Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:58 25.04.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Тема слюнканови  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано27.05.06 20:50



слюнката ми е много обилна и създава проблеми при по-дългите стоматологични манипулации. има ли някакво прилично средство, с което да намаля слюноотделянето?
засега са ми известни три начина:
1. хранене 2-3 часа преди посещението - опитал съм и ефекта е малък
2. имаше едни хапчета за пътуване, които намалят слюнката като страничен ефект. май вече не се произвеждат
3. белергамин. действа, обаче ми се струва доста брутален химикал и малко ме е страх да го използвам, въпреки че внимателно съм изчел многото противопоказания и нямам такива.



Тема Re: слюнканови [re: klapaucius]  
Автор tiger_tulip (Мими)
Публикувано27.05.06 21:32



От яденето най-много избягвай сладко преди посещение, дори и един бонбон. Избягвай също и пушене.

Опитай да изяждаш едно или няколко листа здравец известно време преди манипулация, като ги дъвчиш продължително. Здравецът намалява слюноотделянето.



Тема Re: слюнканови [re: tiger_tulip]  
Авторfresia (Нерегистриран)
Публикувано28.05.06 11:25



I as imam podoben problem,satova predi da otida na zabolekar ne iam nisto.No ako ne moge6 taka v stomatologi4nite k-ti ima takova lekarstvo-davat ti 1 hap4e,koeto namaliava sliunkata.



Тема Re: слюнканови [re: klapaucius]  
Автор Chemical (отровен)
Публикувано28.05.06 18:46



Такова лекарство което се дава при пътуване против повръщане е Дименихидринат-има го по аптеките. Представлява Н-1 блокер от първо поколение и всички медикаменти от групата му имат същите странични ефекти, включително и желания от теб.
Отделно от това бих ти препоръчал да си смениш зъболекаря с някой разполагащ с по-добра техника. Няма случай в който хиперсаливацията да налага медикаментозно подтискане ако стоматологичния юнит е обуредван с аспирационна уредба. Не ти препоръчвам медикаментите, но ако си доволен/доволна от стоматолога си Н-1 блокерите са за теб.



Тема Re: слюнканови [re: Chemical]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано29.05.06 01:45



благодаря за информацията.
като цяло съм много доволен от лечението. стоматологичният кабинет изглежда прилично - има си слюносмукател, техниката изглежда съвременна, нямам проблеми с досега лекуваните зъби. затова все пак смятам да опитам с дименихидринат-а (с това име ли да го поискам в аптеката?). все пак имай предвид, че става сума за ужасно много слюнка. не искам да рискувам със смяна на стоматолога, без да съм убеден, че причината е в нея и/или техниката, с която разполага.



Тема Re: слюнка [re: Chemical]  
Автор MoniT ()
Публикувано29.05.06 02:46



Искам само да доуточня, че не H-1-блокерите изобщо, а само някои от тях (по-конкретно тези, които имат И М-блокиращ ефект) имат такова действие. По принцип блокерите на М-рецепторите (това е за chemical), т.е. атропиноподобните лекарства намаляват слюноотделянето. Като най-широкоразпространено лекарство бих посочила бусколизин. Той би дал такъв ефект. В аптеките също би трябвало да има и скополамин (като средство за лечение на болести на движението, т.е. "морска болест").



Тема Re: слюнканови [re: klapaucius]  
Автор Chemical (отровен)
Публикувано29.05.06 08:21



Слюносмукателя не е аспирационна уредба. Последната е много по мощна - нещо като прахосмукачка за вода с огромен дебит. С нейна помощ може да се осигури почти 100% подсушаване независимо от количеството слюнка. Разбира се ползва се в комбинация с други средства, като например споменатия слюносмукател, кофердам, и задължително с помощен медицински персонал.
А отговорът на другия ти въпрос е "Да". Това е името под което препарата се разпространява в търговската мрежа.



Тема Re: слюнканови [re: MoniT]  
Автор Chemical (отровен)
Публикувано29.05.06 08:25



Разбира се че Сте права Но според мен М-холинолитиците и Адреномиметиците са група медикаменти с много повече странични действия отколкото Н-1 блокерите първо поколение (макар че и те имат доста). Мисля че те трябва да се ползват при по-сериозни нарушения от хиперсаливация, която пък от своя страна дори е полезна за здравето на зъбите Заради това и споменах че е по силите на стоматолога да се справи със слюнката и без медикаменти.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.