Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:52 24.04.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Защо е забранен Хининът ?  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано31.12.17 19:15



И то само в аптеките - иначе в заведение можете да си го пиете с Швепс Тоник без никакъв проблем. А на хапчета се изнася от България в Канада и Русия, в редица други държави, но в ЕС е забранен.
Та нека Гилдията сподели - ЗАЩО, ама наистина защо.
Официалните глупости са ясни.

Редактирано от Well на 31.12.17 19:16.



Тема Re: Защо е забранен Хининът ?нови [re: Well]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано01.01.18 18:37



Честита Нова година!



Спрян е от продажба и употреба заради нелеките му странични ефекти.
Ако имаш предвид медикамента ,,Аналгин хинин", то чрез действието на метамизола (аналгина) още повече се потенцират евентуалните странични действия на хинина.
Доколкото знам, лекарството се е ползвало масово я за повишена температура, я за болка, я за някакво възпаление; купувало се е без рецепта. Такава широка употреба на нещо, което не е безобидно, и то продължително време, и аз намирам за вредна.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Защо е забранен Хининът ?нови [re: saksun]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано01.01.18 20:30



Спрян е от продажба и употреба заради нелеките му странични ефекти.

И какви са те?
До преди 15 години струва ми се все още се продаваше аналгин-хинин.
Сега всичко се лекува с парацетамол, без никой да предупреждава колко критично е да не се надвишава относително безопасната доза. Дава се и на бебета и малки деца без рецепта и безконтролно.
Никой не обяснява на хората, че е малък толеранса, и е лесно човек да си увреди черния дроб. Примерно пият гореща напитка с парацетамол при грип, отделно люснат и някое хапче с парацетамол. После изпият и трето съдържащо пак вездесъщия парацетамол.

Според мен просто аналгин-хинина беше евтин. А от евтиното не се печели.

Отделно, ползваше се изомерът на хинина - хинидин за аритмия. Сигурно и това е вече старо и отречено.



Тема Aminophenazone?нови [re: Well]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано02.01.18 10:10



??





Тема Re: Защо е забранен Хининът ?нови [re: Quai dOrsay]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано03.01.18 18:36



Страничните ефекти се изразяват в бъбречни и чернодробни увреждания; в силно понижение на броя на белите кръвни клетки, специално някои техни фракции и др.
Тези вредни въздействия съществуват и при други медикаменти, само че, проблемът при Аналгин-хинина е бил, че е ползван твърде дълго и то от много хора. Ниската цена, за която споменаваш, е допринасяла за това. В такъв случай и вероятността за проява на нежеланите ефекти е по-голяма.

Хинидина сме го изучавали подробно като студенти.
Първото изречение, което си спомням за него е, че е дясновъртящ изомер на хинина. А от страничните му действия главното беше, че може да предизвика определени аритмии, въпреки че е антиаритмичен медикамент всъщност.

П.п. Редактирах, защото бях сложила пълен член на неправилно място.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Редактирано от saksun на 03.01.18 18:43.



Тема Re: Aminophenazone?нови [re: laplandetza]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано03.01.18 19:50



Е само амидофенчето ли? Щото струваше 30 стинки. Да ги е@a и у мошениците.
А какво за Ескувазин, Антиалерзин .......



Тема Re: Защо е забранен Хининът ?нови [re: saksun]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано03.01.18 21:16



Странични ефекти на веществото Парацетамол:

Агранулоцитоза, тромбоцитопения, анемия, бъбречни колики, асептична пиурия, интерстициален гломерулонефрит, алергични реакции като кожен обрив.

Взаимодействия

Увеличава ефекта на индиректните антикоагуланти (кумаринови производни) и вероятността от увреждане на черния дроб с хепатотоксични лекарства. Метоклопрамид увеличава, а холестирамин намалява скоростта на абсорбция. Барбитуратите намаляват антипиретичната активност.

Предозиране

Симптоми: през първите 24 часа - бледност, гадене, повръщане и болка в коремната област; след 12-48 ч - увреждане на бъбреците и черния дроб с развитие на чернодробна недостатъчност (енцефалопатия, кома, смърт), сърдечна аритмия и панкреатит. Поражение на черния дроб е възможно с 10 g или повече (при възрастни).

Лечение: назначаването на метионин вътрешно или / въвеждане на N-ацетилцистеин.

Предпазни мерки за веществото Парацетамол

Рискът от предозиране се увеличава при пациенти с алкохолни чернодробни заболявания, които не са с цироза.


Не звучи много приятно.
Преведох го от руски, ако имя някаква неточност, кажете.



Тема Re: Защо е забранен Хининът ?нови [re: Quai dOrsay]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано04.01.18 21:33



Така е, парацетамолът има немалък брой нежелани ефекти. Но това важи за всяко лекарство. Затова трябва да се съобразява неговото действие с конкретния случай, с другите заболявания на човека, с медикаментите, които приема.
Важно е да не се превишава максималната допустима дневна доза и продължителността на приема.

Иначе, парацетамолът влиза в състава на много комбинирани лекарства с антивъзпалително, температуропонижаващо и обезболяващо действие, които имат своя дял в овладяване на дадени симптоми при доста заболявания.
Вече е увеличен броят на вирусните респираторни заболявания и препаратите с парацетамол (или чист) се използват от доста хора.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Защо е забранен Хининът ?нови [re: saksun]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано04.01.18 22:36



Интересно, не коментираш написаното по-долу от лапландеца и мен..?
Май общо взето в повечето случаи става дума за едни ... пари.
Подобно с препарата Regent 800 WG на BASF - не е точно медицински де.
Препарат регистриран за борба с колорадски бръмбар, трипс, хоботници ...
Отлично се справяше с хлебарки, бълхи, кърлежи ... Ама наистина отлично и на символична цена от 2лв за грам пакетче.
Активно вещество - фипронил. Значи в едно пакетче от грам се съдържа 800mg фипронил.
Спряха го в агроаптеките. Сега се продава само във ветеринарните аптеки против бълхи и кърлежи по кучетата.
Но естествено под друго име - FRONTLINE и на съвсем друга цена.
Основно там е във вид на пипети с 10% разтвор на Fipronil и цена от 20 до към 90 пъти по-висока от тази на регента.
Справка - пипета Frontline Spot On от 0,67ml 10% разтвор на фипронил е 15 кинта.
Та тук надценката е към 90 пъти.
С едно пакетче Регент от 2 кинта може да се приготвят 12 пипети от 15 кинта или за около 180 кинта.
И аз искам такава печалба бре хора... То по-на далавера и от дрогата май.





Тема Re: Защо е забранен Хининът ?нови [re: hidrazin4o]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано05.01.18 03:15



Интересно, не коментираш написаното по-долу от лапландеца и мен..?

Всъщност не разбрах, че трябва да коментирам.


Да, не се произвежда и Амидофен вече, въпреки че беше добро антипиретично (температуропонижаващо) средство. Самата аз съм го взимала нерядко при висока температура като дете. Беше ми любимо, понеже таблетките бяха мънички, гълтаха се лесно, а и действаха сравнително бързо.

Но и чужди фирми са изтегляли свои медикаменти от фармацевтичния пазар.
Опитвам се да си спомня едно лекарство, май беше антиалергично, с което съм работила и за което имаше хубави отзиви. Но го спряха; получихме инструкции, че носи сърдечносъдов риск и даже внезапна сърдечна смърт.
В случая не става дума за пари, а явно медикаментът наистина е криел опасност при употреба.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.