Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:53 09.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Относно аптеки и лични даннинови  
АвторПaциeнтka (Нерегистриран)
Публикувано04.07.09 21:36



Моля, да ми поясните - имат ли право в аптеките, фармацевтите да записват личните ни данни, затова, че сме си купили с рецепта 1 парацетамол? Според кой закон събират личните ни данни и къде отиват тези лични данни?
Не ми е приятно, без да съм дала съгласието си, да ме въвеждат в компютри с имена, възраст, точна адресна регистрация, само ЕГН не са ми искали още.
Наблюдавам също, че записват и личните данни на лекарите, което също не знам дали е допустимо!



Тема Re: Относно аптеки и лични даннинови [re: Пaциeнтka]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано04.07.09 22:47



Не знам... на мен още не са ми искали лични данни. Е, записват рецептата и лекаря, който я е издал. Друго май не. Поне не са ме питали за нищо. Не,че бих им казал, де...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема У наше село няма такива работинови [re: Пaциeнтka]  
Автор A$$A$$lN (старо куче)
Публикувано05.07.09 05:09



Кви са тия глупости???

Това само в една аптека ли е или повсеместно явление при вас?



Тема Re: У наше село няма такива работинови [re: A$$A$$lN]  
АвторПaциeнтka (Нерегистриран)
Публикувано05.07.09 09:15



на мен ми се случи неколкократно в аптеките "Хигия", а също и във веригите Марешки. От познати чувам, че Селена/или Селекта беше (едни зелени аптеки) също чинно попълвали личните ти данни в компютрите. Това според мен е противозаконно. Предполагам, че е противозаконно да събират и личните данни на лекарите. С какво право ще ги пишат тия неща?



Тема Re: У наше село няма такива работинови [re: Пaциeнтka]  
Автор Teddyyy ()
Публикувано05.07.09 10:12



Хммм, не зная каква е била рецептата, но на рецептите принципно има име, години и адрес (никъде не е посочено, че трябва да е "точна адресна регистрация"), така че ми е чудно за какво му е на някой да те пита това - то така или иначе си го пише на рецептата. А, ако не го пише, фармацевта има пълното право да не ти изпълни рецептата. На лекарите обикновено се пише само името и лечебното заведение, в което работят. И на Запад са по подобен начин оформени рецептите, дори по-подробни.
Колкото до това дали е противозаконно - на стъклата на бюрата за преференциални карти за градски транспорт пише - предоставянето на личните Ви данни не е задължително. Отказът от предоставяне води единствено до неиздаване на преференциална карта - та.... прави си сметката :)



Тема Re: У наше село няма такива работинови [re: Пaциeнтka]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано05.07.09 14:37



Ами аз редовно посещавам Марешки-те аптеки - досега не са ме питали за лични данни. Не, че бих им ги дал - първо ще поискам да видя на какво основание ги изискват, и къде им е лиценза за... мисля, водеше се "оператор на лични данни" или нещо такова беше, сега го нямам подръка.

Тоест - дали са регистрирани по закона, и съответно при нарушаване да носят съдебна отговорност.


...
Хм... "администратор на лични данни".




____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Редактирано от walkman™ на 05.07.09 14:51.



Тема Re: У наше село няма такива работинови [re: Teddyyy]  
АвторПaциeнтka (Нерегистриран)
Публикувано05.07.09 17:24



Едната рецепта беше за обикновен антибиотик, парацетамол, аспирин и капки за нос - и подробно аптекарката в Хигия поиска имената, адреса и годините и ги нанасяше в компютъра.
Вторият път в Марешки рецептата беше за сърдечни лекарства на баба от блока, която ме помоли да изпълня рецептата.
Рецептите не са нито за наркотици, нито за някакви специални лекарства, нито безплатни и свързани със здравна каса. Обикновени бели рецепти.
Така или иначе - попълваха данни чинно и на пациента отдолу, и на доктора отгоре.
Кой им дава това право, след като имаме права за личните си данни?



Тема Re: У наше село няма такива работинови [re: Пaциeнтka]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано05.07.09 18:48



>>> Кой им дава това право, след като имаме права за личните си данни?

Ами как кой? ТИ им ги даваш... след като ги казваш. Защо тези въпроси не ги зададе в аптеката?

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.


Тема Re: Относно аптеки и лични даннинови [re: Пaциeнтka]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано05.07.09 20:48



А относно първоначалния ти въпрос - " имат ли право в аптеките, фармацевтите да записват личните ни данни" - да, фармацефтите (и не само те) ИМАТ право да записват всичко, което им кажеш.

Правилният въпрос е - "имат ли право ДА ИСКАТ тези данни"...



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Относно аптеки и лични даннинови [re: walkman™]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано05.07.09 21:13



Ми за зелените или жълтите рецепти би трябвало да пазят пълна информация на кого какво кога са продали и кой го е предписал. Та дори и да се правят допълнителни справки.
За белите рецепти - това са документи. Документ на база на който продават лекарства. Без документ - няма лекарство. Документа е поименен. Тоест моето мнение е че би трябвало да запазват копия, както и някакво минимално количество лични данни. Разбира се щом има лични данни - трябва да има и регистратор за лични данни или както се води там.

Bеer? Mоre?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.