Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:39 01.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Тема Измерване на вътреочно наляганенови  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано06.04.08 12:48



Здравейте,
При профилактичен преглед ми измериха очно налягане на границата на нормата (малко над 20 mm Hg). Измерването беше с апарат, вдухващ въздух в окото (не зная, как се нарича). Имам направление за повторно измерване. Прочетох по въпроса и разбрах, че безконтактните методи за измерване (като този, който беше използван при профилактичния преглед) са по-неточни от контактните. Не ми попадна обаче количествена оценка за точността на едните и другите (то сигурно си зависи и от самия апарат, де). Другото, което четох за очното налягане, звучи достатъчно сериозно, за да искам да направя още поне едно, и то възможно по-точно измерване. Нямам обаче никаква представа, каква апаратура и къде има в София и доколко има някаква съществена разлика между апаратите по отношение на точността на резултата (може и всичките да са практически еднакво добри, просто не зная?). Ще съм много благодарен, ако ми дадете някакви препоръки. GP-то ми даде такива, но останах с впечатление, че те се основаваха на мнението и за съответните лекари, а не за съответната апаратура. Мисля, че засега за мен е по-важна апаратурата, затова и поставям въпроса по този начин. Благодаря предварително!



Тема Re: Измерване на вътреочно наляганенови [re: Orнeдишaщ]  
Автор femina (Mис Kаприз)
Публикувано10.04.08 23:26



И защо си толкова притиснен? Това е нормално налягане и еднократно измерено, особено по този метод и само по себе си нищо не значи.

Държавата България - невъзможни неща няма!


Тема Re: Измерване на вътреочно наляганенови [re: femina]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано11.04.08 12:03



Ами лекарката ми каза, че е на/над границата на нормата. Същото четох и в Интернет. Самата лекарка изглеждаше притеснена (да бе, съвсем сериозно!) и ми даде направление за следващо проследяване. Това са съображенията ми да се притеснявам. Освен това, става въпрос не за нещо друго, а за зрението - на теб ли да го обяснявам? На всичкото отгоре мисля, че тормозя доста очите си - цял ден се зверя в компютъра или чета и пиша, нося очила вече почти 30 години. Нищо чудно очите ми да са ми сърдити.

"Притеснен" не значи паникьосан. Не съм хипохондрик и ми е ясно, че едно-единствено измерване при липса на оплаквания още нищо не значи, та си спя съвсем спокойно. Считам обаче за отговорно да хвърля едно око на тая работа - просто за всеки случай. Нали това е идеята на профилактиката? (Извинявам се, ако съм употребил мръсна дума.)

Би ли могла да ми препоръчаш, моля, къде да направя измерване не по "този" метод, а по по-читав? Това всъщност беше въпросът ми.



Тема Re: Измерване на вътреочно наляганенови [re: Orнeдишaщ]  
Автор femina (Mис Kаприз)
Публикувано12.04.08 15:59



На повечето места измерването става по контектен метод. Всъщност сравнително малко кабинети разполагат с безконтектен. Считат го за по-неточен и се използва повече за скрининг, въпреки че е "по-чист", а и е по-скъп (изисква специална апаратура). Горната граница за ВОН по този метод е 21 мм Hg.
Ако наистина искаш да разбереш имаш ли или не Глаукома, иди и си направи компютърна периметрия. Тя ще ти даде отговор имаш или не Глаукома, а не меренето на ВОН (не че е излишно, но не е достатъчно информативно). Някои имат т. нар. Глаукома с ниско налягане, т.е. ВОН е нормално или дори ниско.
Диагнозата на Глаукомата е доста по-комплексна.
Не казвам, че профилактичните изследвания са излишни, даже напротив. Но "дзверенето" в компютъра не може да ти пореди очите (още повече да ти повиши ВОН), може най-много да ги умори.
Не знам дали ще ме разбереш правилно - много лекари използват прийома на "притеснение", за да могат да бъдат по-често посещавани от пациентите си, т.е. да им се носят по-често направления или да си плащат. Става нещо като абонамент. Виждала съм напълно здрави пациенти, подлагани на какви ли не излишни изследвания, защото лекарят имал някакви "съмнения", в повечето случаи неоснователни.

Държавата България - невъзможни неща няма!


Тема Re: Измерване на вътреочно налягане [re: femina]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано13.04.08 11:00



Разбирам те напълно и го имам предвид. Аз изобщо съм си крайно предпазлив при контактите си с медицината

"Метода на притеснението" досега не е сработвал върху мен, но един-два пъти постигна известен (малък все пак) успех върху децата ми. Малък, защото и аз, и булката сме здравомислещи и образовани хора. А иначе родителският инстинкт може доста лесно да се манипулира, уви.

Благодаря ти много за информацията и съветите! Ще го употребя това направление, щом са ми го дали, все пак от едно мерене глава не боли, а и считам за редно да се вслушам в съвета на лекаря, доколкото не е започнал да иска от мен да правя нищо скъпо или вредно.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.