Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:30 20.05.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Макулна дегенерация???нови  
Автор _m (непознат)
Публикувано14.12.09 11:50



Няколко офталмолози сме посещавали - по-точно трима. Даже четирима, ако трябва да съм съвсем точен.

Първата вика: "Това е нелечимо." Каза го поне десет пъти. Но не знаем дали е видяла всичко в окото.
Вторият вика: "Състоянието е тревожно. Идете на консултация.
Консултантът /доцент/: "Операция! Ефектът може да е незначителен. Или никакъв. По здравната каса е. Аз ще оперирам. Елате."
Една друга офталмоложка - на доцента позната: "Може и да има ефект от операцията..."

Естествено, в момента сме объркани. Ама тотално объркани сме.
Те, всичките офталмолози, хем ни обърнаха достатъчно внимание, хем, когато става дума за зрение, обърнатото ни внимание никога не е достатъчно.


Искам да предоставя тук и изследванията - снимки ли... скенер ли... не знам как се казват изследванията, които имам - изглеждат много модерно направени.
Ама какво ли аз разбирам от модерни технологии в офталмологията.

Може ли да попитам тук нещо? Редно ли е да попитам? Според мен, това, което искам да попитам е доста специализирано... Знам ли.

Благодаря!



Тема Re: Макулна дегенерация???нови [re: _m]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано14.12.09 13:05



За питане - питай, колкото искаш. Проблеми няма.
Лошото е че малко има какво да се каже.
При дегенерациите на макулата, единственото което може да се направи, поне до колкото аз знам (стари и непълни знания) е да се забави процеса.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Макулна дегенерация??? [re: _m]  
Автор _m (непознат)
Публикувано14.12.09 21:04



За питане - питай, колкото искаш. Проблеми няма.
OK! Започвам да питам.



Лошото е че малко има какво да се каже.



Дано има компетентни офталмолози в този клуб. Много се надявам!



Четох в нета, че МДСВ има две форми - суха и влажна.

А в някаква попаднала ми брошура, четох и за макулна дупка и за макулно може би - нагъване /не си спомням добре използваната думичка/. А може би изразът да бе 'макулна гънка'...

Случаят, за който питам се отнася за макулно нагъване /може би/.
Ето снимки и ... не знам какво още. Но някакви изследвания са. На мен нищо не ми говорят:



Всъщност, какво има на тези снимки? Какво са изследвали офталмолозите. Какви са резултатите от изследванията?

Та.. излиза, че тази гънка може да се изглади по някакъв начин - чрез операция, нали така? Въпросът е, какъв ще е ефектът от операцията? Какво като се изглади гънката - ще настъпи подобряване на зрението ли? И за колко време?
А как операцията на едното око, може да повлияе на зрението на другото око? Какви са рисковете от подобна операция? И за двете очи ли са рисковете от подобна операция?
Подобна операция дали се прави заради самия опит да се направи операция, или наистина би била с осезателен ефект върху зрението с по-болното око?

И четиримата офталмолози, с които са правени консултации и изследвания, като че ли не са с единно мнение. Странно!!!

А пък основния проблем, като че ли е: Струва ли си да се поеме риск за една очна операция с неясен ефект. Така поставен въпросът, като че ли е предварително ясно за мен, че операцията няма да е с положителен и траен ефект. Вярвайте, не мисля, че ефектът ще е неясен и нетраен. Но съгласете се, че и думите на четиримата офталмолози не са в една посока. А и те не бяха щедри на думи при анализа на резултатите от изследването. Може би за тях всичко е ясно. Но е ясно, че и болният трябва да е информиран за всички резултати от изследването и за всички очаквани ефекти от лечението. Май... много взех да философствам, а?

Очаквам компетентни съвети. Все пак става дума за очи.

Благодаря!



Тема Re: Макулна дегенерация???нови [re: _m]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано14.12.09 21:15



femina пише в този клуб, ама за съжаление не съм я "виждал" отдавна. А тя е офталмолог.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Макулна дегенерация???нови [re: _m]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.12.09 07:41



В тоя клуб и да има офталмолози това няма да ти помогне много. По-добре потърси още едно мнение от специалисти, а не по форумите. Можеш да пробваш например

. Моите лични впечатления от специалистите в това заведение са отлични. Погледни и на - нещата не са много оптимистични.



Тема Re: Макулна дегенерация???нови [re: Kossoman]  
Автор _m (непознат)
Публикувано15.12.09 10:10



В тоя клуб и да има офталмолози това няма да ти помогне много. По-добре потърси още едно мнение от специалисти, а не по форумите.

Първо - искам да се извиня на Kossoman за следващите ми няколко думи. Kossoman, може и да се засегнеш по някакъв начин, задето ще ти противореча. Но ... мисля... аз съм правия:

Защото, посещавайки четирима специалисти от три различни града, намирам, че съм направил достатъчно консултации. При това, те ми казаха, че по-добри изследвания от тези, които съм качил в транZит, не могат да се направят.
Освен това, посещението при още един специалист - та би бил той и професор - с нищо няма да ми помогне: Просто резултатът би бил с една точка в повече в полза на едната теза - "нищо не може да се направи", или в ползва на другата теза "Операция!!!". Ама каква е разликата, дали резултата ще е 3:2, или 2:3, или 4:1... В вслучая дали 3:2 или 2:3 ... все тая!
Освен това, ние пациентите, отивайки при специалист - знам от опит - отиваме неподготвени да задаваме въпроси. Ние пациентите сме просто медицински неграмотни, за да задаваме конкретни и коректни въпроси на специалиста.
Освен това - знам от опит - като започна да задавам повечко въпроси, специалистът започва да се дразни. И се дразни на мен - вместо да се дразни на себе си, че не успява да отговори еднозначно на всичките ми въпроси.

В такъв смисъл, мисля, че правилно съм се насочил към този форум. Защото никой не ми е дал срок докога трябва да стане операцията. Тя за мен е възможност. Не ми е задължение, все още.

Та аз питам тук. Защото имам по-голяма възможност на обмислям въпросите си и да анализирам отговорите на знаещите. Ако, разбира се, знаещите решат да ми отговарят.

Благодаря предварително на отзивчивите знаещи!



Тема Re: Макулна дегенерация???нови [re: _m]  
Автор Kossoman ()
Публикувано15.12.09 11:58



Въобще не виждам нещо, от което да се засегна. Опитах се да ти помогна, от там нататък изборът си е изцяло твой. Ако ти имаш повече доверие на форумните отговори, отколкото на някой специалист - не виждам проблем нито в теб, нито във форума, а в специалиста, който не е успял да те убеди, че заслужаваш доверието му.


Всъщност аз само това мога да ти препоръчам - да намериш лекар, на когото можеш да се довериш.



Тема Re: Макулна дегенерация???нови [re: Kossoman]  
Автор _m (непознат)
Публикувано15.12.09 12:57



Въобще не виждам нещо, от което да се засегна.

Няма и какво да търсиш! Не съм се и опитвал да го правя.

Ако ти имаш повече доверие на форумните отговори, отколкото на някой специалист - не виждам проблем нито в теб, нито във форума, а в специалиста, който не е успял да те убеди, че заслужаваш доверието му.

Ами аз съм такъв човек, че принципно имам доверие на всеки, вкл. и на форумните специалисти. Но докато не открия слабости в тезата, която поддържат.

Всъщност аз само това мога да ти препоръчам - да намериш лекар, на когото можеш да се довериш.

Само, че чисто доверие, ей така - заради самото доверие, не минава при мен.
Доверието всеки трябва да си го заслужи - със знания, с логика, с добре подредена мисъл и перфектно изложена теза, с опит, с коректни предупреждения за предвидими неблагоприятни последици и т.н. и т.н.

Аз, ако съветвам, се придържам към горното. И затова в премного случаи заслужавам доверието на всеки, който се е обърнал за съвет към мен. И съветите ми винаги са били желязно логични. Щото ако не са желязно логични - от подобни съвети, просто, няма смисъл.

В случая, обаче, аз съм "на зор". И очаквам офталмолози тук, за да им се доверя.

За което ще съм преблагодарен.



Тема Re: Макулна дегенерация???нови [re: _m]  
Автор femina (Mис Kаприз)
Публикувано19.12.09 11:15



Промените в макулата са възрастови и не са от най-тежките все още, както се вижда от снимките и от сравнително високото зрение (като се има предвид, че има и катаракта). Самата макулна дегенерация няма лечение, но може да се забави с времето (с хранителни добавки, слънчеви очила), може и да не се развие в пълната си картина, а да остане на това ниво (божа работа). Във всички случаи пердетата ще напредват (колко бързо пак е божа работа) и ще водят до намаление на зрението. При всяко положение махането на "пердето" ще проясни зрението, но доколко никой не може да каже. И правилно никой не ви дава обещания. Предполагам, че става въпрос за операция на лявото око първо.
Вие питате дали да се оперира сега или изобщо? Ако въпросът е за сега, може и да се изчака, вероятно пердетата са начални, щом са направени снимките. Ако питате дали изобщо да се оперират - да, ще дойде и този момент някога, когато ще трябва, защото ще започнат сериозно да пречат на зрението. Но доколко ще вижда пациента след това, зависи най-вече от прогресията на дегенерацията, а това казахме е божа работа.

България - няма невъзможни неща!


Тема Re: Макулна дегенерация???нови [re: femina]  
Автор _m (непознат)
Публикувано19.12.09 14:07



Благодаря, че се включихте в темата, femina!!!


И благодаря за подробния Ви отговор!

Ще си позволя да ви задавам няколко допълнителни въпроса, като вземам повод от думите ви:

Промените в макулата са възрастови и не са от най-тежките все още, както се вижда от снимките и от сравнително високото зрение (като се има предвид, че има и катаракта).

Ако правилно съм Ви разбрал, казвате, че макулната дегенерация не е в твърде напреднал стадий. Нали така? В този смисъл, ако за лявото око има някаква загуба на зрение, с колко процента е отслабнало това зрение /на лявото око/? И каква част от това отслабване на зрението се дължи на 'макулната гънка'? /А дали използвам понятието 'макулна гънка' правилно?/
Моля разяснете по следния начин:
- Зрението е отслабнало и е останало ХХ% от нормалното му състояние;
- УУ% от загубите на зрението се дължат на макулната гънка.

Въобще, така зададен въпросът ми, всъщност коректно ли е зададен?
Предполагам, че не би могло да посочите числата ХХ и УУ с много голяма точност. Но какви са, все пак, преположенията Ви за ХХ и УУ?

Самата макулна дегенерация няма лечение, но може да се забави с времето (с хранителни добавки, слънчеви очила), може и да не се развие в пълната си картина, а да остане на това ниво (божа работа).
Вие, говорейки за макулната дегенерация, имате в пред вид 'сухата' и 'влажната' дегенерация ли? Или имате в пред вид и тази малко по-различна макулна дегенерация, наречена от мен 'макулна гънка'? Всъщност макулната гънка вид макулна дегенерация ли е?
Тезата Ви, че за МДСВ няма лечение, отнася ли се и за 'макулната гънка'? Ако се отнася, защо доцентът иска да оперира 'макулната гънка'?

Във всички случаи пердетата ще напредват (колко бързо пак е божа работа) и ще водят до намаление на зрението. При всяко положение махането на "пердето" ще проясни зрението, но доколко никой не може да каже.
femina, в момента изобщо не говорим за 'пердето'. Нека забравим за него. За него, лекарите, при които ходихме, пО ми обясниха. Нека оставим 'пердето' настрана, моля.

Предполагам, че става въпрос за операция на лявото око първо.

Да! Става дума за операция на лявото око! Но не питам за операция заради "пердето", а питам за операция за изглаждане на макулната гънка. И четиримата лекари-офталмолози, никога до сега не са поставяли въпроса за операция заради 'перде' - напротив, казват, че "пердетата" и на двете очи още не били "узрели", без, аз лично, да знам, какво точно означава думичката "узрели" в контекста на офталмологията. Както и да е: Да не говорим повече за операция за 'перде' - за да не разводняваме темата и за да не обърквам мислите си.

Вие питате дали да се оперира сега или изобщо?

Питам за следното: Дали да се оперира макулната гънка? Ако мислите, че макулната гънка трябва да се оперира, моля посочете кога трябва да се оперира? Ако мислите, че макулната гънка трябва да се оперира - какви рискове крие подобна операция? Какъв би бил ефектът от операция на макулната гънка, изразен като число, по-голямо от числото ХХ, употребено в смисъла на употреба на числото ХХ по-горе в постинга. Казано по друг начин - с колко според Вас би се подобрило зрението на лявото око, ако се изглади макулната гънка?
Ако се налага операция на макулната гънка - може ли тази операция да повлияе отрицателно върху зрението на ДЯСНОТО око?

femina, още веднъж изразявам благодарността, за дето се включихте в темата.
Трижди ще съм благодарен за отговорите Ви на сегашните ми въпроси!





Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.