Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:45 20.05.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Тема Микробиологичен въпроснови  
Автор Chromosom ()
Публикувано18.04.13 02:17



Откриха ми Staphylococcus aureus в носа и ми предписаха Zinnat (cefuroxime) с който да го лекувам. Бяха ми предписали и зехтин в носа за овлажняване на носната лигавица, който слагах със спринцовка. След лечението с антибиотика без да помисля използвах еднократно същата спринцовка, която бях използвал преди и по време на лечението. Възможно ли е да съм се самозаразил наново и това ще се покаже ли на следващото микробиологично изследване, предвидено за след няколко дни, ако използването на спринцовката стана днес?

Допълнителен въпрос – този вид антибиотици (cefuroxime 500 mg за перорално приложение, предвидени за лечение на доста по-тежки състояния според листовката) не са ли прекалено вредни за да се предписват в случаи като моя? При мен целта беше да се махне бактерията от носа ми, защото според лекарката е възможно тя да ми причинява хремата.

Втори допълнителен, с риск да кажете че се вманиачавам – тъй като в носа ми се появи рана поради използването на едно друго лекарство с изсушаващо действие пак за хремата, възможно ли е през тази рана бактерията да влезе в кръвта?

Eдно допълнително уточнение - в крайна сметка се замислих че имам останал от допълнителния антибиотик, който ми беше предписан да се капе в носа (Цилоксан/ciprofloxacin), и на своя глава си капнах десет капки във всяка ноздра около час и нещо след зехтина. Надявам се с това да съм решил проблема със самозаразяването. Правилно ли съм постъпил?

Редактирано от Chromosom на 18.04.13 02:45.



Тема Re: Микробиологичен въпрос [re: Chromosom]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано03.05.13 09:44



Какво значи "в носа"? Синузит ли имаш или какво?



Тема Re: Микробиологичен въпроснови [re: vehtiya]  
Автор Chromosom ()
Публикувано04.05.13 16:53



Постоянна хрема.



Тема Re: Микробиологичен въпроснови [re: Chromosom]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано05.05.13 17:48



Ха сега... Значи хремата е възпаление на носната лигавица в резултат на различни фактори:
Инфекциозни- вируси и бактерии. При вирусни инфекции обикновено се боледува до седмица и секретите от носа са слузни със илибез примес на кръв. При бактериална инфекция секретите са слузно- гнойни или гнойни. Инфекцията може да е в околоносните синуси, а секретите само да изтичат през носа. В този случай Зинат е подходящ, много помага при УНГ инфекции. Това обаче че си си "дезинфекцирал" носа с някакъв антибиотик за външна употреба поне според мен не е добре. При антибиотика има курс на лечение! И той е поне пет дни независимо дали ще е на инжекции, ще го пиеш или ще мажеш инфектираното място. Има антибиотици за перорална употреба при които пиеш три или даже една единствена капсула и ефекта трае до 10 дни заради забавено освобождаване. Аз обаче не ги харесвам. Ами ако се прояви алергия? Десет дни на кортикостероиди?! Ами ако се проявят други странични ефекти? Те могат да бъдат от разстройство до психични отклонения.
Алергични фактори- всякакви полени. Може и домашен прах, при него алергичните прояви ще са целогодишни. Ти тествал ли си се за алергени?
Физични и химични фактори- сух въздух, запрашеност, аерозоли. Ти какво работиш?
Абе най- добре се посъветвай с добър специалист УНГ





Тема Re: Микробиологичен въпроснови [re: Chromosom]  
Автор dnaunseq (стар клубар)
Публикувано09.05.13 19:21



Ами състоянието хронично ли е било и колко продължителен е бил курсът. Всичко е точно, но ми е интересно дали има облекчение. Има ли зачервяване на очите?

В отговор на:

възможно ли е през тази рана бактерията да влезе в кръвта?


Не, тя си има всякакви възможности да влиза, ако е решила.

В отговор на:

еднократно същата спринцовка, която бях използвал преди и по време на лечението.


Не мисля, че рискът е голям, защото спринцовката е била изсушавана и едва ли е била използвана особено инвазивно.

В отговор на:

който ми беше предписан да се капе в носа (Цилоксан/ciprofloxacin), и на своя глава си капнах десет капки във всяка ноздра около час и нещо след зехтина.


Става, след като дозата е еднократна, а не се прилага "от време на време", което е най-опасно за резистентност. Обаче аз лично се съмнявам с капки да се излекува нещо.



Тема Re: Микробиологичен въпроснови [re: Chromosom]  
Автор бай иван (член)
Публикувано09.05.13 20:54



Аз съм със същият проблем.Хрема от 2 год.Също със стафилококи в носа.След лечебният сеанс отново се откриват,и така без край.Алергичен съм към 5 от 8 алергена,така че не знам от какво да се пазя.Ако се оправиш ще ми е интересно от какви лекарства.



Тема Re: Микробиологичен въпроснови [re: vehtiya]  
Автор Chromosom ()
Публикувано19.05.13 13:38



Вехти,

При мен секретът не е гноен, може би е „слузен”, но не съм сигурен че разбирам термина. Течен е и е прозрачен, много рядко се появява нещо като цвят, ако застои по-дълго в носа или гърлото (примерно като се събудя). Изследването го направиха като бръкнаха болезнено с две сламки не много навътре в носа, така че не знам кои синуси са изследвали, но откриха вътре Staphylococcus aureus.

Тествал съм се за алергия – казаха че имам по-силно изразена към мухъл и по-слабо към домашна прах, кучета и хлебарки. Не работя нищо свързано с голямо наличие на алергени. По едно време живеех на място с наличие на мухъл, но хремата съществуваше и преди това.

Всъщност въпросът за Zinnat-а беше дали Staphylococcus-ът е достатъчно опасен за да се оправдае ползването на този антибиотик (странични ефекти, риск към резистентност и т.н.)

Проблемът с „добрия специалист” е че вече се посъветвах с четирима и нито един не беше способен да измисли решение на проблема ми до момента. От това което пробвах единият ми изсуши носа (това имаше някакъв положителен ефект между другото), но ми създаде рана в едната ноздра, която още не се е излекувала вече два-три месеца, след което другият ми каза моментално да спра да взимам изсушаващото лекарство и да започна да си овлажнявам носа, защото има риск да си загубя безвъзвратно обонянието ако продължа. Като цяло едната лекарка беше твърде самоуверена и невнимателна (тази с изсушаващото лекарство – Nasonex), въпреки че ми я бяха препоръчали, а пред кабинета на другата чакаха много хора и тя беше супер изнервена и само се чудеше как да се отърве от тях с максимум 2-3 минути работа на пациент. Другите двама ги пренебрегнах – първият се разкрещя при опита ми да задам допълнителни въпроси, а вторият ми предписа някакво лекарство което се продава само в чужбина, след което другата лекарка каза вместо него да взимам Nasonex. Това е което лекарите успяха да ми предложат – дотук доста изхарчени пари и като резултат абсолютно нищо ;)

Не съм се тествал повторно за Staphylococcus aureus за момента, но ще трябва да го направя.


dnauseq,

Благодаря за отговорите. Няма зачервяване на очите, само постоянно течене на носа и насъбиране на секрет в гърлото. Секретът в гърлото всъщност е най-големият проблем – разваля гласа и ме кара да се отхрачвам непрекъснато, което изглежда грозно за околните и ми създава проблеми лично на мен. Допълнително мисля че и ушите са засегнати – нещо е запушено и някой ми беше обяснявал че при тези обстоятелства силната музика натиска тъпанчето и го разваля. Въпреки че преди пет години си правих аудиограма и ми казаха че си чувам добре. Обаче имам нещо като постоянен шум в ушите, но той ми е най-малкият проблем.


Бай Иван,

От 2 години или от 2 годишен? С тия съкращения не се разбира.

Аз не знам дали причината е алергия или нещо друго. Нещо което съм забелязал е че при смяна на температурата кихам незабавно, тоест от по-студено в по-топло или обратното, през лятото климатици и т.н. или просто измиване със студена вода може да ми докара незабавна хрема.



Тема Re: Микробиологичен въпроснови [re: Chromosom]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано20.05.13 10:48



Слузен е секрета когато сополите са воднисти и прозрачни- това обикновено е в началото на простудно заболяване, при алергичен или вазомоторен ринит. Когато сополите се сгъстят и станат сивкави, кафеникави и т. н. това вече си е гной. Зинат е ефикасен антибиотик, особено при УНГ инфекции но си струва да се използва при гнойна секреция от носа, продължила поне 3-4 дни, при това да е придружена от повишение на температурата и/или главоболие и т.н. Иначе не си струва да почваш антибиотик. Това че са ти открили болестотворен причинител само по себе си не е причина да почваш антибиотик щом нямаш данни за заболяване. В организма на човека си живеят сума ти болестотворни причинители в неактивна форма- не ти вредят, но и антибиотици не им влияят. Само чакат обаче да ти отслабне имунната система за да се активират и да предизвикат заболяване. Тогава вече можеш да започваш антибиотик.
Така както ми описваш проблема си може би става дума за алергия. Пробвал ли си Ериус или Лоратадин?
За специалистите- съжалявам недостига на лекари явно се отразява и на тяхната работа, пък и като се поиздигне човек друго яче започва да гледа на нещата





Тема Re: Микробиологичен въпроснови [re: Chromosom]  
Автор бай иван (член)
Публикувано03.06.13 18:57



Заболяването ми е от 2 години.Сега започнах да се съмнявам дали не е гъбички.Само това не съм лекувал.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.