Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:06 26.04.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Епифиза или пинеална жлезанови  
Автор scan (член)
Публикувано19.04.06 18:43



Четох в една книга, че в предната част на епифизата или пинеална жлеза, която се намирала в черепа имало нещо като закърняло око. Тъй като книгата не е от медицинско лице искам да попитам вярно ли е това?



Тема Re: Епифиза или пинеална жлезанови [re: scan]  
Авторfresia (Нерегистриран)
Публикувано19.04.06 19:43



Tova e glesa s po -osobeni funkzii,no pri pove4eto hora tasi funkzia ne raboti.Svarsana e s niakoi sposobnosti na 4oveka,no te ne mogat da se proiaviat kak da e i sa nepodgotveni hora/pove4eto sa takiva/ moge i da e opasno.Satova tasi oblast v epifisata sa sega e po4ti nerasvita,iskah da kaga nefunkzionirasta ili neispolsvaema."zakarnialo oko ",kakto se israsiava6.



Тема Re: Епифиза или пинеална жлеза [re: scan]  
Автор MoniT ()
Публикувано20.04.06 02:19



Не зная дали е "закърняло око", но тя произвежда мелатонин, който е един от регулаторите на циркадните ритми (т.е. ритмите в денонощието). Поради това че образуването на мелатонин се редува - по-малки или по-големи количества в зависимост от количеството светлина (т.е. редуване ден/нощ), до пинеланата жлеза има богата инервация откъм ретината. Може затова така да са казали. Без да "вижда", пинеланата жлеза реагира на смяната на ден с нощ с промени в количеството на мелатонина и в резултат от това ние спим или сме будни, променя се двигателната ни активност, хормонална секреция и др. по много сложни механизми.

PS. Говоря за физиология, а не за философия и метафизика.

Редактирано от MoniT на 20.04.06 02:21.



Тема Re: Епифиза или пинеална жлезанови [re: scan]  
Авторfresia (Нерегистриран)
Публикувано20.04.06 12:53



Taka e ot medizinski aspekti.A kakva e knigata,ako ne e taina,de?I ot koi avtor?A moge da se dopita6 i vav forumite sa okultnoto-vasmognostta da polu4i6 takav rod informazia e po-goliama.Medizite ia rasglegdat samo ot fisi4eki aspekti.



Тема Re: Епифиза или пинеална жлезанови [re: MoniT]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано20.04.06 14:10



Пък един по телевизора, пита:
Като ми се отвори третото око, трета вежда ще има ли?

О, нощи теменужни!
Те не са, на голо теме, нужни.
(Тр. Акациев)


Тема Re: Епифиза или пинеална жлезанови [re: MoniT]  
Автор scan (член)
Публикувано20.04.06 16:22



Благодаря за информацията. Конкретно ме интересува дали има закърняло подобие на око с миниатюрна очна ябълка и закърнели мускули. Питам защото авторът на книгата която четох представя един куп щури факти като научни, та тоя ми се стори най-лесен за проверяване.



Тема Re: Епифиза или пинеална жлезанови [re: fresia]  
Автор scan (член)
Публикувано20.04.06 16:27



Ако не сте забелязал/ забелязала съм отворил темата в раздел медицина, следователно ме интересуват медицинските аспекти на пинеалната жлеза, а не окултистките. Ако ме интересуваше от окултистка гледна точка щях да попитам в раздел окултизъм. Теориите които ми съобщавате са ми известни. Все пак благодаря за вниманието. Книгата се казва Фалун Дафа и може да се свали безплатно от www.falundafa.org все пак не ви съветвам да я четете, след като лесно вярвате на недоказуеми твърдения.



Тема Re: Епифиза или пинеална жлезанови [re: 3opниk]  
Автор scan (член)
Публикувано20.04.06 16:33



Случайно попаднах на една дискусия с ваше участие и видях че сте доста запознат с биохимията на мозъка. Докато четях вашите писания, в противовес на тях си спомних за напълно научни според мен хипотези писани от Циолковски за възможността да съществуват разумни същества от по-разредена материя или за възможността да има малки частици които не са още добре изследвани.
Ако ви интересува можете да прегледате неговите предположения на



Като сте запознат с химията на мозъка би трябвало да познавате и анатомията му. Има или няма закърняло око на пинеалната жлеза



Тема Re: Епифиза или пинеална жлеза [re: scan]  
Авторfresia (Нерегистриран)
Публикувано20.04.06 16:55



Niama nito o4na iabalka,nito sakarniali muskuli.Tova e edna glesa s vatre6na sekrezia, a ne sritelen analisator.



Тема Re: Епифиза или пинеална жлеза [re: scan]  
Авторtiger_tulip (Нерегистриран)
Публикувано20.04.06 18:13



Както ти казват тук, от съвременна медицинска и анатомична гледна точка, епифизата в момента е само една жлеза с вътрешна секреция, т.е. на нея няма око.

От еволюционна гледна точка, епифизата е много по-стар орган от очите и се смята, че някога наистина е съдържал примитивно око (примитивна ретина и фоточувствителни клетки), както е и досега при някои видове гущери. Третото око е нещо по-друго, въпреки че и то се свързва с епифизата.

Не съм чела тази книга, но според мен подходът ти към тези въпроси не е този, който ще ти позволи да научиш най-много.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.