Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:36 27.04.24 
Природни науки
   >> Медицина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Често срещани проблеминови  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано28.10.03 13:20



Тази тема я пускам за да обобщим съвети и препоръки за най-често срещаните медицински проблеми, по скоро сред членовете на клуба, от колкото по статистически данни.
Ако ми позволите периодично ще я модерирам с цел да бъде по читаема.

Редактирано от bira_more на 24.04.07 15:00.



Тема хемороиди [re: bira_more]  
Автор Бoжaнa (непознат )
Публикувано28.10.03 23:16



Какво да яде човек, когато са раздразнени хемороидите. Или какво абсолютно да забрави. Това какво да ям и как да намаля болката бяха основните проблеми, които ме вълнуваха. До сега не бях обръщала голямо внимание на каквато и да е информация, която ми е попадала за четене.

Ето обобщено какво ми предложиха членове на клуба и какво сама открих:

Приблизително всеки шести човек страда от хемороиди. Годишно 1/3 от имащите се оперират. Но общото мнение е, че не винаги тези операции са успешни, а и усложненията могат да се избегнат с разумен хранителен и двигателен режим след като установим проблема.
Не вярвам някой от нас да е способен на геройства освен, ако не е опрял ножа до кокала, но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОТ ТУК НА СЕТНЕ В МЕНЮТО НИ ТРЯБВА ДА ПРИСЪСТВАТ ХРАНИ ИЗТОЧНИЦИ НА ФИБРИ и да намираме време поне за малко движение-всеки колкото може ( от разходка, до актвен спорт).

Според някои източници все още не е ясно точно какво предизвиква появата им. Като възможна причина се посочва генна предразположеност към слаби кръвоносни съдове. Все пак в най-голяма степен са застрашени хора с предимно седяща или предимно правостояща работа, а също с голямо физическо натоварване.

Могат да възникнат в резултат на:
*бременност
*диария
*запек и свързаното с това напъване
*проблеми с черния дроб
*излишни килограми
*и дори упорита кашлица
Така че никой не е застрахован.

Какво веднага трябва да изхвърлим от менюто при най-малкия признак за появата на болки:
•Всичко люто – бял/черен пипер, люти чушки и въобще острите подправки;
•Кафето, колата, черните чайове;
•Животинските мазнини, червено месо;
•Тестените храни от бяло брашно;
•Алкохол.

Най-важното още след първите болки да помислите как да избегнете запека, за да не задълбочите проблема. Слабо разхлабително в периода на криза е дори препоръчително според някои сайтове и членове на клуба.

Според мен си намерете и свещички или мазило. Аз се опитах само с правилно хранене, но се оказа, че организма ми не можа да се справи с проблема сам в разумен период (за мен разумен). В аптеката ми обясниха, че ползвайки свещички проблема с острата болка ще отшуми от 2 до 4 дни.

А Бистра от клуба писа,че мазилата и свещичките имат освен местно обезболяващо действие също кръвоспиращо, свиващо действие и са антидептик ( което не можах да открия какво е). Тя препоръчва и следното: Има едно лекарство "Детралекс" /Detralex/ изцяло на растителна основа- капсули за пиене са. Ако го намериш без рецепта там , може да го вземеш. Пие се по схема, описана в листовката при остри състояния. Добре е да пиеш и меко слабително в периода на криза, а не много дълбоките клизми с хладка вода също вършат добра работа.

В някои сайтове препоръчват да се положи лед в областта. Но ето какво обясни bira_more”:
Ако приложиш студ, след това може да има "обратна реакция" тоест хиперемия - повече кръв (нормален защитен механизъм на организма). Леда, приложен за по дълго време "блокира" този механизъм. Тоест кракотраен студ, по скоро ще влоши състоянието.

Тъй като аз лично не мога да преценя колко дълго трябва да се държи леда, за да не се получи обратното на това, което целя се отказах от този метод за помощ.

Макар и да не съм убедена,че е необходимо да го споменавам - след сяко ходене по голяма нужда трябва да се мие човек по принцип, през проблемня период с хладка към студена вода.

Като цяло трябва да намалите значително количеството на приеманата храна, но според мен не бива да се гладува. Освен ако не сте сигурни, че ще се захраните правилно след гладуването иначе рискувате да получите запек. И все си мисля, че риска от запек след гладуване е по-голям, и това не е никак нашата цел.

Според всички (дори в проблемния период и особенно тогава) трябва да се ядат храни с много фибри, но задължително комбинирани с много вода, иначе може да се усложнят нещата.

Някой хора не обичат или не са свикнали да пият вода. Мисля, че на никой няма да му натежи да изпива по една чаша от 200-250 мл на всеки час. За 10 часа това са 2-2.5 литра. Напълно достатъчно, като се има в предвид, че и с храната приемате течности. Ако можете пийте водата топла, ако ви е много неприятно пробвайте поне сутрин на гладно една топла чаша вода с лъжица мед.

Та ето кои са храните с фибри, които трябва да се ядат:
*пълнозърнест хляб – 7грама само в една филийка
*грах
*моркови
*зеле
*спанак
*овесена каша
*соя
*броколи
*кайсии
*киви
*круши
*ябълки
Включете още:
*зелени маслини
*витамини, като добавка към храната
*студено пресован зехтин зехтин, ако искате да си подправите храната.

Нуждаем се от 30-на грама фибри дневно. На всеки 1000 калории около 10 гр. фибри.

Според мен повечето зеленчуци и плодове ще свършат повече от чудесна работа. Яжте ги предимно сурови, ако ви писнат ги приготвяйте на пара, варете си ги, в краен случай запичайте, но не и пържени. Целта е храната ви да е с високо съдържание на течности, за да нямате проблеми при отделяне. И вода, вода, вода.

.........................

Ето едно чудесно сайтче, което намерих тия дни:


На него има една таблица с грамовете фибри в някои продукти, също и подробно обяснение за значението им за организма.

Редактирано от Бoжaнa на 28.10.03 23:21.



Тема Дископатия (дискова херния)нови [re: bira_more]  
Автор Rhayne lre (weird)
Публикувано10.11.03 03:04







You're just jealous, because the voices talk to me!

Тема Re: Често срещании проблеминови [re: bira_more]  
Автор momice (непознат )
Публикувано15.01.04 01:08



xxx



Тема Имам една молбанови [re: Rhayne lre]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано15.01.04 21:06



Дано някой лекар пусне в тази тема мнение относно този въпрос. И тогава ще остане само неговото мнение.
Не за друго - според правилата на дира цитираните линкове ще станат невалидни 2 месеца след последния пост по съответната тема - това става автоматично - темите минават на друго място - в архив.



Тема Re: Имам една молбанови [re: bira_more]  
Автор Rhayne lre (gemin)
Публикувано16.01.04 13:56



Няма нужда от лекарско мнение
Когато една тема отиде в архива, слагаш една двойка тук:
http://clubs.dir.bg/showthreaded2.php?...... и линкът става пак активен.

....



Тема И тъй и ненови [re: Rhayne lre]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано16.01.04 19:05



ето вече цял суб тред дето може да си ходи в коша.
А и поста на момиче ....
Останалото е оправимо :)



Тема Хламидиинови [re: momice]  
Автор spock (сладурчо)
Публикувано27.01.04 19:24



Много често ми се случва да отговарям на жени по въпросите на хламидиината диагностика. Обикновено са изпили куп антибиотици и инфекцията все още е активна. Къде е проблема...ами в неточните методи на диагностика, каквито са серологичните. Там антителата, които се търсят, най-често са от други Грам-негативни бактерии(дават кръстосана рекация) и има много фалшиво-положителни резултати. Тъй че, кръвните тестове не стават.
Ефективно и 100% доказателствено е изследването при което се взема цервикален секрет или уретрален(за мъж) и се гледа на флуоресцентна микроскопия. Такива изследвания се правят в катедрата по микробиология на Медицинския университет и призовавам колегите да предпочитат модерния и достоверен начин на диагностика.

Оптимистът е човек на който му липсва информация!


Тема Re: хемороидинови [re: Бoжaнa]  
Автор Dora_66 (непознат)
Публикувано08.03.04 11:11



Имам ги от раждането от преди много години.Няма спасение от тази напаст.Какво ли не съм пила, мазала резултат временнен.Само се моля да не ме заболи че....направо болките са непоносими.Ако някой знае за лекарства изпитани нека ми пише.Благодаря предварително



Тема Проблемно забременяваненови [re: bira_more]  
Автор Meli ()
Публикувано13.03.04 22:22





"Зачатие" e българския портал за семейно планиране, репродуктивно здраве, профилактика и преодоляване на стерилитета, съдържащ много полезни материали и съвети, връзки с ресурси, свързани с лечението на безплодието и новите асистирани репродуктивни технологии.

На 06.03.2004 г. бе проведено учредително събрание, на което бе решено да се създаде и учреди сдружение “Зачатие”, което да обедини, подпомогне и информира семействата, които не могат да имат деца без провеждането на редица изследвания и лечение.

За контакти желание за членство пишете на електронната ни поща, за да получите допълнителна информация:
zachatie@zachatie.org

We dance round in a ring and suppose,
But the Secret sits in the middle and knows.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.