Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:39 03.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Математика/физика и медицинанови  
Автор Chromosom ()
Публикувано19.01.17 18:28



Гледам няма клуб Образование, пък тук е пълно с хора, които разбират от всичко, та си викам да попитам – ако си завършил вече гимназия, но да речем не с научен профил (физика, химия, математика, биология и т.н.), или са ти калпави оценките, може ли да се запишеш към някоя гимназия само за изпити (които да подготвиш сам или с частен учител), или като ученик под някаква форма, така че да вземеш и необходимите часове по тия предмети или да изкараш по-добри оценки? Някой от широкогледите ни експерти тук знае ли нещо по въпроса? Визирам хидразин-а или някой от случайно преминаващите.

Още един въпрос към вече завършилите медици – и в двата университета в София се кандидатства с химия и биология. Обаче и двата предмета са фасулска работа в сравнение с физиката и математиката, и по другите държави държат много повече на последните две, отколкото на биологията и химията, та се питам – ако си научиш за изпитите и влезеш да учиш медицина, обаче изобщо не вдяваш от математика и физика, става ли ученето по-нататък или не съвсем? Няма ли предмети като биофизика, биоинформатика и т.н., за които без физика и математика не може? Как наваксваш, и нямаше ли да е по-добре изпитите да бяха по физика и математика, че да си сигурен че най-трудното го можеш когато започваш да учиш?



Тема Re: Математика/физика и медицинанови [re: Chromosom]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.01.17 19:21



В случая с оценките не мога много да помогна - отдавна беше.
Доколкото разбирам питаш дали може да учиш в едно училище и само изпитите ти да са в друго или да взимаш например допълнителни частни уроци по определени предмети?
Нещо не мога да ти схвана питането...
Частни уроци имаше и по време на соца но основно по езици (английски) заради тогавашната система за езиково обучение.
А това да учиш в едно училище а само за изпитите в друго не си спомням да имало такива случаи - просто нямаше кака да стане.
Пък и оценките в дипломата ти от гимназия/техникум/СПТУ се определяха по няколко начина.
Ще дам конкретен пример с моята диплома от средното (техникум по електротехника).
1.Държавни изпити (матура) - по български език и математика + лаборатория, дипломна работа и практика. Общо 5 оценки.
2.Неизпитни предмети включени в оценката за диплома - обществознание, икономика, ел.обзавеждане, ел.снабдяване, ел.машини, ел.апарати и проектиране. Общо 7 предмета.
От тези по точки 1 и 2 ти се определя оценката от дипломата.
Има и точка 3 - "Други предмети през курса на обучение". При мен са били още 24 предмета със съответните оценки.
Те не влияят на общата оценка за дипломата.
Там влизат езиците, физика, химия, история, биология, география, естетика, психология .....
При други средни училища дипломата би се определяла от други предмети свързани с профила на обучение (кое е със засилено обучение).
Но задължително държавните изпити (матурите) по български език и математика - това по спомен.
Демек ако след техникума по електротехника бях решил да се изпраскам медицина щеше да ми е трудно но не и невъзможно.
Тогава за прием на документи щяха да ми гледат дипломата + оценките по химия и биология. После каквото стане на приемния изпит.
За други специалности вероятно щяха да гледат оценката от дипломата + оценките по география, история или някои от другите.
_________________________________________________
За приема във висшето основния изпит ми беше по математика.
Приема на документи по бал от дипломата но не помня дали се включваха и други предмети.


Редактирано от hidrazin4o на 19.01.17 20:03.



Тема Re: Математика/физика и медицинанови [re: Chromosom]  
Автор sasasas (член)
Публикувано20.01.17 13:00



Глупости. Що да трябва да се кандидатства физика и математика, за да се влезе медицина?

Че по-добре да се държи изпит по физическа подготовка, защото на медиците им е нужно да се защитават от всякакви бабаити.



Тема Re: Математика/физика и медицинанови [re: hidrazin4o]  
Автор Chromosom ()
Публикувано20.01.17 14:09



Не бе, аз училището съм го свършил. Ама не съм учил почти никви науки. Питам дали мога ей сега да се запиша на стари години и да изуча това, дето е трябвало ако ще ставам лекар.

То е интересно това дето обясняваш как е било по т.нар. комунистическо време, ала аз по-наскоро съм завършил.

Това с химията и биологията не го схващам обаче – биология се учи лесно – хващаш и четеш, и си готов. С математиката и физиката обаче нещата са по-сложни – има да решаваш задачи и да си блъскаш главата. Та тва си викам – ако си медик, и ти трябва биология, ще си я прочетеш. Ако ти потрябва обаче математика, кво ще правиш?

Медиците да кажат.



Тема Re: Математика/физика и медицинанови [re: sasasas]  
Автор Chromosom ()
Публикувано20.01.17 14:10



В отговор на:

Че по-добре да се държи изпит по физическа подготовка, защото на медиците им е нужно да се защитават от всякакви бабаити.



Или да си сложат охрана в болницата и готово – всеки да си гледа своята работа.



Тема Re: Математика/физика и медицинанови [re: Chromosom]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.01.17 17:21



Ама не съм учил почти никви науки.
И това много ти личи.



Тема Re: Математика/физика и медицинанови [re: Chromosom]  
Автор saksunМодератор (непозната)
Публикувано20.01.17 17:25



А на домашните посещения? Толкова пъти ми се е случвало да посещавам агресивни пациенти (или техни близки) или да се изкачвам без асансьор в пълна тъмнина до висок етаж. Само със светлината на фенерчето, което нося. Барабар с тежка чанта.

Абе, трябва си май добра физическа подготовка. Често се налага пациентът да се вдига, носи, бута. А да няма кой да помогне.
Сасас е прав.

Математиката не ми трябва, за да бъда лекар. Знам как се действа с функциите събиране, изваждане, умножение и деление. Повече не ми е нужно. Само колкото да изчислявам дозировката на лекарствата.

И на теб също ти трябва толкова, щом си решил да следваш медицина.



Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Математика/физика и медицинанови [re: Chromosom]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано20.01.17 18:41



Химията и биологията фасулска работа? Кандидатствай нещо с биология и химия, пък се обади да кажеш какви оценки си изкарал.



Тема Re: Математика/физика и медицинанови [re: Chromosom]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано20.01.17 18:47



Почти във всяка болница има охрана, но най- често неефективна. Някакви пияндета и/или господа в дълбока следпенсионна възраст. Тях някой трябва да ги пази. Стане ли напечено изчезват яко дим. Както и да е. Този проблем е(общо взето)решим. Но при екипите на линейки...



Тема Re: Математика/физика и медицинанови [re: Chromosom]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано20.01.17 18:52



Хромозоме, доколкото разбирам ти вече си завършил гимназия и си взел диплома със скромни(така да се каже) оценки. Сега какво, искаш да си коригираш дипломата ли?! Сложен въпрос, най- добре се обърни към Образователното министерство. Пък за кандидатстването медицина... Вече май поставя този въпрос някъде.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.