Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:53 22.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Хондромалация на пателатанови  
Автор gamina (mind reader)
Публикувано25.08.08 17:26



Болят ме от месец някъде колената, главно когато слизам по стръмен склон, пък аз честичко скиторя по планините. Първо едното коляно, после другото. Редуват се горе-долу. Последно на слизане в Рила вече стана доста нетърпимо и след няколко дена отидох на лекар.
Само че лекаря ми заяви, че имам "хондромалация на пателата" на база 5 минути сбит преразказ

. Препоръча ми да пия Артростоп и доктора приключи с мен. Ясно е, че ще търся и друг лекар. Реално ли е наистина да се постави такава диагноза само с приказки?



Тема Re: Хондромалация на пателатанови [re: gamina]  
Автор femina (Mис Kаприз)
Публикувано25.08.08 23:29



А снимка? На колко си години? Килограми?

България - няма невъзможни неща!


Тема Re: Хондромалация на пателатанови [re: gamina]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано26.08.08 00:20



Диагноза се поставя с ЯМР или по сигурно с артроскопия.
Според мен - малко физиотерапия, евентуално наколенки, преоценка на походката - могат да намалят значително проблемите ти.
Иначе - посети ортопед.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Хондромалация на пателатанови [re: bira_more]  
Автор gamina (mind reader)
Публикувано26.08.08 11:13



Е аз на ортопед ходих, с направление от GP-то (която пък дори не ме изслуша, само казах че ме болят колената и докато говорех вече принтираше направление)... а ортопеда само с по-горните ми приказки реши че имам точно това

. Не ме е пращал на снимки - каза че не е нужно. Сега търся някой по-читав. Може би спортен травматолог по-скоро, който наистина да ме прегледа. Наколенки ще взема на всяка цена.

Иначе съм 170см, килограми де да знам - в интервала 52-54кг, на 27 години съм. Тренирала съм доста активно лека атлетика, баскетбол. В последно време основното ми движение е по планините и малко каране на колело до работа и обратно. Това последното го спрях като ме заболяха колената. Но ми е малко по-трудно да се откажа и от ходенето по чукарите

Както и да е - явно за диагностициране на това нещо си трябват изследвания, а не отбиване на номера. Единственото което му казах е, че ме боли като слизам надолу. Дори не ми погледна коляното



Тема Re: Хондромалация на пателатанови [re: gamina]  
АвторKoлянчo (Нерегистриран)
Публикувано26.08.08 12:02



При слизане стоиш доста време със сгънати колена и се притрива от вътрешната страна на капачката и затова дразни и боли.
Може да ти се направи ЯМР за да се види няма ли износване на хрущяла но щом болката е в капачката е ясно.
Доктора ти е казал правилно. Моят съвет обаче ще е да пиеш ФлексодонА.
Има същите съставки като Артростоп-а но не знайно защо от него има по добри отзвуци.
Другото важно нещо винаги преди натоварване да разгряваш колената. 2-3 минути разгрявка и още 2 минути стоене клекнала - вършат чудеса.
Преди години разни умни ортопеди ми казаха 3 месеца без спорт и после физиотерапии и т.н., правих ЯМР на което не се видя нищо, освен, че хрущяла ми е добре. Един приятел колоездач ме посъветва за Флексодона (след като сумати ортопеди ми наприказваха глупости и взеха Х пари ..). 2 дни след като започнах да го пия болката намаля а 1 седмица по късно беше заменена от слабо гъделичкане - при положение, че не спрях активното спортуване.
Ако искаш отиди на друг ортопед, и на ЯМР но нищо друго няма да разбереш освен как ти е хрущяла. Точно това което те боли на капачката - няма как да се види.
1. Флексодон
2. Добра разгрявка и стоене клекнала малко преди натоварване.
3. Да почерпиш





Тема Re: Хондромалация на пателатанови [re: Koлянчo]  
Автор pandela_ ()
Публикувано26.08.08 13:02



към всичко това, ако наистина има хондромалация, може да се направят 2-3 инжекции остенил вътреставно



Тема Re: Хондромалация на пателатанови [re: pandela_]  
Автор gamina (mind reader)
Публикувано26.08.08 13:56



"ако наистина има" - казва ли ти някой

Наистина ще ида на още един преглед, поне да съм сигурна какво ми е.

Koлянчo - мерси, като свърши кутията Артростоп Плюс ще го сменя с ФлексодонА. Лекаря каза, че няма значение кое от всичките подобни на пазара пия. Спомена Артростоп и аз него взех ;)



Тема Re: Хондромалация на пателатанови [re: gamina]  
Автор pandela_ ()
Публикувано26.08.08 17:56



"ако наистина има"


за да си сигурен, направи ЯМР



Тема Re: Хондромалация на пателатанови [re: gamina]  
Авторju (Нерегистриран)
Публикувано01.09.08 13:09



На мен също така набързо ми лепнаха тази диагноза и съм се отчаял предвид какво пише в интернет.

Не се лекува, само се забавя... като има степени където вече болките са жестоки :(



Тема Re: Хондромалация на пателатанови [re: gamina]  
Автор wasserman (Mr)
Публикувано14.09.08 13:52



С голяма вероятност оплакванията ти са свързани с хрущяла на капачката.Срамота е че не те е прегледал ,но по всяка вероятност е прав в заключението си отропеда.
Добрата новина е че това е много често състояние при млади активни жени и рядко създава големи проблеми ,особенно ако си промениш начина на живот-примерно планинарството можеш да го замениш с колоездене или плуване.
Лошата новина е че няма ефективно лечение,лекарства наколенки и пр са временни мерки ,физиотерапия включваща укрепване на 4-главия бедрен мускул ,фиксиране на капачката с лепенки в продължение на 3-6 месеца и ако не помогне може да се мисли за ренгенови снимки и да се обсъди оперативно лечение, при липса на успех.
На кратко бих ти препоръчал да се концентрираш върху физиотерапия и след 3 месеца да потърсиш отново ортопед ако има нужда.

Nazdrave



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.