Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:30 25.04.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема фибрати и статини  
Автор Kia (непознат)
Публикувано28.07.05 21:28



Имам високи стойности на холестерол и триглицериди. Оказа се, че и строгата диета не ги смъква достатъчно. Единственото нещо, което ги доближава до нормата е комбинация от статин(холетар) и фибрат(липантил). Аз обаче се притеснявам, че това ще увреди черния ми дроб. Личната ми лекарка твърди, че не са толкова опасни и че е по - опасно за мен е да не ги пия. Защо тогава навсякъде в популярната литература по въпроса пише обратното. Къде ли е истината? Още повече, че според всички лекари, с които се консултирах ще трябва да ги пия докато съм жива.



Тема Re: фибрати и статининови [re: Kia]  
Автор Julian (маг. Инженер)
Публикувано29.07.05 18:00



Кажи колко ти е холестерола ама сигурно ще трябва да ги пиеш цял живот, за да ти е по дълъг живота.

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей


Тема Re: фибрати и статининови [re: Kia]  
Автор teoro (непознат)
Публикувано29.07.05 19:37



не указвате ВЪЗРАСТ и здравен статус. във вс случай цитираното мнение на JP демонстрира слаба квалификация и маниакален стемеж към печалба.



Тема Re: фибрати и статининови [re: teoro]  
Автор Kia (непознат)
Публикувано29.07.05 21:28



Възраст - 47 г.Общ холестерол само с диета - 8.34( без диета - около 10); триглицериди с диета - 5.79( без диета бяха около 7).Между другото моето GP специализира кардиология и аз имах доверие, че знае за какво става дума, защото вече смених една лекарка, която мисля че точно по тези проблеми знаеше по - малко и от мене.Консултирала съм се с проф.Киряков.Той ме лекуваше с липантил и омега3.На мене обаче ми е твърде скъпо да ходя при него всеки месец, както той държи.Личната ми лекарка твърди, че омега3 не помага и няма смисъл да го пия.Тя опита първо с холетар.Резултатите бяха почти никакви.След това с липантил, но без омега3 - малко по - добре, но пак незадоволително.Тогава ми каза да пия комбинация от двете. Последните изследвания с тази комбинация са Холестерол общ- 6,18; Триглицериди - 2,88.Пия тези лекарства, но някак вътрешно в себе си не съм убедена, че това е най - доброто решение.Сигурна съм, че има и по - добро, но къде да го търся?



Тема Re: фибрати и статининови [re: Kia]  
Автор doktorka (pak sym az)
Публикувано29.07.05 22:29



колко е ЛДЛ и ХДЛ?
Нищо ти няма на черния дроб.Затова се изследва на всеки 6-12 месеца.Ако се покачат ензимите се спира лекарството и те се нормализират.
Има едни неща наречени риск и бенефит ....
И ти сама си решаваш..дали си струва риска,ако бенефитът (ползата ) ти е достатъчно голяма...
бенефитът от статините е не само за холестерола,но и за самите коронарии...и цял куп други "фактори"...(колегата дето се изказа за некомпетентността,да си прочете книжките..или да се поучи от практиката)



Тема Re: фибрати и статининови [re: doktorka]  
Автор Kia (непознат)
Публикувано29.07.05 22:51



HDL се джижи в границите на нормалното - 1,26; 1.33; 1,34 при отделните изследвания, но LDL в поликлиниката обикновено не ми изследват(вероятно от икономия на пари).Само в клиниката по липидология ми правеха пълен липиден профил.А вие какво мислите за омега3?



Тема JP vs GPнови [re: doktorka]  
Автор PRN (ваш приятел)
Публикувано30.07.05 00:43



Абе защо половина от хората в България навичат джипитата "JP". JP има и обикновено е съкращение от "justice of peace" (нещо като нотариус). Лекарите са GP (general practitioner). Иначе дървени философи в нашите среди колкото искаш - виж този приятел по-горе.

Иначе лекарката изглежда да знае какво говори и какво прави.

ПС: незнам защо се закачих точно под твоя постинг




Тема Re: фибрати и статининови [re: doktorka]  
Автор Osogovetz (медик)
Публикувано30.07.05 02:47



Абе, знаеш ли, имаш много готина сигнатура. Ще взема и аз да си направя такава.



Тема Оооо, ти нищо не знаеш...нови [re: PRN]  
Автор Osogovetz (медик)
Публикувано30.07.05 02:51



Преди половин година се зачетох в едно от списанията на АСМБ, знаеш какво е то. Главният редактор, един много наежен тип, натегач естествено, пише някаква статия... И чета аз и стигам до... хмм: JP. И си викам, чакай сега, това натегачите дето много знаят ли са?! Малко ме досрамя... не може така JP. Какво да му се не види е JP?!?!!?!

Редактирано от Osogovetz на 30.07.05 02:52.



Тема Re: фибрати и статининови [re: Osogovetz]  
Автор doktorka (pak sym az)
Публикувано30.07.05 21:13




няма такова човече ,дето сладко примигва с очи както в Яхуто...иначе е точно да го лепна тук.....
На мен ми а направиха сигнатурата...
на "твореца" така му се виждам...:"баба Яга или вашата "френдли" магьосница -което си избереш"....

Ама е готина ,нали?
И аз си я харесвам.
Тенкс за "комплиманса"....



Тема Re: JP vs GPнови [re: PRN]  
Автор doktorka (pak sym az)
Публикувано30.07.05 21:32



и аз така мисля ,че лекарката си знае кво прави...Ама явно няма да разберат в Бг ,че като им кажеш:"това са рисковете-това са бенефитите-ти си решавай"..
и до там...Всеки си е сам господар,нали така?Аз отдавна съм се предала...
Само пациентите ми ,които нищичко не разбират от И нет и не могат да четат ,си вземат лекарствата без да умуват..всички други знаят повече от всеки доктор..
та...Това май вече сме го писАли...

А си закачен за моя постинг,щото и ти ми харесваш сигнатурата...не ли?

П.с. На Киа ще кажа-това не е насочено срещу теб-принципно положение е...



Тема Re: фибрати и статининови [re: Kia]  
Авторfettesbrot (Нерегистриран)
Публикувано09.08.05 22:24



Опастността от едновременната терапия с фибрат и статин е по-скоро от рабдомиолиза, т.е разрушаване на мускулите, така че освен чернодробните ензими изследвайте и креатинфосфокиназата. Иначе в т.нар. ръководни линии ( guidelines ) комбинацията от двете се допуска при невъзможност за достигане на прицелните нива на липидите. Съществуват и други, не толкова популярни в БГ, но общоприети по света медикаменти за лечение на хиперлипопротеинемиите, напр. секвестранти на жлъчни киселини и др. MSD са регистрирали съвършено нов препарат Ezetimibe ( Zetia ), който блокира холестероловата резорбция в червата и може да се използва като трети медикамент към терапията. За съжаление също е скъп. А иначе рискът от усложненията на атеросклерозата и необходимостта от терапия се определя от това имате ли други рискови ф-ри, особено диабет, а също от това имате ли доказана коронарна болест и преживян инфаркт и т.н. и т.н. Най-добре се обърнете към кардиолог, за да ви свърши работа



Тема Re: фибрати и статининови [re: fettesbrot]  
Автор nalle (от скоро)
Публикувано10.08.05 09:49



А как точно кардиологът ще "свърши работа" в случая? Може би като даде на Киа пари да си купи жлъчни секвестранти?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.