Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:35 27.04.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Осигуровки...нови  
Автор vehtiya (M.D.)
Публикувано04.10.10 12:24



Голям проблем са тези осигуровки. Доколкото мога да съдя от скромния си опит проблемите са най-вече два. Първо на първо хората се осигуряват на различен доход а получават общо взето едно и също обслужване. И второ получава се така че едни хора внасят осигуровки, а други висят пред кабинетите. Трябва под някаква форма да се отчита кой на каква стойност медицински услуги е ползвал и това да се взема под внимание при разрешаване на лечение в чужбина да речем или за профеждане на по-скъпи лечебни процедури или такива които не се считат за належащи. А защо след определен срок от време този който е внасял осигуровки, а не е ползвал медицинска помощ да не получи някаква част от внесената сума обратно както е при някои застраховки?



Тема Re: Осигуровки...нови [re: vehtiya]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано04.10.10 13:41



Проблема е ЗОК, а не толкова осигуровките. Каквито и да са осигуровките, както и да се осигуряваш, докато има ЗОК, медицината ще страда. При това ще страда МНОГО. Защото ЗОК беше създадена за да усвоява средства. И през годините само се усъвършенства да усвоява средства.
Помниш ли сагата за информационна система на ЗОК? Колко години се точи, колко милиона глътна - и в крайна сметка превърна лекарите в придатък на информационната система на ЗОК. Вместо да минимизира бумагщината, да автоматизира документация и всичко останало - превърна цялото съсловие в обслужващ персонал (на информационната система на ЗОК).

Bеer? Mоre?




Тема Re: Осигуровки...нови [re: vehtiya]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано04.10.10 14:25



А защо след определен срок от време този който е внасял осигуровки, а не е ползвал медицинска помощ да не получи някаква част от внесената сума обратно както е при някои застраховки?

Ха, де, защо? И аз това питам, щото не приемам да ме слагат на един кантар с пияндурниците и пушачите, с хората, които муат мазни мръвки всеки ден и не си мръдват задниците от колата, стола и дивана.



Два пъти ми се е налагало да ползвам медицинска помощ - за счупен крак и нещо друго, но и в двата случая не можах да се възползвам от внасяните толкова години осигуровки.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Като стана дума за бюрокрация, препоръчвамнови [re: bira_more]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано04.10.10 23:11



за разпускане фантастичния разказа

на Ана Ринонаполи. Много по-кратко и приятно разяснена същността на бюрокрацията, в сравнение с класическите трудове на Паркинсон и Лоурънс Питър. Как следствие на уж полезното компютъризиране става още по-зле. В разказа дори има лекар-психиатър, който първо преглежда подаващите молби да не би нещо да са мръднали.



Тема Re: Осигуровки...нови [re: vehtiya]  
Автор БAPATOЧKA (ентусиаст)
Публикувано08.10.10 08:36



Системата на здравно осигуряване в България е намислена така, че да се получи нещо като пенсионно осигуряване - т.е. много хора да (млади) плащат, а малко (стари) да ползват. Както всички знаем, не стана така. Това, което ти предлагаш, е друг вид система - всеки си има някаква си партида, което е нещо един вид застраховка. Дълбоко се ксъмнявам, че на някой от управляващите това му изнася, защото така могат да играят с парите ( наскоро искаха да прехвърлят пари от НЗОК към НОИ например), освен това бабите много скоро ще останат без никакви пари в тая сметка...



Тема Re: Осигуровки...нови [re: БAPATOЧKA]  
Автор vehtiya (M.D.)
Публикувано08.10.10 11:00



Младите хора стават все по-малко, пък и нямат желание да плащат за нещо, което не се знае дали кога и как ще ползват. Пък старите знаеш ли колко хапове поглъщат без изобщо да са им необходими. И няма излизане на глава да го убедиш че може да мине без един или друг илач. Обаче ако му кажеш че някое лекарство или изследване се заплаща, изведнъж решават че не са толкова зле или че всъщност не го искат толкова. Така че подобна промяна ще им се отрази здравословно, гарантирам. И близките като знаят примерно, че могат да наследят партидата ще реагират по-адекватно. Знаеш ли колко пъти близките на някой възрастен човек напират да го вкарат в болница само и само за да не се налага да полагат грижи за него. Кой източва Здравната каса при това положение?! Производителите и дистрибуторите на лекарства също имат интерес от настоящата бъркотия. За тях важно някой да им гълта стоката, независимо дали има нужда от тези лекарства и независимо дали има нужда от лекарства изобщо. Това не е ли всъщност най-сериозното източване на Здравната каса? Пациента като знае, че от лекарствата, които пие му олеква партидата, ще си помисли какво точно да пие, защо да го пие и т. н. Наистина това е вид застраховка- тя работи още от времето на Дикенс. Пациента ще има интерес да прави вноски, защото ще знае че след време ще може да си позволи по-доброто лечение или лечение за което иначе би трябвало да доплаща. Пък за управниците- Ботев право беше написал: Кажи ми мой бедни народе... Актуално е и сега.



Тема Re: Осигуровки...нови [re: paзбиpaм]  
Автор vehtiya (M.D.)
Публикувано08.10.10 11:14



Значи за счупения крак- не знам при какви точно обстоятелства не си могъл да ползваш адекватна помощ. За девет месеце работа в бърза помощ Перник съм имал работа с доста пациенти със фрактури и мисля че са получавали всичко необходимо както от мен, така и от колегите.
Пък за тези дето пушат и пият- добре пациента е длъжен да полага грижи за здравето си, но как да се регламентира?



Тема Re: Осигуровки...нови [re: vehtiya]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано14.10.10 18:53



Значи за счупения крак- не знам при какви точно обстоятелства не си могъл да ползваш адекватна помощ.

Счупих го в планината в събота, бях транспортирана срещу заплащане от хижата до автомобила, с който отидохме до изходния пункт, оттам веднага в спешна помощ и дежурният ортопед, след като установи счупването след разчитане на направената снимка, рече, че нямало смисъл сега да ме гипсира, щото кракът бил подут и гипсът щял да почне да ми стяга, като 2 минути преди това се учуди, че почти нямам оток и посиняване /това беше защото реагирах веднага и хижарката ми даде леген с ледена планинска вода да си потопя счупения глезен и защото не послушах множеството съвети отстрани да се опитвам да стъпвам на крака, щото ако бил счупен, съм щяла да пищя от болка и щяло да е много посиняло/, та чичо доктор ми направи една мизерна превръзка със спирт и риванол, псувайки китайските бинтове че били се нищели, ама нали евтини, затова ги купували за болницата и с мазна усмивка ми каза да отида в понеделник !!!

в частния му кабинет да ме гипсирал и още по-мазно добави, че щяло да ми струва 30 лв. Май искаше да се подсигури човечецът, та да не би да нося по-малко със себе си. Одисеята продължава: Отивам в понеделник при личната, тя издивя като разбра, че от събота преди обед до понеделник си ходя със счупен и негипсиран крак, написа ми направление за ортопед, аз й казах, че приятелите ми ще ме заведат в Плевен, но тя настоя да отида при дежурния в момента ортопед - няма да го коментирам него що за лекар е и как се държи с пациентите, те "жертвите" му в града са многобройни, включително за малко и сина ми да осакати с ненужна пункция на коляното и добре, че се намеси кадърен лекар навреме. Аз повторих, че ще използвам направлението си в Плевен, но тя настоя да ида при гореспоменатия. Той, без да ми погледне крака, взе направлението и не ми го върна повече, въпреки, че от вратата му казах, че не разбирам защо ме пращат при него, след като ще ходя в Плевен. "Че като си луда, върви за просто счупване без разместване в Плевен да плащаш" - това ми каза в типичен негов стил. Казвам "Защо ще плащам, в тази клиника работят със Здравна каса аз си имам направление?" "Вече нямаш" - каза и така, без да си е мръднал пръста, ми отне направлението.

Вторият случай, когато имах нужда от медицинска помощ и три месеца не ми намериха направление за невролог не ми се разказва, ще отегча всички.

Ето затова искам под някаква форма да ми се върнат парите, които внасям бадева толкова години!

Пък за тези дето пушат и пият- добре пациента е длъжен да полага грижи за здравето си, но как да се регламентира?

Има начини, в някои държави са ги намерили. Има и фирми, които стимулират материално служителите си, които водят здравословен начин на живот и от техния опит може да се почерпи.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Осигуровки...нови [re: vehtiya]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано14.10.10 18:54



Точно така е, както си го написал, докторе.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Осигуровки...нови [re: paзбиpaм]  
Автор vehtiya (M.D.)
Публикувано21.10.10 11:17



Като пострадаш в планината транспорта и част от медицинската помощ се заплаща. Ако искаш да ти е безплатно сключваш застраховка към Планинската спасителна служба и тогава всичко ти е безплатно. Може да е несправедливо, но такъв е реда. Застраховката се сключва за определен период от време- например ако си любител на зимните спортове я сключваш за зимните месеци. И каква е тази спешна помащ и какъв е този ортопед!? Без да се хваля, но в Перник се действа така- линейката отива на мястото където е този със счупването. Слага се телена шина и със линейката го караме във Спешно приемно отделение. Там се правят рентгенови снимки и съответно се шинира(гипсира). Отока си е проблем. Може като начало да се сложи телена шина. Има и европейски шини- фирма Тюан предлага такива, но трябва да си я купиш, пък не е евтина. Има и друг вариант- да се гипсира пък ако гипса вземе да те стяга да се среже. Както и да е- това са професионални неща, пиша ти ги информативно. А като си щяла да ходиш в Плевен защо отиде при местния ортопед

? И какво значи "Вече нямаш"?! Ясно е че няма да се биеш със алкохолизиран дърводелец, ама оплака ли се във Здравната каса?! Той това направление трябва да го отчете. За да го отчете трябва да ти пусне амбулаторен лист, подписан от тебе при това. Имаше ли амбулаторен лист? Защото ако е нямало, той го е пуснал след това и те е подписал . Ако се заемеш както трябва можеш да го навреш в кучи г** при това без да се налага да му пращаш биячи.
А бинтовете много гадно се разнищват, вярно е .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.