Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:22 07.05.24 
Природни науки
   >> Медицина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Morbus burger  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано02.10.22 20:09



По време на моето следване, имаше две много, много страшни болести.
3-токурсница, и 5-токурсница.
В смисъл - учиш там, учиш, ама и симтоми си имаш.
И, те, на дърти години - реших дали нямам Бюргер? Почнах да пуша, а няма и година след това - почнаха да ми мързнат пръстите на краката.
Така де, някога на младини - на бос крак, съм тренирал карате - и по някога на минусови температури - ама тогава е - нищо не ми мръзнеше.
Е, някои неща вече не мога да си ги позволя - да карам колело, в хладно време - по сандали - щото там и други диагнози помня, все още.

Bеer? Mоre?




Тема Morbus Buergerнови [re: bira_more]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано03.10.22 18:22



Освен студенината има изтръпване (мравучкане), уморяемост, схващания на подбедриците, най-вече болка с характерното клаудикацио интермитенс, промяна в цвета, трофични промени и др.

Можеш да направиш преглед при съдов хирург или ангиолог, който ще извърши и Доплер сонография.
Не е лошо да имаш изследване на кръвна захар, липиден профил.

По-скоро може да се касае за ХАНК (хронична артериална недостатъчност на крайниците), която да се дължи на атеросклероза. Не на болест на Бюргер, защото тя се наблюдава обикновено при по-млади мъже.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Редактирано от saksun на 03.10.22 18:31.



Тема А аз - атеросклерозанови [re: saksun]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано03.10.22 23:55



си имам по рождение. Не помня, ама паметта ми - продупчена от всякъде
Е може и да е алцхаймер?
Ако ми пукаше за мен, имам и колеги с които да се проконсултирам.
Ама, по скоро това е как да го кажем - поредния път в който не се самодиагностицирам правилноо.
А е казано:
Ако адвокат защитава себе си в съда, има за клиент особено тъп човек.
Някак древната мъдрост - лекарю излекувай себе си първо - в днешно време, не е съвсем актуална.

Bеer? Mоre?




Тема ППнови [re: saksun]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано04.10.22 01:07



Ти си жена. Вероятно, си носила как да го кажем - далеч по неправилни, или неудобни обувки - на високи токчета, или там.
След което - убеден съм, имала си особени усещания от стъпалата.
Е, на мен, ми трябваше доста време, докато чакълдисам, че вече не съм на 20, и по друг начин реагирам на студа (по скоро на хладното време), а как могат да ме прецакат обикновени чехли - не е истина.
И това е една от причините - ако нямаш практика за дълго - да нямаш право да практикуваш, без изпити.
Докато се сетиш, кое как, и то пациента - отлетял....

Bеer? Mоre?




Тема Re: ППнови [re: bira_more]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано04.10.22 03:00



Е, само от симптома ,,студени крайници" не може да се постави диагноза. Диференциалната диагноза включва различни заболявания, знаеш.
Понякога дори е нормално състояние при ниска температура на околната среда.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Спомни синови [re: saksun]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано04.10.22 21:26



младежките години - там 3ти, 5ти курс.
Дето всеки симптом, си беше чиста болест, и даже дори - симптома да го нямаше...
Що па да не си измислим някой?
А моята фантазия си е на ниво.
Аз и псориазис си бях диагностицирал, наскоро. Е мина ми след като спрях да отварям бутилки без някаква кърпичка. Явно е било нещо от сорта на невродермит.
Вътрешната страна на палеца - кожата ала белег, защото явно назъбените капачки на кола и от сорта - дразнят твърде много.
Малко дефламол, и търпение, и кърпа за отваряне на бутилките - и кожата - нормална.
Иначе - знам какво да правя - ама сега, как па да си следвам препоръките?



Bеer? Mоre?



Тема Re:нови [re: bira_more]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано04.10.22 23:55



Много-много не помня да съм боледувала от (почти) всичко прочетено. Явно ме е подминал студентският синдром да се разболявам от нещо, което сме изучавали в даден момент.



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Чак пък да се разболеешнови [re: saksun]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано05.10.22 03:14



Ама поне да си помислиш, че си се разболяла?
Че може би си се разболяла?
Е за това ти си лекар, аз програмист.
В програмирането имаш UNDO. Имаш и SAVE.
Имаш даже дори - RESTORE - връщане към запазено състояние.
Де да го имаше и в медицината.

Bеer? Mоre?




Тема Re:нови [re: bira_more]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.10.22 11:34



Това имах предвид – да помислиш, че имаш някоя болест или синдром в зависимост от това какво учиш в момента. Четеш за лимфните възли, да кажем, и почваш да се самоизследваш с палпация, и да си въобразяваш това-онова.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Morbus burgerнови [re: bira_more]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано14.10.22 12:06



Не е за вярване, че човек, учил и дори практикувал медицина, не е в състояние да диагностицира първоизточника на всичките си съпътстващи болежки и евентуални заболявания.

В твоя случай и от твои многократни самопризнания - дългогодишна ежедневна системна злоупотреба с алкохол. По всички тестове и показания удряш скАлата в червено - направо си с двата крака в алкохолната зависимост. Как прекомерната редовна употреба на алкохол се отразява на организма и какви други болести отключва сте го учили в университета. Също и какви са стъпките за лечение - приоритетно, детоксикация. И после - лека-полека диагностика и лечение на придобитите съпътстващи заболявания.

Бюргерът ти бил драмата - ми не е. Алкохолизмът ти е драмата и язък, че си зубрил медицина, ако не си в състояние сам да се диагностицираш и да вземеш мерки.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.