Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:03 27.09.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Тема Отказано ваксиниране (информативно)нови  
Автор Crrafterr ()
Публикувано29.08.21 10:10



Вчера от зеления коридор в мол България, София, ми бе отказана ваксинация с втора доза (Астра Зенека). Причина: заповед на здравния министър (цитирам служителката: "ако искате, ще Ви я покажа"; аз не поисках) - от изкаран ковид-19 трябва да са минали 6 месеца, за да се постави инжекция. При мен са минали 5 месеца. Първата доза ми е от 02.03.2021, ковида го карах от 17 март до около 23.03.2021.

Изчаках тази опашка на снимката, над 60 минути, малко се изнервих от отказа, служителката ми каза "трябваше да попитате".
Всъщност не ми и хрумна да попитам, тъй като лидерът на политическа партия Слави Трифонов се разболя на 10 април, а на 27 август (или 4 месеца по-късно) обяви, че се е ваксинирал. Мислех, че важи за всички, ама не.



Темата е чисто информативна с цел да спестя чакане на опашката от хора като мен.

Второ обстоятелство за сведение: извън зелен коридор никой не може да ви постави втора доза, ако сте "изпуснали" графика. Моята втора доза бе определена за 14.05.2021, когато пропуснах (месец и половина след оздравяването). Сега искат минимум 6 месеца за доза след оздравяването. Личният лекар също отказа категорично - трябвало да се съберат едновременно известен брой хора, за да се снабди с Астра Зенека. Предварително записване онлайн в някой център също не е възможно, тъй като след попълване на личните данни излиза червен надпис "лицето вече е ваксинирано".

Неясен за мен е въпросът, дали след изтичане на въпросните 6 месеца след преболедуване не бих могъл да направя ваксинационен курс с две дози от друга ваксина, напр. Pifizer. Или поне една доза от друга ваксина.



Тема Re: Отказано ваксиниране (информативно)нови [re: Crrafterr]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано29.08.21 14:04



Да, така е за 6-те месеца.
Бях ти писала отдавна в ,,40-50", че при боледуване от КОВИД след поставена първа доза се чакат 6 месеца за втората. Шест месеца от положителния тест, лабораторно потвърждение за коронавирусна инфекция.

Ти нямаш такъв тест, помня, и моето мнение беше, че спокойно можеш да се ваксинираш по-рано. Оздравяваш и се ваксинираш. На датата си. Щеше да си с две дози и сертификат за завършен ваксинационен курс.

Относно това:

Неясен за мен е въпросът, дали след изтичане на въпросните 6 месеца след преболедуване не бих могъл да направя ваксинационен курс с две дози от друга ваксина, напр. Pifizer. Или поне една доза от друга ваксина.

Досега не съм срещала човек с общо три дози ваксина в България, т.е. една на Аstra и две на Pfizer не знам как би могло да стане.

Доза от друга ваксина: отдавна има възможност за микс ваксиниране, именно след Астра да се направи иРНК ваксина.

Указанието е следното: лицата, които са ваксинирани с първа доза на ваксината на AstraZeneca могат по желание да получат доза от тази на Pfizer не по-рано от 84 дни след първата доза на Аstra. Тогава имунизацията се счита за завършена.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Отказано ваксиниране (информативно)нови [re: saksun]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано29.08.21 14:29



Нередно е без положителен тест за КОВИД само на юнашко доверие да се приемат думите на някого, че е преболедувал. Изрично е посочено след лабораторно потвърждение на диагнозата.

Сигурен ли си, че другия път няма да поискат да видят положителния резултат от теста за КОВИД?

Ако няма проблем с това, би трябвало да можеш да се ваксинираш с една доза на Pfizer, ако така решиш, и с предишната на Astra ще завършиш ваксинационния курс.

Знам хора, които са ваксинирани така. Само че, не са боледували между двете ваксини. Чувстваха се добре, нищо особено като странични реакции.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Редактирано от saksun на 29.08.21 14:30.



Тема Re: Отказано ваксиниране (информативно)нови [re: saksun]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано29.08.21 15:51



Да да, благодарско за информациите.
Можех да скрия преболедуването, нямам PCR тестове. Дори не знам защо го заявих, щяха да ме боцнат без въпроси. Вътрешно усещах, че е добре да си кажа всичко, а освен това (не знам защо) паметта ми говореше за 3 месеца, но били 6. Както и да е. Сигурно има някакво основание да се изчакат шест месеца.
Чудя се дали няма да ми направят проблем, че първата доза е била още на 2 март - т.е. дали няма да искат да започна нов ваксинационен цикъл с две дози. Не ми е ясно и дали ако втората доза е от различна марка, ще ми издадат сертификат (не че ми трябва за нещо в момента) - дали софтуерът ще го приеме.



Тема Re: Отказано ваксиниране (информативно)нови [re: Crrafterr]  
Автор hobi-7685 ()
Публикувано29.08.21 18:00



3 месеца са, ако не е била поставена първа доза от ваксина.



Тема Re: Отказано ваксиниране (информативно) [re: Crrafterr]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано29.08.21 20:49



Три месеца е интервалът, ако човек е преболедувал КОВИД.
Шест - при преболедуване след първата доза ваксина.

Така го решиха от МЗ след препоръки на Ваксинационния щаб преди месеци.
Напр. от CDC (в САЩ) не посочват минимален срок след преболедуване, а само човек да е оздравял след КОВИД.
И да са минали 90 дни, ако е лекуван с плазма.
Затова има лекари, които сме против решението на МЗ, но няма как.

Относно:

Чудя се дали няма да ми направят проблем, че първата доза е била още на 2 март - т.е. дали няма да искат да започна нов ваксинационен цикъл с две дози. Не ми е ясно и дали ако втората доза е от различна марка, ще ми издадат сертификат (не че ми трябва за нещо в момента) - дали софтуерът ще го приеме.

При нов ваксинационен цикъл ще се окажеш с три дози - това НЕ е позволено засега в България. Не е редно.

По втория въпрос: да, знам двама души с издадени сертификати с първа доза на Астра Зенека и втора на Pfizer. Просто не са боледували между тях (случаите, които съм консултирала).

При теб лекото затруднение идва от липсата на положителен тест за КОВИД.

Личната ти лекарка те ваксинира първия път, нали? Значи може да сложи втората доза, с която ваксина решиш, и да издаде сертификат. Тя знае, че си боледувал през март.
Не чакай средата на септември, съвет от мен.
Без тест може да мине, че си се разболял в началото на март.

Ще те ваксинира, полага ти се втора доза. Ваксини има.

Може да опиташ и във ваксинационния център по същия начин. :)

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.