: saksun]  
Автор Laugh2O22 (живеещ)
Публикувано03.01.23 22:46



Абсолютно съгласна.



Тема Права си [re: saksun]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано11.01.23 00:06



Да, продромите ми минаха бързо. След това, е до момента си влача кашлица, и може би потрошени ребра от кашлицата. Повърхонстна, трахеална - максимум бронхиална.
Усещам къде са ми хриповете...
Ама - или потрошени ребра, или опресняване на стари травми. А опресняването на стари травми на ребрата - ако знаеш колко е "гот" - ни можеш да спиш, ни нищо - и кашлицата колко ободряващо действа... А простите противоболкови - ала аулин, действат докато не кашляш...
Е, вече изплувам....

Bеer? Mоre?




Тема Относно лечението на грипа [re: saksun]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано30.01.23 14:45



Писала съм го в друга тема, но ще припомня, защото е актуално в момента.

Лекарственият продукт Oseltamivir (озелтамивир), който се продава като Tamiflu (тамифлу) се ползва единствено за лечението и профилактиката на грип А и грип B.

Не си давайте парите и не приемайте безсмислено медикаменти, които НЕ служат за лечение на дадена болест. Тамифлу не помага при други вирусни заболявания – КОВИД, остри дихателни инфекции, предизвикани от респираторно-синцитиалния вирус, аденовируси и пр.

Защо е така? Защото грипният вирус съдържа т.нар. невраминидаза, която играе основна роля за неговото размножаване и напускането на клетката-гостоприемник. Тамифлу инхибира невраминидазата и по този начин се възпрепятства свободната репликация на грипния вирус.

Изброените по-горе други вируси не притежават този гликопротеин – невраминидаза, следователно тамифлу няма как да им повлияе.

Важно е и ранното му приемане при грип – до 48 часа от появата на симптоматиката.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.