Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:03 22.06.24 
Природни науки
   >> Математика
*Кратък преглед

Тема Симплексна геометрия, размити множестванови  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано12.10.18 01:02



какви са тия работи кажете го по простичко , с първото се е занимавала една Иранка , а с второто една моя преподавателка се занимава, ама не мога да ги питам -иранката умряла, а аз отдавна не съм студент

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Симплексна геометрия, размити множестванови [re: stillpigi-166243]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано12.10.18 14:26





Редактирано от harish_chandra на 12.10.18 14:29.



Тема Re: Симплексна геометрия, размити множества [re: harish_chandra]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано13.10.18 22:24



Благодаря ти Хариш!!! Пак ще го гледам, значително сложно нещо ми се вижда.

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Симплексна геометрия, размити множестванови [re: stillpigi-166243]  
Автор futurologist (Футуролог)
Публикувано08.11.18 06:52



Имаш предвид симплектична геометрия. Това е геометричната интерпретация на механиката, както и на други дялове от физиката.

Иранката, за която говориш е Мириям Мирзакхани, само че тя не е симплектичен геометър. Разработките и не са свързани с развитието на тази област. Нейната работа е предимно в областта на Тайхмюлеровите пространства и модулните пространства от геометрии върху Риманови повърхнини (Модулно пространство = геометрично пространство, чиито точки са двумерни повърхнини с постоянна отрицателна кривина). Тези модулни и Тайхмюлерови пространства са примери на пространсва със симплектична геометрия върху тях. Освен това модулните пространства, които Мирзакхани разглежда, имат краен обем. Мирзакхани използва симплектична геометрия за да изведе формула за изчисляване на обема на тези модулни пространства. Тази фромула има връзка с хипотезата на Уитън (и доказателството на Концевич на тази хипотеза), която показва, че две теории на квантова двумерна гравитация са еквивалентни. А от своя страна тази хипотеза на Уитен също не е в сферата на симплектичната геометрия, а в сферата на математическата физика и теорията на интегруимите системи (в което Мирзакхани също не е специалист).

Истински симплектични геометри и тополози (в зависимост от посоките на изследвания) са примерно хора като Владимир Арнолд (може да се каже един от основоположниците на симплектичната геометрия, авторът на хипотезата на Арнолд, дифузията на Арнолд, както и един от авторите на теорията на Колмогоров-Арнолд-Мозер), Михаил Громов (друг основоположник на симплектичната геометрия и топология), Жан Мари Сорию, Костант, Кенджи Фукая (доказва в по-голямата си част хипотезата на Арнолд), Джеролд Марзден, Алън Уейнстейн, Тудор Ратю (използват симплектична геометрия като геометрична механика, създават методи за опростяване на динамични системи със симетрии) и много други.

Размитите множества са отделна тема не директно свързана със симплектичната геоемтрия. На английски fuzzy set и fuzzy logic. За тях знам по-малко.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzy_set

Не разбирам обаче за какво са ти тези теории. Симплектичната геометрия примерно се отчита когато се правят геометрични интегратори и симулатори на динамични системи: т.е. когато се конструират приближени методи за решаване на системи от диференциални уравнения описващи модели от механиката и динамиката, особено орбитални симулации и модели от небесната механика, астрономията и астрофизиката.



Тема Re: Симплексна геометрия, размити множестванови [re: futurologist]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано24.02.19 03:39



Бях забравил че съм задал въпрос, от текста Ви най разбрах ето това:"Симплектичната геометрия примерно се отчита когато се правят геометрични интегратори и симулатори на динамични системи: т.е. когато се конструират приближени методи за решаване на системи от диференциални уравнения описващи модели от механиката и динамиката, особено орбитални симулации и модели от небесната механика, астрономията и астрофизиката."
Изключително детайлно сте ми поднесли нещата. Просто любопитствах, нямам сили да се боря с такъв материал. Може и да не е тежък но за мен е. Дали бихте могли и желали и за размитите множества да напишете така опростено къде се ползват. Просто любопитствам. Аз Ви благодаря предварително и малко ми е неудобно че съм причина да напишете толкова тежък текст от който схващам само фрагменти . и още нещо искам да знам скоро нещо видях касаеше уравнения на Стокс останах с убеждение че при тях има нещо недовършено в смисъл че са изнамерени но има въпроси неоформено още сетих се беше в връзка с един клип подаден ми от приятел Необогомил се казва там за една машина подава балончета в система от потопени в вода лопатки и лопатките се въртят и пускат повече ток от тока необходим за правене на барабонките. Немско изобретение някаква фирма "Роси" ето това му е темата

Не, не Ви карам да я четете, просто такива са нещата които ме движат в нашият побъркан свят.Той а и аз се увличаме по идеята да се съэдаде устройство което ползвайки и топлината на околната среда да произвежда енергия, ние двамата все още вярваме че е въэможно.
П.С. прегледах всички линкове наистина е висока летва. Математиката, физиката и химията и биологията са най изящните науки само много сериозни хора ги владеят в дълбочина. Тази нощ съм особено щастлив съм че има и в България такива.

Пак познаха прогнозата

Редактирано от stillpigi-166243 на 24.02.19 04:18.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.