Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:43 07.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Приходи...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано02.07.17 14:04



Срещнах се с директора на болницата и директно зададох въпроса – защо ви е нужно да купувате пети апарат за ядрено-магнитен резонанс, при положение, че вече имате четири в болницата, които не са достатъчно натоварени с пациенти. Отговорът беше – за да изпълня програмата, защото, ако не го купя, тези пари ще ми бъдат отрязани следващата година от бюджета и моите началници ще ми се карат, че не съм изпълнил заложеното.
Тази практика е налице и у нас, и то отдавна. Въпроса е какво правим??!



Тема Re: Приходи...нови [re: vehtiya]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано02.07.17 14:43



Това ми напомни нещо друго, което преживях преди много години.
Бях войник, в едно поделение в Пловдив. Имаше там един майор Петко Драганов, от политотдела. Той веднъж ми сподели, че имал бюджет от 200 000 лева! Забележи 200 000 лева по онова време бяха много пари, повече отколкото са сега като покупателна способност.
Но той нямаше за какво да ги похарчи. Купуваше телевизори, видеокасетофони, видеокамери за да се увековечат тържествените мигове с генерала на плаца и т.н.
Но парите бяха твърде много. Майор Драганов беше измислил схема - купуваше от частни лица разни неща, но за да получи необходимата фактура за разходите, нещата се купуваха не директно от частните лица, а се минаваха през оказионен магазин. Оказионният магазин не беше който и да е, а точно определен, в Пазарджик. Негови хора. Със сигурност и той бъркаше в кацата с меда.
Т.е. взимал е тлъсти комисиони от всяка сделка.
Накрая се беше видял в чудо - почна да купува всякакви боклуци от разни магазини, само и само да изхарчи парите. Защото, каза ако не ги усвоя сега, догодина ще ми орежат бюджета и няма да има пари. И началниците му щели да му се карат, че не е изпълнил каквото трябва.

Накрая купи гъдулки, гайди и не знам още какви боклуци, само и само да похарчи парите.

Мен ме беше яд за тази разсипия, но нищо не можех да направя.

В случая обаче, щом имат излишни апарати за ЯМР, защо не намалят цената на диагностиката? Сигурен съм, че натоварването на апаратите не е от липса на нужда, а защото цената на изследването е висока, в някои случай здравната каса го покрива, но направленията са малко, поради високата цена. Лекарите не дават направления за ЯМР.

Аз имах нужда от такова изследване преди години, наложи се да обиколя 7 ортопеди, докато един се съгласи да ми даде направление за ЯМР. Другите като чуеха, и направо казваха не, безусловно.
Щели да ги уволнят от здравната каса, ако пуснели такова направление.

И дори този, който ми даде, беше си ги изразходил всичките 3 за месеца, които му се полагали, както и 2 за следващия месец ги беше обещал, та чак 3-тото го обеща на мен, и наистина ми го даде.
При това точно във военна болница, клиниката за образна диагностика се казваше Астра, и трябваше да чакам повече от месец за да ми направят изследването поради огромния брой пациенти.
Само попитах - а ако платя в брой, а не по здравната каза, тогава колко трябва да чакам?
Тогава, ми казаха, сега като излезе пациента, който е в момента вътре, ти си следващия.
Само че ако платиш в брой, цената е около 2 и половина пъти по-висока от това, което плаща здравната каза за изследване с ЯМР.

Редактирано от Quai dOrsay на 02.07.17 14:44.



Тема Re: Пуритан?!нови [re: vehtiya]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано02.07.17 17:33



А, така! Да си дойдем на думата от една друга тема.



Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Лекар:нови [re: Quai dOrsay]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано02.07.17 18:05



Горния постинг го написах във връзка с желанието на колегата от материала да бъде сутеньор в следващ живот. Просто си помислих, че ако трябва да бъда нещо аналогично, няма какво да си избера.


Пък и не вярвам в прераждането.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Лекар:нови [re: saksun]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано02.07.17 20:37



Това дето го е написал за сутеньорството е толкова неуместно, че просто няма какво да се каже.



Тема Re: Пуритан?!нови [re: saksun]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано02.07.17 21:18



Е де бой де...


Коя друга тема?



Тема Re: Пуритан?!нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано02.07.17 21:19



Ти пуритан ли си? Заклет пуритан? Така и ще си заминеш захлупен кат малко бурканче от лютеница
________________________________________________________________________________________
Да бе, да. Направо са ми окапали веждите от пуританство.





Тема Re: Пуритан?!нови [re: hidrazin4o]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано03.07.17 03:38



Коя друга тема?

Ето, твое писание е





Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Приходи...нови [re: Quai dOrsay]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано03.07.17 03:51



Миналата година записах час за ЯМР за мой близък. Във Военномедицинска академия като теб.
Нямаше време за чакане, затова поисках възможно най-скоро срещу заплащане. И те ме записаха след един или два дни, не помня.
Като отидохме, разбрах, че вече изобщо не работели с направления по Здравна каса. Имаше надпис на вратата за това.
Но си мисля, че може би не беше ,,Астра", а самата катедра по компютърна томография и ЯМР към болницата, защото идваха пациенти от отделенията, с болнично облекло, които също чакаха за изследване там. За тях би трябвало да е безплатно, понеже им влиза в клиничната пътека.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Приходи...нови [re: saksun]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано03.07.17 08:02



Това моето беше отдавна.
Нямам представа сега как са нещата, и предпочитам да не ми се налага да научавам.
Ти където си ходила на кой етаж беше? Астра е на приземния етаж, където е поликлиниката на военна болница.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.