Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:44 07.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Гайдарски лекарите, които се учат, плащат на болннови  
Автор wasserman (Mr)
Публикувано08.10.07 10:24



- Не е възможно държавата да плати на лекарите по 1500 евро месечно. Нашите болници са търговски дружества, те формират заплатите и ако имат средства, може да платят на добрите лекари не 1500 евро, а и повече. Има лекари, които
заслужават заплати по 4000-5000 лева
И спокойно в една болница могат да формират такива заплати на най-добрите. Но как ще платят толкова на човек, който прави по 5-6 интервенции на месец? Това значи, че той се учи. В цял свят лекарите, които се учат, плащат на болницата.

Цялото интервию с негово благородие министъра е в стандарт на следващия линк:
http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-10-08&article=206480

Интересно къде е това цял свят, където специализантите плащат ?

Вярно след това в интетвиюто говори за промяна на системата, но все още звучи много феодално.Специализацията е работа като всяка друга и трябва да се получава заплата а не помощ,стипендия или друго подаяние.

Nazdrave


Тема Re: Гайдарски лекарите, които се учат, плащат на болннови [re: wasserman]  
АвторPRN (Нерегистриран)
Публикувано08.10.07 12:13



Министъра ми се вижда въз глупав. А след като мисленето му е толкова плоско се чудя как е направил име на добър хирург.

Мастодонт отедно отминало време. Сега завършващите просто ще си хванат шапката и ще се ометат, вместо да влизат във феодални отношения с болниците си. Бърка юнака, никъде никой по света не плаща за да специализира (освен е България).

Нововозавършващите са първо малко като бройка, второ са подбрани - все пак са най-умните деца, трето знаят езици и четвърто - света е отворен за тях. Този динозавър - мистъра, ще го лекуват индийците, които ще се наложи да внесе, за да има лекари все пак в България (мераклии индийци много).



Тема Re: Гайдарски лекарите, които се учат, плащат на болннови [re: PRN]  
Автор wasserman (Mr)
Публикувано08.10.07 12:49



Министъра не е глупав,говорил съм с него лично,разбиранията му са глупави .
Аз съм благодарен на тази система ,тъй като нямах пари да специализирам при тези величия започнах специализация в чужбина на заплата 1.5 пъти средната за страната, в болница, която е дала няколко нобелови лауреата и съм с брой операции колкото трима наши платени специализанти ,да не говорим за публикации.
Благодаря Ви проф Гаидарски за това ,изгонете и последния лекар.
Относно индииците че то заплатите в Индия маи не са много по ниски,а и да учат нов език,след като страни като Аустралия Англия и Канада са им втора родина

Nazdrave


Тема Re: Гайдарски лекарите, които се учат, плащат на болннови [re: wasserman]  
АвторPRN (Нерегистриран)
Публикувано09.10.07 00:12



Проблемите вътре в съсловието (враждебността към младия лекар) е една от големите язви на българското здравеопазване, за която не се говори много, но рано или късно ще подкопае цялата здравна система.

И аз така преди 14 години (тогава за първи път въведоха платените специализации) си събрах багажа - ако и да не знаех английски особено добре, нито бях имал намерение да ставам емиграм преди това. На практика това да си попаднеш на мястото вън от България е много по-вероятно, отколкото да разбиеш стена с глава като млад лекар в България.

Всичко това на онова време, когато завесата едва беше паднала, езиковите гимназии се брояха на пръсти в цялата страна и емиграционните врати ти се тръшваха в лицето отвсякъде. Сега света е много по-отворен, а лекарите много по-малко. Гледай какво става. С масовото напускане на лекари от Германия и с новите регулации за хора вън от ЕС в Англия... не виждам какво ще задържи млад лекар в България.



Тема off topicнови [re: PRN]  
Автор femina (Mис Kаприз)
Публикувано11.10.07 18:22



Интересно ми е има ли разлика между българските пациенти и тези "навън". В смисъл отношението им към лекарската професия и лекарския труд.

Държавата България - невъзможни неща няма!


Тема Re: off topicнови [re: femina]  
Автор 3ипpekca (атипична)
Публикувано11.10.07 20:18



Говорих с един психиатър - българин, който замина за Германия и работи там в психосоматична клиника. Казва, че на немския пациент, лекарят като му каже да постъпи в тази клиника, той не викал като българския си събрат: "Ти мене луд ли искаш да ме изкараш, бе?", ами отива и постъпва.



Не всяка кал е лечебна.

Тема Re: off topicнови [re: femina]  
АвторPRN (Нерегистриран)
Публикувано13.10.07 14:17



Много малко съм бил лекар в България - няколко месеца, колкото да умра от град в зимата на 1993/4 (така наречената "зимата на нашето недоволство" в семейния фолклор). Така че слабо си спомням българинът като пациент.

Едно нещо е сигурно вън от България - лекаря гледа пациента в очите, не шикалкави и няма недоизказани неща. Пациента обикновенно му отвъръща със същото.

И те гледат общо взето с уважение, като кажеш че си лекар. Както и ти плащат едни от най-високите заплати в страната. Никога под масата. Аз избягвам да се представям като лекар вън от болницата, освен ако не трябва да откача някой фиш за превишена скорост.



Тема Re: Гайдарски лекарите, които се учат, плащат на болн [re: wasserman]  
Автор Бapбapeлa (seventh heaven)
Публикувано13.10.07 23:20



Вие гледате заплатите на докторите, ама аз друго гледам и ме смущава.

Гайдарски да вземе първо да докара здравната система до там да може да лекува всички в България и да е достъпна качествено здравеопазване за всички , тогава да води скандинавците тук..

да вземе да ги реновира вече болниците, ама да обновят апаратурата и да оборудват операционни нормално, че е срамота сегашното положение.

НЗОК да спре да харчи пари за излишни неща . А тая информационна система дето я изграждат сума години , като чели с Луната ще трябва да имат връзка или ще покрива държава нещо ала Съеднинените щати....


Преди това обаче тези рехабилитационни болници трябва да се реновират. Една от възможностите за привличане на средства за техния ремонт и закупуване на ново оборудване е отдаването им на концесия. В момента правим комисия, която ще изготви условията за концесионирането. Бизнесът може да подпомогне здравната система, като участва в различните форми на публично-частно партньорство, например концесиите. Инвестиции за реновиране на сградния фонд и закупуване на модерна медицинска техника в болниците може да дойдат и от продажбата на излишни терени - земя и сграден фонд. Има болници, които имат излишък от 50-100 декара. Направили сме списък на тези заведения. Хемодиализните центрове първи ще се отдават на концесия през 2008 г.


имало излишък от по 50-100 декара ....... какво значи излишък от на земя и сграден фонд... това е абсурдно.... и ще го продадат на някои биССнесмен да строи сгради ли... ужааас . голяма глупосст е това... и другата глупост - концесиите ..



Гайдарски да си ходи...такива батаци натвори в здравеопазването и още се кани да донатвори .

I'm a mirror , looking at me you see yourself

Тема Re: off topic [re: femina]  
Автор wasserman (Mr)
Публикувано15.10.07 16:10



само ескимоси и марсианци не съм лекувал.
Българите са като всички други има и готини има и измет,имат повече предрасъдъци от другите "-Аз на 80 години да тръгна с бастун какво ще кажат хората" и др подобни.

Барбарела това е форум за медици не за организация на здравеопазването.
Мен ме интересува моите пациенти,независимо как са дошли до мен и колко са платили да получат най-доброто .

Nazdrave


Тема Re: off topic [re: wasserman]  
Автор Бapбapeлa (seventh heaven)
Публикувано15.10.07 21:57



темата ти е за заплатите на докторите, демек за пари... на мен пък да се заминавам с пари ми е професия

постнал си интервю с министъра на здравеопазването.... в интервюто се говори предимно за пари , инвестиции, концесии на оборудване и т.н. . ти също си акцентирал върху заплатите на докторите. що не акцентира върху друго - например за лечението в условията дето се гласи да създаде Гайдарски.

здравеопазване се прави с ПАРИ докторе. на мен ми писнА да слушам изказвания на неадекватни хора, които не са наясно отде идват парите дето искат да им се плаща . учителите и те реват и искат , но не знаят защо реват . от цялото им реване страдат учениците. от реването на лекарите страдат пациентите.

медицината е на БЮДЖЕТ , болниците се финансират от общините , ако в бюджета няма пари няма отде да дойдат пари за лечение и за заплати . ако нямаш необходимата апаратура и условия - няма да можеш да лекуваш никого.

след като питаш за ПАРИ, трябва да те интересуват откъде идват тия пари. като не ти стигат , отиваш навън. един мой познат хирург замина с мисия в Авганистан, защото там плащат добре.... иди и ти в гореща точка да лекуваш, ако ти стиска и на теб ще платят добре....

нямам време да задълбавам в обяснения но не съм съгласна българите, понеже не могат да плащат да мрат, а чудженците да бъдат лекувани. материалната база на болниците било то хубава или лоща е строена с парите на българи, а не с парите на чужденци . като тис е падне крив концесионер , който ще е собственик ще те питам как ще работиш.

освен това ако си специализант ще работиш ли в болницата за две минимални работни заплати - демек за 2х180 = 360 лв., айде догодина се очаква да е 220 лв. МРЗ - т.е. за 440 лв. хубаво ги гледаш тия заплати по 1500 евро и нагоре , ама те няма да се дават на кого да е и за какво да е .


П.П. до модератора- Бира не ми пипай постинга ако обичаш.

I'm a mirror , looking at me you see yourself



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.