Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:54 28.06.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Здравеопазването в Швециянови  
Автор Galathea (usmihnata)
Публикувано14.03.04 19:26



Малко за състоянието на здравеопазването в държавата, за която се твърдеше че е с един от най-високите стандарти на живот в света.

Всички знаем на какыв хал е здравеопазването в България... и всеки поне веднъж си е казвал "Е такова чудо няма никъде по света." Да, ама не и то много по-зле има и не къде да е, а в държава с висок стандарт, членка на ЕС.

Редът - всеки си има личен лекар. При нужда се обажда в централата; градът е разделен на зони и не може да се избира къде желаеш. Често се случва да те препратят 3-4 пъти докото се изясни към коя централа принадлежиш.
Медицинските лица са зле платени и липсват кадри (медицинска сестра получава почти колкото чистачка).
Прегледите са планувани с месеци напред, обикновено месец-два напред няма часове при личния лекар. За това има спешни - и те наистина са спешни. При позвъняване в централата ви интервюира една сестра, която решава дали сте за преглед. Понякога чакането продължава 40 минути, като от централата любезно ви съобщават кой номер сте подред преди да бъдете превключени към сестрата. Ако издържите "изпита" при сестрата срещате лекар.
При мен прегледа беше като интервю, дори помолих лекарката да ме прегледа, защото тя нямаше намерение. Беше ми съобщено, че съм в цветущо здраве. Заплаща се една относително висока сума. На следващия ден със същите оплаквания протече същата процедура, при влошено здравословно състояние, бях с придружител защото не можех да вървя сама. Едва ли не лекарката ми каза да не досаждам повече, преглед нямаше, изследвания не бяха назначени. Отново си платих за същата диагноза. Консултирах се с други лекари (познати) и те ме посъветваха да направя изследвания по най-бързия начин.
Здравния център затваря в 17.00 и от там се препращат пациентите в "ада" - спешен център, единствен за третия по големина град.
45 мин след отварянето на центъра аз бях номер 28. Средно на 20 мин опашката се придвижваше с един номер напред. В центъра имаше бебета, които не знаеха на кой свят са (с висока температура), кървящи пациенти, линейки, няма места къде човек да се подпре. 50 мин преди центъра да затвори беше моя ред, лекарят беше арменец и много свестен. Хвана се за главата как никой не ми е направил изследвания. Каза, че в спешния център не могат да пуснат изследвания, защото нямат време. Каза, че ще ми напише препоръка и ще я прати на моята лекарка, та тя ако реши да ми пуснат. Услугата в спешния център се заплаша двойно. След като спешния център затвори (22.00) единственото място, където могат да ви окажат помощ е болницата.
На следвашия ден след около 10 дена мъчения се добрах до друг лекар, той ми назначи изследвания, взе един лист и като репортер записа всяка моя дума, каза че до седмица-две ще ми прати писмо с диагноза. Това вече беше прекалено, свързах се с лекарката ми в България, близки ми изпратиха лекарства и се подобрих.
След две седмици пристигна писмото - поздравления за доброто ви здраве, не мога да поставя диагноза.
Държа да отбележа, че имах сърдечен проблем и дори не можех да стана от леглото.
Изпратих приятеля ми на лекар преди 7 месеца, откриха проблем и казаха, че ще го пратят на специалист, но трябвало да изчака свободен час. Е, вече седми месец чакаме.

Стоматологията - и тя на това ниво (адски скъпо), няма никакви часове. За проблем с мъдреца ми беше ми съобщено след един месец да се обадя, можело да има свободни часове. Поисках спешен преглед - той трае 5 минути (регламентирано е и струва 140 лв), ако нещо може да се направи в рамките на 5 минути го правят и назначават диагноза, а после идва чакането...

Аптеките... Лекарствата ги плаща държавата, пациента плаща символична стойност, всичко е с рецепта. Без рецепта може да се купи само лепенки и аспирин. Аптеките затварят в 22.00. Дежурна аптека в 3-тия по големина град няма! Ако е неотложно, отивате в болницата или спешния център, изчаквате опашките и ако е артисало някое хапче може да ви го дадат.
Ако ви се наложи операция Господ да ви е на помощ. Един елементарен пример - вадене на сливици отнема около година.
И един парадокс, от доста познати останах шокирана, когато миказаха че има нещо като закон, според който е забранено да ви съобщят пола на детето преди да се роди, защото се опасявали от аборт.
Психиатричната помощ е най-зле, може 20 години да не намерите помощ. Напоследък стана "модерно" хора с установени проблеми от безизходица да прибягват до убийства и престъпления, за да ги откара полицията в болницата. На регистрирани хора с психични проблеми им затварят вратата.
Или с няколко заключителни думи - Господ да ви е на помощ, като куче може да си умрете!

МОДАТА ОТМИНАВА, НО СТИЛА ОСТАВА!


Тема Re: Здравеопазването в Швециянови [re: Galathea]  
АвторБpaт (Нерегистриран)
Публикувано15.03.04 03:13



Сестра ми почина в Швеция. Оперираха я в Каролинска Шукхюсет в Стокхолм, болницата свързана с раздаването на Нобеловите награди по медицина. Вместо да назначат лечението, което професионалист-лекар трябваше да определи, накарали я сама да каже какво иска и какво не иска да й оперират. Накрая, след втората операция, след като се разбира, че ракът е плъзнал и няма спасение, всеки ден съвсем открито и хладнокръвно й казват в очите, че ще умре. До днес не мога да понеса мисълта, че така жестоко са се отнасяли към сестра ми. Изобщо, Шведското общество е едно жестоко общество, прикрито под маската на социалната държава. Социална държава, създадена само дотолкова, доколкото това би туширало социални вълнения, напълно безперспективна за обикновения човек с амбиции. Човек, който държи на себе си трябва да бяга далеч от привидното “добро”, което Швеция се представя, че е.



Тема Re: Здравеопазването в Швециянови [re: Galathea]  
АвторDora (Нерегистриран)
Публикувано15.03.04 05:50



Здравей, за съжаление и в Норвегия е така. исках да отида на контролен преглед при гинеколог и съответно се обадих на ли4ната ми лекарка за 4ас. Отне 3 седмици за да се добера при ли4ната ми лекарка. А тя трябва6е само да ми даде направление при гинеколог. Така си мислех аз. Оказа се, 4е тя иска да ме преглежда, за да ре6и дали сте ме прати или не. Та аз исках само един преглед от специалист. Аз съответно й отказах и се направих на тъпа като казах, 4е не съм знаела, 4е ли4ният лекар провежда и гинекологи4ни прегледи. И тъй като не бях прегледана от нея, то тя (според правилата) не можела да ме прати в болницата, а ме изпрати при 4астен лекар. Самата сре6та с 4астният гинеколог се осъ6тестви след около месец и положина след посе6тението при ли4ния ми лекар. Цялата процедура отне около 2 месеца, 4е и пове4е. Ве4е дори не си спомням кога за първи път се обадих на ли4ната лекарка. И цялата тази разправия бесхе за един рутинен преглед. Да ме пази Господ да не се разболявам сериозно, 4е тогава не знам какво сте правя.
А зъбите си ги проверявам в БГ. Тук не'ам нерви за това.
Е това е.



Тема Re: Здравеопазването в Швециянови [re: Бpaт]  
Автор Galathea (usmihnata)
Публикувано15.03.04 11:30



Съжалявам! Моите съболезнования!

МОДАТА ОТМИНАВА, НО СТИЛА ОСТАВА!


Тема Re: Здравеопазването в Швеция [re: Dora]  
Автор Galathea (usmihnata)
Публикувано15.03.04 11:35



Искрено ти желая да не се разболяваш!

МОДАТА ОТМИНАВА, НО СТИЛА ОСТАВА!


Тема Re: Здравеопазването в Швециянови [re: Galathea]  
Автор sylvi (мълчалива)
Публикувано15.03.04 23:05



Звучи ужасно



Тема Re: Здравеопазването в Швециянови [re: Galathea]  
АвторDora (Нерегистриран)
Публикувано16.03.04 00:19



благодаря за пожеланията
Днес запазих 4ас за предлед на мъжа ми за 26 АПРИЛ???
Е, дано той до тогава се оправи.



Тема Re: Здравеопазването в Швециянови [re: Dora]  
Автор Galathea (usmihnata)
Публикувано16.03.04 07:16



Моля!
То вярно току виж докато ти дойде деня за преглед на човек му минали болежките.

МОДАТА ОТМИНАВА, НО СТИЛА ОСТАВА!


Тема Re: Здравеопазването в Швециянови [re: Galathea]  
Авторlv4e (Нерегистриран)
Публикувано16.03.04 11:17



Zdrawej Galathea,

mnogo interesna statija!!!Zasto mi prili4a 1:1 na mojata publikuvana v www.ide.li???

Ne ti se syrdja ,4e si ja publikuvala tuk,no pone mozeshe da me uvedomish.Polu4i se goljamo nedorazumenie s moi blizki,koito sa ja vidjali tuk!

Javno tuk e po-dobroot mjasto za statijkata,tyj kato v ide.li ne polu4ih koj znae kakvo razbirane,kato 4e li lyza!

Uspeh na wsi4ki v Sweden



Тема Re: Здравеопазването в Швециянови [re: Galathea]  
Авторsnowly (Нерегистриран)
Публикувано18.03.04 16:40



запознах се с едни мъж от швеция , човекът се оказа шизофреник ,
не искам да описвам колко зле се чувствам от това пребиваване там ,
той не се водеше на отчет изобщо ...
когато децата там се разболеят, си остават в къщи, докато им мине, а не ходят на лекар
а така високият им стандарт изобщо не го видях ( дори доста хора си правеха сами цигарите за да им излезе по- евтино или си пушеха една цигара и след това ч госяха и я запалваха пак като им се допуши ..
доста разхвърляно пиша , но моето пребиваване там си беше един кошмар ..




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.