Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:13 13.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема бактериален менингит  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано07.04.04 15:36



Знам, че за вирусните няма ваксини, но какво ще кажете за бактериалния?Хемофилус Инфлуенца тип Б - доколкото знам срещу този е ваксината която се предлага в БГ. Но дали е безопасна? Разбрах, че е не е жива, но все пак...От друга страна менингита наистина е ужасно заболяване. Но дали ако си ваксинирам детето с тази това ще го предпази наистина? След като има разни видове вируси които причиняват менингит..?! Дали да я направя..или не?
А този бактериален менингит как се хваща? След като не е вирусен значи ли, че не можеш да се заразиш от друг човек?



Тема Re: бактериален менингитнови [re: bejb]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано07.04.04 15:57



Менингите са мозъчни обвивки. А менингит е възпаление на обвивките. По принцип бактериалните инфекции се причинияват предимно от бактерии.
Вирусите причиняват предимно енцефалити - възпаление на мозъка.
За вирусите няма антибиотици, но ваксини има за повечето.
Един от бактериите - менингокока предпочита именно обвивките на мозъка и за това е и наречен така.
Заразяването (от менингит) става както всяко друго заразяване и зависи от причинителя. В повечето случаи, обаче инфекциите които могат да доведат до менингит протичат като обща инфекция без да "стигне" до мозъка.
И много рядко има заболявания за които ваксините предпазват 100% - обикновено намаляват риска от заразяване а ако има заразяване протичането на заболяването е по леко.
За Хемофилус не мога да дам съвет.

Bеer? Moooorrre?


Тема Re: бактериален менингитнови [re: bira_more]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано07.04.04 16:46



значи ако едно дете е ваксинирано срещу този вид, то пак може да се разболее от менингит, ако срещне друг вирус от групата и има по-слаба имунна система. И в същото време дете което не е ваксинирано може да се срещне с този вирус и да не се разболее ако има по-силна имунна система? Така ли?

А къде се срещат тези бактерии които причиняват бактериалния менингит?



Тема Re: бактериален менингитнови [re: bira_more]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано07.04.04 18:44



аз мога да дам мнение
Да ,направи я.
Дори не се замисляй повече...

дава се обаче до 4 годишна възраст-след това няма смисъл
предпазва от епиглотит,усхни инфекции и менингит.
Страничните "ефекти" на ваксината за минимални...и ползата от ваксината надхвърля риска.



Тема Re: бактериален менингитнови [re: bejb]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано07.04.04 18:59



менингита май е много коварен, защото симптомите му могат да се сбъркат с грип. на един съученик брат му така умря, чак при аутопсията се разбра че било менингит.



Тема Re: бактериален менингитнови [re: doktorka]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано07.04.04 19:09



ами тя сега е на 2г и 4 месеца и сега тръгна на ясла.
А защо няма смисъл след това - не се създава имунитет или по-големите не се разболяват? А създава ли траен имунитет? И от къде може по принцип да се зарази с тази бактерия? От друго дете може ли?..малко не ми е ясно..бактерии и вируси..бактериите предават ли се от човек на човек?



Тема Re: бактериален менингитнови [re: zaphod]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано07.04.04 19:12



ужас!! и аз четох тук един материл и ми настръхна косата..
Само, че каква част от менингитите се причиняват от вирус (за които няма ваксини) и каква част са от бактериалната форма?



Тема Re: бактериален менингитнови [re: bejb]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано07.04.04 21:02



ох!
Всяка инфекция е "заразна"..Има ли микроорганизъм ( дали вирус или бактерия) значи може да се предаде от човек на човек.Дали всеки ще се разболее зависи от толкова много фактори ,че не ми се обяснява..."силна" и "слаба"имунна система са безсмислени понятия,освен ако не се касае за вроден или придобит дефицит ...няма такова животно иначе.

менингитът е една от инфекциите ,които са "смъртоносни"..Но по същия начин и пневмонията е смъртоносна и целулита и епиглотита и пр и пр...

Бактериалният менингит е видът менингит ,който може да се лекува с антибиотици,защото антибиотици убиват бактериите..Вирусният менингит ,както всяка вирусна инфекция отшумява сам..( с някои изключения-например херпес вирусите-тогава се дава Анти"вирусно" лекарство)...
Вирусният менингит не е като вирусната пневмония ,когато можеш да "насложиш" бактериална инфекция върху вирусната.Такова нещо не се случва в мозъка. а и протича по-леко...

Бактериалният менингит се причинява от определени бактерии.най-честите от които са:Нейсерия(менингокок);пневмокок;хемофилус (тип Б и нон тайпабъл);стафилокок (ако има и други обстоятелства)....и някои други ,които са чести при бебета ,но изкл редки при възрастни.
За нейсерията има ваксина..За хемофилуса(само тип Б) има ваксина...за пневмокока има ваксина...за Стафилокока правят сега ,но едва ли ще повлияе на менингита...
Колко са "добри" ваксините?..Хемофилус тип Б тук е изключение и рядкост,защото всички деца (почти всички) са ваксинирани.Аз съм видяла едно бебе с хемофилус менингит..и то защото не беше имунизирано...а беше вече на 4 месеца.
Нейсерията я има от време на време..Има и малки епидемии (слава богу -не големи)..ваксината не повлиява щама ,който се среща най-често в Америка,но повлиява щама ,който се среща в Европа.
За пневмокока има ваксина,която покрива най-често срещаните щамове и предпазва предимно бебетата ( а те измират най-много)...не е така добра както ХИБ-а да речем...

Дали ще имунизираш детето си е изцяло до теб..Аз съм имунизирала моите.
Защо е важно за по-малки деца?...
Защото те се разболяват по-често.Кръвно мозъчната им бариера( дето пази мозъка) не е добре развита.Ако имат бактериемия(което е много често при децата) е много вероятно да премине в мозъчните обвивки....и т.н. Специално за ХИБ-а...след 6 годишна възраст преобладават нон тайпабъл Хемофилус,а ваксината е само за Б...

та така...



Тема Re: бактериален менингитнови [re: doktorka]  
Авторbejb (Нерегистриран)
Публикувано08.04.04 08:00



благодаря ти много за изчерпателната информация..
Сметам да я купя тази ваксина, незнам каква предлагат тук. Има ли някаква за предпочитане? А колко време след имунизацията се смята, че има имунитет? Тя сега тръгна на ясла и това още повече ме накара да се замисля за тази ваксина, защото все пак контактува с много деца..



Тема Re: бактериален менингитнови [re: doktorka]  
Автор bejb (слънчице)
Публикувано08.04.04 19:38



а какво ще кажеш за имуностимулаторите от сорта на полибактериалните препарати, които съдържат по няколко вида убити бактерии вкл. найсериа и хемофилус инфлуенце тип б.?
На Моника бях започнала да и давам РЕСПИВАКС, който съдържа: Streptococcus pyogenes, Haemophilus Influenzae type B, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae

Обаче съдържа и формалдехид от 0,001 до 0,1 мг ...

Това има ли ефекта на ваксина или не?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.