Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:56 18.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Лека пролетна фармацевтична теманови  
Авторxoп-тpoп (Нерегистриран)
Публикувано15.04.09 18:00



Пролетта напъпи, макар и с хлад, пациентите изпълзяха от дупките и започнаха да задават тъпи въпроси, нищо ново.
Покрай случая с родилката, в интернет нищо не се чуваше. Но в един крайно известен форум, изпълнен с отвратителни и малоумни врещящи мамчета, срещнах изключително комични постове на един "велик" фармацевт (няма общо с никакви родилки).

Цитирам:
"Ако лекарят каже на българина да изпие едно лекарство, колкото и фармацевта да му казва, че не трябва да го изпие, щото лекарят е сгрешил, българинът пак ще го нагълта. Защото в неговите представи лекарят разбира повече от всичко. Даже (смяли сме се много с колегите), понякога пациентите ми (съвсем добронамерено) са ми казвали: "Момче, ти много знаеш, много сме доволни от тебе.. Ето как всичко ни обясняваш.. Ти що не учиш за лекар?!"... Тоест, за тези мили хора, да си аптекар е нещо, като да си продавачка на баници на килограм - влизаш в аптеката, обличаш един бял халат и си аптекар! И смятат, че аптекарите са някакви си там среднисти, а да си лекар е повече от това да си фармацевт! Не ги виня, вината да ни възприемат като халваджии е на самите фармацевти!"

Но, повярвайте ми, когато един лекар не е специалист в дадена сфера, и изписва лекарство, което не му е известно, почти винаги прави грешка при предписването и ние винаги го познаваме. Това веднага ни предизвиква да попитаме какъв специалист е лекарят и за какво е изписано лекарството. По принцип, аз самият винаги питам приностителя на рецептата следното:

* за кого е рецептата? (междувременно чета за кого е - може да са объркали рецептата на бабата с рецептата на внучето- често се случва)
* за какво заболяване ви е изписано това лекарство? (така проверявам дали предписанието е правилно)
* има ли пациента други заболявания или алергии (много често пациентите не казват на лекаря, докато не ги питат изрично, а лекарите понякога не питат)
* (ако е за жена) бременна ли е или да е кърмачка (пълно е с рецепти, в които лекарите изписват на бременни лекарства, които не са разрешени за тях, или пък жените не казват, че са кърмачки)
* приемате ли други лекарства в момента (стотици лекарства имат противодействащи им лекарства или противопоказани за едновременна употреба)

Чаааааак, тогава решавам дали да дам лекарствата или не.



Той решавал какво да отпусне, той решавал дали да отпусне, той решавал дали да смени и ще смени ли. Някъде беше писал, че и фармацевтите учели 6 години. Сещате ли се каква му е логиката с 6-те години?
Брех, да го *ба, накъде върви този свят?


Днес като се наспя добре, утре ще ходя при един колега в Транспортна. По пътя ще намина през този аптекар, ще му набия шамарите и ще си тръгна. Ето му аптеката, на път ми е.






Тема Re: Лека пролетна фармацевтична теманови [re: xoп-тpoп]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано15.04.09 19:11



Че правилно си го е казал, колегата. Случаи и комедии всякакви.
Именно фармацевтът носи отговорност за лекарската некомпетентност, тъй като е последна инстанция. Затова опитният фармацевт винаги разпитва пациента с каква цел, как и кога и защо са му предписани медикаментите. Колегите лекари и те са хора и те грешат. Да не говорим, че често нямат представа какъв лекарствен продукт се крие под едно търговско наименование и могат да предпишат курам, например, на човек с алергия към пеницилини.
Иначе внимавай с шамарите, да не ги в отнесеш ти. Лек ден.





Тема Re: Лека пролетна фармацевтична теманови [re: masterix]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано15.04.09 19:17



Е на мен аптекари са се опитвали да ми пробутат антибиотик вместо анитимикотично (щото нямаха антимикотичното).
Не им мина номера де.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Лека пролетна фармацевтична теманови [re: bira_more]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано15.04.09 19:25



Всякакви ги има.
В случая обаче гледам авторът на темата /съмнявам се да ни е колега/ пръска огън и жупел срещу фармацевта, който по случайност познавам и имам наблюдения върху професионализма му.



Тема Re: Лека пролетна фармацевтична теманови [re: masterix]  
Авторxoп-тpoп (Нерегистриран)
Публикувано15.04.09 20:01



Какво искаше да кажеш с това изречение? Освен, че ти е приятел и си го приел лично?


Не пръскам ни огън, нио жупел, стана ми адски смешно от това, което прочетох. Утре този професионалист може да се изсили и да реши, че някоя рецепта не е точно така, поради особената доза. А тя всъщност да е именно така.
Инак правилно си разбрал, не съм колега, аз съм колега с ония, от другия отбор колеги, дето знаят, че диабетът е автоимунно заболяване.

Не се впрягай много, това е комично и забавно, не злостно и с цел да нарани.



Тема Re: Лека пролетна фармацевтична теманови [re: xoп-тpoп]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано15.04.09 20:23



Сори и ти, ама това с шамарите беше супер незряло като коментар, колега.
Както казах - всякакви специалисти има.





Тема Re: Лека пролетна фармацевтична теманови [re: xoп-тpoп]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано15.04.09 22:35



>> диабетът е автоимунно заболяване.

Диабетът понякога е автоимунно заболяване.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Лека пролетна фармацевтична теманови [re: walkman™]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано16.04.09 00:38



Някои видове диабет по някога се причиняват от автоимунни фактори.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Лека пролетна фармацевтична теманови [re: bira_more]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано16.04.09 02:10



Някои видове диабет понякога може би се причиняват от някои автоимунни фактори.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Лека пролетна фармацевтична тема [re: xoп-тpoп]  
Автор kahuna (новак)
Публикувано16.04.09 09:04



Къде е оня специалист по диабет и най-вече автоимунен.Ех колко е приятно рано сутрин да се посмееш от сърце






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.