Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:19 27.04.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Бърз въпрос (към лекарите)нови  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано14.02.11 02:14



От какво може да се получи лимфен възел някъде по тялото, не в районите, в които се появяват при инфекция, ами примерно на корема или гърба? Имам един едносантиметров на корема от преди години и ходих при един онколог да го гледа. Той ми прави някакви изследвания (ехография или и аз не знам какво) и ми каза че това не е рак и не може да доведе до нищо свързано с рак и никакви усложнения. Беше алчен обаче и се опитваше да ми измъкне повече пари, даже ми обясни че ако искам може да ми направи операция и да ми го махне, въпреки че не ми пречи, или ако искам след три месеца пак да мина за да го погледне. Аз казах благодаря и не съм го посещавал повече. Оттогава съм го споменавал на 1-2 лекари, когато минавам на преглед, просто за да видя какво ще кажат, и те ми казват да не се притеснявам. Сега установих че имам едно подобно на гърба, нещо като малко топче. При всяко положение ще отида някой да го види, следващите два месеца, но исках преди това да ви попитам – от какво се получават такива лимфни възли? Аз съм в 20те и двама роднини са имали рак. Бих искал да науча малко информация за да знам какво да разпитвам лекарите.



Тема Re: Бърз въпрос (към лекарите) [re: Chromosom]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано15.02.11 00:05



Значи - може и да не е лимфен възел. Иначе - причини за уголемяване на лимфни възли - колкото щеш - ама все е нещо криво - може инфекция, може паразитоза, може .... Аз мисля че е добре да се махат, и след това хистология. За всеки случай. Дали можеш да минеш по касата - не знам. Може да го считат за козметична операция.
Няколко алтернативи - може да са липоми - доброкачествени образования на мастната тъкан, може някоя запушена мастна жлеза.....

Bеer? Mоre?


Редактирано от bira_more на 15.02.11 00:05.



Тема Re: Бърз въпрос (към лекарите)нови [re: Chromosom]  
Автор World Champ ()
Публикувано15.02.11 00:15



Здравей,

не съм лекар, но откакто се помня, имам увеличени лимфни възли на шията. Ходих на УНГ, който не намери проблеми, и ме прати на ревматолог. Също така правихме биопсия (това е като с една игла се вземе течност от лимфния възел и се изследва), а също така и ядрено- магнитен резонанс. Оказа се, че съм здрава отвсякъде, но биопсията я правя през 2 години (както каза доктора). Увеличените л. възли са само симптом и те се взимат само като част от цялата картина. Ти си правил изследвания, казали са ти, че си здрав, значи засега всичко е наред. Мисля, че трябва да следиш две неща (така на мен ми казаха): дали имаш необяснима загуба на тегло- повече от 5 кг. за година(това не включва ако си на диета и се опитваш да отслабнеш), и дали възлите се променят (растат). Ако имаш роднини, които са боледували от рак, ходи на лекар 1 път годишно, да провериш тези лимфни възли. А ти сигурен ли си, че са точно това? Да не са някоя най- обикновена ganglion cyst? И такава са ми махали, но на крака. Наистина не са опасни.

Желая ти успех!

*****
"Age is just a number, baby!" Jacob Black, "New Moon"


Тема Re: Бърз въпрос (към лекарите)нови [re: World Champ]  
Автор World Champ ()
Публикувано15.02.11 00:42



Сега прочетох и на Бира отговора. И си спомням, че и на мен ми каза УНГ, че е най- добре да ги махнем и изследваме, но моите понеже са на шията, той каза, че не искал да ми причинява това

явно по козметични причини. Затова ги бодем с игла от време на време да видим какво става с тях. Но твоите са на скрити места, няма да имаш толкова видими козметични проблеми (надявам се). Така че ако намериш начин да ги оперираш, най- добре ще е.

*****
"Age is just a number, baby!" Jacob Black, "New Moon"

Тема Re: Бърз въпрос (към лекарите)нови [re: World Champ]  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано15.02.11 01:28



Значи аз на практика не съм сигурен какво точно означава терминът „лимфен възел”. И аз имам на врата постоянно, но не се занимавам с тях – може да е по сто причини, и носът ми тече редовно, но това не е предмет на темата.

По темата, едното е на корема и е топче около сантиметър и половина над мускула точно под кожата. Лекарят, който ми го изследваше, каза че не е опасно, понеже не е влязло в мускулната тъкън. Това на гърба е доста по-малко – най-много половин сантиметър, и е от скоро, и то е предмет на това питане. Ако го натисна агресивно наболява съвсем леко, което може и да е поради настоящата мускулна треска, и това че до е до мускула.

Може би трябваше да попитам първо какво е лимфен възел – дали те навсякъде се появяват или точно на определени места като врата и от двете страни на пениса в най-горната част на краката където се свързват с корема. От отговора на Бирата си правя следните изводи:

1. Да проверя какво е лимфен възел
2. Да проверя какво е липом
3. Да проверя какво е запушена мастна жлеза

Бира, защо трябва да се махат? Разрез един сантиметър на около 7-8 сантиметра от пъпа не е ли нещо прекалено сложно? Често срещано ли е такива неща да се появяват в телата на хората или, при положение че имам на две места, трябва да смятам че ми има нещо специално?



Тема Re: Бърз въпрос (към лекарите)нови [re: Chromosom]  
Автор Rapidfire (магьосник)
Публикувано15.02.11 10:01



Махат се защото:

1 Дразнят се от механично триене.
2. Могат да се възпалят
3. Много малко вероятно, но могат и да се изродят - да преминат в злокачествени.

Големите лимфни възли се намират на няколко осоновни места по тялото:

По врата
Под мишниците
В слабините.
Функциите им са свързани с имунната защита на организма - произвеждат част от белите кръвни клетки, които се сражават с "врговете".
Постоянното им увеличение говори за хроничен възпалителен процес.
Синуит, ларингит, развалени зъби - ако са по врата.
Генерализираното увеличение - т.е. по всичките три основни места говори за много сериозни заболявания - шарки, левкемии, туморни процеси.

Липомите са прекалено разрастване на подкожната мастна тъкан на някое място. Могат да се образуват навсякъде по тялото. Ако не са обект на постоянно триене и раздразнение или на неестетично място, могат и да не се махат.

Мастни жлези има по цялата коаж и те я правят еластична и я препазват от изсушаване. На места, където секретират повече (по лицето) или където е трудно човек да се стигне с гъбата при къпане (гърба) се случва да се запушат.
Черните точки по лицето са запушени мастни жлези. Мазнината в тях е добра хранителна среда за развитие на гад.
Така че е добре да се махнат. Освен това и не са красиви.

Трябва да правим добро от злото, защотото то няма от какво друго да бъде направено


Тема Re: Бърз въпрос (към лекарите)нови [re: bira_more]  
Автор Rapidfire (магьосник)
Публикувано15.02.11 10:06



доброкачествени образования

Бира, мой човек, по тялото се образУват образУвания.

ОбразОванията се образУват в университетите.



Тц, тц, тц......

Това общуване с необразОвани програмисти не ти се отразява добре.


Трябва да правим добро от злото, защотото то няма от какво друго да бъде направено

Тема Re: Бърз въпрос (към лекарите)нови [re: Chromosom]  
Автор potr (ентусиаст)
Публикувано15.02.11 12:19



Е споко де, аз съм в 30-те имам колко щеш увеличени възли и роднини починали от рак.



Тема Re: Бърз въпрос (към лекарите)нови [re: Rapidfire]  
Автор Chromosom (и още как)
Публикувано15.02.11 18:14



Благодаря за информацията!



Тема Re: Бърз въпрос (към лекарите)нови [re: Rapidfire]  
Автор Chromosom ()
Публикувано26.04.11 05:03



Разумно ли е да поискам от някой лекар да ги извади двете топчета? Това би означавало разрез половин сантиметър на корема и 2-3 милиметра на гърба, доколкото мога да си представя. За колко време заздравява напълно такова нещо и как ще се отрази на способността ми да спортувам примерно и т.н.? Това всеки ли може да го направи или трябва да си търся специален лекар?

Допълнителен въпрос, възможно ли е човек да си направи сканиране на цялото тяло за излишни лимфни възли и непотребни образувания, за да е сигурен че му няма нищо? (това за по-нататък)

Редактирано от Chromosom на 26.04.11 05:04.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.