Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:26 02.07.24 
Природни науки
   >> Математика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Uravnenie ot 4-ta stepen  
АвторBiser (Нерегистриран)
Публикувано15.09.00 00:26



Za reshavaneto na uravnenie ot 4-tastepen se preminava prez kubichno y-e.Na men mi triabvat samo realnite koreni na uravnenieto ot 4-ta stepen ,no za da go resha triabva da nameria imaginernite koreni na rezolventnoto uravnenie ot 3-ta stepen.Vaprosa mi e -: Kak da testvam imaginernite reshenia dali sa pravilno presmetnati? Kak da gi zamestia v polinoma?
Ili niakoi ako znae drug po lesen nachin za reshavane na y-e ot 4-ta stepen(obsht vid) shte mu bada blagodaren ako mi podskage.



Тема Отг: Uravnenie ot 4-ta stepenнови [re: Biser]  
АвторУченика (Нерегистриран)
Публикувано15.09.00 09:48



Ей, още от гимназиланите години си спомням, че няма зависимост между корените и коефициентите на уравнение по-високо от 4 степен. За трета степен се прилагаше една субституция и после се използва формулата на Тарталя-Кардано(този няма роля в изнамирането й, само я открадва и я публикува). Така е не се хаби.



Тема Отг: Uravnenie ot 4-ta stepenнови [re: Ученика]  
АвторBiser (Нерегистриран)
Публикувано15.09.00 21:30



Ami az iskam da presmetna y-e ot 4-ta stepen.
metoda po koito se opitvam da go resha e'metod na dekart', no tam se izpolzuva za edin ot sluchaite
imaginernata chast ot rezolventnoto y-e na tova ot 4-tata stepen(t.e.tova e uravnenieto polucheno sled substituciata y=x-a1/(4*a0);
uravnenieto ot 4-ta e:
a0*x^4 + a1*x^3 + a2*x^2 + a3*x +a4=0;
a na rezolventnoto:
y^3 + p*y^2 + q*y + r=0
tova uravnenie ot treta stepen go reshavam po formulite na kardano ,dage sam napravil i procedura za reshavaneto mu, no neznam kak da testvam programata za imaginernite mu koreni.
realnite gi zamestvam v polinoma, no za imaginernite niamam i predstava.
Dnes izmislih che moge bi e kato gi zamestia
v polinoma - izrazeni chrez sin i cos ,i taia nosht shte probvam. :)Dano ne :={.
blagodaria na uchenika.




Тема Отг: Uravnenie ot 4-ta stepenнови [re: Biser]  
АвторBobsun (Нерегистриран)
Публикувано15.09.00 22:57



Ami malko korekcii.

Po princip, vsyako uravnenie ot 4ta stepen e reshimo v radikali. Reshenieto
naistina izpolzva resolventi (na Lagrange naprimer). kak da proverim dali ne
sme sbyrkali. Zamestvame v puyrvonachalnoto uravnenie. Tuk ne razbiram vyprosa. Ako stava vypros za programa, to ne mozhesh da programirash deistviyata nad kompleksnite chisla li? Ako ne, izpolzvai Re(z) i Im(z)...... Inache ima mnogo metodi za opredelyane broya na REALNITE koreni. praviloto na Descartes naprimer za znacite. Ima i po-dobr metod. Pitai nyakoi algebrist.

Shcho se ontasya za obshcho reshenie na polinom, to se dokazva, che ot peta stepen natatyk ne mozhe da se opravim samo s radikali. No napr. za 5ta stepen mozhe da polzvame eliptichni funkcii..... (A_5 e nerazreshima grupa).

...

Pozdravi, Boian



Тема Отг: Uravnenie ot 4-ta stepenнови [re: Biser]  
АвторPotencialen emigrant (Нерегистриран)
Публикувано16.09.00 00:06



Imash li "Rykovodstvo za uprajneniya po vissha algebra" ot Kiril Dochev, Dimityr Dimitrov i Vladimir Chukanov? Tam na 124 str. moje da namerish tova, koeto ti tryabva. Ako li ne - pishi mi na gbr@netel.bg , shte go skaniram (polovin stranichka e), a imam i programa na C, koyato smyata koreni na u-nie ot 4-ta stepen, s tochnost kolkoto double pozvolyava (no samiyat metod ne e chislen, obiknoveni formuli).



Тема Отг: Uravnenie ot 4-ta stepenнови [re: Biser]  
Авторb3 (Нерегистриран)
Публикувано17.09.00 00:17



Не зная дали те интересува, но по принцип, интересен е също въпроса за __целочислени__ решения на полиноми с цели коефициенти.

Имаме "алгоритъма на Щурм" който може да ни даде __броя__ на целочислените решения в предварително зададен интервал [a, b]. Лесно се пресмята най-голямата абсолютна стойност на корените. Степента, в случая, е без значение.
От тук, в случай, че търсим целочислени решения, може да излезе алгоритъм, за да си го програмираш.

Алгоритъма на Щурм го има в справочници, например този на "Корн & Корн".

Ако те интересува, мога да ти изпратя формули.

Поздрави,
Бойко
b.angelov@infotel.bg
<b3> = <blizzard>




Тема Отг: Uravnenie ot 4-ta stepenнови [re: Biser]  
Авторb3 (Нерегистриран)
Публикувано17.09.00 00:17



Не зная дали те интересува, но по принцип, интересен е също въпроса за __целочислени__ решения на полиноми с цели коефициенти.

Имаме "алгоритъма на Щурм" който може да ни даде __броя__ на целочислените решения в предварително зададен интервал [a, b]. Лесно се пресмята най-голямата абсолютна стойност на корените. Степента, в случая, е без значение.
От тук, в случай, че търсим целочислени решения, може да излезе алгоритъм, за да си го програмираш.

Алгоритъма на Щурм го има в справочници, например този на "Корн & Корн".

Ако те интересува, мога да ти изпратя формули.

Поздрави,
Бойко
b.angelov@infotel.bg
<b3> = <blizzard>




Тема Отг: Uravnenie ot 4-ta stepenнови [re: Biser]  
Авторb3 (Нерегистриран)
Публикувано17.09.00 00:17



Не зная дали те интересува, но по принцип, интересен е също въпроса за __целочислени__ решения на полиноми с цели коефициенти.

Имаме "алгоритъма на Щурм" който може да ни даде __броя__ на целочислените решения в предварително зададен интервал [a, b]. Лесно се пресмята най-голямата абсолютна стойност на корените. Степента, в случая, е без значение.
От тук, в случай, че търсим целочислени решения, може да излезе алгоритъм, за да си го програмираш.

Алгоритъма на Щурм го има в справочници, например този на "Корн & Корн".

Ако те интересува, мога да ти изпратя формули.

Поздрави,
Бойко
b.angelov@infotel.bg
<b3> = <blizzard>




Тема Отг: malko se pozabavih no.....нови [re: Bobsun]  
АвторBiser (Нерегистриран)
Публикувано24.09.00 23:57



Shto se otnasia do programiraneto ,moge bi moga da programiram vsichko ,koeto az samiat go znam.
V sluchaia stavashe na vapros tochno za kompleksnite chisla,koito me izplashiha v parvia moment(nikoga ne biah se zanimaval s takiva i ne znaeh kolko lesno e da se smiata i s tiah).Blagodaria ti za predlogenieto i moge i da se vazpolzvam ot nego,no da ti kaja tochnosta pri
reshavaneto na tova uravnenie izglegda e mnogo vajna za celite,za koito iskam da go izpolzuvam.
Naprimer vizualno go testvah kato namiram presechnite tochki na dve krivi ot 2-ra stepen,kato ednovremenno s tova sledia i dali polinoma e raven na nula kato zamestvam korenite:
poluchi se taka che otklonenieto e tvarde goliamo naprimer pri tochnost E-13.
drug problem ,koito imah e s edin mnogo strashen bug na Delphi,no nego ste go izloga v kluba za programisti.
Ako predstavliava interes za niakoi moga programata koiato sam ia izpolzval za testvane da q sloga na niakoia stranica i da obiavia adresa i tuk.
Blagodaria za vsichko.





Тема Отг: obarkah se....нови [re: Potencialen emigrant]  
АвторBiser (Нерегистриран)
Публикувано25.09.00 00:03



Niakoi ot blagodarnostite ot otgovora mi za bobsun se otnasiat za teb.(a sashto taka i tova za tochnosta).




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.