Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:31 20.05.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема За цинизма в професиятанови  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.05.16 01:35



Има хора, които считат, че в лекарските среди цари цинизъм и непукизъм към човешкото страдание и болка.

Аз бих го нарекла професионално изкривяване. Усещам го у себе си. Вероятно и при други колеги е така.
Всъщност съм чувствителен човек. Но интересът и жаждата да виждам нови и рядко срещани случаи, ме прави понякога по-любознателна към болестта, към симптомите й, към диагностицирането и методите на лечение, отколкото към човека, изпитваш това на гърба си.

Великден мина. Във връзка с това, си спомних, че на този празничен ден преди години, ме повикаха на адрес.
Беше за загинал асансьорен техник, който беше пострадал фатално по време на работата си в повреден асансьор.
Трагедия. Млад човек. Съпругата му беше дошла... Редовните зяпачи от жилищния блок. Мисля, че и полицаи имаше.
И тогава един лекар, по-опитен от мен, ми каза да видя и пипна ръката на починалия. За да усетя подкожния емфизем.

Няма как да забравя усещането. Под пръстите си долових характерното за това състояние пращене. И изпитах някакво задоволство, че съм видяла нещо, което не се среща всеки ден.

Това ли е цинизъм? Не е ли просто професионален интерес, без който нито един лекар не би могъл да се изучи, за да бъде полезен на хората.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема професионална адаптация....нови [re: saksun]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано05.05.16 08:40



<<<<...че в лекарските среди цари цинизъм и непукизъм към човешкото страдание и болка. ....>>>

Не е цинизъм при нормален отговор, това е защитна реакция , начин да оцелееш по дълго в професията и изобщо да оживееш.





Тема Re: професионална адаптация....нови [re: laplandetza]  
Автор FILER099 (eyes to see )
Публикувано05.05.16 10:17



много си тъп, или ще лекуваш хората или ще попаднеш под проклятието на Хипократовата клетва.



Тема Re: професионална адаптация....нови [re: FILER099]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано05.05.16 10:28







Тема Re: За цинизма в професиятанови [re: saksun]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.05.16 10:53



Ако в критична ситуация всички ревнат и се затръшкат, кой ще помага на изпадналия в беда? Лекаря, особено спешния лекар, трябва да може да запази самообладание(не само външно при това) и в най- стресовите ситуации. Това е професионализъм, а не цинизъм.

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани


Тема Re: професионална адаптация....нови [re: laplandetza]  
Автор FILER099 (eyes to see )
Публикувано05.05.16 10:56



WE HAVE BE HOONORED TO JOIN US!







Тема Re: професионална адаптация....нови [re: laplandetza]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.05.16 12:37



Да. Както съм писала вече, дори шофьорите преди време ми правеха забележки, че много се връзвам понякога и изживявам дълбоко отделни случаи. И точно това са ми казвали - че няма да оцелея дълго.



Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: професионална адаптация....нови [re: FILER099]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.05.16 12:40



Ние сме попаднали отдавна под силата на Хипократовата клетва. Още като сме се дипломирали като лекари.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: За цинизма в професиятанови [re: vehtiya]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.05.16 12:43



Ти бързо ли се научи да запазваш хладнокръвие?
За себе си смятам, че ми отне немалко време. Но сега усещам, че мога да контролирам ситуациите.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: За цинизма в професиятанови [re: saksun]  
Автор FILER099 (eyes to see )
Публикувано05.05.16 14:17



аз много трудно се научих но накрая се научих. Контролирам ситуациите, избягвам агресията и се старая да съм човек с хората даже и тогава когато те не са хора.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.