Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:28 18.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема овулация  
Авторжeнa (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 09:50



С колко се покачва базалната температура при настъпване на овулация?



Тема Re: овулациянови [re: жeнa]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано31.05.07 15:32



Различно е за всяка жена. По-важното е да се задържи покачена.



Тема Re: овулациянови [re: little_rabbit]  
Авторжeнa (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 21:52



Възможно ли е да имам овулация, ако температурата е била всеки ден 36.5, а сега е трети ден 36,7. Или такова минимално покачване означава липса на овулация?



Тема Re: овулациянови [re: жeнa]  
Автор Lali (ентусиаст)
Публикувано01.06.07 03:49



Две десети е достатъчно.



Тема Re: овулациянови [re: жeнa]  
Автормaя (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 08:55



а как се познава или смята най-лесно овулация.КОга да правим (не правим) с.



Тема Re: овулациянови [re: Lali]  
Авторone (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 12:20



Мерси за отговора. На мен ми изглеждаше много малка разликата (защото гинекологът ми каза, че се покачва към 37,0)

Чувала съм, че има по аптеките тестове за овулация - откъде мога да купя такива?

Проблемът ми е, че имам повишено окосмяване, обаче менстр. са ми редовни, затова гинекологът ми каза, да следя 3 мес за овулация, и ако има вероятно проблемът не е от яйчниците.



Тема Ето как:нови [re: мaя]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано03.06.07 22:02



Не разчитай много на този метод, ако периодът ти не е точен.

Изчислява се лесно - ако периодът ти е 28-дневен, овулацията настъпва около 14-я ден, броено от ПЪРВИЯ ДЕН НА МЕНСТРУАЦИЯТА. Ако е 30-дневен - около 15-я. За по-сигурно сметни няколко дни преди и няколко дни след тази средна дата. Но трябва да имаш предвид, че овулацията е животно неопитомяемо, затова може да се влияе от редица фактори, сред които стрес, болестни състояния, неправилно хранене, резки колебания в теглото, дори климатични промени...

Така че календарният метод не е много сигурен.

Този с измерване на ректалната температура, според мен, е по-добър, а най-спокойна ще си, ако ги съчетаеш и двата. Но задължително трябва да си водиш календар на менструациите, за да видиш в какъв интервал са.

Ето ти и малко допълнителна информация:





Тема Re: Ето как:нови [re: Prof.McGonagull]  
Автор Meli ()
Публикувано03.06.07 23:15



От това, което си написала, почти нищо не е вярно.



Тема Re: овулациянови [re: жeнa]  
Автор Meli ()
Публикувано03.06.07 23:16







Тема Re: Ето как:нови [re: Meli]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано04.06.07 18:48



Докажи го.





Тема Re: овулациянови [re: Meli]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано04.06.07 18:54



Календарът, който предлагаш, е удобен, но пак ти казвам - НЕ ДЕЙСТВА, ако менструацията не е редовна. Колко медицинска литература си изчела?



Тема Re: Ето как:нови [re: Prof.McGonagull]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано04.06.07 23:06



Има си учебници.
Там е описано доста добре кога какво се случва.
Понеже мразя да говоря глуспости, а съм позабравил нещата, ако намеря време, ще ти напиша 1 - 2 от грешките.

Bеer? Mоre?




Тема Няма да повярваш, но...нови [re: bira_more]  
АвторПpoф.M. (Нерегистриран)
Публикувано05.06.07 17:43



... в момента, в който пишех постигна си до теб, дойде една приятелка, която е акушер-гинеколог. Имахме уговорка за кафе, даже бях забравила, че й е специалност. Та понеже ме свари да ти отговарям, реших да я попитам, защото не бих желала да допусна неточност в толкова сериозна тема. Тя потвърди всичко, написано от мен. Но въпреки това, бих се радвала, ако ми посочиш в какво мненията ни се разминават.



Тема Re: Няма да повярваш, но...нови [re: Пpoф.M.]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано05.06.07 18:56



>Изчислява се лесно - ако периодът ти е 28-дневен, овулацията настъпва около 14-я ден, броено от ПЪРВИЯ ДЕН НА МЕНСТРУАЦИЯТА. Ако е 30-дневен - около 15-я.

В следващия си постинг сама се коригираш.
В смисъл отчитането става "наопаки" - не брой дни от началото, а брой дни до началото.
Или менструацията настъпва 14 дни след овулацията, ако не са ползвани средства от сорта на постинор.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Ето как:нови [re: Prof.McGonagull]  
Авторjam (Нерегистриран)
Публикувано06.06.07 12:30



маце, Мели е лекар, който се занимава с проблемите на стерилитета.
дали има какво да ти доказва на теб?



Тема Re: Няма да повярваш, но...нови [re: bira_more]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано06.06.07 19:12



*Или менструацията настъпва 14 дни след овулацията, ако не са ползвани средства от сорта на постинор.*

Мисля, че говорим за едно и също нещо, но наопаки. Аз - за овулация, а тя се изчислява, като се брои от първия ден на последния мензис. Действа, ако цикълът е редовен. А ти имаш предвид менструацията, която настъпва 14 дни след овулацията.

А, и цитирам: *При 28-дневен цикъл се знае, че овулацията се извършва между 14-ия и 17-ия ден. Методът се състои във въздържане от полови контакти след 9-ия, 10-ия ден, защото се има предвид продължителността на живот на сперматозоидите. Въздържанието трябва да продължи най-малко до 21-ия ден.*

И още: *През първата част на цикъла (около 14-15 дни след ПЪРВИЯ ден на последната менструация), определен брой фоликули се активират. Няколко фоликула узряват, но само един от тях...* и прочие. Тоест?



И още:
*... на забавена овулация вследствие на психологически шок, смяна на климата или при започването на цикъла в пубертета.*

Цитатът е от Le Livre de bord de la femme, M.-C. Delahaye.



Тема Re: овулациянови [re: Prof.McGonagull]  
АвторИвa (Нерегистриран)
Публикувано06.06.07 21:39



Мисля ,че е изчела повече от достатъчно. Вервай ми!





Тема Re: Няма да повярваш, но...нови [re: Prof.McGonagull]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано07.06.07 03:14



Периода от менструацията до овулацията зависи от продължителността на цикъла.
Периода от овулацията до менструацията не зависи от продължителността на цикъла.
Човек може да си спекулира до свършека на света а вероятно и три дни след това.

Мога да ти дам пример как твоето изказване би подвело:
>Изчислява се лесно - ако периодът ти е 28-дневен, овулацията настъпва около 14-я ден, броено от ПЪРВИЯ ДЕН НА МЕНСТРУАЦИЯТА. Ако е 30-дневен - около 15-я.
Или според това твое изречение излиза че овулацията е по средата.
Ако цикъла е 22 дни - овулацията не е на 11 ден а е на 8 ден.
Ако е 33 дни - съответно на 19 ден.

А ако си беше дала труд на разгледаш сайта към който ти дадоха линк, вероятно изказванията ти щяха да бъдат с различен тон.

Просто изказването ти е всичко друго но не и точно.

Между другото, и моето не претендира за точност. Все пак аз поне имам идея колко не знам.


Bеer? Mоre?


Редактирано от bira_more на 07.06.07 03:28.



Тема Re: Няма да повярваш, но...нови [re: Prof.McGonagull]  
Автор TE_DDA (ЪкУшерката!Опс!)
Публикувано07.06.07 17:00



едно е сигурно - менструалното кървене настъпва точно СЛЕД около 14 дни СЛЕД настъпване на овулацията.

тоест, могат да се предвидят като срок само хормоналните процеси на втората фаза на цикъла - след овулацията. а след като настъпи менструалното кървене кога ще е следвашата овулация само Господ знае:)


Това беше само във връзка със спора. А иначе мисля, че В 21 В. НИКОЙ СЕДНО ИНТЕЛИГЕНТЕН чОВЕК НЕ БИ ТРЯБВАЛО И ДА СИ ПОМИСЛЯ ЗА КАЛЕНДАРНИ И ТЕМПЕРАТУРНОИ МЕТОДИ, КОИТО ПО СТАТИСТИКА ИМАТ 30% ТОчНОСТ !!

Извинете за правописа - немам нерви за тирета и запетайки



Тема Re: Няма да повярваш, но...нови [re: TE_DDA]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано07.06.07 17:47



Мдам, съгласна съм, въпреки че методът на Ожино-Кнаус не е чак толкова зле, ако се използва само като бекъп. Статистиките посочват различни проценти на грешка и успешност при отделните методи за предпазване - една от тях, която не ме предразполага изцяло, защото звучи твърде оптимистично, е, че грешката при Ожино-Кнаус е около... 14%.

Впрочем ето и статистиката на Лейдипил:

Метод за контрацепция Ефективност
Сексуално въздържание 100%
Вазектомия (стерилизация на мъжа) близо 100%
Стерилизация на жената близо 100%
Планова орална контрацепция Около 97%
Спешна орална контрацепция 98%
Презерватив 85 to 98%
Цервикална шапка 84%
Диафрагма 85 to 96%
Контрацептивна инжекция (Депо-Провера) Почти 100%
IUD или спирала 98%
Календарен метод 75%
Прекъснат коитус под 70%



Тема Re: Няма да повярваш, но...нови [re: bira_more]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано07.06.07 18:12



Цитирах ти литературата, в която съм го чела, точно по начина, по който е написано. Твоята информация е по-подробна, вярно е, но това в никакъв случай не прави моята неточна. Ако имаш забележки, можеш да се обърнеш към авторката, която е преподавател в университета *Пиер и Мария Кюри*.

И изобщо - с каква цел спорим?

Писах с цел да бъда полезна, а и защото ми доставя удоволствие. Ако някой тук задължително държи да покаже, че е по-начетен от мен - моля. И поздравления. Не си правя труда да меря мускули с тези, които също знаят нещо - просто не изпитвам вътрешна необходимост. Междувременно, може би ти и госпожата ще пожелаете да разкритикувате и това тук:

1.Календарен метод се основава на факта, че овулацията (отделянето на годна за оплождане яйцеклетка), при 28-дневен цикъл, обикновено настъпва около 14-я ден, броено от началото на менструацията. При това положение, като се изключат два-три дни преди и два-три – след въпросния 14-и ден (това са т.н. “опасни дни”, тъй като сперматозоидите и яйцеклетката живеят около 48 часа!), останалите би трябвало да са безопасни

Извадката е от статия с автор Д-р Милко Сираков, д.м.
Главен асистент, ДУБ “Майчин дом” – Медицински университет, София


И още:

Ще ви опиша накратко основните методи за предпазване от бременност, като, разбира се, ще се спра и на предимствата и недостатъците им.

1. Така наречения “Календарен метод”, сравнително често употребяван, се основава на факта, че овулацията (отделянето от яйчниците на годна за оплождане яйцеклетка), при 28-дневен цикъл, обикновено настъпва около 14-я ден, броено от началото на менструацията. При това положение, като се изключат два-три дни преди и два-три – след въпросния 14-и ден (това са т.н. “опасни дни”, тъй като сперматозоидите и яйцеклетката живеят около 48 часа!), останалите би трябвало да са безопасни. Това е вярно обаче само при един абсолютно редовен, стабилен 28 дневен цикъл. А всяко момиче знае, че не са рядко случаите, когато някакво притеснение, смяна на климат или заболяване (грип например) довежда до закъснение или дори до “прескачане” на менструацията. Което значи, че въпросният 14-и ден се измества неизвестно къде. Например – към 25-26-я ден. Вие тогава смятате, че е безопасно, не се пазите и… белята става. Както виждате – много несигурен метод. Освен това, едно по-бурно полово сношение, наситено с много емоции (например – след дълга раздяла), може да предизвика овулация и извън “опасните дни”.



Извадката е от списание *Октарин*.

Ето една и от БГ мама:

Календарен метод
При редовен месечен цикъл овулацията настъпва около 14 дни преди очакваната дата за следващият мензис. Т.е. в стандартният пример за цикъл с дължина 28 дни, най-вероятната дата за овулация е на 14-тият ден, а при 30 дневен цикъл – около 16-тият ден. Трябва да се знае обаче, че върху овулацията влияят много фактори като стрес например, така че е възможно тя да не настъпи в очакваният ден дори при много точен и редовен цикъл.


И с това се отказвам от темата - най-вече, защото смятам, че центърът й се измести.

Редактирано от Prof.McGonagull на 07.06.07 18:15.



Тема Re: Няма да повярваш, но...нови [re: Prof.McGonagull]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано07.06.07 19:04



Твоето изказване не беше точно защото не беше нито пълно нито прецизно.
Моето изказване също не е пълно нито прецизно, може да е малко по пълно от твоето но не е пълно, може да е малко по прецизно но не е прецизно.
Само че аз поне си давам сметка че изказването ми не претендира за точност.

В България всеки знае повече от лекарите за медицината, всеки знае повече от юристите за правото и разбира се всеки знае повече от футболистите за футбола.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Няма да повярваш, но...нови [re: bira_more]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано07.06.07 21:13



Извини ме, но не съм претендирала за изчерпателност.

Само за това, че цитираното от мен е коректно като информация. Не искам да подценявам лекарите тук, но ще направя малко отклонение и ще ти кажа, че познавам такива, за които важи приказката: като се знам какъв инженер съм, не ми се ходи на лекар. И то не единици, уви. Така че думата *лекар* сама по себе си не означава нищо. И чужденците, които си купуват изпитите по анатомия и патология също се водят лекари някой ден.

Като оставим това настрана, ти откъде знаеш с какво се занимавам?

И П.С. Преди да си рипнал, пак уточнявам - говоря за лекарите по принцип. Нямам информация за тези клуба, така че не мога да си позволя и да ги коментирам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.