Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:12 19.05.24 
Природни науки
   >> Медицина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Пръстови отпечатъци...нови  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано25.01.16 08:54







Тема Re: Пръстови отпечатъци...нови [re: vehtiya]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано29.01.16 10:21



Като знам какъв съм инженер ме е страх да отида на доктор.
Аман от некадърници които не могат да прокопсат в собствената си сфера и тръгнали да дават акъл от неща дето не разбират.
Биометричен контролер - 1000 лева. Софтуер - 500 лева. А към тоя скенер на пръстов отпечатък да сложим и някой ядрено-магнитен резонанс ей така за да надуем още сметката? Всеки телефон има скенер за пръстов отпечатък. Доста лаптопи го имат. Нищо ново под слънцето. Но за да се краде ще %



Тема Re: Пръстови отпечатъци...нови [re: Samolet 5]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано31.01.16 22:12



Всеки телефон? Зависи какъв ти е телефона. А и отпечатъка с който работи телефона ти не отива в база данни в Турция, нали?



Тема Re: Пръстови отпечатъци...нови [re: Samolet 5]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано31.01.16 22:40



Между другото не знам що за инженер(респективно доктор) си, но нещата съвсем не са така прости както ги представяш. Едно е някакъв псевдоскенер на телефончето да различава ти ли си си сложил пръста или не, друго е система да обработва база данни от няколко десетки хиляди пръстови отпечатъка и когато пациента отиде в която и да е аптека в страната системата да може да го идентифицира. Със достатъчна надеждност при това. Определено е по- сложно. И по- скъпо. Вервай ми. И още нещо- телефона, респективно лаптопа работи само със твоя пръстов отпечатък, други не го интересуват. А тук биометрични данни ще отиват в база данни, даже в друга държава ако се вярва на злите езици.



Тема Re: Пръстови отпечатъци...нови [re: vehtiya]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано01.02.16 01:02



Това, че на теб ти е сложно не означава, че наистина е сложно.
Хората работят с банкови сметки и милиарди долари ежедневно и тези същите данни отиват в безброй бази данни. До сега не съм чул някой да изреве от некоректна транзакция или открадната банкова информация освен в случаите на компроментиран външно банкомат или нелоялен служител на банка откраднал данни.
Пръстовия отпечатък е снимка която е трасирана по определен начин за да се получи векторно изображение. Никаква философия. Ползват го масово от 80-те години. Дори с тогавашните примитивни техники. Сега мобилните телефони имат малка камера която снима пръста и генерира въпросният векторен стринг който в последствие сравнява. Да, базата данни на телефона е от няколко реда но телефона е малко джобно устройство. Ако да кажем на ден през болниците минават 50 000 човека за един среден сървър струващ от порядъка на 5000 лв няма никакъв проблем да обработва цялата информация. И за да няма съмнения за измами работата по трасирането и разпознаването на отпечатъците може да се съсредоточи в него а в болницата/аптеката да има само скенер който да изпраща растерно а не векторно изображение.
Да, всеки може да се опита да злоупотреби но ще му е по-трудно. Всяко затруднение намалява кражбите поне с малко. Така някой хубав слънчев ден докторите ще получават достатъчно за да мислят как да си лекуват пациентите а не как да ги изнудват за повече пари и как да прецакат касата с повече. Така или иначе всички я източват защо не и те.
И на темата параноя за съхранение на "лични данни" да попитам - какво като всички банки, мобилни оператори и кой ли не има ЕГН, ЛК, адрес, телефон и информация за родата до 9-то коляно?
Тогава да си пазим ДНК-то. То е още по-лично и ценно. Да внимаваме къде ни падат косми от главата защото някой може да ни докопа ДНК-то и тогава става страшно.
Не мога да разбера защо доктор се е загрижил за неща които не са в неговата компетентност а не си върши работата за която е учил? Дали защото не го е страх, че ще му секнат едни хубави кинти дето до сега е лапал а после няма да може да лапа ?



Тема Re: Пръстови отпечатъци...нови [re: Samolet 5]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано01.02.16 09:41



Да почнем отзад напред- защо съм се загрижил. Ами защото ме касае директно. Елементарно, нали? Тези устройства отчасти ще ги плащат общопрактикуващите лекари, защото всеки от тях ще трябва да има такова, отчасти здравноосигурените лица от чиито здравни вноски ще се плати останалата част от масрафа. Така че въпроса не касае само експертите(към които несъмнено принадлежиш). Отделен е въпроса че такива устройства май щяло да има и в линейките, а за какво Господ знае. Що се отнася до банки, мобилни оператори и т. н. това че нещо нередно е повсеместна практика прави ли го редно? Разсъжденията ти за космите едва ли си струва да ги коментираме. Пък за лапането... Не са само докторите дето лапат нито са тези дето най- много лапат. Нито пък тази идиотщина с пръстовите отпечатъци ще промени кой знае какво. А, и да не забравя- като стана дума за компетентност и кой за какво е учил, ти какво работиш? Ако не е тайна де.



Тема Re: Пръстови отпечатъци...нови [re: Samolet 5]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано01.02.16 13:39



Признаваш, че си кофти специалист в областта си. Това не ти дава право да даваш заключения за работещите в други сфери.
А къде се отправяш като закъсаш здравословно? Сподели. И как никой лекар не ти е помогнал да се справиш с настоящето си положение.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Пръстови отпечатъци...нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (ветеран)
Публикувано01.02.16 22:28



Съжалявам но самолета е прав. Нека поне малко да затрудним тези дето източват касата.
Какво ти източване, направо си е пладнешки грабеж а пациентите биват редовно изнудвани - нежно и с памук.
А ти не се притеснявай толкова от новата система с отпечатъците.
Както всяка друга система тя ще може да бъде хакната.
Срещу съответното заплащане пак ще може да се изписват лекарства на нищо неподозиращи пациенти, да стоят в болницата по 10 дена докато реално са ги изгонили още на втория, да имат по амнайси прегледа и пътеки в годината при условия че от няколко години не са припарвали до болница...
Таааа... спокойно. Все пак живеем в БЪЛГАРИЯ - гордо!





Тема Re: Пръстови отпечатъци...нови [re: saksun]  
Автор hidrazin4o (ветеран)
Публикувано01.02.16 22:45



Признаваш, че си кофти специалист в областта си.
Това е лаф, не го ли знаеш? Отнася се както за лекарите, така и за всяка друга специалност.
Просто шега.
А къде се отправяш като закъсаш здравословно?
Знаеш ли как звучи това? Нещо от сорта:
-Където и да ходиш пак до нас ще опреш и няма къде да мърдаш.
-И ти ще ми паднеш. Ако не на мен, то на някой колега който пак ще ти прибере парите.
-Нямаш избор. Пак при нас ще дойдеш и ще дадеш това което ни се полага(сме решили че трябва да ти вземем).
-Ми няма къде да мърдаш щото ако имаше пари щеше да отидеш в частна болница или чужбина. А тук ще те одерем по-малко.
..........
Съжалявам но това е действителността у нас.
Разбира се присъстващите винаги са изключение.
Да но за съжаление редките ми посещения при лекари в 90% са завършвали с разочарование.
Това за разочарованието е казано просто така, заради добрия тон. По-скоро бих казал бяс.
Това че от лекарите зависи човешки живот не им дава право да правят каквото си искат и да изнудват пациентите.
Ако работим на тоя принцип аз примерно имам оръжие. Какво ли би се случило с един лекар ако аз почна да правя каквото си искам?
Мисля че е крайно време Белене да бъде реновирано за да бъдат настанени там за дълго време политици, бизнесмени, лекари...
Забележи колко съм ларж - лекарите чак на трето място.





Тема Re: Пръстови отпечатъци...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано01.02.16 23:04



А цената струва ли си? За да може (уж)да се спре някакво предполагаемо източване на здравната каса бая ще се източат джобовете на данъкоплатеца. И на част от докторите. А и както сам казваш това няма реално да спре злоупотребите. И кой печели в крайна сметка? Елементарно- този който ще вземе комисионна от целия този масраф.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.