Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:23 08.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Лекар- пациентнови [re: Quai dOrsay]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано12.07.17 20:04



Не е добро възпитание да казваш на хората да мрат като кучета, особено ако си лекар и си дал хипократова клетва
Добро възпитание ли е да се отнасяш с агресия към този, от когото чакаш помощ, независимо дали си дал клетва или не?!



Тема Re: Лекар- пациентнови [re: vehtiya]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано12.07.17 22:14



Аз не съм се отнесъл с агресия към лекар. Но ти каза и аз да мра като куче.

Само за справка ще спомена един случай когато бях съвсем млад и неопитен. Студент първокурсник бях. Отидох при някаква зъболекарка да ми вади мъдрец. Но тя работеше частно и незаконно в кабинет в поликлиника. Като й казах, че имам някои алергии тя се уплаши и не ми сложи упойка, но ме излъга, че ми я слага. Няма да ти описвам каква болка е да ти вадят зъб без упойка. Накрая си призна, че е предпочела мен да ме боли, отколкото в случай на алергична реакция да се наложи да вика помощ, и да я хванат, че работи частно.
Е, не заслужаваше ли да я набия?

На мен до този момент не ми бяха слагали упойка, и не знаех, че трябва да изтръпне упоеното място. Тъпата зъболекарка разчитала на автосугестия, че като ме излъже, че имам упойка и по-малко ще ме боли, а аз през цялото време си мислех - след като с упойка толкова боли, какво ли е да ти вадят зъб без упойка.
Звучи като виц, но е истина.



Тема Re: Лекар- пациентнови [re: Quai dOrsay]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано12.07.17 22:45



По-страшното би било не като я хванат, че работи частно незаконно, а ако на теб ти се случи нещо - анафилактичен шок, и да не може да те спасят. Тя се е страхувала от това много повече.

Наскоро имаше случай на починало дете вследствие на анестезията при зъбна манипулация. При това стоматологът е бил съученик навремето на майката, така че, е бил подбран като сигурен и добър, ама ей на...

Пък и тя ти е признала, че не е сложила упойка. Можеше и да не ти каже изобщо.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Лекар- пациентнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано12.07.17 23:03



Добро възпитание ли е да се отнасяш с агресия към този, от когото чакаш помощ, независимо дали си дал клетва или не?!
________________________________________________________________________________________________________
Кой да е дал клетва бре, пациента ли??? Лекаря ли?
И да, очаквам да получа помощ. Безплатна.
Щото тоя доктор за това се е пазарил. Такъв му е трудовия договор.
За толкова пари. Не да гледа пациента като банкомат щото видиш ли 1000 заплата му била малка....
Ми да оди да продава патладжани на пазара ...
Вехтия, когато някой доктор тръгне да те изнудва, не трябва да има компромиси.
Правиш го квадратен (доктора) и умната за да не те фанат.
Па то е лесно (да не те фснат)....





Тема Re: Лекар- пациентнови [re: hidrazin4o]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано12.07.17 23:17



Защо все отивате към посоката изнудване? Ти и още един клубар.
Има бол невъзпитани хора и грубияни. И това не е свързано с никакви пари.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Лекар- пациентнови [re: saksun]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано12.07.17 23:20



Призна, ама след като ме измъчи и извади зъба с триста зора.
И накрая ме прати и снимка да ми направят, която пак беше нещо не съвсем както му е реда, защого си спомням, че снимката беше много неясна и не можеше да се види хубаво дали не е останало нещо след ваденето. Аз може да не съм зъболекар, но мога да преценя когато на една снимка нищо не се вижда. То и зъболекарката дълго я гледа и накрая призна, че не може да види добре.

Изобщо, цялата работа беше много неприятна и голяма грешка, че отидох при нея тогава, но ми я препоръчаха като леля на гаджето на мой приятел. Била уж много добра. Забелязал съм, че около всеки зъболекар се завъжда една групичка от хора (клакьори), техни пациенти, които ги хвалят.
Не съм чул досега за някой зъболекар да кажат, че не е добър. А със сигурност има такива.

Имал съм и друг случай с карък зъболекарка. Отивам в кабинета, тя ми казва, че имам кариес и ще ми прави пломба с фотополимер. Пак беше преди доста години това. Прави тя пломбата, плащам си аз и си тръгвам. Обаче започна да ме боли. И все повече се усилваше болката. Отидох пак в кабинета. Зъболекарката каза "А, сигурно не е било добре изчистено отдолу щом те боли, чакай да видя", и разстърга пломбата. Каза, че съм имал пулпит, и трябва да ми сложи арсен. Сложи арсен, и аз пак си тръгнах. За момента ме отболя, но след час-два отново взе да ме боли, този път нетърпимо. Отивам в кабинета, тя вече си беше отишла.
По онова време още нямаше мобилни телефони, или поне не бяха така масово разпространени, във всеки случай нямаше как да я потърся в същия ден, а и нямаше как да търпя болката до другия.
Започнах да търся дежурен кабинет. Отидох в един, където ме накараха да чакам, а аз не можех да чакам, болките бяха много силни и направо ми идеше да се самоубия. Тръгнах си и започнах да търся друг дежурен кабинет. Накрая намерих един на петте кьошета, където ми помогнаха, сложиха упойка и извадиха нерва, впоследствие друг зъболекар по грешка го изстърга и развали съвсем този зъб.
Накрая се стигна до имплант. Колко пари и колко мъки заради некадърни зъболекари, и такива, които не си гледат съвесно работата, а и немалко пари бяха платени.
Така че, ако съм искал да бия лекари, имал съм немалко основания.

По въпроса, че можело да получа анафилактичен шок, как всички зъболекари след това, които са работили по зъбите ми не са се страхували от това, или са поемали този риск?
Да взема да й благодаря ли, че ми е казала? Аз и бездруго щях да разбера, че е било без упойка, просто тогава още нямах опит почти никакъв със зъболекари.



Тема Re: Лекар- пациентнови [re: Quai dOrsay]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано12.07.17 23:34



При другите зъболекари може да си посочвал към каква упойка си алергичен. И/или към какви други медикаменти. Или да си имал тестване, а и те сигурно са те питали как си минавал досега стоматологичното лечение. Имало ли е алергични прояви.

А това, че някой не изпитва страх, че пациентът му може да развие анафилактичен шок, при положение, че съобщава за алергии, не знам как да го приема.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Лекар- пациент [re: saksun]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано12.07.17 23:55



Единствената алергия, която имам е сенната хрема.
Само това съм й казал на тази. Щом е преценила, че има риск, трябваше да откаже операцията, а не да ме лъже. Истината е, че тя се страхуваше да не я хванат, че работи незаконно, ако нещо стане с мен. Това ми каза самата тя. Каза, че ако стане усложнение, ще се наложи да вика помощ, и щели да я разкрият, че работи частно в този кабинет, това не си го измислих аз, тя го каза.

Ако всичко е наред с това, защо е трябвало да ме лъже и след това да признава? И защо тя ще решава да ме подложи на такава болка? Можеше да ми каже предварително и аз да реша дали да търпя болка или да се откажа от операцията. Но тя се лакомеше и за парите, които изкара от мен, това е истината.

Не мога да повярвам, че я защитаваш, само защото е лекар.
Трябваше да я завържа за стола и да й тегля еди як бой. Или да й извадя някой зъб без упойка. Аз не съм вадил зъби, но можеше да потренирам на нея. Пък нека после пишат по вестниците. Но... това беше много отдавна и вече няма значение.

Редактирано от Quai dOrsay на 12.07.17 23:56.



Тема Re: Лекар- пациент [re: Quai dOrsay]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано13.07.17 00:11



Не защитавам въпросната зъболекарка. Само се опитвам да обясня защо може да не ти е сложена упойка. От какво се е опасявала.

Освен това, аз съм против да се решават подобни въпроси чрез бой.
Защото тогава, нека не бъдат бити само лекарите, но работещите и други професии, които не си вършат съвестно задълженията. А такива има много, страшно много, мисля.
Накъде отиваме тогава?



Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Лекар- пациент [re: saksun]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано13.07.17 00:30



Е, аз не я набих. И както вече казах, като не можеш да направиш нещо, или преценяваш, че не можеш или не искаш да поемеш риска, просто не го правиш и толкова. Аз не съм отишъл с вилата та врата да я карам да ми вади зъб. За всяко нещо си има решение.
В стоматологията едно време имаше една доцентка по стоматологична алергология. Вероятно и сега има цял отдел, или катедра или както там се наричат. Има си начини за всичко. Можеше да ме прати да ме тестуват, и след това да е по-спокойна за употребата на упойката. Въпросният зъб не беше спешен за вадене. Ама на нея й беше спешно да ми вземе парите, и не й пукаше дали ще ме боли, това е всичко.

Казах ти вече, тя лично ми сподели, че се притеснявала да не я хванат, а не че нещо ще ми стане. Тогава бяха малко по-мътни времената, и много неща се правеха незаконно. Имаше таксита без лицензи. Без апарати за отчитане. Просто всеки, който има кола и реши да изкара малко пари вечерта излизаше и си слагаше табела такси и возеше хора, като им отчиташе парите или по предварителна договорка до даден адрес, или като отчитаха изминатото разстояние по километража на колата, и умножаваха по някаква тарифа, за която са се разбрали. Без документи, без нищо.
Хора се назначаваха на работа без договори, и им се плащаше изцяло на ръка с целия риск да не си получат парите. Например всички служители на Нова телевизия работеха по този начин през първите няколко години от съществуването на телевизията. Даден служител разбираше, че е уволнен, като не си получеше плика със заплатата в края на месеца. И нищо не можеше да направи, защото няма договор, няма осигуровки, няма трудов стаж, нищо. След това им предложиха договори, в които пишеше, че нямат право да участват в пофсъюзи.

Зъболекарките по поликлиниките работеха частно в кабинет, неясно чия собственост. Мутрите рекетираха нещастните хора, решили да започнат собствен дребен бизнес, да отворят магазинче или нещо друго. Такива времена бяха 90-те години на миналия век. Но и сега нещата не са много по-добре.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.