Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:57 11.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Внимание...нови [re: Tom_cat]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано05.07.16 13:35



Естествено, че приятелството не гарантира качество на работа.
Приятелката ми зъболекарка работи много добре, никак не е жалостива, а при пломби изобщо не става и дума за упойки.
Но за да паднат две една след друга след време, показва, че материалите не са били твърде качествени.
Не знам какви са цените на частно в Австрия за зъболекар, тук здравната каса поема пломбите, вероятно също е скъпо, но при протезирането.



Тема Re: Внимание...нови [re: Pfiffikus]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.07.16 13:45



Българския лекар получава доста добра теоретична подготовка. Работата с пациента малко куца. Това се дължи най- вече на процеса на обучение. Асистента разпределя студентите по пациенти и отива да си гледа своята(друга) работа. И какво?! На един пациент не му се занимава със студенти. Друг ще ти тегли една майна. Трети ще ти наговори куп глупости. На асистента не му пука. Ще дойде към края на упражнението, ще пише някоя и друга двойка, за да се види колко е добросъвестен и строг и айде много здраве. А това може да е проблем за бъдещия лекар за много години напред. За мене например най- смущаващото беше следното: да влезеш в болничната стая и десетина чифта очи едновременно де се насочат към тебе. Сега хич не ми пука. Още по- голям проблем е работата с оборудването. Тук направо издишаме. Най- малкото защото тези, които би следвало да обучават другите, много- много не го познават.

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани


Тема Стоматолог в Българиянови [re: Tom_cat]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.07.16 14:02



2003 година ме заболя зъб. Не бях много ориентиран за стоматолози и отидох при зъболекарка, която ми беше пуснала визитка в пощенската кутия. Живея в р-н Младост София. Е, първо на първо оборудването беше под всякаква критика. През 1991 година ме беше заболял зъб и отидох в районната си поликлиника( Седма- срещу гарата), значи оборудването на тази държавна (тогава)поликлиника беше много по- добро от оборудването на частния кабинет на тази докторка. Отделен е въпроса че тази госпожа беше комбинация между каменар и садист. Отделен е въпроса че в тези кабинети нямат възможност да работят с добри материали. Те са скъпи и със срок на годност. Един такъв стоматолог ще чака да му се съберат няколко пациента със един и същ проблем за да поръча доза от качествен материал за пломба да речем. А дотогава?! Отделен е въпроса че въпросната стоматоложка ми назначи снимка в XXV - то ДКЦ(жк Младост). Докато чаках ред за снимката надникнах в стоматологичните кабинети там- групова практика. Ужас! По- зле и от докторката, която се занимаваше със зъбите ми! Изживяването е гарантирано! Затова ако ще си правите зъбите в България, търсете клиника, по възможност да не я държат араби. Не е нужно и да е някоя прехвалена. Но единични кабинети или групови практики??! Не ви съветвам.

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани

Редактирано от vehtiya на 05.07.16 14:26.



Тема Болка...нови [re: Tom_cat]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.07.16 14:25



Не винаги е възможно(и редно) само въз основа на анамнестични данни да се прави опит да се постави диагноза. Първо трябва д се изясни характера на болката. Къде точно те боли? Всъщност болката може да е локална или проведена. Силна ли е болката? Остра ли е- все едно нещо те пробожда? Тъпа ли е? Или все едно някой ти разкъсва вътрешностите? Постоянна ли е? Колко време трае? Ако не е постоянна кога се появява? Какво я провокира? Физическо усилие или просто движение? Простуда? Храна? Усилва ли се при движение? От какво преминава? Ако не може да се установи веднага какво е заболяването, да се прецени поне кой точно орган е засегнат. В дясно подребрие са черен дроб, жлъчен мехур, сляпо черво и ребра. Състоянието на черния дроб може да се прецени чрез ехографско изследване и лабораторни показатели Що се отнася до това дали черния дроб боли... Обвивката на черния дроб е чувствителна на разтягане и химични респ. възпалителни дразнения. Чувал съм че хора с алкохолна цироза изпитват силни болки, които преминават от... алкохол. Е, при тебе ехографията е в норма, доколкото разбрах

Същото важи и за жлъчния мехур. Може да се изследват и панкреатични ензими. Интеркосталната невралгия е проблем на междуребрените нерви. Най- често се предизвиква от вируси, а те се активират при отслабване защитата на организма. Проблема трудно се уточнява. Контузия на ребро е възможен вариант- резултат от фитнес. Сляпо черво? Рядко създава проблем, но едно изследване с бариева каша... Така и така си тръгнал по доктори...

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от vehtiya на 05.07.16 14:30.</EM></FONT></P>

Редактирано от vehtiya на 05.07.16 14:32.



Тема Re: Стоматолог в Българиянови [re: vehtiya]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано05.07.16 14:42



Аз струва ми се, казах, че си имам стоматолог в България, и съм доволен от него. Последно ми постави два импланта и съм доволен.
Нямам намерение да търся друг. За араби въобще не желая да слушам.

Преди да намеря сегашния си зъболекар смених няколко през годините, но всичките бяха маскари. Дори проф. Инджов, който беше декан на стоматологичния факултет.

Бях и при Коцето - певецът-стоматолог. Не го харесвам като певец, не беше добър и като стоматолог. Два зъба ми опропасти. Проф. Инджов ми опропасти един зъб.

В Младост в началото на 90-те една зъболекарка ми извади мъдрец без упойка, понеже работеше частно незаконно в кабинета в поликлиниката, и я беше страх да не получа алергия от упойката, и да се наложи да търси помощ, в такъв случай биха я разкрили, че съм й частен пациент. Реши, че е по-добре вместо тя да поеме риска, аз да поема болката. Разбира се, аз не бих се съгласил на това, и затова тя ме излъга, че ми е поставила упойка, и понеже на мен ми беше за пръв път не се усетих. Казах си - щом с упойка толкова боли, колко ли боли без упойка, а тя всъщност ми извади зъба без упойка мръсницата. Каза, че била разчитала на автосугестията, понеж съм вярвал, че съм с упойка, нямало да ме боли. Сега се чудя как съм го изтраял и позволил това. Сега не бих го позволил, а подобен опит от страна на зъболекар би бил наказан подобаващо.

Но и тя беше много прехвалена от всичките й пациенти тогава. И със самото вадене не се справи добре, нямаше и хубави инструменти, а след това ме прати при подобни съмнителни като нея да ми направят рентгенова снимка за остатъци след ваденето. Е и снимката беше толкова "качествена" че нищо не се виждаше ясно, и реално не вършеше никаква работа. Пълна трагедия.



Тема Re: Внимание...нови [re: vehtiya]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано05.07.16 14:47




Българския лекар получава доста добра теоретична подготовка.


Не само че получава добра теоретична подготовка, но преди там кандидатстваха едни от най-умните ученици. Да следваш медицина бе гаранция за ниво над средното интелектуално.
Говоря за честния начин на прием, после в демокрацията знам за децата на много познати, които учат я в Молдова, я в Македония и после приравняват ли, какво правят продължават медицина в България. Но нивото е друго.

За мене например най- смущаващото беше следното: да влезеш в болничната стая и десетина чифта очи едновременно де се насочат към тебе.

Уф, и за пациента е смущаващо..

Бая млада бях в една пловдивска болница лежах /ще да е била университетска клиника явно/ и нахлуха точно такива млади студенти, обаче с преподавател...и ме прегледаха поне десетина колумбийци наведнъж..

Иначе за пациента всеки влязъл в стаята му е събитие, как няма да гледа вторачено-очаквателно.

Наистина оборудването е печалното при практикуване на лекарска професия в България. Само с теория, знания и мерак не става.
Тук почти всяко джи пи има лаборатория/ изключая специфични изследвания/, стационар, където ако се налага да останеш да ти прелеят нещо и знам ли още какви екстри..Плюс две три сътруднички/ понякога не са мед.сестри./, които движат всичко като бумаги.

А болниците...Дори най-загубеното селище има супер оборудвана болница, много често с ЯМР, изследванията ти от кръвна картина до хормони, минерали и витамини се правят наведнъж. А в каквато частна клиника съм била във Филах...просто като във филмите на бъдещето оборудване иинтериор.
Толкова се шашнах си спомням, че забравих немския и питах на английски накъде да търся кабинета, където трябваше да отида.

Но оборудването не прави лекаря.
Миналата година с моите неустановени болки се наложи наново да ми правят гастроскопии. Първата бе в болница - млад, абсолютно неспособен лекар, направил ми я някак си, щото съм под някаква зашеметителна лека наркоза, която не ми позволява да бъда в час с тялото си.

След гастроскопията - боли ме гърлото, изкарах до края на деня и помолих една сестра да погледне какво ми има. Веднага хукна нанякъде...
И аз надникнах от любопитство. В гърлото ми - кръгла кървяща рана, заорал с маркуча още там.
Сестрата ми донесе някакви солени таблети за смучене, за два дни нямаше и следа от раната, но после преглеждаха на визитациите и гърлото ми.

По-интересното, че нямаше описан резултат от находката в стомаха ми.
След лечението ходих при лекуващата лекарка да и благодаря, защото бе мила и много любезна и по български маниер и занесох бонбони и една орхидея. И да попитам какво ми има според изследването.
Всеки лекар , който те поема тук говори на едно микрофонче и трябва да има такъв звуков носител на онова, което е открил. И лекарката почна да търси тоя звуков запис на находката в компютъра.
Лекарят правил ми гастроскопията не бе вписал нищо, всичко бе нахалост.
Лекуваха ме на сляпо.

Два месеца чаках час за нова гастроскопия. По здравна каса, но частна практика на гастроентеролог.
Цял един етаж от сграда, пациенти пълно в чакалнята. Модерно и вдъхващо надежда.
Една проста гастроскопия в какви филми ме вкара само..
Правиха ми ЕКГ, тестове и т.н защото без упойка не ги правят.
И не ми намериха вена..две сестри, докторът и той дойде...надупчиха ми ръцете отвсякъде и накрая се отказаха. И си тръгнах отчаяна и посинена цялата. Оборудването не струваше пукната пара в целия си блясък.

После личната лекарка ме прати на частно, където без да чакам дълго, платих 175евро и наистина след двама некадърници срещнах чудесен лекар.
За да ми каже, че на стомаха ми няма нищо.

Направо приключения в два свята е това да отидеш в българска болница и западна. Оборудване vs професионализъм.



Тема Re: Болка...нови [re: vehtiya]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано05.07.16 15:07



Мисля, че написах, но пак ще отговоря на поставените въпроси. И да, наясно съм, че диагноза не може и не е сериозно да се поставя по този начин.

Къде точно те боли? Променя се. Първоначално беше вдясно, после беше точно по средата под гръдната кост, сега пак е вдясно. При движение болката отива към гърба и се стига до положение, че боли самия гръб.

Силна ли е болката? Остра ли е- все едно нещо те пробожда? Тъпа ли е? Или все едно някой ти разкъсва вътрешностите?
Остра и силна, все едно ме пробожда нещо. Не е тъпа.

Постоянна ли е? Колко време трае?
Пробожда ме при промяна положението на тялото, усукване на торса, при движение, физическо усилие, при ставане, сядане, вървене, особено при навеждане. При по-дълбоко поемане на въздух. При леко притискане с ръка отвън също.
Когато стоя и не мърдам, почти не боли, или боли, но поносимо.
През деня понякога се усилва много, понякога затихва и почти забравям за нея докато не мръдна. Сега пия болкоуспокояващите и е търпимо положението, но пак си се усеща.


Простуда? Храна? Усилва ли се при движение? От какво преминава?
Няма простуда, не съм забелязал зависимост от храна и изобщо не мога да хвана някаква зависимост от нещо определено.
Нямам температура и във всяко друго отношение съм съвсем добре.

В лондонската болница първоначално решиха, че се отнася до гастрит, и ми дадоха едни лекарства против киселини, дори в един момент се заблудих, че ми помагат, но на другия ден болката отново се усили, независимо от лекарствата против киселини.

Да, ехографията показа че няма проблеми с жлъчка и черен дроб, както и с останалите вътрешни органи, както ме увери доктора.

Тия в лондон ми изследваха кръв, но не ми казаха какво изследват. Във всеки случай гастроентеролога отхвърли в крайна сметка всякакви стомашни и чернодробни проблеми и каза, че съм бил задълбочено изследван и нищо патологично не са открили. Затова смятал, че няма какво да е друго освен мускулна болка.
Аз не съм сигурен, че изследваха точно каквото трябва, защото рентгеновата снимка не я правиха с контрастно вещество (бариева каша), а скенера, го правиха с контрастно вещество в кръвта (доколкото разбрах радиоактивно), но ... какво беше учудването ми като разбрах, че всъщност са изследвали аортата ми защото се били притеснили да нямам проблем с големите кръвоносни съдове. За радост и успокоение, и аортата си ми е наред :).

Сега като казваш, че обвивката на черния дроб е чувствителна и боли при разтягане, започвам да се замислям, защото от нова година насам съм качил 10 килограма по необясними за мен причини. А аз по принцип съм си повече отколкото трябва като килограми. Цигарите ги отказах преди година и половина, и тогава пак напълнях, което можеше да се очаква, но сега? За цироза на черния дроб в случая дума не може да става, както казах освен че не злоупотребявам с алкохол, и различни лекари специалисти ме преглеждаха, със сигурност щяха да разберат ако имаше нещо такова.

Много благодаря за насоките, които ми даваш.



Тема Re: Болка...нови [re: Tom_cat]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.07.16 16:46



мускулна болка
А може би болка от междуребрения нерв. Ако е така би трябвало да се повлиява от нестероидни противовъзпалителни и от витамини от групата В. Milgamma да речем. За изследване на коремната аорта не сме отваряли дума, ама щом имаш парички в осигурителната сметка... Бариевата каша е да се изясни състоянието на червата и стомаха(и сляпото черво както споменах) изследването се нарича Рентгенография на стомах+ чревен пасаж. Резултатите от кръвната картина би следвало да изяснят състоянието на стомаха и панкреаса. Чернодробни ензими и амилаза. Ако не са ти ги пуснали там, пусни си ги в България. В частните лаборатории изследванията са на пакети. Казваш от какво се притесняваш и те знаят какво да ти пуснат. После с резултатите на гастроентеролог, респ. невролог защото на мене ми върви за интеркостална невралгия. Е може и първо преглед при специалист пък каквито изследвания назначи той. Между другото прави ми впечатление че и в чужбинция докторите гледат да назначат колкото се може повече апаратни и/или лабораторни изследвания без много да ги е еня защо точно.

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани


Тема Re: Болка...нови [re: vehtiya]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано05.07.16 17:01



За изследване на коремната аорта не сме отваряли дума, ама щом имаш парички в осигурителната сметка...
Никакви пари не са ми искали за това. За спешни случаи пари във Великобритания и във Франция не искат. Не те питат дори дали си здравно осигурен.

За разлика от в Пирогов в София, където ако не си здравно осигурен, дори при спешен случай искат пари.

А каква е тая интеркостална невралгия? От какво се получава, как се лекува, каква е прогнозата?
Казваш да пия витамини от групата Б? Аз по принцип си пия Невробекс от време на време, тъй като понякога ми се обажда един плексит. Нося си от България, тук за Невробекс или Милгама Н не са чували, като ги питаш и им обясняваш гледат тъпо и мигат на парцали, имат само Б комплекс витамини.

П.С.Попрочетох малко за интеркостална и за междуребрена невралгия и започвам да си мисля, че може да е това наистина.

Редактирано от Tom_cat на 05.07.16 17:10.



Тема Re: Болка...нови [re: Tom_cat]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.07.16 17:12



Интеркостална невралгия е възпаление на междуребрените нерви. Най- често е вирусна. Може след преболедуване от варицела или морбили да речем, организма да не се изчисти напълно и след всяко стресово състояние да те удря там. Тривиалните вируси, предизвикващи простудните заболявания могат да имат същия ефект. Лечението е противовирусни препарати- аз най- харесвам Isoprinosine 3x2 десет дни. Той всъщност стимулира имунната система най- вече срещу вируси. Също така нестероидни и В комплекс. Прогнозата не е нещо страшно, но не знаеш кога и защо ще те блокира.

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.